Cristian Tudor Popescu, amendat de CNCD cu 5.000 de lei pentru „Satană în sutană”

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:09 Economie | Media & Publicitate


CTP
Foto: Digi 24
​​Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) l-a amendat pe jurnalistul Cristian Tudor Popescu cu 5.000 de lei, apreciind că „Satană în sutană” constituie o faptă de discriminare. Decizia s-a luat cu 5 voturi „pentru”, 2 „împotrivă” și o abținere.

CNCD a primit aproape 800 de plângeri după ce jurnalistul Cristian Tudor Popescu a scris și a comentat despre BOR folosind expresia „Satană în sutană”. (Articolul AICI)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9823 vizualizari

  • -30 (46 voturi)    
    Era cazul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:15)

    lazarus101 [utilizator]

    Sa fie tras la raspundere si individul asta plin de ura si benin, aplaudacul minerilor ce au schingiut sute de oameni!
    • +4 (6 voturi)    
      5 membrii CNCD se alatura "satanelor in sutana" (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:55)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Conform dogmelor crestine, doar Dumnezeu nu greseste niciodata. Gravitatea greselilor variaza intr-un spectru foarte larg. Exista greseli "capitale", ca de exemplu caderea in pacat a lui Lucifer. Este evident ca daca un inger a putut sa se transforme in diavol:

      «Diavolul a fost inger, numit Lucifer ...»

      https://bit.ly/38piljt

      atunci si un om - CARE ESTE MAI PUTIN FERIT DE GRESEALA DECAT UN INGER - va putea sa comita "greseli capitale" (similare cu cea comisa de SATANA). Sa vedem, deci, pentru ce greseli considera dl. Popescu ca expresia "SATANA IN SUTANA" se potriveste unor preoti ortodocsi:

      «Stabimea BOR a fost aliata lui Uciga-l Toaca sub comunism. Ba chiar a fost Raul insusi: SATANELE IN SUTANA i-au turnat cuvios la Securitate pe credinciosii care li se marturiseau, n-au zis nici bleau LA DARAMAREA BISERICILOR. (In plus) BOR ii trimitea O SCRISOARE DE MULTUMIRE DICTATORULUI, ridicandu-l in slavi mai ceva pe ca Iisus Hristos.»

      https://bit.ly/2ITNcM6

      Insa, "daramarea bisericilor" reprezinta o declaratie de razboi impotriva lui Dumnezeu:

      «Locasul de cult e numit "BISERICA LUI DUMNEZEU", aratand ca acest locas nu este o simpla sala de rugaciune lipsite de prezenta lui Dumnezeu, ci CASA IN CARE ESTE PREZENT si deci SI LUCRATOR DUMNEZEU.»

      https://bit.ly/3nrtypJ

      Deci, "BOR ii trimitea o scrisoare de multumire dictatorului", care a ordonat daramarea multor BISERICI, dupa ce in prealabil "n-a zis nici bleau la daramarea bisericilor". Prin acest comportament fata de distrugerea unui "lacas sfant, numit si casa lui Dumnezeu", IERARHII BOR AU BINECUVANTAT "LUCRAREA DIAVOLULUI", deci s-au dovedit a nu fi altceva decat niste "SATANE IN SUTANA" (adica preoti "in travesti"). Rezulta ca expresia "SATANA IN SUTANA" folosita de dl. Popescu cu referire la UNII preoti ortodocsi NU reprezinta "o fapta de discriminare", CI O FAPTA DE INCRIMINARE - JUSTIFICATA - avand in vedere COMPORTAMENTUL SATANIC al acelor prelati BOR (incriminare bazata pe argumente si dovezi irefutabile).
  • +16 (28 voturi)    
    baiatul acesta csaba (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:19)

    mmmircea [utilizator]

    de la udmr, are o intelegere precara a limbii romane, isi da cu parerea in necunostiinta de cauza, si a reusit sa transforme CNCD-ul intr-un circ.
    • +7 (11 voturi)    
      eu mă (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      întreb în ce constă discriminarea. Trebuia să extindă referirea la diavol și asupra politicienilor?
  • +19 (27 voturi)    
    Satane în sutane dar cu -DUH -HAR la limuzine (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:24)

