Senat: Televiziunile trebuie sa rezerve saptamanal intre 30 de minute si 2 ore pentru emisiuni culturale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 14:15 Economie | Media & Publicitate


Televiziunile generaliste si cele de stiri trebuie sa rezerve saptamanal cel putin doua ore, respectiv o jumatate de ora pentru emisiuni culturale si educative, au decis, marti, senatorii din Comisia pentru cultura a Senatului, transmite Agerpres.

Ei au adoptat cu opt voturi pentru si un vot impotriva (al senatorului PSD Georgica Severin) un raport favorabil la proiectul de lege pentru modificarea si completarea Legii 504/2002 a audiovizualului, initiat de deputatul PNL Mirel Talos.

In cadrul dezbaterilor, acesta a spus ca modificarea reglementarilor din domeniul audiovizualului este necesara in conditiile in care "cultura a disparut" din emisiunile televiziunilor private, fiind inlocuita de emisiunile de divertisment.

El a subliniat ca televiziunile si-au asumat obligatii de a promova cultura si educatia, obligatii pe care nu le respecta. "O televiziune are impact asupra infrastructurii umane a unei tari. Daca nu noi, atunci cine isi asuma raspunderea? Cine isi asuma raspunderea ca peste douazeci de ani niciun roman de pe strada nu va mai sti cine e Enescu ci va sti cine e Florin Salam?", a spus Talos.

Deputatul liberal a aratat ca proiectul, care este dezbatut de Senat in calitate de Camera decizionala, are un impact economic nesemnificativ si ca o eventuala propunere legislativa de compensare de catre stat a pierderii de rating-ului are sanse mici sa treaca de Comisia pentru buget.

Prim-vicepresedintele CNA, Ioan Onisei, a aratat ca punctul de vedere al Consiliului fata ce aceasta initiativa legislativa este unul pozitiv. El a spus ca televiziunile promit cu ocazia licentierii ca vor transmite emisiuni culturale si educative, iar pe parcurs vin la CNA pentru modificarea acestor grile, Consiliul fiind in imposibilitate de a impiedica acest lucru.

Reprezentantul CNA a sustinut ca o astfel de modificare legislativa nu presupune o ingerinta editoriala. "Nu cred ca se pune problema incalcarii libertatii de exprimare si a autonomiei de tip editorial", a spus Onisei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















714 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    prostii (Marţi, 10 mai 2011, 14:49)

    hiksos [anonim]

    astia din parlament incep sa moara de grija poporului... ba sa ne dubleze filmele, ba sa ne bage emisiuni culturale...
    in primul rand mi se pare o tampenie sa obligi o TV particulara sa produca o emisiune pe o tema impusa. cultura nu se face la TV, ci in familia si la scoala
    ascultatorii de manele si spargatorii de seminte oricum nu se uita decat la taraf si etno, asa ca e inutila initiativa
  • -2 (4 voturi)    
    Emisiunile culturale romanesti (Marţi, 10 mai 2011, 14:53)

    valisa [utilizator]

    Interesant este ca aici nu se vorbeste de cultura romaneasca, ci doar de cultura. Stau eu si ma intreb, a cui cultura?... nu cumva vreti sa ne bagati pe gat ceva cultura europeana si americana?!!

    In alta ordine de idei, voi vreti sa impuneti niste obligatii - acel gen de obligatii - pe care numai comunismul le impunea. Vreti democratie dar stiti prea bine ca aceasta nu poate fi obtinuta fara instrumentele comuniste. Adevarata democratie a existat doar in comunism. Ati vrut "democratie", spalati-va cu ea pe cap.
  • +2 (4 voturi)    
    propunere. (Marţi, 10 mai 2011, 15:04)

    paul155 [utilizator]

    Propun in atentia posturilor TV un pachet de emisiuni educative,tip concurs,,Injuraturi si mascareli politice"
  • -1 (3 voturi)    
    cultura (Marţi, 10 mai 2011, 15:21)

    buncrestin [utilizator]

    definiti va rog "cultura" in intelesul legii. o emisiune culinara, spre exemplu, este o emisiune de cultura. sper ca prin cultura nu se refera la Plesu si Liiceanu, sau cum sa ne dam pretiosi in numele "culturii". aia e altceva, e lupta de clasa a unor intelectuali rupti de societatea in care traiesc
  • +1 (1 vot)    
    de acord (Marţi, 10 mai 2011, 15:24)

    samoreu [anonim]

    Total de acord. Ca de "vedete", scandaluri si cancanuri politice ne-am cam saturat. Avem si noi o sansa sa mai invatam ceva bun.
  • 0 (2 voturi)    
    Dreptul la un spatiu curat (Marţi, 10 mai 2011, 15:41)

    Ina [anonim]

    Perfect. M-am saturat ca pe TOATE posturile sa-i vad pe Iri, Zavoranca si mama, Bianca Dragusan (?), Naomi... sau de la A la Z inmormantari, nunti, botezuri...
    Democratia presupune si decenta, argumente pertinente, responsabilitate.
    Constat ca suntem o societate bolnava care nu mai facem diferenta intre Bine si Rau fiinca nu mai avem o scra de valori la care sa ne raportam. De aceea poate avem si atatea esecuri in educatia copiilor nostrii. Nu stiu daca televiziunea poate face ceva stiu insa ca poate sa incerce sa nu mai inmulteasca raul, sa nu mai ofere false modele tinerilor si celor "saraci cu duhul".
    • +1 (1 vot)    
      ayurea! (Marţi, 10 mai 2011, 20:12)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ina

      Daca nu-ti plac astia, exista posturi de filme (AXN, HBO, Diva) sau de documentare (Animal Planet, Discovery) - daca te tot uiti pe posturile pe care ii da pe cei de care zici tu, inseamna ca iti PLAC!

      Sau... poate n-ai aflat? exista o scula denumita "telecomanda", mergi la magazine si intreaba, cu ea se schimba posturile TV ;)

      Cum zicea si buncrestin: ce e "cultura"? Defineste "emisiune culturala"! Astia din comisie se tzin de prostii!
  • +1 (3 voturi)    
    Sigur, (Marţi, 10 mai 2011, 16:04)

    BalL [utilizator]

    Vanghelie e-n spatele astei misculatii !
  • +1 (1 vot)    
    Se poate face cultura (Marţi, 10 mai 2011, 21:21)

    John [anonim]

    la tv, dar nu la comanda unei institutii care a adunat prin ani cel mai mare dispret al natiunii. Sunt convins ca "demnitarii" care au propus legea ar da din umeri daca ar fi intrebati ce fel de cultura ar vrea ei sa vada poporul la tv.
  • +1 (1 vot)    
    Filmul mut (Miercuri, 11 mai 2011, 21:26)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sint in pana de idei politicienii nostri. In dorinta lor de a oferi alegatorilor circ, s-ar putea totusi sa le reuseasca o noua dezbatere: ce este si ce nu este cultural? O sa ploua cu injuraturi !

    In mintea deputatului Mirel Talos, tara are o infrastructura umana !? Iar oamenii o sa tina minte zeci de ani numele lui Florin Salam !? Daca-l intrebati pe domnul deputat cum functioneaza memoria colectiva sau ce exemple are, veti avea ocazia sa vizionati scene din filmul mut. Deocamdata cel care si-a adus aminte de Florin Salam e chiar deputatul. Urmatoarea initiativa legislativa a dinsului va avea ca tema educarea memoriei selective a infrastructurii umane.