Organizatiile media: Cazul mortii Madalinei Manole, tratat agresiv, cu iresponsabilitate si lipsa de deontologie in presa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2010, 19:16 Economie | Media & Publicitate


Mai multe organizatii media (Centrul pentru Jurnalism Independent, Active Watch - Agentia de Monitorizare a Presei, Asociatia Patronala a Editorilor Locali, Asociatia Profesionistilor din Presa Clujeana, Uniunea Jurnalistilor Maghiari din Romania si Conventia Organizatiilor de Media "condamna cu fermitate", intr-un comunicat remis joi, "modul agresiv, iresponsabil si lipsit de deontologie in care unele medii romanesti au tratat cazul mortii cantaretei Madalina Manole".
  • "Dincolo de nesocotirea dreptului la viata privata si a respectului datorat persoanei decedate, unii jurnalisti au incalcat brutal normele etice in ceea ce priveste relatarea jurnalistica in cazuri de sinucidere. Consideram ca deosebit de periculoasa si iresponsabila detalierea procedeului presupusei sinucideri, mergand pana la prezentarea publica a substantei chimice utilizate si a produsului comercial care o contine", se mai arata in comunicat.
  • "Conform articolului 12 din Codul deontologic unic al jurnalistlui, <Jurnalistul va evita descrierea detaliata de tehnici si metode infractionale, tehnici suicidale, vicii si nu va utiliza imagini violente si alte elemente morbide. De asemenea, jurnalistul va evita sa provoace, sa promoveze si sa dezvolte subiecte de presa pe marginea unor evenimente morbide>", arata semnatarii.
  • "Nu in ultimul rand, consideratiunile pseudo-psihologice prezentate public drept "opinii" nu tin cont de aspectele patologice ale sinuciderii, ca manifestare a unei posibile depresii, plasand in mod automat vinovatia asupra victimei", mai sustin acestia.
  • Semnatarii comunicatului fac un apel la "factorii de raspundere editoriala sa puna capat practicilor de exploatare senzationalista a unor drame personale, chiar daca ele aduc in prim planul atentiei publice personalitati care se bucura de notorietate. Consideram ca astfel de practici sunt daunatoare atat pentru public, cat si pentru profesia jurnalistica, aflata in pierdere de credibilitate".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13506 vizualizari

  • -29 (41 voturi)    
    daca pana si Uniunea Jurnalistilor Maghiari din (Joi, 15 iulie 2010, 19:24)

    Eneas [anonim]

    Romania s-a bashicat ,e grav ,e foarte grav!
    *tratat agresiv, cu iresponsabilitate si lipsa de deontologie in presa *??? cand citesti asa ceva te duce gandul la Basescu , Boc ,PDL dar nu ,nu e adevarat ,astia enumerati sunt tratati bland ,cu responsabilitate si surplus de deontologie!!!-

    e vorba de frumoasa cantareata care s-a sinucis intrun moment de slabiciune,momente atat de dese la artisii adevarati !
    asteptam opinia din Uniunea Ziaristilor Ugandezi din Romania -au si astia dreptul sa se bashice in rand cu ziaristii maghiari ...
    • +19 (23 voturi)    
      postacul de serivciu (Joi, 15 iulie 2010, 19:55)

      John D [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Se putea ca postacul de serviciu sa nu ne mai servesca din ideile lui "valoroase". Mai Ene, tu chiar nu ai simtul penibilului, sau ti-au spalat antenele si publicatiile tabloide putinul creier pe care-l mai aveai ?
      • -10 (18 voturi)    
        ce sa spun Ioane ,trebuia sa pui si un *?*! (Joi, 15 iulie 2010, 20:02)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui John D

        l-ai inghitit? iar despre spalat ,cunosti apa ?
    • +4 (6 voturi)    
      ene, (Joi, 15 iulie 2010, 23:26)

      emil_m [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      ia citeste mataluta acest articol si spunem in ce categorie te incadrezi:
      http://www.adevarul.ro/opinii/comentarii/grigore_cartianu/Despre_postaci-raspandaci_7_296440357.html
      • -2 (2 voturi)    
        din ecrivainul Grigore Cartianul francophonul (Vineri, 16 iulie 2010, 6:57)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui emil_m

