Directorul Antenei 3 promite CNA sa-l tempereze pe Valentin Stan

de Camelia Moga     HotNews.ro
Marţi, 13 mai 2008, 17:50 Economie | Media & Publicitate


Sorin Oancea, directorul general al Antenei 3, i-a asigurat pe membrii CNA ca va incerca sa-l tempereze pe Valentin Stan, invitatul permanent al emisiunii "Sinteza zilei", cu ocazia unei discutii in sedinta, de marti, a Consiliului pe tema injuriilor lansate de Stan la adresa mai multor politicieni. Oancea a recunoscut ca Stan exagereaza, uneori, cu "injuraturile", insa nu ar face-o niciodata gratuit, ci si-ar alege invectivele cu grija si s-ar documenta riguros pentru fiecare emisiune.

"E adevarat ca uneori exagereaza, dar o face documentat, nu ca la piata. E profesor universitar, un om educat, nu vorbim de un golan", a precizat Oancea in fata Consiliului National al Audiovizualului. "In acea calitate de institutii ii agreseaza verbal, cand nu-si fac treaba, nu in calitate de persoane fizice", a insistat el.

"Esti zero Tariceanule...", "Bai Basescule, esti o lichea...", Auzi, Basescule, atunci cand o sa mai vrei sa minti ordinar aceasta natie...", "Domnule Cioroianu, esti un tembel..." si multe alte injurii asemanatoare au fost spuse de Valentin Stan, invitatul permanent in emisiuna moderata de Mihai Gadea la Antena 3 - "Sinteza zilei", pe parcursul mai multor editii ale emisiunii, in perioada martie-aprilie 2008.

Directorul postului Antena 3 s-a aflat in sedinta de astazi a CNA si pentru sustinerea unei contestatii a postului pentru amenda de 2500 lei acordata de CNA pentru injuriile lui Stan la adresa politicienilor si interventia anemica a moderatorului, care avea datoria sa-si tempereze invitatul.

Membru CNA: Valentin Stan "este un prost"

"Pe mine ma dezamageste domnul Gadea pentru atitudinea lui, si nu inteleg de ce o are, deoarece stiu din ce familie provine. La emisiunea asta, numai domnul Gadea este vinovat", a afirmat membrul CNA Radu Teodorel. "Interventiile lui Gadea sunt rare si putin ironice", a specificat el.

"Dupa felul in care se comporta moderatorul, se pare ca-si insuseste spusele lui Stan", a completat si membrul CNA, Ioan Onisei.

In ce-l priveste pe Valentin Stan, membrul CNA, Ioan Carmazan a fost foarte categoric: "Acest om este un prost. (...) Dumneavoastra introduceti un imbecil în casa oamenilor? (...)Cine este el si cine ii da dreptul ca pe un post public de televiziune sa jigneasca pe toata lumea?", l-a intrebat Carmazan pe Sorin Oancea.

In replica, Sorin Oancea a tinut sa precizeze ca "publicul Antenei 3 de la acea ora este unul educat si daca unii dintre ei il accepta (n.r. pe Stan si limbajul lui), inseamna ca spune ceva si despre starea lor de spirit".

"Voi avea o dicutie cu domnul Stan si cu domnul Gadea", a promis Oancea in fata CNA, "insa nu vreau sa le dau senzatia ca le este interzis ceva", a completat el. Mai mult, Oancea a recunoscut ca Valentin Stan foloseste un limbaj injurios, dar ca "asa-i viata cateodata, mai colorata', a incercat sa-i ia apararea, recunoscand, totodata, ca audienta este un criteriu important pe care il ia in considerare.

