UPDATE CNA sancționează dur Realitatea TV: Emisia postului, oprită timp de zece minute / Reacțiile lui Rareș Bogdan și Edward Pastia

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:29 Economie | Media & Publicitate


Emisie oprita la Realitatea TV
Foto: Realitatea TV
Consiliul Național al Audivizualului a decis sancționarea Realitatea TV cu oprirea emisiei timp de zece minute, joi, 17 ianuarie, între orele 19.00 și 19.10. Sancțiunea are legatură cu modul în care postul a acoperit evenimentele de la mitingul diasporei din 10 august 2018. De asemenea, CNA a decis că în cazul Antena 3 nu se impune nicio sancțiune, în timp ce pentru România TV a fost dispusă o amendă 15.000 de lei amendă.

CITEȘTE ȘI: Dăncilă, în Parlamentul European, despre suspendarea emisiei Realitatea TV: Guvernul nu are nicio legătură cu acest lucru

Întreruperea emisiei timp de 10 minute este, din punct de vedere al legislației audiovizuale, o sancțiune mai severă decât ce mai mare amendă (200.000 lei).

Această sancțiune nu înseamnă că transmisia este suspendată si nu are efect pe termen lung - pe timpul celor 10 minute, postul trebuie să difuzeze textul deciziei CNA.

Decizia a fost luată în baza paragrafului 2 din articolul 3 al Legii Audiovizualului nr 504/2002: "Toţi furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaţia să asigure informarea obiectivă a publicului prin prezentarea corectă a faptelor şi evenimentelor şi să favorizeze libera formare a opiniilor".

De asemenea s-au luat în considerare paragrafele 4 și 5 din articolul 40 din Codul de reglementare al audiovizualului: "(4) Moderatorii programelor au obligaţia să solicite ferm interlocutorilor să probeze afirmaţiile acuzatoare, pentru a permite publicului să evalueze cât de justificate sunt acestea. (5) Moderatorii, prezentatorii şi realizatorii programelor au obligaţia să nu folosească şi să nu permită invitaţilor să folosească un limbaj injurios sau să instige la violenţă". A fost indicat și punctul 1 al articolului 34 din același document, "orice persoană are dreptul la propria imagine".

Au contat în decizia CNA și subpunctele a și b de la primul punct al articolului 64 din Cod, privind "a) asigurarea unei distincţii clare între fapte şi opinii" și "b) informarea cu privire la un subiect, fapt sau eveniment să fie corectă, verificată şi prezentată în mod imparţial şi cu bună-credinţă".

Cine și cum a votat în cazul sancțiunii pentru Realitatea TV

Potrivit Paginademedia.ro, propunderea de sancțiune cu întreruperea emisiei a fost făcută de Radu Călin Cristea, care a apreciat, între altele, că ar fi instigări la violență comentarii precum apelurile ca vinovații pentru violențe să fie trași la răspundere, dar și avertismentele că urmează imagini violente:
  • '"Ce veți vedea este de o duritate fără precedent. Veți vedea în relatitate cum procedează jandarmeria. |Veți vedea dialoguri halucinante, veți vedea violențe fără precedent.'' - În opinia mea această prezentare implică o contrareplică a celor buni. "" - R.C. Cristea, citat de Paginademedia.ro.
  • Notă: Radu Călin Cristea este membru CNA în urma unei propuneri a Guvernului din 2014

Au fost "pentru" Orsolya Borsos, Ramona Sorescu, Monica Gubernat, Nicolaie Balșasa, Gabriel Tufeanu și Rau Călin Cristea, scrie Paginademedia.ro.

Răsvan Popescu și Radu Herjeu au votat "împotrivă", motivând că nu sunt de acord cu introducerea în sancțiune a unui articol privind "instigarea la violență”, precizând că acest lucru nu poate fi dovedit.

"Sunt pentru o astfel de măsură (oprirea emisiei - n.r.), dar nu cu incitarea la violență. Cred că este riscantă o astfel de etichetă”, a adăugat Radu Herjeu.

