GSP TV - inclus pe lista posturilor care trebuie retransmise, in ordinea audientei, de operatorii de cablu

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2011, 16:51 Economie | Media & Publicitate


​Postul de televiziune GSP TV a fost inclus, de marti, pe lista posturilor care trebuie incluse, in ordinea audientelor, de distribuitorii de programe in grilele lor. GSP TV - transmis, in prezent, doar de Dolce si mai multi operatori de cablu independenti - a fost scos din grila RCS&RDS la sfarsitul contractului dintre acest operator si Antena TV Group, de atunci negociind intrarea sa si in grila UPC.

  • Potrivit principiului "must carry", stipulat in art. 82 din Legea audiovizualului, distribuitorii de programe (cablistii) trebuie sa includa in grilele lor posturile Societatii Romane de Televiziune, posturile pentru care exista acorduri internationale (TV 5) si serviciile de programe libere la retransmisie si fara conditionari tehnice sau financiare ale radiodifuzorilor privati, in limita a 25% din numarul de programe distribuite in reteaua respectiva. In acest sens, este intocmita, periodic, o lista de 25 de posturi "must carry", lista care, de marti, include pe pozitia 13 si postul GSP TV.
  • Posturile comerciale incluse in ultima lista, in ordinea indicelui anual de audienta (posturi care nu primesc bani de la cablisti pentru includerea lor in grila si care nu aplica diverse conditionari tehnice): Pro TV, Antena 1, Realitatea TV, Kanal D, Antena 3, Prima TV, National TV, OTV, B1 TV, Favorit TV, Taraf TV, Kiss TV, GSP TV, U Televiziune Interactiva, N 24Plus, Trinitas TV, Mynele TV, DDTV, Music Channel, Neptun TV, Alfa Omega TV, The Money Channel, Party TV, Speranta TV, TVRM Educational

Potrivit oficialilor CNA contactati de HotNews.ro, Consiliul a primit saptamana trecuta notificarea potrivit careia GSP TV este liber la retransmisie, document insotit de date ARMA ce arata ca postul este pe pozitia 13 in randul televiziunilor ce pot fi incluse in "must carry".

GSP.ro scrie, marti, ca postul de sport a fost inclus in lista "must carry" dupa ce "s-a declarat liber la retransmisie, renuntand astfel sa mai primeasca bani din partea firmelor de cablu atunci cand este preluata transmisia postului din Baneasa". GSP TV si Antena 1 vor transmite, in urmatorii trei ani, meciurile incluse in pachetul 8 al drepturilor pentru Liga 1, cele mai multe pachete fiind preluate de Digi, iar pachetul 2 - de Dolce Sport.
 
Pe de alta parte, Antena Group da, de cateva luni, o noua interpretare principiului "must carry" si este implicat intr-o serie de dispute in instanta cu RCS&RDS, legate inclusiv de felul cum este interpretat acest principiu. In acest sens, citeste si:

Vezi ce spunea managerul GSP TV Cristi Cretu despre planurile postului, in iunie a.c.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4548 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    ce spagarie si tziganie ... (Marţi, 12 iulie 2011, 14:19)

    El_Dudeinio [utilizator]

    uitatziva ce nume is pe lista "must carry"! incredibil! OTV! OMEGA TV! Party TV! Neptun TV!! va dati seama ce spagi se dau sa fi pe lista asta??!?! incredibil..spagarie prin lege.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e spaga (Marţi, 12 iulie 2011, 20:01)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

      Astea sunt programele pentru care nu se cer bani la "cablisti" si "DTH". Din cele 25 audienta este destul de reala. Mai ai tu vreun program liber la retransmisie, romanesc, care ar trebui sa aiba audienta mai mare decat astea 25?
  • 0 (2 voturi)    
    Au nevoie de audienta=influenta=putere=bani (Marţi, 12 iulie 2011, 17:02)

    Mitica nu da pe gsp [anonim]

    Pacat totusi,ca un brand ca gsp e in gruparea securistului finantist...Probabil ca vor sa-si distribuie "viziunea" sportiva pe cat mai multe tembelizoare ...
  • +4 (4 voturi)    
    wtf? (Marţi, 12 iulie 2011, 17:04)