La finalul discutiilor, contestatia postului Antena 3 privind amenda de 2.500 lei acordata de CNA a fost respinsa de membrii Consiliului, pe motiv ca în emisiunea "Sinteza zilei" sunt incalcate sistematic prevederile Articolului 42 din Codul audiovizual, care spune, printre altele, ca "realizatorii emisiunilor au obligatia sa respecte dreptul persoanei la propria imagine si sa puna in vedere interlocutorilor sa probeze afirmatiile acuzatoare sau sa indice, cel putin, probele care le sustin; staruinta moderatorului trebuie sa fie convingatoare, astfel incat sa ajute publicul sa-si formeze o opinie corecta".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3802 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Stan si bluetooth-ul (Marţi, 13 mai 2008, 18:36)

    alex [anonim]

    Acest Stan Valentin nu poate fi un om educat, iar faptul ca este profesor universitar nu este o conditie necesara si suficienta pentru a-l face un... om!

    Limbajul lui Stan denota frustrare, inversunarea tipica omului simplu. De altfel, atitudinea acestui personaj este cea a unui catel care latra in gura mare in curte, insa daca il scoti in strada isi va baga coada intre picioare.
    Elocventa a fost emisiunea in care s-a confruntat cu Adrian Cioroianu, un adversar in fata caruia Stan a fost invins.

    Telespectatorii educati NU accepta un asemenea limbaj, ca cel pe care il afiseaza Antena 3 prin Valentin Stan. Comparati Sinteza Zilei cu emisuni in care apare Emil Hurezeanu, sau cele in care apare Cristi Tabara.
    Cei de la Antena 3 nu pot convinge telespectatorii (de cele enumerate in emisiune) decat daca tzipa... cat mai tare...

    Civilizat ar fi ca acest comentator sa foloseasca argumente solide, cu un limbaj civilizat... asa poate fi caracterizat un om civilizat; altfel, comentatorul de la Antena 3 este un cioban cu bluetooth...

    Felicit CNA pentru luarea de pozitie... trebuia sa se intample mai demult.
  • 0 (8 voturi)    
    poate fi temperat continental sau temperat oceanic (Marţi, 13 mai 2008, 18:59)

    anonymus [anonim]

    Valentin Stan a fost dat afara de la Externe din cauza ca impachetarile cu parafina , camasa de forta si electrosocurile nu au avut nici un efect asupra lui -boala lui fiind cunoscuta sub numele de boala "vacii nebune" pentru care UK a sacrificat 70 % din septel in anii '90-tipul ajunge ajunge la paroxism in emisiune la vederea lui Gadea -care ar scoate din sarite si soclul statuii lui Lenin din piata Scanteii-datorita guritei in forma de mustiuc ,familiara sugativelor de pretutindei-cat despre barzaunul Cristoiu istoric ,scriitor si moderator (3 in 1 acum si cu gust de gaina ) ce sa mai zic : a tunat si adunat !
  • +3 (11 voturi)    
    golanas cu diploma (Marţi, 13 mai 2008, 19:03)

    zippo [anonim]

    scuza cu injuraturile permise daca sunt "documentate" e chiar faina.. tine de caragiale :))) sa fim clari o injuratura nu denota caracterul "academic" al omului, indiferent de context, si in orice caz nu un om educat. de injurat poate si orice tigan mucalit de pe strada, orice golanas, de fapt e limbajul curent pe care il foloseste un personaj de genul asta.
  • -1 (9 voturi)    
    Nu ar fi existat Stan daca... (Marţi, 13 mai 2008, 19:21)

    worker [anonim]

    Daca Basescu nu ar fi folosit "pasarica" si "tiganca imputita" daca Nastase nu ar fi cerut sa i se numere ouale sau daca clasa politica (cea ironizata de Stan) ar fi fost departe de injuraturile si mirlaniile unui CV Tudor sau Gigi Becali. Sau daca romanii nu ar fi devorat stirile de la ora 5 cu crime, babe violate si chelneri care urineaza in mancarea turistilor. Care este romanul cu curaj de a se opune jegului si mirlaniei? "Pasarica" a pierdut trenul - asteptam provincia.
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 13 mai 2008, 19:33)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui worker