Dorin Rusu, membru CNA, a fost și el împotrivă. Ea propusese o amendă de 10.000 de lei pentru Realitatea TV, pentru limbajul vulgar folosit în mai multe ediții ale emisiunii.

"Mi se pare că propunerea cu suspendarea emisiei e o continuare a intervenției jandarmeriei. O intervenție în forță ca să le arătăm lor. Mi se pare foarte grav dacă cna ar vota așa ceva”, le-a spus Dorina Rusu.

De altfel Dorina Rusu a propus sancționarea Antenei 3 și Romania TV cu câte 35.000 de lei, însă niciuna dintre propuneri n-a atras mai mult de un vot.

Sancțiunea pentru Romania TV, de 15.000 de lei, a venit la propunerea lui Radu Herjeu.

Reacția lui Rareș Bogdan

Rareș Bogdan a comentat pe Facebook: "Fără precedent, au decis suspendarea emisiei! Astăzi 15 ianuarie 2019 - Ora 10.15 - 13.00, Ședință CNA! Abuz fără precedent. Nu am crezut că voi trăi așa ceva!".

Potrivit jurnalistului, decizia vine ca urmare a emisiunii postului din timpul protestelor din vară: "Din cauza relatărilor din data de 10 august, noaptea de 10/11 august si perioada 11-15 august..... Se suspendă emisia RealitateaTv. Acum pentru 10 minute in ziua de 17 ianuarie. Incredibil. Nu îmi vine să cred! Am fost acuzați de incitare la violență și dezinformare privind evenimentele din 10 august. Mi s-a spus că imaginea a ceea ce s-a întâmplat în 10 august a fost «viciată» de RealitateaTv și in special de către mine și invitații «Jocuri de Putere», Doru Mărieș, Oreste Theodorescu, Oana Stanciulescu, Grigore Cartianu. Nu îmi vine să cred, sunt pur și simplu șocat! 6 dn 11 au votat pentru întreruperea Emisiei la propunerea lui Radu Călin Cristea. Pe lângă suspendarea emisiei ne-au dat și o amendă de 15.000!".

Reacția lui Edward Pastia

Și directorul Realitatea TV, Edward Pastia, a reacționat vehement.

”Suntem uluiți de decizia CNA, este foarte greu să ne găsim cuvintele în asemenea situație. CNA ul instiga la cenzură, nu putem prezenta o realitate așa cum o doreste CNA sau așa cum dorește PSD sau PSD prin CNA. Noi le prezentăm cum s-au întâmplat. Dacă cei de la CNA cred că alte posturi care până în 10 august au prezentat instigări la violență, acealea li se par în regulă și sunt sancționate cu 5-10 mii de lei, nouă să ni se închidă emisia. Să închizi un post de televiune fără să ai nicio dovadă, e incredibil ce se întâmplă la acest CNA, nu înțelegem de ce s-a ajuns în asemenea hal", spune șeful Realitatea TV, citat de Mediafax.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















22053 vizualizari

  • +30 (40 voturi)    
    De ce? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:37)

    Martinezu [utilizator]

    s-a enervat seful lor, dl Dragnea?
    • -1 (1 vot)    
      realitatea tv nu reprezinta opozitia (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:21)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sunt doar cateva emisiuni mai "contestatare".
      Dar si acolo sunt strecurati diversi avocati ai penalilor, mai pe fata sau mai pe ascuns.
      Cat despre profesionalismul celor care lucreaza acolo: lamentabil.
  • -35 (61 voturi)    
    Troll, rusofil, ciumat, etc. .... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:40)

    bubaru [utilizator]

