VIDEO Vedetele din SUA indeamna tinerii sa voteze prin campania Nu vota

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2008, 12:02 Economie | Media & Publicitate


Indemn la vot
Foto: YouTube
Mai multe vedete americane apeleaza la sintagma notorie "trimite acest mesaj catre cinci prieteni", folosita cel mai adesea in mesaje de tip spam, intr-o campanie prin care incearca sa ii determine pe tinerii din SUA sa voteze in alegerile din noiembrie. Actori precum Leonardo DiCaprio, Halle Berry, Jennifer Aniston sau Dustin Hoffman apar in primul spot din aceasta campanie, pus miercuri pe YouTube. Clipul se raspandeste deja viral, inclusiv pe blogurile romanesti.

Spotul a fost realizat de compania Appian Way Productions, detinuta de Leonardo DiCaprio, iar campania de mobilizare a electoratului tanar din SUA se desfasoara in parteneriat cu YouTube, Google, Declare Yourself si MySpace, potrivit Reuters.

Pe YouTube exista doua variante ale acestui prim spot, una "curata" si una "necenzurata". In clip, Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Forrest Whitaker, Halle Berry, Ashton Kutcher, Natalie Portman si altii se adreseaza direct celui care ii priveste si, mai intai, il indeamna, intr-un limbaj colocvial, sa nu voteze. In cea de-a doua parte a spotului, mesajul se transforma radical intr-unul pro-vot, in care vedetele cer privitorului sa se inregistreze pe listele de alegatori, sa transmita acest mesaj prietenilor sai si, in ziua alegerilor, sa voteze.

Campania a fost lansata cu trei zile inainte ca procesul de inregistrare a alegatorilor sa se incheie in unele state americane, cu o luna inaintea alegerilor din 4 noiembrie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3631 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Lol (Joi, 2 octombrie 2008, 12:09)

    ferconex [utilizator]

    " I hear polar bears can swim...."
    "I got 19 kids, never used abortion once..."

    Super tare
  • -4 (4 voturi)    
    de cacat (Joi, 2 octombrie 2008, 12:12)

    pioneru [anonim]

    Votez, nu votez, tot idioti si interese ajung la putere. Macar asa pot spune si injura fara sa ma simt aiurea ca eu l-am adus pe cretin la putere.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar ca de tot... (Joi, 2 octombrie 2008, 14:57)

      mda [anonim] i-a raspuns lui pioneru

      de aia ajung cretinii la putere, pt ca alti "iluminati " nu pot gandi dar pot in schimb carcoti deciziile altora.
      • -2 (2 voturi)    
        iluminat e mata (Joi, 2 octombrie 2008, 15:33)

        pioneru [anonim] i-a raspuns lui mda

        Voi vota in Romania doar dupa ce TOTI din rahatul politic actual vor fi in puscarie.
    • +1 (1 vot)    
      Freud (Joi, 2 octombrie 2008, 15:25)

      io [anonim] i-a raspuns lui pioneru

      Aa, deci totul poata sa se duca naibii, importanta e sanatatea ta psihica, sa nu te simti tu vinovat, nu ? Vina asta, bat-o vina. Doctor Phil ne mananca.
  • 0 (2 voturi)    
    Mesaj sugestiv (Joi, 2 octombrie 2008, 12:35)

    Ciobanu [anonim]

    E foarte important sa mergem la vot pentru a sustine acest show business cu numele democratie. E foarte important sa mergem sa votam, ca sa fin moi satisfacuti cu impresia ca pe bune, am facut ceva iar ca puterea este in mainile noastre.
    Sustineti spectacolul acesta, mergeti la vot.

    http://www.youtube.com/watch?v=Ug2Bfeytp-4
  • +1 (3 voturi)    
    marpha (Joi, 2 octombrie 2008, 12:43)

    A [anonim]

    bestial clipul!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca s-ar lansa si la noi o campanie... (Joi, 2 octombrie 2008, 12:47)

    calin [anonim]

    ... cu acelasi mesaj, cred ca prezenta la vot ar fi de 25%. Noi, care valorizam atat de mult sobrietatea cand vine vorba de politica, chiar am lua-o in serios! :)
  • 0 (2 voturi)    
    Buna (Joi, 2 octombrie 2008, 13:08)

    C [anonim]

    E buna, insa sper sa nu le vina vreo idee asemanatoare si "vedetelor" autohtone gen Andreea, Mihaela, Adi, etc.
    Atunci nu mai votez PUNCT
  • -1 (3 voturi)    
    Penibil (Joi, 2 octombrie 2008, 13:53)

    AdiAdrian [utilizator]

    Gay rights,polar ice caps melting, women rights, teroristi ?
    Kindley GTFO !
  • 0 (2 voturi)    
    Frumos (Joi, 2 octombrie 2008, 14:33)

    sile [anonim]

    Dar ma gandesc, cat discernamant politic are cineva care voteaza pentru ca asa i-au zis niste actori?
    • -1 (1 vot)    
      Frumos (Joi, 2 octombrie 2008, 18:37)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui sile

      Ce vrei sa spui prin 'discernamant politic' ? Ti se spune sa votezi, insa nu si cu cine.
  • +1 (1 vot)    
    Marketing & Eficienta (Joi, 2 octombrie 2008, 20:39)

    George [anonim]

    Marketing = perfecta realizare
    Eficienta = intai trebuie sa se inregistreze, ptr a putea participa la vot, astfel sunt exclusi "decedatii" de pe listele electorale dar, sistemul este aplicabil practic in conditiile unei infrastructuri internet asa cum se regaseste numai in Amerca de Nord