        ai gasit tu alinare? din respect pentru tine ,nu iti citesc recomandarea !de atati utilizatori care nu inteleg nimic s-a umplut forumul !dar nu ma deranjeaza minusurile voastre ,va reflecta IQul pe care nu aveti cum sa il mai ascundeti!
        • 0 (0 voturi)    
          Draga Eneas, (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:16)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Si eu te regasesc in aricolul dat de emil_m.
          Il felicit si ii multumesc pentru link
          Un plus pentru el si un minus pentru tine
    • +3 (3 voturi)    
      si daca. . . . (Vineri, 16 iulie 2010, 11:27)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      . . . . frumoasa ta cantareata s-a sinucis trebuie musai sa ma aduci si pe mine in pragul nebuniei vorbind numai despre ea pe toate canalele de televiziune si in toate jurnalele de stiri? Am ajuns la saturatie p[ur si simplu.. Nu au trecut cinci saptamani de la moartea lui Jean cand cinci zile m-am culcat si m-am sculat cu el pe ecran ca acum parca au vrut sa bata un record. Toti dar absolut toti ziaristii din Romania parca au turbat cu totul. Nici nu este indicat sa vorbesti atat de mult despre o sinucidere ca te poti trezi cu alte cateva zeci sau sute dupa acelasi tipic.
  • +23 (23 voturi)    
    Cat costa minutu' (Joi, 15 iulie 2010, 19:29)

    Publicitaru' [anonim]

    de reclama in timpu' inmormantarii ? Hehe ...hidoasa presa avem . familia Madalinei a evitat presa insa televizacii nostri tot au reusit sa trinteaqsca lacrimi pe ecran...lacrimi de fan . cat o costa lacrima in prime-time ? Javrele dreaku' .
    • +14 (16 voturi)    
      Markershare, tiraj, rating (Joi, 15 iulie 2010, 20:10)

      lil [anonim] i-a raspuns lui Publicitaru'

      In Romania nu exista deontologie profesionala jurnalistica. Exista doar markershare, tiraj, rating , pe romaneste bani.

      Problema nu sunt ziarele, tv ci publicul needucat foarte numeros care consuma ...
      • +8 (8 voturi)    
        si daca... (Joi, 15 iulie 2010, 22:42)

        bobby artistu [anonim] i-a raspuns lui lil

        ...publicul este needucat ( si este)...de ce nu isi asuma onor jurnalistii (macar o parte din ) sarcina de a educa oamenii. de ce ii serveste non stop un melanj de violenta si radio/tv-shantz, de vulgaritate si informatii pe jumatate?
        oare pentru ca e mai simplu asa?
        oare pentru ca, daca publicul ajunge sa fie educat, va cere mai mult, iar presa va trebui sa puna osu' la treaba si sa vina s cu ceva subiecte adevarate, tratate profsionist si nu bianca lu bote and the likes?
        • +3 (3 voturi)    
          Vrei sa/ti spun de ce? (Vineri, 16 iulie 2010, 8:38)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bobby artistu

          Pentru ca pe cei din presa prea putin ii doare de educatia cititorilor. DAca ei nu sunt ce sa ii doara de altii?
          Pentru ca asa zisa presa vrea doar bani!
          Mu este interesata decat de senzational, de fantastic pentru ca apoi subiectul sa fie stors si... altul!
          Pentru ca se cere barfa, senzationalul, penibilul, tzatzismul, vorba de pe santz, ...
          Asta este presa!
          Laturi si latrine!
      • +1 (1 vot)    
        si ce e nou? (Vineri, 16 iulie 2010, 7:24)

        bula [anonim] i-a raspuns lui lil

        Abjectia este principala "calitate" sa fii in mass-media. Si cand iti da buna ziua ziaristul te minte!
    • +3 (3 voturi)    
      CNA (Vineri, 16 iulie 2010, 8:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Publicitaru'

      Astept sa vad o reactie din partea CNA .

