VIDEO Bloggeri in campanie: de ce sa mergi sau nu la vot

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2008, 16:35 Economie | Media & Publicitate


Mai multi bloggeri cunoscuti din Romania isi spun parerea despre vot intr-un clip pus joi "in circulatie" pe internet, inspirat din spotul "Don't vote", in care mai multe vedete americane argumentau, in campania electorala din SUA, de ce e bine sa te prezinti la urne. Initiativa realizarii clipului cu bloggeri romani ii apartine lui Dorin Boerescu, dupa o idee a lui Viorel Copolovici. Boerescu spunea pe propriul blog, in urma cu doar o saptamana, referindu-se la un alt clip romanesc, despre care s-a spus ca ar copia "Don't vote": "M-a enervat Luminita Anghel (...) Vin cu alta idee: spoof cu bloggeri".

Ideea clipului nu este, asemenea viralului american, de a indemna oamenii sa voteze, ci doar ca bloggerii sa arate ca a merge sau nu la vot este "o decizie importanta, la care trebuie sa te gandesti", dupa cum noteaza Boerescu.

Cei 15 bloggeri din spot - printre care se numara Florin Grozea, Pyuric, Cristi Dorombach (Piticu), Cristi Manafu, Alex Brie, Nihasa, Visurat - spun daca se duc sau nu la vot si explica de ce au luat decizia respectiva.

Regizorul spotului este Catalin Bugean.

Dorin Boerescu se afla, alaturi de Alex Mihaileanu (Subiectiv) si Viorel Copolovici, in spatele Votezi.ro, o platforma in care oameni cunoscuti din online dezbat "utilitatea/inutilitatea votului in Romania anului 2008". De altfel, clipul promoveaza Votezi.ro, precum si Harta Politicii din Romania realizata de Octavian Costache (Vivi).



















840 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    O tampenie (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:53)

    mihai123 [anonim]

    blogerii astia is dau prea mare importanta.....
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui mihai123

      Tocmai le-ai mai dat.
      • 0 (0 voturi)    
        democratii de baieti (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:37)

        ask [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        toti bloggerii din tara asta sunt barbati? Am auzit 30 de secunde de voce de fata...ca deh, doar barbatii in tara asta au o opinie.."lasa ma fetele sa stea"...acasa.
        • 0 (0 voturi)    
          bine spus "baieti" (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:57)

          medusa [anonim] i-a raspuns lui ask

          Clipul arata nivelul blogosferei din Romania, blogosfera condusa de niste baietei cu media de varsta 20 de ani. Fetizele n-au voie la politica, doar n-ai vrea sa fie tratate egal!
          Bai, dar culmea, capitolul "stiati ca":
          - in Romania femeile voteaza in proportie mai mare decat barbatii?
          - in Romania in schimb politica e facuta in procent de 90% de barbati?
          Baietzeii blogosferei romanesti se joaca si ei de-a politica, asa cum se face in tara lor. Fetizele vor fi invitate sa faca clipuri eventual despre moda, diete si fitness! La politica inca n-au voie. Si asa e prea mult ca li s-a dat drept de vot.
  • 0 (0 voturi)    
    O decizie importanta (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:56)

    Mihnea [anonim]

    M-am gandit. Nu ma duc. Neeeext...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te duci? (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:03)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      Nu contezi!

      Next!
      • -2 (2 voturi)    
        Nu ma duc (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:18)

        Mihnea [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Nu ma duc pentru ca oricum nu se schimba nimic. Nu pun botul ca dupa 19 ani pac-pac stai sa vezi si sa nu crezi ca in tara asta se va schimba ceva. Astea-s barbi pentru "feeble minded" (prosti le zicem noi in romana).

        Dar neducandu-ma am posibilitatea sa rad cu inima impacata de fraierii care s-au dus.

        PS: daca tot nu contez, ia sa nu imi mai ia tara asta impozit si nici TVA :D
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru ca nu contezi (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:52)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

          Nu ai nici un drept sa ceri nimic tarii, asa ca taci plateste daca nu ai vointa ca sa schimbi ceva prin votul tau.
          • 0 (0 voturi)    
            Ete cucu (Vineri, 14 noiembrie 2008, 8:09)

            Mihnea [anonim] i-a raspuns lui un roman

            Aha. Atunci dupa logica ta, vreau sa mi se restituie impozitele si TVA-ul platite cand am votat.

