VIDEO Prima reclama TV live: Parasutistii care scriu Honda pe cer

de V.O.     HotNews.ro
Vineri, 30 mai 2008, 13:56 Economie | Media & Publicitate


Postul britanic de televiziune Channel 4 a transmis joi seara prima "reclama in direct", in care un grup de parasutisti au scris pe cer, litera cu litera, numele brandului Honda. Evenimentul, proclamat drept un moment istoric in publicitate, a durat 3 minute si 20 de secunde si s-a desfasurat fara nicio problema, iar reclama a fost difuzata in direct in calupul publicitar al emisiunii "Vino sa cinezi cu mine" difuzata de Channel 4.



19 parasutisti au sarit din avion si in doar cateva secunde au format litera H urmata de O, N, D si A. Singurul moment in care parea ca tentativa lor va esua a fost in momentul in care parasutistii incepusera sa se alinieze pentru litera N.

Potrivit Brand Republic, reclama a fost realizata de echipa de creatie proprie a Channel 4, 4creative, cu sprijinul agentiei de publicitate Wieden&Kennedy si a agentiei de media Starcom.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2729 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la informatiile debitate (Vineri, 30 mai 2008, 14:35)

    Mihai [anonim]

    Daca sareau de la 12.000 km aveau timp sa faca reclama intregului parc global de vehicule, incepand de la trotinete si triciclete si terminand cu portavioane si navete spatiale.
    • 0 (0 voturi)    
      amice, daca n-ai hartie si creion iti dau eu (Vineri, 30 mai 2008, 14:50)

      Cesar [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Ca sa faci un calcul asupraa vitezei de echilibru in picaj folosesti legea lui Galilei. Rezistenta aerodinamica o estimezi matale ca bag de seama ca te pricepi. Si ca sa iei nota 5 transformi in unitati ale Sistemului International. Bafta la Bac!
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru domnul Cesar (Vineri, 30 mai 2008, 15:19)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cesar

        Ma pricep cat de cat la publicitate. La d-astea cu aerodinamica si parasutarea vad bine ca va pricepeti dumneavoastra mai bine decat mine, si nu as putea sa va contrazic. Daca nu e prea mult, va rog sa imi aratati cum va parasutati de la 12.000 km, intr-un simplu costum de parasutist. De asemenea, in limita posibilitatilor dumneavoastra dupa aceasta experienta, dupa ce ajungeti cu picioarele pe pamant, va rog sa va calculati "viteza de echilibru in picaj" si sa va autoestimati "rezistenta aerodinamica". Apoi, daca sunteti bun, va rog sa le transformati in "unitati ale Sistemului International". Nu va cer sa faceti nici un fel de reclama. Cred ca ar fi o indrazneala prea mare din partea mea. La final, va sugerez sa va publicati experienta intr-o carte, astfel incat generatiile urmatoare sa poata afla de realizarea dumneavoastra.
        Era sa uit! Va multumesc de urare! O sa imi amintesc de ea intr-o viata viitoare.
        PS: Banuiesc ca nu va suparati ca am folosit ghilimelele. Imi place sa citez din vorbele somitatilor.
        • 0 (0 voturi)    
          conform asteptarilor (Vineri, 30 mai 2008, 16:45)

          Cesar [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Inca n-ai gasit hartie si creion. Si o foaie si un pix iti sunt la fel de folositoare. Calculul itti era folositor ca sa afli iuteala maxima la caderea libera in vazduh si sa afli matale cam pe la ce litera a alfabetului ajungi cu reclamele la trotinete. Daca-ti mai ramanea tip si (evident) spatiu mai bateai si apa-n piua cum ai facut mai devreme (defect profesional - parol). Matale afli despre legea de care ti-am amintit cand intri in clasa a 9-a. Si revii la hartie si pix.
          Mai citeste o data articolul si-ti vei explica in ce fel de echilibru te afli matale.
          P.S. Sunt gata sa-ti donez cateva volume din experienta generatiilor anterioara.
          publicitate!
          • 0 (0 voturi)    
            mai slabeste-ne (Vineri, 30 mai 2008, 18:23)

            un roman [anonim] i-a raspuns lui Cesar

            Omul avea dreptate, in primul rand nu aveau cim sa sara de la 12.000 km, care este cam cat diametrul pamantului, avand in vedere ca atmosphera are doar cativa kilometri!

            Poate ne spui tu cam care este acceleratia gravitationala la inaltimea de 12.000 km ca sa putem face calculul pe care il ceri.

            In rest, mai slabeste-ne cu ifose de mare stintific.