      Si as vrea ca CNA sa mai mareasca amenzile alea, la nivelul de acum cred ca televiziunile putin se sinchisesc de ele.
      • 0 (0 voturi)    
        petitie catre CNA, semnati va rog (Luni, 19 iulie 2010, 11:55)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui alex

        Sesizare CNA privind modul de abordare si detaliere a subiectului mortii si sinuciderii de catre mass media

        http://www.petitieonline.ro/petitie-p12566050.html
  • +21 (21 voturi)    
    Sunt de aceeasi parere (Joi, 15 iulie 2010, 19:30)

    radumiki [anonim]

    Sunt de acord ca presa a exagerat cu prezetarea nenorocirii.
    Am ajuns sa schimb canalul dupa 5 min.de discutii pe tema asta.
    Culmea, si pe ,,noul canal' subiectul era acelasi, iar discutiile, la fel de puerile.
  • +13 (15 voturi)    
    Adevarul este ca... (Joi, 15 iulie 2010, 19:31)

    traian [anonim]

    Adevarul este ca avem o presa vai de mama ei!Facuta parca pentru consumatori de informatie telenovelisti sau dusi cu capul!Asta e!
    Interesant este ca SRR este bun pentru elefanti,pentru nostalgici si dupa ce ies din topuri si dupa ce parasesc acest taram...
  • +13 (13 voturi)    
    deontologie? (Joi, 15 iulie 2010, 19:35)

    mercedes [utilizator]

    Salut pozitia acestor organizatii si astept sa ia atitudine si pe alte teme , asemanatoare, deoarece presa romana este cea mai anormala si periculoasa institutie.
  • +12 (14 voturi)    
    Buna dimineata "jurnalistilor" (Joi, 15 iulie 2010, 19:51)

    Daea [utilizator]

    Voi abia acum sesizati ca jurnalismul din Romania si-a pierdut credibilitatea? (zic doar jurnalism pentru ca a spune "profesie" langa jurnalism e ca si cum ai spune "mincinos corect"). Daca ati fi citit si voi comentariile postate la articolele de pe net ati fi constatat demult ca jurnalismul din Romania si-a pierdut deja credibilitatea.
    Chiar exista acest Cod Deontologic Unic al Jurnalistului? Si daca da, ce face el? Pentru ca provoacarea, promovarea si dezvoltarea de subiecte de presa pe marginea unor evenimente morbide sunt felurile preferate si uneori chiar unice (vezi proTv) cu care suntem serviti de "profesionisti". Dar cand e vorba de macelurile dintre oamenii de rand din sate uitate de lume, e ok. Acum ca se sapa in viata unui VIP e lipsit de deontologie.
    Si oricum, ce o sa se intample? Toti au incalcat codul, cativa s-au trezit sa ii atentioneze? Si? Antenele Paranoice si iRealitatea au facut propaganda electorala in ziua votului si nici macar CNA-ul nu i-a putut opri, si inca mai functioneaza si toti inca mai fac ce vor.
    Scrisoarea asta de atentionare mi se pare o un banc sec, un ceva ce fac unii cand se plictisesc si vor sa iasa din rutina. Decat sa scrie si ei detalii fantasmagorice legate de o simpla sinucidere, mai bine fac altceva si invoaca coduri unice.
    • +4 (6 voturi)    
      nu (numai) presa (Joi, 15 iulie 2010, 21:51)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Daea

      ci (si) asa zisii artisti, medici, psihologi, sociologi, toti cei care se pronunta pe sticla tv in asemenea cazuri sunt la nivelul abjectiei, manipularii si diversiunii la adresa DEMOCRATIEI.
  • +3 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca! (Joi, 15 iulie 2010, 19:58)

    mihai [anonim]

    Incredibil,dupa luni de zile in care posturile puscariasului si securistului faceau spume la gura turuind la maxim despre tiranul nostru presedinte,au luat o scurta pauza,reusind sa ma scarbeasca si mai mult.Nu au pic de respect pentru durerea celor care au pierdut pe cineva drag.Rusine.Cat de jos ati ajuns ,ziaristi de doi bani.
  • +10 (10 voturi)    
    famrus2007@yahoo.com (Joi, 15 iulie 2010, 20:05)

    omoni [utilizator]