            Du-te tu la vot... behehehehe :))
    • 0 (0 voturi)    
      lasa ca merg taranii si pensionarii (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mihnea

      lasa ca merg taranii si pensionarii si vor vota ei pe Hrebe et co in locul tau. Stai tata acasa.
    • +1 (1 vot)    
      VIDEO Bloggeri in campanie: de ce sa mergi sau nu (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:50)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui Mihnea

      Tu nu merge la vor. La's ca vor vota ungurii si pentru tine. Aia merg 100% la vot. Nu te necaji tu....strabunii tai au murit degeaba pentru tara asta.

      --Adrian US
  • 0 (0 voturi)    
    Ideea este buna (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:09)

    un roman [utilizator]

    Realizarea insa lasa de dorit avand in vedere ca rezultatul seamana mai mult a bascalie decat a treaba serioasa.
    • -1 (1 vot)    
      realizarea (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:40)

      SG [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Poti oricand sa faci un clip mai bun. Sigur cei de la hotnews vor fi incantati sa aiba material de publicat. Chiar si material serios.
  • 0 (0 voturi)    
    E recomandabil sa te duci la vot (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:10)

    Ionut [anonim]

    dar

    documenteaza-te despre candidatii din colegiul caruia ii apartii.

    daca nu te-a convins niciunul, du-te si da un autograf cu mesaj pe buletin acolo, nu-l lasa in alb cum spun unii, sigur va fi stampilat "bine" de cineva.

    daca nu te-ai documentat si nici nu vrei sa magzalesti buletinul de vot, dar vrei sa votezi asa dupa ureche, dupa un nume cunoscut de tine de la televizor, mai bine nu te duce la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:50)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Coreeect ! Ai zis-o. Asa e. E mult mai nociv sa votezi manelisti, vedete, populisti sau peremisti decat sa nu votezi. Daca n-ai idee si n-ai avut timp sa te informezi, pai stai acasa si lasa pe altii care s-au preocupat si s-au interesat macar. Asa mi se pare corect. Macar asa, conform noii legi o sa intre alti candidati, din alte colegii, care sunt mai buni sau macar mai convingatori decat aia din colegiul tau!
      • +1 (1 vot)    
        VIDEO Bloggeri in campanie: de ce sa mergi sau nu (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:55)

        Adrian US [anonim] i-a raspuns lui me

        Mai bine dute si daca chiar nu esti decis pune stampila pe toti. Spunele ca ii iubesti pe toti. Mai bine asa decat sa stampileze altii in locul tau... Vezi primele alegeri de dupa revolutie cand "bunicuta" a castigat 80 %. Daca se traduiau putin mai mult castigau cu 100%.

        --Adrian US
        • 0 (0 voturi)    
          fii mai atent totusi (Vineri, 14 noiembrie 2008, 7:48)

          totusi [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

          du-te, spune-le - in rest e ok ce ai zis
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti tare dragutzi (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:20)

    mir [anonim]

    DE CE NU I-AM VAZUT PE EI LA TELEVIZOR 2 ANI

    in loc sa-i vad 2 ani de zile pe

    ETERNII INVITATI SCANDALAGII :
    GhiseOprescuDiaconescuPavelescuBolcasCodrinStefanescuSerbanNicolae

    Avea unul dintre ei dreptate: De ce sa votez ca sa stea ei sa se certe ???
    Asta mi-a placut cel mai mult.

    Dar poate intrebarea corecta era: oare nu crezi ca se certau ca sa te SCARBEASCA de vot pe tine, pentru ca LE E FRICA DE TINE ???

    Sa nu-mi spui ca cineva e atat de schizofrenic incat sa invite mereu aceiasi aceiasiacesiasi oameni sa spuna aceleasi-si-aceleasi-si-aceleasi lucruri - daca nu o face pentru un scop ???

    PS: cei care voteaza mi s-au parut foarte frumosi. (fizic vorbind).
    poate atitudinea pozitiva face oamenii mai frumosi
    o sa votez pt. ca ei sunt mai frumosi ... :))))
    (pe bune)
    • +1 (1 vot)    
      pentru Mir (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:39)

      SG [anonim] i-a raspuns lui mir

      Chiar pe bune ca atitudinea pozitiva are multe efecte, inclusiv fizice.
      • 0 (0 voturi)    
        toti sunt la fel (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:21)

        mir [anonim] i-a raspuns lui SG

        de frumosi
        am glumit mai sus, am manipulat si eu ca o "antena" :))) nu e nimeni "mai frumos", toti sunt la fel de frumosi
        am atribuit eu o valoare subiectiva clipului pt. ca nu ma mai uit demult la tv, si a fost o supriza sa "vad" oameni spunand lucruri cu sens
        cam asa se vede prin ochii cuiva care NU MAI POATE sa se uite la televizor :)
        poate o sa mai faca un clip
        pe strada, sau prin magazine, cu ceva muzica
  • 0 (0 voturi)    
    nu votez (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:59)

