Kanal D renunță la regimul must carry

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2019, 17:10 Economie | Media & Publicitate


Kanal D
Foto: Kanal D
Kanal D anunță că renunță la regimul must carry, a televiziunilor libere la retransmisie, începând de la 1 ianuarie 2019.

„Telespectatorii vor putea urmări în continuare programele Kanal D preferate, destinate, ca și până acum, să acopere o gamă diversă de genuri și de preferințe, cu un nivel ridicat de calitate a conținutului și transmisiei”, scrie Kanal D, într-un comunicat remis HotNews.ro.

La jumătatea anului trecut, CNA a luat act de cererea Antena Group și Antena 3 S.A. referitoare la ieșirea acestor posturi din lista must carry, a televiziunilor libere la retransmisie, la câțiva ani după ce liderul pieței, Pro TV, a luat o decizie similară.

Lista must carry cuprinde stațiile care se declară, fără condiționări tehnice sau financiare, libere la retransmisie. Pe acestea, cabliștii sunt obligați să le retransmită. Dacă o stație nu e inclusă în această listă, cabliștii o pot prelua în baza unor contracte - de exemplu, Pro TV, Antenele, iar acum și Kanal D pot fi retransmise de cabliști doar dacă aceștia din urmă plătesc pentru retransmisie.

















6488 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Latrina trei la fel dar nu am scapat de ei (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:14)

    un domn [utilizator]

    Singura cale este sa ramana fara publicitate
    https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
  • +13 (13 voturi)    
    o veste buna! (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:25)

    neaos [utilizator]

    Este un lucru foarte bun daca de astazi trebuie platit pentru acest post.
    Daca nu platim nu-l vom avea?
    Sigur?
    Atunci nu platim!

    Nu e nimic personal cu acest furnizor. Intra la gramada cu ceilalti 90%...
    • +1 (1 vot)    
      Veti plati si-l veti vedea in continuare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 10:41)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui neaos

      De ce? Pentru ca prostii e multi.
  • +14 (14 voturi)    
    Sa le faca pachet (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:50)

    Crocobaurul [utilizator]

    Bine ar fi ca ei, cablistii, sa bage aceste posturi, intr-un pachet optional, contra-cost. Poate asa scap de ei din grila.
    • +3 (3 voturi)    
      si eu ma gandesc la fel: (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crocobaurul

      cum sa fac sa scap de antene din grila...nici nu ma uit la ei vreodata, imi si incurca ordonarea posturilor pe telecomanda si nici nu vreau sa platesc.
  • +15 (15 voturi)    
    abia astept (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:19)

    Djokovic [utilizator]

    abia astept ca firma de cablu sa faca un pachet separat. Sa pot sa imi aleg ce televiziune vreau sa am. De ce sa ajunga banii mei la televiziuni pe care nu le vreau in lista de programe? De ce sa le platesc banii unora pe care nu vreau sa ii ascult?
  • +11 (11 voturi)    
    petitie (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:25)

    andimi [utilizator]

    Ar trebui sa facem o petitie catre marii operatori de cablu, prin care sa cerem oferirea in pachet separat a canalelor de acest tip. Poate eu nu vreau sa platesc pentru Canal D! De ce sa mi se bage pe gat grupul de programe ale lui Felix daca eu nu le urmaresc?
    • +3 (3 voturi)    
      Doar ar trebui ??? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 0:41)

      OviCti [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Eu am cerut explicit catre UPC sa imi stearga din grila tot ce are legatura cu trustul Intact.

      Nu au reusit ... inca; dar atitudinea UPC este in schimbare si par a se gandi sa faca ceva.

      Deocamdata am redus la jumatate plata pentru serviciile lor si le-am spus clar ca asta e unul din motive.

      Mai ciudat e cazul Telekom care nu retransmite Digi24, desi e in must carry. Dar am inceput o hartuiala si cu ei. Presimt ca aici se va finaliza cu o reziliere.
  • +2 (4 voturi)    
    Să le împacheteze Antenele plus Kanal D (Vineri, 4 ianuarie 2019, 0:26)

    ploiesteanu [utilizator]

    Eu nu voi mai da banii pe acest pachet.