    Intram in normalitate? Chiar aceste organizatii incep sa aiba glas? Foarte bine dar sa aiba glas in toate cazurile de lipsa de deontologie profesionala, indiferent de numele persoanei agresate in presa.
  • +8 (8 voturi)    
    "cod deontologic"?!? (Joi, 15 iulie 2010, 20:07)

    ampersand [anonim]

    Păcat că nu se poate face un studiu sau măcar un sondaj printre presarii de astăzi privind cunoaşterea de către ei a ce prevede acest cod deontologic al lor - am serioase dubii că jumătate din ei au habar de existenţa a unei asemenea "chestii".
  • +5 (5 voturi)    
    re (Joi, 15 iulie 2010, 20:58)

    Shaq [anonim]

    In alte tari(Anglia de exemplu), cazurile de sinucidere nu se trateaza pe larg la TV, pentru ca s-a observat ca si altii se sinucid dupa aceea daca cazurile sint mediatizate intensiv. La noi, inconstienta mass-media pare a nu avea limite. Sau altfel spus, am putea zice
    "Breaking News: Realitatea TV omoara sute de oameni." Si sa il vedem in curand pe CTP sa arate cu degetul cine mai omoara oiameni in Romania(sefii Realitatea, Antene etc.), in afara de taierea pensiilor.
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Joi, 15 iulie 2010, 21:15)

    xy [anonim]

    cata ipocrizie la comentatorii de mai sus. de ieri incoace, pe orice site v-ati duce, articolele despre decesul asta nu numai ca au avut traficul cel mai mare, enorm de mare, dar s-au umplut de comentarii si scenarii morbide care prelucrau serios toate detaliile, acuzau familia de crima, savurau interpretarile "psihologilor" si asa mai departe. nimeni nu era deranjat ca se servesc detalii morbide sau "tehnici suicidare". singura indignare pe care am vazut-o ieri a fost din partea cititorilor convinsi ca a fost crima si care ii certau pe ziaristi ca folosesc termenul de sinucidere. atat!
  • -1 (1 vot)    
    eu cred ca Madalina Manole a fost omorata (Joi, 15 iulie 2010, 21:25)

    adyminune [anonim]

    cum naiba sa bei jumatate de kilogram de insecticid. asta sa o creada cine o vrea dar nu se poate asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    ca de obicei (Joi, 15 iulie 2010, 21:34)

    bustiuci [anonim]

    Nu e nici primadata cand media procdeaza ion acest fel si nici ultima..

    Acusica fac un an de cand nu ma mai uit la TV ... mai citesc pe net pe ici colea ... pai pur si simplu nu ai la ce sa te uiti ...
  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Joi, 15 iulie 2010, 21:45)

    Namaste [utilizator]

    in fine, un raspuns dar asteptam si replica unor organizatii ecologice si umaniste carora DREPTURILE OMULUI le sunt importante.
    Altfel, in manipularea si intoxicarea mediatica, ce necesita replica acestor organizatii, se intrevede "RECURSUL LA METODA" din partea celor ce se prezinta ca vectorii unei societati romanesti deja fascizate!
  • +3 (7 voturi)    
    Daca nu ati trecut prin DEPRESIE... (Joi, 15 iulie 2010, 21:45)

    relug [anonim]

    Drum linistit Madalina! Ce sa faca bietii si prea incultii nostri gazetari intr-o presa si cultura ce nu mai au "cauta" valori si moralitate. Acum ascult pe un TV ca Madalina s-a indeparat prea mult de dumnezeu!.
    Fericitilor, am fost trei ani in DEPRESEIE grava, fara sa accept acest lucru, pana am ajuns la 45 kg si 3 tentative. Abia astazi, revenit la viata, va inteleg nestiinta si va scuz (nu va si iert !). DEPRESIA vine incet si ramane mult timp, uneori duce la gesturi grave!
    In ultimii ani toata ROMANIA este in DEPRESIE! Si acum inteleg gestul Madalinei, desi pentru multi este nemotivat. Nu vi se pare ca si ROMANIA se sinucide, cel putin moral, cultural si economic...
  • +2 (2 voturi)    
    nostalgia dictaturii (Joi, 15 iulie 2010, 22:00)