      Ah, acum ca am aflat de ce exista Stan putem sa dormim linistiti, toate actiunile lui sunt normale si justificate. Multumesc ca existi si tu, worker...cap de tabla.
      • -1 (7 voturi)    
        Ce misto (Marţi, 13 mai 2008, 21:43)

        worker [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        e sa sprijini un principiu cind el nu te afecteaza. Dar daca seful i-ar fi spus sotiei tale tiganca imputita ? Vorbesti ca sa te afli in treaba - nu are importanta adevarul cita vreme el nu te atinge pe tine!
    • +1 (1 vot)    
      te inseli (Miercuri, 14 mai 2008, 10:34)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui worker

      Nu ar fi existat Stan daca nu existau Antenele. Fara antene nu ar fi fost nici "tiganci imputite" si "pasarici obrasnice". Din pacate doar "muncitori" de acest gen se lasa cumparati asa de usor.
      • 0 (0 voturi)    
        Patriarhatul a trecut (Miercuri, 14 mai 2008, 16:28)

        worker [anonim] i-a raspuns lui marcel

        de mult. Gindeste cu capul tau : nu antenele ci toata presa s-a sesizat in legatura cu tiganca imputita. Dar nu-i asa ca e mult mai simplu sa dormi in pace?!
  • +4 (8 voturi)    
    Stan...patitul (Marţi, 13 mai 2008, 19:48)

    iancu jianu [anonim]

    Nu ma dau in vint dupa Basescu sau Tariceanu, dar a te lauda ca esti profesor universitar si a folosi limbaj de mahala e chiar culmea prostiei. Se vede clar ca acest Stan are scoala de "jmekeri" americana pe fundament balcanic.
  • -2 (10 voturi)    
    Valentin Stan (Marţi, 13 mai 2008, 19:49)

    Petru [anonim]

    Daca sunteti cat de cat informati si cu un mimim de experienta ajungeti la concluzia ca, in comparatie cu dovezile pe care intotdeauna le aduce, apelativele dlui Stan sunt niste alintari
  • -2 (8 voturi)    
    stan (Marţi, 13 mai 2008, 20:34)

    krax [anonim]

    Stane esti tare ! Cu magarii astia din fruntea tarii de la presedinte la premier nu se poate altfel...Adica Basescu are voie sai faca pe altii "tiganca imputita", "gaozari" , "mic si cu capul mare" etc, etc si cum se ridica unu mai tare in gura decat el trebe sai dea peste basca . Si cum sai dea altfel decat prin "Militia" prezidentiala care este CNA-ul... Bravo Stan ,bravo Gadea , bravo Badea , bravo Cristoiu. Nu va lasati calcati in picioare de acest viitor dictator Basescu....un mitocan !! Si acum haideti....pupincuristii lui Basescu ...sariti pe mine...
    • +1 (3 voturi)    
      ATENTIE! (Miercuri, 14 mai 2008, 9:39)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui krax

      Krax esti paralel cu gramatica. Daca ai avut profesori precum Stan nu ma mira.
    • +3 (3 voturi)    
      penibil (Miercuri, 14 mai 2008, 10:34)

      FlorinM212 [utilizator] i-a raspuns lui krax

      Daca Basescu mananca un rahat mananci si tu?

      Scuze ca folosesc o replica pentru copii mici dar evident inteligenta unor posteri nu este mai presus de cea a unor copii de 3 ani. Sa va intre bine in cap "Daca ala face, eu de ce nu?" nu este si nu va fi niciodata o scuza.

      Daca tot ce puteti scoate de la voi ca sa il aparati pe idiotul ala de Stan sunt atacuri la adresa altor persoane atunci mai bine va tineti gura.
  • +4 (4 voturi)    
    Camasa de forta (Marţi, 13 mai 2008, 22:08)

    armand [anonim]