    Hiksos [anonim]

    mynele tv? este pentru prima oara cand aud de un asemenea post... sper si ultima. din pacate, se pare ca are si audienta
  • -3 (5 voturi)    
    o decizie inteleapta (Marţi, 12 iulie 2011, 17:21)

    zbr [anonim]

    Este mult mai normal sa existe postul de televiziune printre altele 500...decat sa fie scos abuziv de rcs.
    nu ma intereseaza calitatea programului, sunt altele si mai si...
  • +3 (5 voturi)    
    incredibil (Marţi, 12 iulie 2011, 17:22)

    tata [anonim]

    liber de retransmisie ca sa poata da in judecata rcs&rds peste un an ca nu le da bani. sunt incredibili astia din trust...
  • +3 (5 voturi)    
    Daca e ordin cu placere (Marţi, 12 iulie 2011, 17:24)

    MaDao [anonim]

    Ar trebui introdus in locul la Antena 2.
    Sunt curios cum au scos astia de la ARMA indicele anual de audienta pe un program care este liber la retransmisie de o saptamana? .... Munceste motanul Felix la subiect.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 12 august 2011, 18:01)

      radu_ [utilizator] i-a raspuns lui MaDao

      Ar trebui sa puna obligatorii doar posturile de muzica care imi plac mie si posturile de stiri de la partidul pe care l-am votat.

      Cei ce vor altceva trebuie obligati sa nu se mai uite la prostiile lor.

      Asa salvam poporul asta de la prostie.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu nu vreau sa dau pe gesepeu' (Marţi, 12 iulie 2011, 17:34)

    Woodrea [anonim]

    Eu nu vreau: OTV, Mynele, GSP, Trinitas, Taraf, Speranta si alte rahaturi.... Dar astia merg pe sistemul "daca voi nu ne vreti, noi va vrem"
    • +1 (3 voturi)    
      eu nu cred (Marţi, 12 iulie 2011, 19:47)

      Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui Woodrea

      ca trinitisav si tvrm educationala alfa si omega au audienta, eu abia am auzit de ele. Cum adica sa fie "must carry". Prefer sa fie "must carry" canale de afara care sigur ar fi mai urmarite si interesante si nu in ultimul rand cu programe de o calitate superioara OTV-ului de exemplu, si poate ar contribui putin la civilizarea noastra. OTV-ul si alte bullshituri ar trebui sa plateasca sa fie introduse in grila iar mie ca sa imi plateasca despagubiri in cazul in care am dat din greseala pe acel canal, la fel si antele si IRTV
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu ei (Miercuri, 13 iulie 2011, 13:08)

    bobo [anonim]

    de ce nu fac grile de programe in asa fel ca atunci cind vrei sa renunti la un program sa iti scada din pretul abonamentului , de ce toata japca asta , renunti la trinitas , otv , gsp , taraf si primesti hbo in schimb ,lol
  • 0 (0 voturi)    
    GSP TV (Marţi, 26 iulie 2011, 18:34)

    DERESU DANIEL [anonim]

    sal mai tineti gsp tv mie place mult meciurile din liga 1
  • 0 (0 voturi)    
    Hi , (Luni, 15 august 2011, 19:20)

    doru l [anonim]

    Nu stiu de ce vreti neaparat sa aveti GSP-ul in grila pe moment ce acestia sant cei mai mari campioni la reclame sau emisiunile se repeta mai mereu la un timp scurt..Daca vrea cineva sa se uite la gsp este gratuit pe programul de internet pe sopcast.ro. 3.4.0 adica ultimul si sant multe progr. romanesti acolo si care se vizioneaza liber cu punct si indesat.
  • 0 (0 voturi)    
    grila de programe (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:43)

    georgiana [anonim]

    buna ziua. sunt din constanta, si nu prind gsp tv . sunt abonata la rcs-rds. iar de 1 luna nu mai am gsp tv . de ce? locuiesc pe str Bogdan Voda ,mun Constanta
  • 0 (0 voturi)