    Aoleu, si in astea 10 minute isi platesc si ei datoriile (printre altii)?
    Hai, astia de serviciu, dati cu minusuri!
    • +20 (22 voturi)    
      Dar PSD nu face datorii? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:55)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      Se imprumuta miliarde de euro pe care nu o sa le plateasca electoratul lor batran ci copiii nostri, doar sa dea niste pensii de lux nemeritate unor securisti si fosti militieni. O lume intreaga se invarte in jurul creditelor, nimic nu se face fara credite. Intreaba-l pe Dragnea cate taxe a platit el pe ce a furat si ai un caz de evaziune fiscala. Voi ne credeti pe toti ca voi? Mars de aici, sclav pesedist platit cu ora!
    • +10 (12 voturi)    
      Lasa, tov. trolache (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:45)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      iei matale de la casieria psd 1 (una) copeica, esti un om cu greutate, nimic altceva nu mai conteaza.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +2 (2 voturi)    
      ok (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:37)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      Am dat un minus si acu ma duc sa incasez cecul te 100€ pentru ziua de ieri
  • +34 (50 voturi)    
    IMENSA TICALOSIE (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:41)

    Bokila [utilizator]

    Fara alte comentarii, o asemenea agresiune impotriva unui post independent e de o josnicie fara egal si arata disperarea hoardei de infractori.
  • +43 (57 voturi)    
    de ce nu ma mir... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:47)

    Bittick [utilizator]

    CNA dovedeste inca o data (daca mai era nevoie) ca este sluga ciumei rosii
  • -33 (59 voturi)    
    oh... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Oh, vai, dar ce dur. Iti dai seama, 10 minute?!
    Daca ii punea sa intrerupa vreo 2-3 luni, atunci era dura masura.
    • +21 (23 voturi)    
      aham (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      1 - 10 min inseamna mult in bani...
      2 - asta e poate un avertisment... sa nu mai fie anti-psd
      3 - antena 3 si romania tv d c nu primesc nici o amenda desi au aberat infinit mai mult decat realitatea?!
      • +1 (5 voturi)    
        eh (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:07)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        1 - raporteaza 10 minute fara emisie la o luna pentru orice televiziune. Pierderea este minora cand te uiti ce bani se iau pe minutul de publicitate.

        2 - mai mult ca sigur ca a fost o pedeapsa cu mesajul "data viitoare va fi mai rau"

        3 - pentru ca sunt televiziuni de casa ale camarilei pesediste. Doar nu s-or pedepsi intre ei, nu?
    • +17 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:38)

      [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

    • +16 (20 voturi)    
      Schimba-ti nick-ul (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:59)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Am auzit ca Beria e liber.
    • +7 (7 voturi)    
      Ivane, pana si tu (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:48)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      pricepi ce e ala un precedent.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +15 (17 voturi)    
    impotenta CNA dupa Ralu Filip... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:08)

    user.citizen [utilizator]

    Este o problema perpetua si nu inteleg de ce nu discuta CNA despre suspendarea licentei de emisie pentru RTV (sau orice alt post in aceasta situatie) care dezinformeaza sistematic si premeditat, dezbina populatia, asmuteste categoriile sociale una impotriva alteia, inventeaza conflicte, abuzuri, binoame, comploturi... Daca CNA nu se pricep de ce nu consulta un jurist sau un sociolog? Este democratic sa iti spui parerea dar atunci cand insisti (vezi renumitele burtiere) cu povesti stupide pe care le prezenti drept stiri (si inca de ultima ora) este evident ca scopul nu este informarea corecta a spectatorilor. Mai ales cand recidivezi sistematic. Sau poate editorul are o problema la cap.... Nu este aceasta atitudine "de informare" un atac la ordinea sociala, la statul de drept si indirect la securitatea nationala? Din pacate publicul balcanic, avid dupa barfe si scandaluri nu are capacitatea de a sanctiona aceste derapaje si din acest motiv CNA ar trebui sa fie mai intrasingent daca vrem sa ne civilizam ca popor... Dar se pare ca nu vrea sau nu poate. Ca sa nu mai vorbim de utilizarea umilitoare a numelui tarii in denumirea acestui post TV tabloid, ca de stiri e clar ca nu e. Mai urmeaza sa vedem Romania-XXX, Romania-Cartoon, Romania-cancan.... Ti se face greata de atata impotenta institutionala.
    • +7 (7 voturi)    
      CNA e emasculata de politic (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:02)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui user.citizen

      pe principiul "eu te-am pus acolo, eu te dau jos".