    Cu Camasa de forta ati incercat. E mai eficienta decat laptopul ca sa sariti hopul, dar puteti incerca si cu Gadea
  • +2 (4 voturi)    
    curios... (Miercuri, 14 mai 2008, 1:34)

    zaboo [anonim]

    am primit ban pe forumul antenei 3 (si asta miseleste, fara niciun avertesment!) pentru ca mi-am permis sa atac pe pretiosul stan si maladia lui care se transmite prin antene! Are tipul acolo pe forum (la sinteza zilei) mari admiratori care sustin ca tipul e super, numai noi fraierii nu pricepem ca marlaniile lui - ca replica la marlaniile altora - reprezinta "cura" potrivita prin care vom iesi din criza! Vai de noi, daca ne face stan educatie, si vai de diploma lui, daca asta e ceea ce a invatat pe la scoli inalte! Si sa nu uit: admiratorii lui sustin ca nu avem argumente, astia care nu intelegem geniul si profunzimea marelui erou, care se opune (cu brat de otel si gura de canal imputit) sistemului "securisto-comunist" (cum zice un PRO-stan-ac pe forumul cu pricina) al carui cap este, evident, Base! Rog pe aceasta cale, daca se gaseste vreo Carina prin preajma, sau Lame Duck in persoana, sa mearga sa "explice" si celor de la CNA esenta marelui si sublimului "neinteles" numit stan... sau sa puna bani sa plateasca amenda, ca doar sunt o apa si-un pamant!
    • 0 (2 voturi)    
      "Cura" lui (Miercuri, 14 mai 2008, 9:57)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      este identica cu cea a lui Bivolaru, adica cura de pipi. Le-o recomand admiratorilor acestei "cure de Stan"
  • +1 (3 voturi)    
    Asa vorbeste si (Miercuri, 14 mai 2008, 4:37)

    Aron Deleanu [anonim]

    in familie?Si in fata studentilor?Si cu ceilalti colegi universitari?Unde a invatat acest limbaj?Cred ca numai acasa.Asa l-a invatat parintii sa vorbeasca.Unde sint"cei 7 ani de-acasa".Ia frecventat scormonind printre gunoaiele Bucurestiului.Halal profesor universitar!
    • -1 (1 vot)    
      Indignatii!! (Miercuri, 14 mai 2008, 14:38)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Hai fiti sinceri!! Voi cei care sunteti indignati ca niste fete mari, de fapt nu sunteti decat niste sustinatori de-ai matelotului si PD-Laturilor! La cati pupincursiti are bashe, noroc cu noi, cei antibasescu, ca exista emisiunile lui Gadea si Badea. La asemenea presedinte, se poate raspunde numai cu asemenea emisiuni.
      De exemplu de ce nu sunteti indignati de caricatura de "Nasul", care se da tot timpul impartial, cand de fapt el tine pe fata cu caricatura de presedinte (nu ma refer la fizicul lui, ci la activiatea pe care o desfasoara in calitate de presedinte)
  • 0 (6 voturi)    
    daca vrea sa-l tempereze pe asta.... (Miercuri, 14 mai 2008, 7:03)

    judex [anonim]

    sa ceara sprijin la Spitalul 9. Iar de Cristoiu ce sa mai zic, imbatraneste foarte urat.
  • -1 (3 voturi)    
    Profesor? (Miercuri, 14 mai 2008, 9:37)

    gabifm [utilizator]

    Sunt uimita ca dl Stan este profesor universitar!
    In acest context sa nu ne mai mire ca invatamantul romanesc s-a degradat atat de mult.
    In ceea ce priveste evolutia sa la tv pot spune ca eu o consider ca fiind a unei persoane cu frustrari grave, a unui adult cu probleme mari in copilarie, etc.
    Daca m-ar interesa persoana dumnealui i-as recomanda sa consulte un psihiatru.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 14 mai 2008, 9:42)

    D. [anonim]

    De ce in emisiunea lui Gadea&CO sunt atacati doar Basescu, Tariceanu...etc. Nu urmaresc in mod regulat aceasta emisiune, insa de cate ori am avut ocazia sa dau de Sinteza Zilei, NICIODATA nu am auzit sa se vorbeasca de Dan Voiculescu. Oare acest politician e usa de biserica?