    Amad [utilizator]

    Un popă local, îl tot întreabă de ceva pe dascăl dacă să se mute în noua lui vilă. Ce-o să zică lumea?
    5000 amendă dar măcar are un cititor in plus la articolul respectiv.
    Aștia sunt precum CCR-ul chemat să dezbată constituționalitatea impozitării propriilor pensii. Când li s-a dat nu mai era discriminatoriu, acum la tăiat, este.
    • +10 (16 voturi)    
      Biserica si impozitul=apa si uleiul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:51)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Nu pot sta impreuna.

      De unde limuzine, daca ar plati impozit la ceea ce castiga de pe urma proprietatilor pe care le detine ?

      Cel mai mare proprietar din Romania este Statul. Al doilea, BOR.
  • +23 (33 voturi)    
    Vreua și eu! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:29)

    BEDE [utilizator]

    Și eu sumt cam de aceeași părere cu CTP. Sunt cel mai nemulțumit de acest CNCD. Consider că cel mai bine ar fi să se desființeze. Iar dacă unii au anumite probleme să deschidă procese civile.
    Mi-e scârbă de acest organism folosit politc pentru a sancționa pe cine spune ceea ce nu convine unor autorități, în cazul de față autoritatea fiin BOR. Chiar îmi vine să BORăsc.
  • -13 (19 voturi)    
    nefiind o emisiune pamflet .... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:31)

    @Dem [utilizator]

    ... ca a lui Banciu (fosta la B1), CTP baga adanc mana in buzunar. La Digi CNA nu accepta derapaje de genul asta, fiind o emisune si un post serios.
    Cu toate ca a avut 200% dreptate asta e regula nu spui chiar tot ce gandesti si mai ales unde nu trebuie.
    • +5 (7 voturi)    
      digi 24 (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:49)

      Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      digi 24 post serios? a fost la inceputuri pana s-au muradarit ca altii, fiecare post tv e in slujba cuiva...mizerabil
  • +19 (27 voturi)    
    Libertatea de expresie!!! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:33)

    Redactia HotNews [utilizator]

    !!!
    • -14 (22 voturi)    
      libertate de expresie (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:51)

      Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui Redactia HotNews

      ce libertate de expresie dom'le? insulta? mojicia? jignirea fara pic de retinere? un vis urat asta a ajuns acest dom gazetar, candva lucid..
  • +22 (30 voturi)    
    Banc (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:42)

    feroviarul123 [utilizator]

    De ce este divorțul scump? Pentru ca merita! Asa si articolul asta merita sa primești 5k lei amenda. Ca adevărul doare.
  • +28 (34 voturi)    
    Eh... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:42)

    Cataleya [utilizator]

    Daca si asta mai e discriminare, inseamna ca aia de la CNCD sunt de-a dreptul tampiti.
    Sunt convinsa ca CTP va castiga in instanta.

    Daca ar fi sa-i dea si CTP in judecata pt renumita declaratie de presa a reprezentantului BOR la adresa lui si a tuturor romanilor care nu-l inghit pe Daniel, ar castiga o groaza de bani.
    Dar cum CTP a castigat procesul impotriva CNCD legat de "pavianca" Dancila, probabil ca acum acelasi CNCD vrea sa se razbune.
  • +15 (23 voturi)    
    CNCD (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:44)

    Martinezu [utilizator]

    aici nu se poarta sutana.
    Memebri CNCD se imbraca de la Prada
  • +18 (28 voturi)    
    CNCD e o arma politica (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:48)

    emil bobu [utilizator]

    si atat. Ei discrimineaza, dar cand o fac ei e-n ordine.