      Populatia Romaniei (si in mare masura si cea din restul tarilor europene) inghite cu nesat stiri "bomba", "in exclusivitate", "incendiare", pe care le livreaza cu aplomb o sumedenie de televiziuni "corecte", care nu au fost sanctionate in niciun fel.
  • +17 (19 voturi)    
    ok.... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:10)

    liviu_ [utilizator]

    si antena 3 nimic?
    romania tv ?!

    televiziunile alea abereaza, jignesc si injura intr-o zi cat fac toate celelalte televiziuni la un loc intr-un an.... si nu am vazut nici o sanctiune!

    poate aceasta sanctiune este meritata, DAR nu ma intereseaza asta acum... pe mine ma intereseaza d c CNA nu amendeaza de ani de zile televiziunile psdiste!

    inca niste sclavi politici...
    mai e ffff putin pana la dictatura!
  • +17 (19 voturi)    
    In alte vremuri, inseamna ca Latrina 3 si Cotet TV (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:32)

    Susufler0 [utilizator]

    ar emite doar cate 8-12 minute pe ora cat sa-si onoreze contractele de publicitate iar in rest ar sta inchise ! :)))
  • +12 (14 voturi)    
    Trebuie de facut ceva, că nu este normal! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:32)

    Entiu [utilizator]

    Nu este corect, nu este justa măsură! La Antena 3 vă rog să vedeti ce fac cu Iohannis si cu invitații. Trebuie de facut ceva, că nu este normal!
  • -14 (16 voturi)    
    "dur"....10 minute? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:35)

    taro [utilizator]

    Realitatea TV dezinformeaza de ani de zile si primeste 10 minute de suspendare.

    La cate abateri are postul ala ar fi trebuit trebuit sa aiba licenta suspendata.
    • +8 (8 voturi)    
      Daca dezinformeaza, schimba canalul (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:53)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Desi esti postac, iti explic:
      - minti cand spui "abateri". Uitat-te la antena 3 si la limbajul lor golanesc si mincinos
      - schimba canalul, nu pune pumnul in gura... stii suntem inca o democratie
      - cam ce legi nu se aplica Realitatii tv si nu se pot aplica Antenei3 si Romaniei tv ?
  • +13 (13 voturi)    
    Hehe (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:49)

    Tony_K [utilizator]

    Incepe cenzura pe ici pe colo pana se instaleaza in toata regula. Ura, ura! Mml
  • -18 (24 voturi)    
    Asta este urmarea circului facut in (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:49)

    xrogo [utilizator]

    respectiva televiziune in seara mitingului din 10 august, circ in care, mai ales Oreste s-a dat in stamba improscand cu injurii in dreapta si stanga, secondat cu brio de Rares Bogdan!
    • -14 (20 voturi)    
      evident, dar nah, e ordin pe unitate la victimizar (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:54)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      chuar si acum la Realitatea e un plans generalizat dar presarat cu injurii.
      • +3 (3 voturi)    
        hehe... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        aporopos de injurii

        de a3 si romanica tv ce zici?! alea jignesc infinit mai mult decat o face celelalte televiziuni!
        acolo e ok?!
    • +12 (16 voturi)    
      Circul l-au facut jandarmii, violenti fara rost (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:09)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Daca Bucurestiul lua foc de la sticlele cu benzina aruncate de protestatari, nu avea nimeni nimic de reprosat fata de riposta jandarmilor.
      Dar daca bati si imprastii cu gaze lacrimogene, fara mila, la rand, POPULATIA care protesteaza CONSTITUTIONAL, Jandarmule, nu te astepta sa mai ai respectul pe care l-ai merita de la romani...
    • +3 (5 voturi)    
      e o singura problema... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      UE Si ONU da dreptate televiziunilor in legatura cu acest miting....

