Initiativa privind interzicerea obscenitatilor pe Internet ingrijoreaza organizatia Reporteri fara Frontiere

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 14:34 Economie | Media & Publicitate


Lia Olguta Vasilescu, parlamentar PSD care a anuntat o initiativa legislativa privind interzicerea comentariilor injurioase pe site-uri si forumuri, a determinat organizatia Reporteri fara Frontiere sa ii adreseze o scrisoare prin care sa-si exprime ingrijorarea fata de aceasta intentie. RfF apreciaza ca "o astfel de masura pune in pericol libertatea de exprimare, iar un eventual proiect legislativ pe aceasta tema este o solutie care afecteaza libertatea autoreglementarii site-urilor si forumurilor".

Scrisoarea adresata senatorului:

"Parlamentul Romaniei
Dna Senator Lia Olguta Vasilescu
Membru al Parlamentului
Subiect: Proiectul de lege pentru moderarea forumurilor de Internet

Stimata doamna Vasilescu,


Reporteri fara frontiere si ActiveWatch, organizatia-partenera din Romania,  isi exprima ingrijorarea vizavi de intentia dumneavoastra de a  promova un proiect de lege care sa interzica orice comentarii injurioase postate in special pe site-urile media si care sa limiteze accesul utilizatorilor cu limbaj abuziv pe anumite site-uri si forumuri.


Consideram ca o astfel de masura pune in pericol libertatea de exprimare, iar un eventual proiect legislativ pe aceasta tema este o solutie care afecteaza libertatea autoreglementarii site-urilor si forumurilor.

Desi initiatorii acestui proiect au invocat legislatia internationala in sprijinul demersului de a reglementa comentariile utilizatorilor de Internet, informatia este gresit inteleasa. Exista, intr-adevar, cazuri, dar acestea sunt putin reprezentative. De exemplu, o astfel de lege a fost adoptata de curand in Iordania, stat care nu are un istoric bun in respectarea drepturilor omului. O legislatie restrictiva a Internetului exista si in Turcia, tara a carei aderare la Uniunea Europeana este intarziata, in mare parte din cauza incalcarilor drepturilor omului.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului, un reper incontestabil pentru libertatea de exprimare, a dat castig de cauza in numeroase situatii jurnalistilor care au folosit un limbaj socant, exagerat sau injurios. De multe ori, libertatea de exprimare a avut intaietate in raport cu argumentele celor care s-au declarat lezati. Acelasi principiu este aplicat si de Curtea Suprema a Statelor Unite ale Americii.

In calitatea sa de membru al Uniunii Europene, Romaniei are datoria sa incurajeze un mediu virtual liber si independent, care sa nu se supuna unor reguli contrare libertatilor pe care le promoveaza. Este esential atat sprijinul parlamentarilor europeni, cat si al celor nationali, pentru apararea viitorului Internetului si a credibilitatii promovarii drepturilor fundamentale ale omului de catre Europa.

De aceea, va solicitam sa retrageti sprijinul pentru acest proiect de lege si va stam la dispozitie pentru orice alte informatii.

Cu stima,

Jean-François Julliard    
Reporteri fara Frontiere/                                      

Liana Ganea

/ActiveWatch






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1170 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Eu ies in strada (Miercuri, 18 august 2010, 14:42)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Daca se pune serios problema cenzurarii internetului.
    Nimeni nu imi va lua acest drept!
  • +8 (10 voturi)    
    Libertatea internetului... (Miercuri, 18 august 2010, 14:47)

    Lord Sith [utilizator]

    ...ar trebui sa fie pe primul loc. Nu avem nevoie de cenzura politicienilor. Ei sa isi faca treaba lor, nu sa ne ingradeasca noua drepturile. Huo, bai stimata doamna.... (ca sa fiu in ton cu subiectul)
    • +1 (1 vot)    
      Libertate, te iubim/Ori invingem, ori murim... (Miercuri, 18 august 2010, 16:12)

      Fix pix [anonim] i-a raspuns lui Lord Sith

      Eu zic ca nu mai trebuie lasati sa-si faca treaba lor (furt, minciuna, mita, trafic de influenta etc.). In general, cred ca fara politicienii nostri de carton ar fi muuuult mai bine in Romania.
  • -3 (13 voturi)    
    dezamagit (Miercuri, 18 august 2010, 14:50)

    anonim [anonim]

    la prima vedere, intentia acestei scrisori este de a "proteja" un comportament negativ.
    Mai bine veneau cu un enunt pozitiv: uitati ce propunem noi pt a-i face pe cetateni sa aiba un comportament moral si responsabil...
    • +1 (3 voturi)    
      si eu... (Miercuri, 18 august 2010, 15:34)

      brutus [anonim] i-a raspuns lui anonim

      sunt dezamagit de faptul ca un senator al Romaniei nu intelege notiunea de libertate de exprimare sau dreptul de proprietate al celor care detin site-urile respective.
      In plus, toata aceasta incalcare a unor drepturi fundamentale, ar presupune crearea unei alte agentii guvernamentale care m-ar costa pe mine (contribuabilul) niste bani.
  • +4 (4 voturi)    
    cititi forumuri... (Miercuri, 18 august 2010, 15:08)

    robert [anonim]

    Olguta cred ca citeste forumurile GSP si Prosport unde se injura aia de se spurca...

    cred ca un admin care sa-si faca treaba mai bine ar fi de ajuns...
  • +3 (5 voturi)    
    Obscenitati? (Miercuri, 18 august 2010, 15:13)

    Daniel [anonim]

