Parlamentar USR: Invitații permanenți ai lui Ionuț Cristache la TVR ar fi primit între 5.000 și 15.000 euro în zece luni

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 15:59 Economie | Media & Publicitate


Iulian Bulai, despre costul "omagiilor" la TVR
Foto: Captura Facebook / Iulian Bulai
"Între 5.000 și 15.000 de euro, atât au primit de la TVR invitații permanenți ai lui Ionut Cristache, în ultimele zece luni", susține, pe Facebook, deputatul USR Iulian Bulai. Dintre cifrele prezentate de el, cea mai mare sumă ar fi fost primită de Mircea Dinescu. Bulai, membru în Comisia de Cultură, ia astfel poziție după ce Libertatea a scris, de dimineață, că realizatorul Ionuț Cristache de la TVR are salariu de peste 25.000 de lei pe lună.
  • HotNews.ro a încercat să obțină o poziție de la președintele TVR, Doina Gradea, dar am fost redirecționați către biroul de comunicare. Vom publica lămuririle oficiale în momentul în care le vom primi
  • Libertatea. TVR plăteşte 24.000 de euro firmei Laviniei Şandru pentru o emisiune de interviuri pe care tot ea o prezintă. Din luna octombrie, la Televiziunea Română a apărut în grilă o nouă emisiune. Se numeşte "Faţa nevăzută a lumii" şi este prezentată de Lavinia Şandru, fost jurnalist la Realitatea TV. Pe site-ul televiziunii publice sunt foarte puţine informaţii despre această emisiune. Se scrie doar că Lavinia Şandru va intervieva personalităţi din România, pentru a le afla "hobby-urile şi poveştile nedescoperite". Contractul se derulează prin firma SC Stratcom Media and Film,firmă deţinută de Lavinia Şandru, înfiinţată cu doar trei luni înainte de obţinerea contractului cu TVR, dezvăluie Libertatea.

În mesajul său de pe Facebook, Iulian Bulai susține că invitații ar fi primit, în perioada ianuarie-octombrie 2018, mii de euro de la TVR: 9.570 euro - Ion Cristoiu, 8.097 0 Marius Pieleanu, 5.586 - Radu Soviani, 15.149 - Mircea Dinescu, 8.774 euro - Cristian Gheorghe. În cazul lui Ionuț Cristache, el menționează, pentru primele zece luni, "costuri" de circa 78.000 de euro - echivalentul salariului brut prezentat de Libertatea.

Iulian Bulai susține că șefa TVR, Doina Gradea, a fost invitată în mod repetat să răspundă întrebărilor Comisiei de Cultură. El scrie, între altele:
  • Ieri, șefa TVR, Doina Gradea, nu a venit la audierea în Comisia de cultură. Din martie până în prezent am depus 5 solicitări de prezență la audieri în Parlament pentru a da socoteală despre intervențiile de intimidare din TVR, inclusiv împotriva propriei Comisii de Etică, despre lipsa de transparență a instituției și despre managementul defectuos practicat de la nivelul cabinetului Președintelui Director General.
  • Doina Gradea trebuie să răspundă în fața Parlamentului pentru ceea ce se întâmplă la Televiziune, nu poate fugi la infinit.
  • Doamna Gradea are obligația să răspundă de ce sunt prezentați ca fiind analiști independenți niște lăudători de casă ai PSD-ALDE pe care îi plătim noi cu bani grei în fiecare seară.




Citeste mai multe despre   
















4029 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    . (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:11)

    theo667 [utilizator]

