Cine sunt premianții propagandei ruse în presa din România

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 2 ianuarie 2019, 14:53 Economie | Media & Publicitate


Sputnik si premiantii presei
Foto: Captura Sputnik.md
​​Site-ul in limba română al platformei ruse de propagandă Sputnik a publicat, la sfârșitul anului trecut, un "clasament al presei" cu "cei mai buni ziariști și realizatori TV" din România. Cine are "onoarea" laurilor propagandei ruse? Mulți dintre susținătorii măsurilor PSD pe tema justiției și împotriva luptei anticorupție, oameni și medii ce promovează acțiunile guvernului PSD, inclusiv persoane despre care, tot săptămâna trecută, Newsweek a scris că ar fi fost plătite direct de partidul de guvernare.

Premianții Sputnik:
  • Pentru "presă de investigație", sunt premiați Răzvan Savaliuc și echipa site-ului Lumea Justiției
  • Pentru "presă politică și de eveniment", sunt premiați Victor Ciutacu (România TV) și Bogdan Chirieac (DC News)
  • Pentru presă financiar-economică: Cristian Hostiuc (Ziarul Financiar) și Elena Cristian (DC News)
  • Pentru "concept editorial și management de presă": Evenimentul zilei, Capital (Dan Andronic)
  • Pentru "agenții de presă": DC News
  • Pentru "Puterea presei": Mihai Gâdea și Antena 3

La sfârșitul anului, o altă publicație, Newsweek, a scris despre "caracatița" jurnaliștilor și analiștilor care ar fi plătiți de PSD, nominalizându-i printre aceștia pe Răzvan Savaliuc și Bogdan Chirieac, premianți ai propagandei ruse.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










10559 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    Ala de la ZF e un naiv (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 14:55)

    un domn [utilizator]

    Dar poate ca Sputnik asta are Nevoie !
    • -10 (12 voturi)    
      Nu er un naiv... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...e pur si simplu profesionistul care nu face politica ,deci poate fi apreciat si de unii si de altii.
      • +7 (7 voturi)    
        Promovarea unor afaceri austriece (Joi, 3 ianuarie 2019, 2:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Susceptibile de a fi in fapt manevrate de URSS se numeste cum ?
      • +7 (7 voturi)    
        peste (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:25)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        "Profesionistu' lu' peste..."
  • +29 (37 voturi)    
    Mazeta este Fericit (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 14:56)

    un domn [utilizator]

    Ce cadou primeste Inainte de Craciunul URSS !
  • +19 (19 voturi)    
    ala de la ZF. (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 15:58)

    anion [utilizator]

    Mai nenica, pana acum mai acceptam sa-ti aud ce pareri ai. Cred ca nu o sa mai deschid ceva care te are ca autor in materie de economie si finante. Fii sincer si spune cine te sponsorizeaza ca Soros nu cred.
  • +19 (21 voturi)    
    a tunat (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 16:17)

    victor L [utilizator]

    si i-a adunat :p
    Cei mai cei din Hazna.
  • +12 (12 voturi)    
    Trebuie să ințelegem că și acești jalnici (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 16:54)

    Rescator [utilizator]

    agenți de influență ai URSS 2.0. trebuie să caștige
    și ei niște ruble neconvertibile și niște amărați de lei
    de la PSD/PCR.Premiul colectiv revine Mafiei Roșii,
    Cupola Ciumei Roșii patronată de Dictatorul Liv Jong
    Unu.
  • -8 (14 voturi)    
    Nu se potrivește (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 17:55)

    munuc [utilizator]

