Telespectatorii din Romania au urmarit cu interes si al doilea meci al nationalei lui Piturca din cadrul Campionatului European de Fotbal 2008, informeaza un comunicat al Televiziunii Romane.

Conform datelor furnizate de GfK Romania si prelucrate de Colectivul Analiza si Cercetare al TVR, meciul Romania-Italia, transmis in direct de TVR 1 vineri, 13 iunie, in intervalul orar 19:00-20:52, a inregistrat un rating mediu la nivel national de 21,3%. Meciul a strans o cota de piata medie de 57,2%, fiind urmarit de peste 4,2 milioane de telespectatori.

La nivel urban, transmisiunea a avut o audienta medie de 25,8% (aproape 3 milioane de telespectatori) si o cota de piata medie de 60,6%.

Prima repriza a meciului, transmisa in intervalul orar 19:00-19:48, a avut un rating mediu la nivel national de 19,9% (aproape 4 milioane de telespectatori) si o cota de piata medie de 57,9%. Cea de-a doua repriza, transmisa in intervalul 19:59-20:52, a inregistrat un rating mediu la nivel national de 24,2% si un share mediu de 60,4%, fiind urmarita de aproape 4,8 milioane de telespectatori.

Minutul ,,de aur" al meciului la nivel national a fost inregistrat la ora 20:51, cand aproape 5,4 milioane de telespectatori urmareau TVR 1 (rating 27,3%, share 65,6%). La nivel urban, cel mai urmarit minut a fost 20:52, cand principalul post al televiziunii publice a inregistrat un rating de 32,5% si o cota de piata de 69,9%, fiind urmarit de aproape 3,7 milioane de telespectatori.

Meciul Romania-Italia s-a incheiat cu scorul de 1-1. Pentru tricolori a punctat Mutu in min.58, italienii egaland in minutul imediat urmator prin Panucci. In min.79, Adrian Mutu a ratat o lovitura de la 11 m.