    Namaste [utilizator]

    e evidenta in manipularea mediatica a cazului.
    • 0 (4 voturi)    
      !!! (Joi, 15 iulie 2010, 22:42)

      trtt [anonim] i-a raspuns lui Namaste

      Tot "Dictatorul"Basescu e de vina.........vai mama voastra de jeguri ...nu jurnalisti.....
  • +4 (4 voturi)    
    just! (Joi, 15 iulie 2010, 22:04)

    Verdier [utilizator]

    si inca prea putin zis!
  • +1 (3 voturi)    
    Cazul Madalina Manole (Joi, 15 iulie 2010, 23:20)

    Mika [anonim]

    Televiziunile din Romania au tratat subiectul asa cum ne-am obisnuit, nu cred ca se astepta nimeni la decenta sau putin respect din partea lor.... Sa fiu sincer, mai dezgustator mi s-a parut felul in care tot felul de pseudo artisti/pseudo prieteni isi dadeau cu parearea despre moartea/viata ei, desi nu o vazusera de luni de zile si habar nu aveau cine a fost de fapt MM. Marcel Anghel, Dan Bitman, Luminita Anghel si alti idioti in goana dupa 1 minut de publicitate...
  • 0 (8 voturi)    
    Trist (Joi, 15 iulie 2010, 23:39)

    un roman [anonim]

    Cand am citit ca Madalina Manole s-a sinucis la varsta de 43 de ani, cu o familie frumoasa si cu copil mic, cu o cariera frumoasa ca si cantareata, apreciata si iubita de multa lume m-am gandit la bunicii mei, niste oameni simpli si 'inapoiati' daca e sa ne luam dupa standardele moderne. Pe vremea lor nu se pomenea de sinucideri si nici nu auzeai de depresie. Daca cineva se sinucidea era minunea de pe lume.Bunicii mei erau oameni simpli, care stiau sa se bucure de lucrurile simple din viata, de sanatate, de familie, de prieteni, de lumina soarelui, de ploiaie, de roada pamantului.de faptul ca aveau un acoperis deasupra capului si ca nu inghetau de frig iarna.
    Erau 'inapoiati', se temeau de Dumnezeu si mergeau in fiecare duminica la biserica. Au murit satui de zile la peste 90 de ani.
    Astazi noi ne-am despteptat si am renuntat la valorile generatiilor trecute, Dumnezeu e o idee invechita , nu ne mai trebuie. Dar ajungem sa avem depresii si sa ne sinucidem . Cand pui in centrul vietii 'valori' precum frumusetea fizica, faima, cariera e normal sa ajungi la un punct mort unde te simti inutil si de aici pana la sinucidere nu mai e decat un pas mic
  • -1 (5 voturi)    
    sinuciderea, un act de lasitate sau de curaj? (Joi, 15 iulie 2010, 23:49)

    andy [anonim]

    Si una si alta.
    Cand te gandesti ca sunt miliarde de oameni pe planeta care nu au ce manca si scormonesc pamantul ca sa gaseasca orice misca si are viata ca sa supravietuiasca, cand sunt sute de milioane de oameni care dorm sub cerul liber si care nu manca decat poate odata pe zi sau ca sunt oameni care beau apa infestata din rauri pentru ca nu au apa potabila si mor de tineri , sa te sinucizi cand ai un copil mic si o familie si o cariera frumoasa in urma si o viata de huzur, e un act de o mare lasitate.
    Dar daca lumea materiala este totul iar viata se termina la mormant atunci lucrurile se schimba. Inteleptul Solomon a spus la sfarsitul vietii ca totul este desertaciune si goana dupa vant. Si imparatul Solomon a avut tot ce isi poate dori cineva de la viata, putere,bogatie, faima, inteligenta, intelepciune, 1000 de femei.
    Daca suntem doar niste animale inteligente suntem cele mai nenorocite fiinte din univers.
    Ce sens are viata daca totul e materie? Te chinui de mic sa inveti ca sa ai o cariera, sa muncesti ca sa castigi bani sa cumperi haine si alimente ca sa te poti duce a doua zi din nou la munca sa castigi bani pentru o masina de care ai nevoie sa te duci la munca si ciclul asta nebun continua zi de zi , an de an , o viata intreaga pana mori.
    Daca asta e totul, atunci viata e o mare nebunie. Pentru ce sa faci copii? Sa intre si ei in ciclul asta nebun al vietii? Asta sunt concluziile la care ajungi daca pleci de la premiza materialista asupra vietii. In cazul asta, daca viata nu are nici un sens, sinuciderea este un act de curaj. In fond pentru ce sa mai traiesti daca viata nu are sens. Aici ne duce filozofia materialista pe care o indragim cu totii asa de mult.
    • +2 (2 voturi)    
      madalina manole (Vineri, 16 iulie 2010, 8:14)