    N-ai voie sa spui adevarul despre preoti, fiindca preotii aduc voturi la alegeri.
  • +21 (29 voturi)    
    Ha, ha, ha (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:49)

    Idealistu [utilizator]

    Ce discriminare natarailor de la CNCD ? Cel mult o jignire. Adica daca-l facea inger era tot dicriminare ?
  • +15 (23 voturi)    
    CNCD să stabilească un dicționar. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:02)

    asavreau [utilizator]

    Ce cuvinte ,termeni,expresii nu ai voie să folosești.Așa,să fii pedepsit,pentru-că șeful CNCD este obligat de cineva să facă asta,consider că CNCD nu-și justifică existența.Este mâna care scoate castanele din foc.Să le scoată (castanale)cine le-a pus !!!.
  • +15 (23 voturi)    
    Trist (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:08)

    Alex_capsunar [utilizator]

    CNCD-ul asta nu prea are bun simt, e un organ controlat si utilizat pentru interese proprii.

    In schimb, ce sa mai spunem despre libertatea de exprimare? Nu exista in Romania, suntem la coada Europei. Iar mai grav e ca numeni nu face nimic.

    Ce sa mai spunem despre declaratiile unor reprezentnti BOR? Idioti cu mentalitate inapoiata cu sute de ani.

    Pacat ca, din cauza unor uscaturi, imaginea negativa se proiecteaza asupra tuturor membrilor bisericii, ceea ce e gresit, fiindca exista multi preoti extraordinari
  • +16 (22 voturi)    
    cncd-ul asta (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:09)

    DiDiRo [utilizator]

    a ajuns mai ceva ca kukuxklanul fratilor. Chiar nu mai ai voie la o opinie separata? De unde si pana unde discriminare? E strigator la cer astia si-or o=pierdut mintile! Scrie in Biblie ca satana in sutana este discriminatoriu. Duceti-va dracului cu tot neamul vostru neobolshevik.
  • +17 (25 voturi)    
    Acest stat fundamentalist ortodox (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:12)

    fat.cat [utilizator]

    Numit Romania. Si ipocritii pupatori de moaste, mai mult sau mai putin pe fata, din institutiile sale. CNA especially.
  • +7 (13 voturi)    
    Bine ca apar (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:39)

    Costi888 [utilizator]

    Tot felul de indivizi pe la irealitatea si antene sa abereze liberi tot felul de idiotenii.. aceasta autoritate sta cu ochii pe digi si mai arunca si cate o amenda pe la concurenta pt cine stie ce reclama..
  • -12 (20 voturi)    
    CTP (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:54)

    Sutekh [utilizator]

    ctp a devenit o rusine pt jurnalismul din Romania. Majoritatea acolitilor si invataceilor lui de dezic de el in ultimii ani.L-a depasit lejer pe Vadim la nevoia de medicamente...macar ala era patriot, asta o..
    • +7 (9 voturi)    
      Daca Vadim era patriot, n-ai citit Saptamana (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:29)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Sutekh

      sa vezi cum in anii '80 spumega impotriva Occidentului si a romanilor fugiti pe acolo, de genul Monica Lovinescu (Cateaua) si Virgil Ierunca.

      Mi-e rusine, aproape scarba, ca a fost senator si ca a bagat prin partidul lui (mort acum) in Parlamentul European o nulitate ca George Becali, iar in Parlamentul Romaniei pe Irina Loghin si pe Ion Dolanescu (marile valori nationale la cantece de dor si jale) si a "aburit" o groaza de romani sa-l voteze cu mesaje nationaliste/rasiste/sovine care astazi ar fi fost mai criticate decat "ala negru"...
  • -8 (14 voturi)    
    CTP (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:39)

    Ibit [utilizator]

    Este ca o plaga .
    O plaga , trebuie " curatata " , igienizata si tratata in consecinta , pana dispare .
  • +7 (7 voturi)    
    CONTUL BANCAR (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:09)

    BlueX [utilizator]

    va rog sa publicati contul bancar dl CTP - donez pentru fiecare actiune de genul acesta cate 50 lei
  • 0 (0 voturi)