            Hai, pa!
          • 0 (0 voturi)    
            Din nou pentru domnu' Cesar (Vineri, 30 mai 2008, 19:36)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cesar

            Domnu' Cesar, vad ca nu ati citit ce v-am scris mai devreme. Sper ca nu este nevoie sa va desenez ca sa intelegeti ce am vrut sa spun. In fond sunteti o somitate in ale parasutismului si cred ca deja jucati table cu prietenul dumneavoastra mai vechi, Galileo. Tocmai pentru faptul ca nu mi-s la fel de priceput ca domnia voastra, in ale parasutismului, va rugam sa imi faceti o demonstratie a geniului dumneavoastra, atat practica (sarind cu parasuta in costum de parasutist de la acea inaltime), cat si teoretica - folosind pix sau creion (alegerea va apartine) si o bucata de hartie - (calculand valorile despre care scriati mai sus, si transformandu-le in unitati SI).

            PS: Imi permit sa va corectez doua mici greseli: cuvantul "iti" se scrie un un singur "t", iar "anterioara", din expresia "generatiilor anterioara", trebuie acordat in numar cu "generatiilor", luand forma "anterioare". Dar cred ca acestea se invata in clasa a 5-a, iar dumneavoastra ar fi trebuit sa le cunoasteti deja (asta daca la varsta aceea nu chiuleati de la scoala, ca sa executati salturi cu parasuta alaturi de prietenul Galileo).
  • +1 (1 vot)    
    12000 (Vineri, 30 mai 2008, 14:58)

    Cristi [anonim]

    la 12000 erau inghetati deja /....poate 12000 m [metri] oameni buni:P:))
    • 0 (0 voturi)    
      Nici macar (Vineri, 30 mai 2008, 16:17)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      de la 12km e cam greu sa sari fara echipament special, cel putin masca de oxigen. E foarte dificil pentru un propeller (nici nu era turbo la cum arata) sa ajunga la inaltimi asa mari.

      Conform "The Sun" inaltimea este de 12000ft.
  • +1 (1 vot)    
    Fara parasute (Vineri, 30 mai 2008, 15:28)

    Radu [anonim]

    Nici nu aveau nevoie de parasute la 12000 km, pentru ca pluteau:D

    Pt autorul articolului: atmosfera planetei noastre se termina la 10000km (unde ultimul strat este exosfera si incepe la 1000km si se termina la 10000km).
    • 0 (0 voturi)    
      Nu zau... (Vineri, 30 mai 2008, 18:30)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Poate vreo 11.000 metri!
  • 0 (0 voturi)    
    sursa alternativa (Vineri, 30 mai 2008, 16:13)

    Geo [anonim]

    http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/showbiz/tv/article1225173.ece

    12000m este enorm pt un salt cu parasuta. Conform sursei de mai sus, e vorba de 14000ft, adica un mult mai conservator si rezonabil 4200m.

    La aprox 10000m este cuolarul de zbor pentru avioanele comerciale cu jet. La acea altitudine aerul este foarte rarefiat, nu poti supravietui fara masca de oxigen.

    Inteleg ca in original era trecut 12000km -- asta e o gluma proasta... Exosfera incepe la 700km. Navetele spatiale nu depasesc cateva sute de km altitudine. iar la 10.000km nu mai exista nici un reziduu de atmosfera.
  • 0 (0 voturi)    
    hoooondaaa (Vineri, 30 mai 2008, 18:33)

    mihais [anonim]

    indiferent de inaltime, tot HONDAAAAAAAAAAA E CEA MAI TARE
  • 0 (0 voturi)    
    Parasutism (Vineri, 30 mai 2008, 22:14)

    Empire [anonim]

    Cu siguranta a vrut sa zica 12.000 m, nu km
    Poti sa sari si la 40km, ce-i drept cu costum special si cu butelii de oxigen...
    Viteza de cadere e 50-60m in pozitia box-man, ajungi si la 80-90 in pozitia picatura...
    Folosind inaltimea si viteza de cadere, au avut cam 3-4 minute la dispozitie, si nu-i asa usor sa formezi 5 litere in aer...
    • 0 (0 voturi)    
      viteza de cadere (Sâmbătă, 31 mai 2008, 19:35)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Empire

      este in m/s adica metri pe secunda.
  • 0 (0 voturi)    
    inaltime (Vineri, 30 mai 2008, 22:37)

    anonim [anonim]

    Exista un roman de-al nostru care a sarit cu parapanta de la 10.600 m. Record mondial. A sarit din balon si cu masca de oxigen.
  • 0 (0 voturi)    
    Fain (Luni, 2 iunie 2008, 3:19)

    Alex [anonim]

    Ce fain s-au dispersat la final...parca erau niste supermeni :) imi place reclama. oh da, sa nu uit, nu imi place de primii de mai sus care se dau mari intelectuali, ironizandu-se reciproc prin comentarii inutile off topic. Huo. Go Honda!