      vinci [anonim] i-a raspuns lui andy

      sinuciderea e un act de disperare,de deznadejde. Nimeni nu stie ce era in sufletul Madalinei.Nimeni nu a cunoscut boala ei.Cand sufletul e bolnav...ai nevoie de dragoste,de afectiune,de liniste.Cand te cuprind depresiile si panica...e absolut nevoie de cineva langa tine care sa te inteleaga.La noi in tara ,aspectul asta al persoanelor depresive si sensibile e ignorat si tratat superficial.Cati studenti si oameni tineri nu si-au pus capat zilelor din cauza depresiilor si a crizei de panica.Se simt,singuri,deznadajduiti si neputinciosi.
    • 0 (0 voturi)    
      la Romanii antici (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:30)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui andy

      acest gest era considerat foarte nobil, tinand integral de luciditate si de liberul arbitru, asumata demnitate!
  • +4 (4 voturi)    
    televiziuni mizerabile (Vineri, 16 iulie 2010, 0:46)

    campean [anonim]

    Eu chiar am luat hotararea de a boicota toate televiziunile romanesti care mi s-au parut absolut incalificabile in aceste zile,mai putin TVR.Rusine sa le fie!
  • +2 (2 voturi)    
    asa e presa noastra (Vineri, 16 iulie 2010, 1:04)

    kamaradu [anonim]

    Asta e mai toata presa noastra! Cind vedem o luar de pozitie fata de ce se intimpla mai peste tot? Nu ai ce sa alegi nici din presa scrisa, nici din cea TV... Sa vad ca se zice ceva clar si raspicat si despre 0-TV si despre i-Realitatea si despre antene...
  • +2 (4 voturi)    
    stiti care jurnalisti au incalcat deontologia? (Vineri, 16 iulie 2010, 1:27)

    Of [anonim]

    au incalcat deontologia jurnalistii care au vrut sa castige bani. Le-a luat cineva banii castigati prin nesocotirea dreptului la viata privata sau a respectului pentru morti? Nu!
    Data viitoare vor face exact la fel. Si voi deasemenea....
  • +3 (3 voturi)    
    abia acum??? (Vineri, 16 iulie 2010, 6:50)

    Mihai [anonim]

    Abia acum realizeaza unii ca sunt televiziuni si jurnalisti care pur si simplu calca in picioare orice urma de bun simt? De un an de zile avem nenumarate exemple zi de zi dar nimeni nu sesizeaza ca intr-adevar sunt posturi tv care reprezinta un adevarat pericol pentru populatie. Daca cineva urmareste antenele sau realitatea, stirile orei 17 pro tv, si mai sunt... i se pare ca singura solutie pe care o mai are este suicidul, in asa hal s-a ajuns cu panicarea noastra.
  • +1 (1 vot)    
    ASTA E PRESA (Vineri, 16 iulie 2010, 7:37)

    NELU DIN AFUMATI [anonim]

    Poate asa sa se mai trezeasca si lumea sa vada cum se face presa la noi in toate domeniile: tupeu dementa lipsa de cunostinte lipsa de bun simt lipsa de respect...Asta e presa, o adunatura de pusti si pustoaice tari in gura care n-au meserie de fapt.
  • +2 (2 voturi)    
    Presa de ulei (Vineri, 16 iulie 2010, 8:16)

    Valentino Rossi [anonim]

