Bute versus Mendy, cel mai urmarit meci de box din istoria televiziunii in Romania

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2011, 21:46 Economie | Media & Publicitate


Bute vs Mendy
Foto: HotNews.ro
Peste patru milioane si jumatate de romani au fost alaturi de Lucian Bute in meciul de sambata seara, difuzat pe Pro TV, in care pugilistul si-a aparat pentru a opta oara titlul de campion mondial, informeaza Mediafax.

In minutul de aur al meciului, 23.21, peste patru milioane si jumatate de telespectatori la nivelul intregii populatii a Romaniei au urmarit meciul difuzat de Pro TV, care a inregistrat atunci pe intreg publicul din mediul urban 24,5 puncte de rating si 63,3 procente din cota de piata.

Meciul de titlu mondial, difuzat de Pro TV, pe care Bute l-a disputat cu francezul Jean Paul Mendy, in intervalul orar 23.19 - 23.34, a inregistrat pe intreg publicul din mediul urban o medie de audienta de 22,5 rating si 58,7 procente din cota de piata, de peste 10 ori mai mult decat Antena 1, care a inregistrat doar 2,1 puncte de rating si 5,5 procente din cota de piata, iar pe publicul comercial, Pro TV a inregistrat 22,9 puncte de rating si 62,2 procente din cota de piata.

Intreaga Gala "Campion pentru Romania", difuzata de Pro TV in intervalul orar 20.43 - 23.53, a fost lider detasat de audienta, cu o medie pe intreg publicul din mediul urban de 15,1 puncte de rating si 42,2 procente din cota de piata fata de urmatorul clasat, Antena 1, care a inregistrat 2,8 rating si 7,8 procente din cota de piata.

Aproape trei milioane de telespectatori la nivelul intregii populatii a Romaniei au urmarit timp de mai bine de trei ore intregul program dedicat Galei Bute, in care au mai castigat prin KO romanii Bogdan Dinu si Viorel Simion.

Meciul lui Lucian Bute de la Pro TV a fost pentru romani cel mai important eveniment sportiv din ultimii ani, inregistrand o cota de piata mai mare decat aceea a celor mai mari evenimente sportive ale lumii, Finala Campionatului Mondial de Fotbal din 2010, Olanda-Spania, si cea din 2006, Italia-Franta.

Bute versus Mendy a fost cel mai urmarit meci de box din istoria masurata a televiziunii in Romania, mai precis din 2001, pe locul al doilea clasandu-se duelul Leonard Doroftei versus Raul Balbi, din ianuarie 2002, cand Pro TV a inregistrat 11,9 puncte de rating si 31,1 procente din cota de piata pe intreg publicul din mediul urban.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4637 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    protv.... (Duminică, 10 iulie 2011, 22:27)

    martianu [anonim]

    Chiar nu ma intereseaza cati bani a facut protv in seara galei, i-au facut intr-un mod penibil, reclame din 3 in 3 minute, fara pic de respect pentru telespectatori.
    • 0 (4 voturi)    
      Frumos box,bravo Bute! (Luni, 11 iulie 2011, 0:42)

      Așa este și în afară. [anonim] i-a raspuns lui martianu

      Din respect s-a televizat,puteai să asculți la radio dacă erai nemulțumit.În pauze mă uitam la Antena 3 pentru a mă minuna ce prostii debitau pămpălăi ăia.
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 11 iulie 2011, 12:28)

      :/ [anonim] i-a raspuns lui martianu

  • 0 (4 voturi)    
    Si totusi nu inteleg (Duminică, 10 iulie 2011, 22:59)

    Nae [anonim]

    Record,ok,dar numai 4 milioane jumate??
    Ii inteleg pe cei care erau la munca (desi ora fost tarzie) dar restul ce dracu au facut?
    Ma asteptam la cel putin 10 milioane daca nu mai mult.
    Ok,la vot ne e lene sa ne ducem sau nu avem cu cine dar cand se bate un roman ptr un titlu mondial?!?! Nu exista scuza ptr asa ceva.
    Pun pariu ca 90% din romanii din strainantate au vazut meciul.
    • 0 (0 voturi)    
      @Nae (Luni, 11 iulie 2011, 16:36)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Nae

      ma uit la box daca imi place, indiferent cine lupta. iar daca nu imi place boxul, nu ma uit chiar daca lupta un roman. asa cum imi iau masina care imi place, indiferent unde e fabricata, nu imi iau logan doar pentru ca e fabricata in romania.
  • -8 (10 voturi)    
    Rusine (Duminică, 10 iulie 2011, 23:08)

    predel [utilizator]