    Ce poate fi mai obscen decat psd si presedintele lor de onoare, iliescu, ultimul mare criminal impotriva Poporului Roman? Ce poate fi mai obscen decat clasa politica a Roma iei ultimilor 65 de ani?
  • +1 (3 voturi)    
    :( (Miercuri, 18 august 2010, 15:17)

    Delatorii [anonim]

    Si obscenitatile manelistilor cand vor fi interzise? Dar obscenitatile lui VADIM (injuriile, jignirile, insinuarile lui de 2 bani)? Dar obscenitatile / mizeriile lui BECALI?
    Tanti Lia Olguta VASILESCU, v-ati luat pastilele azi?
  • +4 (6 voturi)    
    Fratilor, stati linistiti ! (Miercuri, 18 august 2010, 15:22)

    giga [anonim]

    Duduia a declarat ceva, nici ea nu prea stie exact ce, cu singurul scop de a se vorbi de ea ca a uitat-o lumea (daca a stiut'o cineva). Asa ca daca o mai bagati in seama, si-a atins scopul.
    Toate cele bune si mult calm.
  • +3 (5 voturi)    
    Va'ca..zut ba..ti..sta (Miercuri, 18 august 2010, 15:43)

    miki [anonim]

    Alo,madam Ifose,la dvs.la Craiova cu legi din astea.Cind o sa interziceti prostitutia la" tv de stinga"gen iRealitatea si antene ,a unor cetateni platiti din bani publici ca Orban,Ponta,Dr. de morti de la PSD,
    Ghise,Calimente,Lia Olguta PSD cu RM in coada,Voiculescu,Antonescu si multii altii,mai vedem.
    Pina atunci ,luati-va leafa de sParlament si fuga la cumparaturi sa creasca PIB-ul,poate cine stie va da Boc 10% inapoi la salar,prapaditilor!Va comportati tipic rominesc.In armata,veneau tot felul de oameni,caractere.Aici,cei mai slabi,fara minte si caracter primeau doua trese,o busola si puterea de a comanda.Si o faceau baietii,daca nu aveai tarie sa te opui.Dupa un an si 4 luni,plecau acasa cu ce au venit,goi-la propriu si figurat,in prima gara se rugau de tine sa le citesti mersul trenurilor dupa ce au incercat sa te batjocoreasca.Asa si onor gunoaiele de parlamentari,goi de sentimente,lipsiti de scrupule,hrapareti se vor intoarce si vor cauta un loc de munca exact la cei carora le-au interzis sa vorbesca despre nimicnicia lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai daca io injur guvernul... (Miercuri, 18 august 2010, 16:01)

    Alexandru [anonim]

    la birt, sau la colt de strada poate sa ma cenzureze? Eu cred ca de asta a fost facuta revolutia, sa am dreptul sa inhjur guvernul si parlamentul, atunci cind mie, cetateanului turmentat mi se pare ca ceva nu este in regula si ca ce pe care i-am ales o iau pe aratura. Madam Olguta, injuraturile sunt o consecinta, un efect al comportamentului dumneavoastra. Si al felului in care ne respectati pe noi cetatenii. Este efectul transpunerii in legislativ si social a dorintelor si parerilor noastre. Este modul in care dumneavoastra ne dati cu flit crezind ca suntem niste ignoranti. Uitati-va in jur si vedeti cine va injura. Sunt cei care vad cit de multe se pot schimba in tara asta doar cu bun simt. Sunt cei care nu au fost cumparati cu o galeata rosie, un briceag si o vesta. Crede-ti ca daca ne interziceti sa va injuram nu o vom face? O vom face...printre dinti, in gind, in gra mare. Faceti ceva care sa merite laude si nu injuraturi si atunci va vom lauda nu va vom injura. Insa probabil ca dumneavoastra ca fosta secretara a organizatiei UTC Avintul Prabusirea vi se pare mult mai simplu sa interziceti decit sa va schimbati atitudinea, comportamentul si actiunile. Sa traiti tovarasa!
  • +1 (1 vot)    
    Virtual vs. Real (Miercuri, 18 august 2010, 19:00)

    Victor [anonim]

    Cand esti parintele responsabil al unui copil de 5 ani nu il lasi sa circule singur pe strazi cu trafic intens. Cand esti parintele responsabil al unui adolescent de 15 ani, il supraveghezi discret ca sa nu devina clientul barurilor si al sex-cluburilor. Cand esti adult, decizi singur ce trebuie sa frecventezi si ce nu. Exista adulti care intra in sex-cluburi, exista adulti care le ocolesc. Adultii sunt constienti ca nu trebuie sa se plimbe noaptea prin cartiere periculoase. Tot asa ar trebui rezolvata problema si pe Internet. Cenzurarea copiilor si adolescentilor ar trebui sa fie facuta de catre parinti iar "cenzurarea" adultilor ar trebui sa fie o autocenzura. Site-urile care isi doresc clienti de calitate vor cenzura singure excesele de limbaj. Cele care nu o vor face, ii vor pierde. Fiecare adult frecventeaza site-urile care corespund standardelor lui morale si intelectuale. Problemele legate de calomnie, rasism, etc. ar trebui rezolvate in justitie de legi "generale" si nu de legi "speciale" care au ca tinta doar Internetul.
    Cine doreste ca fiecare site din cele 234 milioane si fiecare blog din cele 126 milioane existente in decembrie 2009
    (http://royal.pingdom.com/2010/01/22/internet-2009-in-numbers/)
    sa fie cenzurat de cineva, ar trebui sa isi imagineze cum ar fi sa se impuna prin lege ca fiecare strada din lume sa fie patrulata de catre un politist, in permanenta. Deoarece aceasta nu se va intampla in lumea reala (nici macar in dictaturi, datorita costurilor !), nu ar trebui sa se intample nici in cea virtuala.