Șefii site-ului Digi 24, Dan Turturică și Laurențiu Mihu, dați afară. De astăzi sunt în preaviz

de C. Ionescu     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2019, 13:06 Economie | Media & Publicitate


Dan Turturica
Foto: Facebook
Șeful site-ului de știri Digi24.ro, Dan Turturică, adjuncul său Laurențiu Mihu și cel puțin doi jurnaliști de la online-ul postului de știri au fost concediați, potrivit informațiilor HotNews.ro. Site-ul Paginademedia.ro îi numește și pe ziariștii Doru Cireașă (economic) și Andreea Nicolae (politic) printre cei care trebuie să plece. Contactat de HotNews.ro, Laurențiu Mihu a confirmat că "suntem în preaviz", fără a face alte comentarii.

  • UPDATE Vineri după-amiază, Mihu a distribuit pe contul său de Facebook, fără alt comentariu, o știre din 11 august 2018, referitor la faptul că site-ul Digi a fost cel mai citit din România în ziua protestului diasporei, desfășurat în ziua precedentă și soldat cu intervenția violentă a jandarmilor

Concedierile au loc într-o perioadă în care mai mulți jurnaliști, inclusiv prezentatori, de la Digi 24 au fost concediați sau și-au anunțat plecarea, începând cu Tudor Mușat acum o lună și terminând cu Adriana Nedelea astăzi.

Din informațiile HotNews.ro, ziariștii de la online care au fost anunțați joi că trebuie să plece ar fi plătiți printr-o formă contractuală în care contractul se prelungește lunar, dacă nu există obiecții. Acum ar fi apărut obiecții, iar contractul nu ar mai fi fost prelungit pentru încă o lună. Motivul oficial ar ține de reduceri de costuri ce ar fi implementate la Digi.

Din informațiile HotNews.ro, nu a fost stabilită, până acum, o nouă conducere editorială.

Turturică și Mihu au venit la Digi 24 după ce au plecat de la România liberă, la sfârșitul lui 2015. La site-ul postului de știri, ei aveau drept scop să dea o identitate mai clară platformei și să crească audiența. În februarie a.c., potrivit Studiului de Audiență și Trafic Internet (SATI), Digi24.ro a ocupat primul loc la categoria Știri și Analize, din punct de vedere al clienților unici, vizitelor și afișărilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















29467 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    DIGI24 (Vineri, 1 martie 2019, 13:14)

    hopshio [utilizator]

    De cand a venit Turturica nu am mai intrat pe Digi24. Nu am nimic cu el, dar titlurile si uneori calitatea articolelor erau la nivel de tabloid. Nu cred ca abordarea astea asta este compatibila cu audienta.
    • +9 (23 voturi)    
      Turturica, un profesionist adevarat (Vineri, 1 martie 2019, 15:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      Are niste analize extraordinare. Dar a suparat mafia rosie. Dupa HT se pare ca si DIGI s-a insurubat la robinetul de bani gestionat de infractorul condamnat definitiv cu dinti tociti de la samanta
      • 0 (2 voturi)    
        Romanii sunt niste slugi, care se inchina la PSD (Sâmbătă, 2 martie 2019, 12:33)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Poporul roman e praf si pulbere.
        • +1 (1 vot)    
          sa speram ca nu e vorba de vreo presiune psd (Sâmbătă, 2 martie 2019, 14:40)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          ci ca e vorba pur si simplu de competivitate.
          Romanii au tendinta sa se insurubeze in posturi caldute. Se vede cu ochiul liber si in media; ex: hoandra, gusa, banciu, rares bogdan, rifai, etc.
          Nu mai mentionatez slugile de la a3 si romtv.
  • -9 (27 voturi)    
    plus Adriana Nedelea (Vineri, 1 martie 2019, 13:21)

    premierul grivco [utilizator]

    avand in vedere ce audiente fac cu manipularile lor de 2 bani....
    ghinion!
  • -2 (26 voturi)    
    si nu iese nimeni in strada?? (Vineri, 1 martie 2019, 13:24)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sau libertatea presei nu mai e o valoare cand e vorba de digi??
    • -4 (18 voturi)    
      iesiti in strada ! (Vineri, 1 martie 2019, 15:24)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      au inceput sa apara efectele taierii bugetelor
      serviciilor ! jos dragnea , jos pesedeu !
      de inchiriat : filozof de inchiriat ,pardon jurnalist de inchiriat !
      oricum nu conteaza ,ca ce se naste din tutrturica tot
      secu mananca ! si din adamescu !
  • -3 (19 voturi)    
    #learnToCode (Vineri, 1 martie 2019, 13:24)

    cenzuratul [utilizator]