      also... a3 a prezentat bine ., nu?!
      alea nu merita amendate, corect?!
  • -12 (20 voturi)    
    Furtuna intr-un pahar cu apa. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:55)

    lalaverim [utilizator]

    rEalitatea e fix pix.
    • +5 (7 voturi)    
      Doar faptul ca ai postat... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:55)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

      ...arata exact opusul.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +18 (20 voturi)    
    pai daca s-ar aplica paragraful citat (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    antena 3 si rtv ar fi inchise de mult
  • +3 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:47)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    mie mi se pare nedrept ...
  • +13 (17 voturi)    
    Ne vedem joi la CNA? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:57)

    of of [utilizator]

    Haideți să ne adunăm joi, la ora 19.00, în fața sediului CNA!
  • -7 (11 voturi)    
    realitatea a dezinformat masiv pe 10 august... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...jurnalistii trebuie sa inteleaga ca trebuie sa suporte consecintele deciziilor/cuvintelor lor ca orice muritor de rand.

    long overdue.
    • +4 (4 voturi)    
      Iar minti (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:56)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dovezi, ceva ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +2 (2 voturi)    
      serios?! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si a 3 nu a dezinformat?!

      normal ca nu ca aia e televiziunea sefului tau....

      daca ziti ceva rau de psd iit da sefu tau dracnea laptic de la tzatza....
  • +11 (11 voturi)    
    Decizii (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:27)

    Darko [utilizator]

    Deciziile PSD, pardon, CNA, pot fi atacate în justiție. Sper să fie cineva de la Realitatea care să aibă inspirația să o facă. Am urmărit și eu în zilele acelea emisiunile de la TV, precum și emisiile de la antena3. Asa cum Realitatea a prezentat un punct de vedere, pe alocuri subiectiv, așa a făcut-o și antena3. Deosebirea e că la unii s-a prezentat corect doar o parte a unor fapte reale, în timp ce la antena3 s-a prezentat distorsionat, ca să nu zic mincinos, o parte a unor fapte reale. Despre instigare la violență, cred că CNA își arogă niște atribuțiuni care nu îi aparțin. Instigarea la violență e un act cu incidență penală, act cu privire la care se poate pronunța doar o instanță.
    Mult succes la un eventual proces! Victoria în justiție contra ASF a fostei directoare a ING PENSII ar trebui să fie un element de încurajare a unor asemenea demersuri întreprinse contra unor instituții ale statului care au ieșit de mult din matca normalității.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:59)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Darko

      CNA nu poate da sanctiuni, daca fapta intra sub incidenta Codului Penal. S-a sesizat vreun procuror din oficiu ? E vreo plangere penala ? Nu cred...
  • +11 (11 voturi)    
    Ce naibii! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:02)

    n.dumiritu [utilizator]

    O relatare care nu convine guvernului este deja "instigare la violenta"? A relata cu pasiune despre semeni pasnici maltratati de politie este "instigare la violenta"? Violenta este la cel care prezinta imaginile cu cel lipsit de aparare si batut de autoritati, fara alta culpa decit aceea ca cere responsabilitate de la guvern? Pina unde poate merge servilismul unei institutii?
  • -6 (6 voturi)    
    ca sa vezi! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:24)

    danielush [utilizator]

    o sa vezi tavalindu-se in chinuri cohorte de fideli ascultatori pentru ca un de post insolvent e inchis!
    • +3 (3 voturi)    
      Normalitate (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 11:21)

      Darko [utilizator] i-a raspuns lui danielush

      Aici nu e vorba de fidelitate sau de insolvență. Este o problemă de democrație și de normalitate. De abuzuri și de utilizarea unor instrumente ale statului în favoarea unor grupuri și în detrimentul altora. Despre obiectivitate și despre apărarea unor principii de bază ale democrației și a libertății de exprimare.
      Ceea ce nu înțelege PSD e că nu mai există doar organul de presă al partidului și nu poți închide gura tuturor. Iar, mai devreme sau mai târziu, replica va veni prin alte mijloace democratice.
  • +6 (6 voturi)    
    Desfiinţarea CNA, când? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:34)

    BlaBla1234 [utilizator]

    ...