    Dacă ”premianții” sunt plătiți de PSD (adică de ruși?!) ce interes are Sputnik să și-i asume? De ce să atragă asupra lor oprobiul public românii fiind, cel puțin asta-i clar, majoritar pro NATO?
    • +8 (12 voturi)    
      Ba (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:18)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      se potriveste...Votantul PSD e si pro-sovietic.
      Astfel, nucleul dur al PSD revine la 40%.
      • -2 (8 voturi)    
        Ba nu (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:29)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Românii n-au fost pro-sovietici nici pe vremea dictatorului | ctitorului Ceaușescu. Darămite acum. Numai așa că vor unii să ne îmbârlige să ne dăm la cap noi între noi. Asta am mai experimentat și din păcate am demonstrat că suntem în stare.
        • +2 (2 voturi)    
          Haha (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:54)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          Tu vorbesti despre vointa multimii in niste vremuri in care vointa proprie a fiului patriei era singura litera de lege?
    • +4 (6 voturi)    
      Greseti! (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:02)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Ce spui este perfect logic:

      "ce interes are Sputnik să și-i asume? De ce să atragă asupra lor oprobiul public ?"

      numai ca pedesereul nu le are de loc cu logica, deviza lor, pe care o zbierau in strada la inceputul lui 1990, este celebrul:

      "noi nu gandim!"
  • +7 (15 voturi)    
    Dar cucuvaua, aia mov, nimic? (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 18:10)

    Dalinar [utilizator]

    Niuluk nimic....postacii in ce categorie intra?
    • +11 (11 voturi)    
      Mazeta ii invita la o carafa de Pufoaika (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Si un mec pe langa savushkina
  • +15 (15 voturi)    
    Astia dupa ce ca-s prosti , (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:27)

    kokos [utilizator]

    mai si semnalizeaza.Avem acum si confirmare chiar din partea russiei care sunt propagandistii lor din Romania!
    • +5 (5 voturi)    
      Dar este firesc! Ce te mira? (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:05)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Asa cum noi recunoastem si ne mandrim ca sustinem Lumea Libera, pedesereii se LAUDA cu faptul ca sustin Imperiul Raului!
  • +11 (11 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:47)

    Eucamine [utilizator]

    Nu le-o fi rusine cu asemenea premii? Sa vedem daca vreo unul se dezice.
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 3 ianuarie 2019, 1:16)

    1A [utilizator]

    Acum sa li se aduca medaliile si sa depuna juramantul de supusi cu limba fina.
  • +7 (7 voturi)    
    ha-ha-ha! (Joi, 3 ianuarie 2019, 3:13)

    CineFila [utilizator]

    Nominalizari numai bune de pus la CV! Mor de ris! Asa le trebuie! halal onorabililor!
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine, RH! (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:00)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Cum este posibil sa omiti complet pe unii din premianti, foarte activi aici pe HN?!?

    Cum este posibil sa nu mentionezi pe newlook, mazeta, echidistantul, tony_ruznacia si atatia altii?!
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-si puna steaua sovietica in piept (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:05)

    KTerinca [utilizator]

    Da' ailalti unde sunt?
    D-alde Badea, Ciuvica, Stoicescu, Cristoiu, Abraham si ceilalti mercenari ?
    Lor de ce nu le dau rusalaii cate o stea ?
    Ce, ei nu si-au facut treba cu destoinicie pe taramul propagandei ?
    • +6 (6 voturi)    
      Aia activeaza la FF (Joi, 3 ianuarie 2019, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Dar se Straduie Saracutzii sa urce pe Podium
  • +10 (10 voturi)    
    Macar acum stim exact care sunt... (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:30)

    Olyx [utilizator]

    "trompetele" rusesti din presa si audiovizualul romanesc !....Pai daca ei, rusii, "si-au bagat nasul" in alegerile din SUA, isi poate imagina cineva ca sunt absenti din peisajul dambovitean ?!...Sau din cel balcanic ? Indivizii ( o parte a lor ) ce au probleme cu LEGEA ROMANA se califica primii pentru titulatura de mai sus ( de trompeta !), gandind ca, daca nu e LEGE ( adica e HAOS !) vor scapa nepedepsiti... Ceilalti o fac pentru bani. Multi ! Si pot sustine pana in "panzele albe" ca negrul este alb si albul este negru.Tipic pentru un bun (!) "vanzator"...