    Promovati un eveniment care a avut sprjinul Elenei si implicit al lui Base... Nu va e rusine?
  • -3 (5 voturi)    
    proTV (Duminică, 10 iulie 2011, 23:21)

    dumitru [anonim]

    De acord, un canal jalnic, mizerabil cu acele reclame intre toate reprizele, nici cel mai elementar respect fata de sportivi sau public.
    • +2 (4 voturi)    
      jalnici (Luni, 11 iulie 2011, 0:16)

      I [utilizator] i-a raspuns lui dumitru

      jalnici sunt astia care nu pricep economie. Sponsorii platesc! de asta sunt pe ecran. Vrei fara reclame? foarte bine. Ia plateste tu pentru fiecare canal cam cat dai pentru HBO plus abonamentul la distribuitor. Vezi de-ti place...
  • +9 (9 voturi)    
    trolii tot troli... (Luni, 11 iulie 2011, 0:14)

    marian [anonim]

    1. Toti trolii s-au adunat pe net, dar asta e lucru de mult stiut - ce vreti fratilor sa vedeti in pauza dintre reprize, o gagica plimbandu-si curu dezgolit pe ring? Sau poate preferati ca publicitatea sa se faca in timpul reprizelor, impartind ecranul in 2 sau cu un supra-text pe juma de ecran? Pricepeti ce e aia marketing? Sunt de acord ca e mai placut fara publicitate, dar in cazul asta dati fiecare cate 5 euro pe meci in sistem pay-per-view, adunati-va la inca o petitie stupida si inutile pe net etc etc.. Penibil..

    2. Alt neam de troli se leaga de mesajul lui Bute de multumire. Desteptilor, gata a fost organizata de ministerul turismului, chiar v-ati invatat sa injurati statul din oficiu? Latrati si baliti la comanda precum cainii lui Pavlov? Incercati sa procesati un gand-doua inainte de a reactiona ca un gibon inchis in cusca la vederea unei femele..
    • +2 (4 voturi)    
      +1 (Luni, 11 iulie 2011, 1:03)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui marian

      Din toata inima :)
  • -1 (1 vot)    
    Campion mondial un RRRRROMAN!!!! (Luni, 11 iulie 2011, 0:15)

    kolo [anonim]

    Fara a nega faptul ca Bute e un boxer mare pe mine ma surprinde ceva.

    Cica gala a fost organizata la Bucuresti ca sa puna reflectoarele pe Romania si sa ne faca imagine ca sa dea buluc turistii straini.

    Nimic. Dar absolut nimic despre VICTORIA ISTORICA de la Bucuresti in presa mare. M-am uitat pe site la CNN pentru ca in SUA se da ora exacta in box. Nimic.

    M-am uitat pe BBC. Nimic Bute, nimic Romania, nimic campion mondial un roman. La meciul lui Klitschko parca nu erau asa ranchiunosi pe succesul altora si au dat.

    Doar la sectiunea box (din sport) la rezultate se aminteste de cele 3 meciuri cu centuri pe masa. Da, chiar daca Bute e roman, mai sunt alte 59 de centuri de campion MONDIAL.

    La euronews nu apare nici macar la sectiunea box.

    Asa ca am ajuns la concluzia ca a fost un eveniment doar pentru Romania. Si in conditiile astea am citit ca a fost sub audienta RRRomani au TALENT!!!
  • -1 (1 vot)    
    O Gală excelentă,să moară Antenele-Felix. (Luni, 11 iulie 2011, 0:53)

    Bravo PRO TV,Bravo Bute!!! [anonim]

    Bravo lor că s-au mișcat repede și au reușit să-l aducă pe Bute,felicitări lui Obreja pentru efort cu toate piedictle puse.Se vede după reacția tâmpă a celorlalte posturi.N-am simțit români cu ajutorul lui Bute ,să moară dușmanii de ciudă, adică Felix și Vântu-pușcărie.