    P.S.
    Mr. Stan, Gadea, Cristoiu, daca tot doriti sa faceti presa de calitate asa cum sustineti si sa imbunatatiti domeniul in care lucrati, FITI OBIECTIVI! Ca iar ii dati motive lui Basescu sa va numeasca tonomati.
  • +2 (4 voturi)    
    Preiau o idee din Catavencu (Miercuri, 14 mai 2008, 9:56)

    Claude [anonim]

    cum ca tasatura computerului are multi mai multi microbi decit un colac de WC, pe ea dezvoltindu-se diversi microbi si oxiuri. In plus pericolul de a contacta boli este mult mai mare in cazul celor care au laptop, deoarece acestia nu au posibilitatea de a-si schimba tastatura cu una noua. De aia probabil il maninca in fund pe Stan de n-are astimpar.
    Cit despre Carmazan, ii propun sa se duca sa-l ia pe Stan de mina si sa dispara impreuna din peisaj.
  • +1 (3 voturi)    
    sinteza zilei (Miercuri, 14 mai 2008, 10:02)

    terente pufulete [anonim]

    eu nu inteleg de ce se cheama asa emisiunea respectiva.acea emisiune (de rahat fie vb) are o singura tema :spurcarea lu baselu.atat.daca e ceva forfota la parlament sau daca plua la munte basescu e de vine.nu ma innebunesc dupa basescu,dar faza e ca in momentu cand ii vezi pe astia la antene ca aduc invitati de la sectia de agitati ,in fiecare seara ,carora le promit doza redusa la electrosocuri doar ca sa il injure pe basescudeja e clar ca in regie e umbra "profesorului" voiculescu vanat la mecla si acu fiindca a trebuit el sa renunte la ciolan si si-a luat ceva teapa.Asta e felix ,cu motani maidanezi cu spume la gura nu o sa fi mai iubit de alegatori(= fraieri aia de dau cu x-ul pe la alegeri).mai vedem
  • +2 (4 voturi)    
    stan face circ ieftin (Miercuri, 14 mai 2008, 10:23)

    marcel [anonim]

    Bravo CNA, trebuia sa va sesizati singuri mult mai devreme. Sunt penibili cei de la antene. Platesc o caricatura groteasca sa se maimutareasca pe sticla. Jenant, Cu 2 beri poti sa gaseasca oricand un betiv care sa faca circ si sa injure in direct...Asa spera ei sa adune audienta? Asta e televiziunea?
  • +2 (4 voturi)    
    EU AM MUTAT ANTENELE PE CANALUL 70 (Miercuri, 14 mai 2008, 10:28)

    marcel [anonim]

    EU AM MUTAT ANTENELE PE CANALUL 70, sa ajung la ele cat mai rar, maxim un film in rest subiectivism enervan. Ma deranjeaza foarte tare intentia vizibila de manipulare si nu pot accepta asa ceva. Cine poate sa faca audienta la asa ceva???
  • +4 (4 voturi)    
    E o emisiune minunata la un post feeric! (Miercuri, 14 mai 2008, 10:42)

    martin [anonim]

    In ultimul timp se observa ca instrumentele odioase ale dictaturii basesciene ataca minunatele Antene, chintesenta televiziunilor echidistante si de mare cultura politica. Astfel CNA a semiinterzis excelentul clip cu roboti in care apareau presedintii Romaniei, din care unul mort(Ceausescu),unul practic mort (Constantinescu) ,unul mort de necaz ca nu mai e in fruntea politicii (Iliescu) si unul mult prea viu (Basescu).
    Iar acum acelasi CNA ataca pe un mare intelectual ,avand o documentare senzationala si care spune cu mare delicatete adevaruri despre toti (Basestii). Acest fermecator Valerian Stan a devenit prin meritele sale exceptionale, vedeta Antenelor, depasind profesionisti imaculati ca Gadea, Cristoiu, Mircea Badea, Ciutacu etc. Se aude ca in laptop-ul sau miraculos are si documentare inedita despre Felix Voiculescu si de abia asteapta ca acesta sa iasa definitiv din afaceri prin 2100!
  • +1 (1 vot)    
    stan si bran (Miercuri, 14 mai 2008, 11:26)

    starlt (www.starlt.wordpress.com) [anonim]