    Nu este primul caz de neprofesionalism si jurnalism, toata presa este sub orice critica ( doar 2-3 ziare sunt redactate cu profesionalism , in rest ce mie OTV ce mi-s ziarele namol nu alta) de toata jena plus ieri dupa mas la Casa Radio transmisiuni de la depunerea de flori + poze cu telefonul mobil. Sa ne fie rusine si ne meritam soarta.
  • +3 (3 voturi)    
    terminati bai (Vineri, 16 iulie 2010, 8:41)

    Razvan_M [utilizator]

    nu tot ce se intampla pe lumea asta trebuie sa fie comentat si disecat public. decenta nu strica in anumite situatii.
  • +1 (1 vot)    
    ONGuri (Vineri, 16 iulie 2010, 8:57)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    si ce faceti?
    Cum se aplica codul deontologic?
  • +2 (4 voturi)    
    jurnalisti tampiti (Vineri, 16 iulie 2010, 9:14)

    xyyx [anonim]

    ,,Aveti dreptate dar e cam tarzie interventia voastra.La emisiunea ,,Deschide lumea" jurnalista aia tampita a repetat de zeci de ori numele substantei cu care s-a sinucis Madalina si cantitatea. Consider ca in felul acesta a dat idei si explicatii f. clare pentru cei labili psihic.Idiotii astia ar trebui amendati cu cateva mii de euro sau inchisa emisiunea.Ce facea CNA-ul la ora aia ? dormea?
  • -2 (2 voturi)    
    De ce 1000 sinucideri/an ? (Vineri, 16 iulie 2010, 10:19)

    nicu [anonim]

    Din pacate nimeni nu se intreaba de ce avem 1000(una mie) de sinucigasi anual ??
    Inainte de '89 daca erau peste 10 era problema de siguranta nationala !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      nu aflai (Vineri, 16 iulie 2010, 11:17)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      de ei. Pentru ca erau suficienti si atunci...
  • +3 (3 voturi)    
    Comunicatul organizatiilor media (Vineri, 16 iulie 2010, 13:34)

    Cote [utilizator]

    Sustin 100% punctul de vedere exprimat in comunicat. Consider ca goana dupa audienta sau dupa tiraje este o mare pacoste a Romaniei zilelor noastre.
    • +1 (1 vot)    
      solutia este..... (Vineri, 16 iulie 2010, 15:58)

      pai... solutia....? [anonim] i-a raspuns lui Cote

      dacva NOi suntem 'partasi' la ratingul lor.... se poate si invers....; nu mai cumpara ziare de scandal, numai deschide tv. la antene si vor da falimento in scurt timp... dar asta inseamna SOLIDARITATE, mancarea asta nu se consuma la noi....
  • 0 (0 voturi)    
    alta data (Vineri, 16 iulie 2010, 20:07)

    ema [anonim]

    NIMIC NOU IN MEDIA:vulgaritate, abuz si doar interese!
    Jurnalismul adevarat, palpitant prin etica si sinceritate s-a sfarsit, este istorie
  • 0 (0 voturi)    
    Setea de senzational a ingropat bunul simt! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 10:56)

    Dr Marutza [anonim]

    Este o blasfemie modul in care presa si televiziunea au "tocat" moartea tragica a Madalinei Manole! Fiecare si-a dat cu presupusul, fiecare nechemat a lansat teorii, toti au calcat in picioare tragedia unei familii! Camerele de filmat ale Protv-ului (de exemplu) au focusat durerea unei mame si catastrofa publica pe nume catalin maruta, a stors si ultima picatura de "senzational", de la invitati care si-au exprimat "durerea" pe "hepilica" protvista! "Reporterii" la fata locului au luat interviuri si cainilor de pe strada.....senzationalul, dorinta de ratind si uitatul pe gaura cheii (specialitatea acestui specimen netalentat, acestei tate masculine numita maruta!) au atins apogeul neprofesinalismului si a lipsei de bun simt, manifestate si cu alte prilejuri (vezi cazul mostenirii lui dolanescu!!!) Marile dureri au nevoie de suport prin decenta nu de panarama televizata!
  • 0 (0 voturi)    
    semneaza petitia (Luni, 19 iulie 2010, 9:39)

    andrei [anonim]

    Sesizare CNA privind modul de abordare si detaliere a subiectului mortii si sinuciderii de catre mass media

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p12566050.html