    ROMAN [anonim]

    Nu votez... dar ma voi duce la vot pentru a mi-l anula. Votul nu il voi acorda nimanui pentru ca nu am cui.
    Si pentru toti visatorii din porumb, care cred ca prin vot vor schimba ceva: Baaa, schimbarea si binele va veni nu punand o stampila.. ci facandu-i pe aia de sus sa constientizez ca existi si tu si ca ai nevoi. In strada bai daca vreti schimbare, ca peste tot in lume unde societatea functioneaza.
  • 0 (0 voturi)    
    nu votez (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:12)

    duce [anonim]

    Nu ma duc la vor pentru ca imi e scarba. Nu ati fost in stare sa reactionati aproape 50 de ani si v-au badjocorit cateva mii de aneuronati, acum, sunteti toti luptatori. De fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, se intmpla acelasi lucru; multa liniste. .Auzi ...ei merg la vot ca sa schimbe ceva. Pe cine cu cine sa schimbati ma? Nu v-ati plictisit?
    • 0 (0 voturi)    
      da tu nu te-ai plictisit "sa nu votezi" ? :))))) (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:32)

      kazim [anonim] i-a raspuns lui duce

      dac-ai fi asa indiferent si scarbit n-ai cauta sa-ti manifesti public nicio superioritate fata de noi astia asa de "nescarbiti'

      ca sa vezi! poate vrei si statuie? crezi ca te baga cineva in seama in afara tot de politicienii pe care-i faci tu fericiti ?

      ramai cu ei, nene, happy ce-vrei-tu impreuna cu ei -

      IO II SCHIMB !
  • 0 (0 voturi)    
    merg la vot (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:49)

    catalin [anonim]

    merg la vot si anulez votul. este modul meu de a-mi spune parerea despre clasa politica din romania. de 4 ani asa fac. merg la vot si bat cu stampila pe toata pagina. cand ies din cabina... toti sunt cu ochii pe mine :) de fiecare data am satisfactia ca macar cei din sala ma inteleg.
    de data asta imi iau markerul cu mine. am de gand sa las si mesaje pe buletinul de vot ;)
  • 0 (0 voturi)    
    imaginati-va (Joi, 13 noiembrie 2008, 21:55)

    catalin [anonim]

    imaginati-va...
    din 8 milioane de voturi sa fie 7 milioane anulate... nu ar mai spune ca cei care nu au votat sunt de acord cu ce a iesit. sau ca procentele ar fi aceleasi si in randul celor care nu au votat si ca , daca ar fi venit toata lumea la vot ieseau aceleasi procente.
    astia chiar ne cred prosti. ei bine ... eu nu sunt. merg la vot si imi spun parerea. NU MERITATI VOTUL MEU HOTILOR!
    mi-as dori ca in seara alegerilor sa se vorbeasca pe toate canalele despre faptul ca romanii nu au mai fost indiferenti fata de alegeri :) au venit in nr foarte mare la vot si au dat cu flit politicienilor.
    NU VA VREM HOTILOR.
    incercati sa faceti ce am facut eu, va garantez satisfactie deplina la iesirea din urna.
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea bat-o vina (Vineri, 14 noiembrie 2008, 7:46)

    roman [anonim]

    Romanul, in general tanat absolvent si cu oarece cunostiinte de calculator, e fudul de felul lui. Altii trebuie sa mearga la vot, ei isi permit in schimb "sa faca" discutii. Parerea mea, si a colegilor mei, media 40 ani, toti ingineri programatori (daca stiti ce inseamna acest lucru e bine), este ca cine nu merge la vot si nu participa la viata politica a cetatii trebuie sa taca din gura dintr-un elementar bun simt. Punct. Si mai documentati-va, copii, mai puneti mana pe o carte si lasati misoginismul deoparte. Nu mai fiti asa complexati de femei. Apropo, am uitat sa va spun ca avem colege foarte bune in meserie alaturi de noi si nu ne simtim in nici un fel complexati de acest lucru. Din contra. Cine se simte stapan pe meserie nu are de ce sa fie complexat si sa toarne din prima sabloane. In rest, sa auzim de bine.