    Ma bucur ca si eu cu ad-blocker-ul meu am avut mica mea contributie la aceasta decizie reparatorie. Baieti, cum ii sfatuia si preseditele SUA Hussein pe minerii ramasi fara locuri de munca, invatati sa programati!
    • -1 (9 voturi)    
      Măi să fie (Vineri, 1 martie 2019, 17:18)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Din ce colț de 4chan ai învățat hashtagul ăsta?
      • 0 (4 voturi)    
        din /r (Vineri, 1 martie 2019, 21:44)

        alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        dar nu stie ce inseamna.
  • -6 (26 voturi)    
    Prealingeanu stinge lumina? (Vineri, 1 martie 2019, 13:25)

    premierul grivco [utilizator]

    Digi 24 nu #rezista?
  • +2 (20 voturi)    
    Cum altfel....? (Vineri, 1 martie 2019, 13:35)

    doru68 [utilizator]

    Majoritatea romanilor cu bacalaureatul promovat, in mod corect, la 18-19 ani, in licee de top (nu la 40-45 de ani, in unitati de invatamant prafuite si stapanite de MAFIA PSD-ALDE-UDMR - precum majoritatea borfasilor care ne conduc) au observat, de ceva vreme (2-3 saptamani), ca relicva Cosmin Prelipceanu (la fel de "onest" pecum scursura de Razvan Dumitrescu, de la Latrina 3 (fost jurnalist la Realitatea Tv) are din ce in ce mai multi invitati extrem de sulfurosi, de la PSD-ALDE. De fapt, majoritatea! Cu cine s-ar fi putut asocia patronul DIGI, Zoltan Teszari? Bineinteles cu MAFIA din care face parte si formatiunea de tradatori - UDMR!
    Asa cum am renuntat la a mai urmari Realitatea Tv, am sa renunt si la DIGI 24!
    Ramanem sa ne informam de pe retelele de socializare si din mediul online care abunda de stiri corecte, daca ai dorinta si abilitatea sa le cauti.
  • -1 (23 voturi)    
    Recomand DIGI 24... (Vineri, 1 martie 2019, 13:38)

    doru68 [utilizator]

    ...sa emita, de azi, in limba maghiara. Doar cetatenii romani de etnie maghiara din Romania mai pot fi interesati de ce debiteaza slugile UDMR.
  • -6 (26 voturi)    
    nu concediați (Vineri, 1 martie 2019, 13:48)

    Mazeta [utilizator]

    trecuți în rezervă.
  • -8 (30 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 1 martie 2019, 13:57)

    zizin [utilizator]

    Dați afară cu data de 1 martie:
    -Dan Turturică (șeful de la știri)
    -Laurențiu Mihu (adjunctul șefului)
    -Doru Cireașă (economic)
    -Andreea Nicolae (politic)
    Excelent!
    -Adriana Nedelea, prezentatoarea, se cară și ea.
    Perfect!
    -Prepeliceanu, o catastrofă, trebuie și el dat afară neapărat!
    -CTP, o altă catastrofă, trebuie alungat pentru totdeauna!
  • +11 (15 voturi)    
    Lol (Vineri, 1 martie 2019, 13:59)

    mitg [utilizator]

    Atat a tinut distractia si la Digi24. Cine stie ce platforma scarboasa de stiri va deveni. RIP.
  • +18 (34 voturi)    
    Nicio surpriza! (Vineri, 1 martie 2019, 14:05)

    2016 [utilizator]

    Turturica face niste analize la sange a activitatii sultanatului PSDragnea si taia cu bisturiul pana la os! Deja devine rutina faptul ca ziaristii si comentatorii care nu pupa poalele sultanului Dragneev, sunt dati afara. Insa asat-i indarjeste!
    Succes Turturica, articolele tale sunt de pus in rama!
    • +2 (4 voturi)    
      Uau! (Vineri, 1 martie 2019, 22:23)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      ce de pesedisti ocupati cu minusurile! Trageti tare rusofililor, sa sara sultanul Dragneev cu copeicile, ca muriti de foame!
  • +15 (19 voturi)    
    Nu va mai bucurati (Vineri, 1 martie 2019, 14:27)

    sec_o [utilizator]

    Poate nu e veste buna, caci DIGI era printre putinele saituri care raportau lucruri bagate sub covor de altii. O transformare asa de mare poate insemna doar ca era ghimpe in coasta cuiva si trebuia scos rapid. Se apropie prezidentialele, iar la cele trecute DIGI a jucat rolul de buturuga mica. Sunt si alegerile europene pe aproape.

    Nu ii cunosc pe cei scosi, poate e la mai bine dar momentul si urgenta mi se par foarte suspecte.
  • +11 (15 voturi)    
    Epurare (Vineri, 1 martie 2019, 14:30)

    mirceaaldea [utilizator]

    Mare atentie,a inceput epurarea in presa
  • +7 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 1 martie 2019, 14:56)

    Incomod3 [utilizator]

    au mancat ardei iute inainte sa "curlinga" mai sus si i-a usturat pe aia :) :) :)
  • +5 (9 voturi)    
    optiune (Vineri, 1 martie 2019, 21:08)

    Remarque [utilizator]

    Mi-ar placea sa ii citesc in continuare pe G4Media.ro