    Salata perfecta pentru a incanta massa de ierbivore. Ardei gras la menopauza, frustrat de fatuci, praz dement ca n-a evoluat la ceapa si-o gogonea afectata. Salata orientala cu tzatziki telenovelistic.
  • +1 (1 vot)    
    emisiunea stirea zilei / antena3 (Miercuri, 14 mai 2008, 12:32)

    carmen [anonim]

    Rar , cand vreau sa ma amuz de niste personaje care nu au cel mai elementar bun simt urmaresc timp de cateva minute emisiune de la Antena 3. Acest domn ( desi acest apelativ nu se potriveste cu individul respectiv ) , Stan Valentin doreste sa iasa in evidenta prin limbajul sau sub orice nivel de decenta. Nu este un prost , dar tocmai de aceea scoate din context doar cuvintele care il pot ajuta sa-i faca praf pe cei care doreste sa-i defaimeze. Dar sunt convinsa ca este platit tocmai in acest sens. Postul Antena 3 il sustine si plateste pentru a creea tocmai emisiuni de acest gen , bufonie dusa pana la impertinenta.
    Ma intreb daca Dl. Gadea ii v-a arata vreodata fetei sale emisiunile pe care le-a moderat in aceasta perioada, in ce hal s-a injosit pentru banii ( banuiesc suficienti ) pe care ii castiga la aceasta emisiune. Ca parinte ar trebui sa se gandeasca de doua ori , pentru ca eu recunosc ca nu asa lasa copilul meu sa fie prietent cu fata unui asemenea om, care ce preteaza sa intre in asemenea jocuri murdare . Pacat .Ar putea sa faca ceva mai bun, dar de acum incolo nimeni nu-l va mai putea disociat de imaginea creata alaturi de Stan si Cristoiu ( care se vede cat de frustrat a ajuns sa fie . Un personaj jalnic).
  • -1 (1 vot)    
    Stan... (Miercuri, 14 mai 2008, 12:52)

    sorin [anonim]

    Indiferent de ceea ce ne place sau nu, maniera in care se cere inchiderea gurii lui Stan incepe sa semene tot mai mult cu CENZURA BOLSEVICA.
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate, dar cine conduce Romania in prezent? (Miercuri, 14 mai 2008, 13:11)

      judex [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Nimeni altcineva decat guvernul PSD/Iliescu-Tariceanu/Patriciu, parlamentul celor 322 si presa namaita a celor 322. Deci, este clar cine aplica CENZURA BOLSEVICA.
      • -1 (1 vot)    
        HAI LAS-O (Miercuri, 14 mai 2008, 14:42)

        Octavian [anonim] i-a raspuns lui judex

        Las-o ca nu tine, cand vorbesti de 322, lozinca de-a lui Baselu, cand vorbesti FIX de PSD, Iliescu, Tariceanu si Patriciu e clar ce culoare ai... PORTOCALIE.
  • +1 (1 vot)    
    antenele (Miercuri, 14 mai 2008, 14:39)

    tudor [anonim]

    si eu am oropsit antena 3 pe canalul 80 ( ca ma stesam a lot cu invitatii lor asa zis impartiali), iar antena 2 nici nu e in grila de programe
  • 0 (0 voturi)    
    omul cu leptopul (Miercuri, 14 mai 2008, 19:41)

    elis [anonim]

    numai sapa si lopata ii v a astupa gura ca altfel este bun de sperietoare de ciori cand dau peste el la A 2-3 ca nici nu stiu unde e simt ca am dat bani degeaba pe tv si pe abonament la cablu tv.Un individ care ar trebui sa frecventeze un medic urgent si ca el sunt si Cristoiu si tanarul dirctor care vrea sa fie caustic dar roseste tot cand vorbeste - pune suflet omul - cam mult le a tebuit celor dela CNA sa vada aceste lucruri.