    ''Hai domle ca n-a dat in cap la nimeni doar le-a bagat in cap catorva milioane de asistatipensionaribugetari ca macovei usr soros si ciolos ne iau banii in timp ce psd ne da banii. Simplu. Nu merita si baetii un salar pe masura?''
    • +1 (1 vot)    
      Cui nu-i e clar ca acest libidinos Cristache (Joi, 22 noiembrie 2018, 22:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      nu-i decat un bidon al ciumei rosii ??? El este pus acolo sa linga P$D-ul dar nu degeaba, pe sume enorme platite tuturor laudatorilor - din banii astia probabil ca o parte se intorc la partid.
  • +21 (25 voturi)    
    adevarul e ca Dinescu e sinistru (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    candva avea principii ,acum se vinde ca o c/ batrana
    • +5 (5 voturi)    
      dinescu..si principiile (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:15)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      un slugoi tupeist, cu aere de cunoscator in ale politicii, care linge , sau improasca cu laturi.. bineinteles in versete " intelectuale", in functie de tarifele negociate
    • +5 (5 voturi)    
      Mirceo, fa-te ca lucrezi... (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:34)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      si au trecut aproape 30 de ani, si oare, cat sa mai facut ca lucreza inainte de ...
      de fapt individul n-a avut niciodata principii, e doar oportunist la fel ca ceilalti ,,revolutionari'' ingropati in sinecuri si privilegii.
      • +1 (1 vot)    
        Un jeg ..... (Joi, 22 noiembrie 2018, 22:44)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        S-a imbogatit prin influenta politica pe care a primit-o la revolutie de la ambasada Rusiei. Un ciocoi autentic, Dinu Paturica contemporan.
  • +20 (24 voturi)    
    scandalos (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:22)

    zigot [utilizator]

    ce isi permite acest cristache pe banii publici;
    dl dinescu este peste tot, toata ziua la tv: analist,
    bucatar, expert in muzica populara, etc.
    alti poeti(adevarati) sunt mai discreti;
    cei de la romania 9 nu mai termina chermeza: glume,
    ironii si lipsa de substanta; abonati: dinescu, cristoiu,
    pieleanu, dar si neaveniti, precum stanescu, prea-plinul
    de el-nistorescu , etc.
    nu constatam ca se intampla ceva intens, serios, cu
    concluzii pertinente.
    • +4 (4 voturi)    
      mai rau ca tvr este inglodat in datorii!! (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:20)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      alde dinescu, cristoiu ( caruia candva i-am admirat calitatile de cautator al dreptatii, si care acum ma scarbeste pana la voma cu adevarata lui fatza de comunistoid, lingau si aparator de mafioti lacomi), mai este si individul cu mustata rasucita, nu imi amintesc cum il cheama..
      desigur cu cristache realizatorul "ompartial", un individ mediocru, insa cel putin dubios in intentii si fapte
  • -24 (24 voturi)    
    ... si ce daca? .. poate au meritat (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:38)

    alex562 [utilizator]

    ... nu cumva asta e pregatire de schimbat cu rares?
  • +4 (4 voturi)    
    Marele revolutionar Dinescu . . . (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:03)

    ty [utilizator]

    Dupa 1989 artistii au fost de partea PSD-ului. Imi amintesc de Tudor Gheorghe cum il sustinea pe ponta la prezidentiale. Im amintesc de Mircea Diaconu saracul europrlamentar abonat la Antene 3.
  • 0 (2 voturi)    
    Ca (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:03)

    savatuf [utilizator]

    sa fim corecti trebuia sa intrebam de exemplu si de Dragos Patraru cat producea la tvr si dupa sa comparam ratingul celor doi
  • +6 (6 voturi)    
    .... de ce insistati ..... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:34)

    cbogdan [utilizator]

    De ce insistati sa vorbiti cu Doina Gradea ? Sa mai primiti niste mostre de limbaj de centurista ? Nu merita deranjul.
  • +7 (7 voturi)    
    nu , nu au meritat nimic!! (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:24)

    Inna100 [utilizator]

    Cineva care se angajeaza pe bani murdari in masina de propaganda a mafiei pesediste, pentru a propovadui nedreptatea, cleptocratia, injustitia.. nu merita nimic!! Decat un scuipat de la poporul roman
  • +4 (4 voturi)    
    A cautat si in Elvetia (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:48)

    SRA [utilizator]

    Acest individ a cautat si in Elvetia sa participe la emisiune, platea avionul hotelul 4 * si 300 Euro pentru confort de te simti bine ! Propunea o dama de compagne !
  • +1 (1 vot)    
    sarac (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:49)

    gituca [utilizator]

    Am inteles ca afacerile lui Dinescu merg prost (vreo 40000 de mii de euro datorii). Asa ca trebuie si el inteles saracu`. Orisice banut conteaza. In rest ce sa zic; Buscu cu obligatii pe la primarie care i-a rezolvat niste probleme, Cristoiu un tovaras de nadejde, Nistorescu un colaborator dovedit al securitatii si as putea conrinua, dar nu merita