Antena 1 si 3 au intrerupt colaborarea cu Dumitru Boanta, dupa ce acesta a ramas in SUA, unde fusese trimis sa realizeze niste interviuri

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 14:29 Economie | Media & Publicitate


Antena 1 si Antena 3 au intrerupt relatie contractuala cu seful sectiei Eveniment, Dumitru Boanta, care a ramas in Statele Unite, dupa ce fusese trimis de trust pentru a relata manifestarile dedicate Zilei Independentei. Informatia ca reporterul a ramas in SUA dupa ce obtinuse viza de jurnalist cu ajutorul grupului de presa a fost anuntata luni de Reporter Virtual.

Filmul evenimentelor:
  • 28 iunie 2011: Dumitru Boanta a plecat in SUA in calitate de corespondent special al Antenei 1 si Antenei 3.
  • Jurnalistul urma sa se intoarca in Romania in data de 12 iulie 2011.
  • 20 iulie 2011: Dumitru Boanta a comunicat echipei de management a Stirilor Antenei 1 si Antenei 3 decizia de a ramane in America.
"Domnul Dumitru Boanta a incetat sa fie corespondent al Antenei 1 si Antenei 3 in urma deciziei acestuia de a ramane in Statele Unite ale Americii si a pierdut orice drept de reprezentare jurnalistica a celor doua organizatii media, in momentul in care a decis sa ramana in Statele Unite ale Americii", precizeaza departamentul de comunicare al televziunii.

Antena 1 si Antena 3 isi exprima regretul pentru acest incident si "se delimiteaza de orice actiune, afirmatie sau declaratie pe care domnul Dumitru Boanta le mai face de acum inainte" in raport cu cele doua posturi de televiziune.

Reporter Virtual a scris luni ca Dumitru Boanta, cu ajutorul grupului de presa, a obtinut viza de SUA pentru a transmite aspecte de la manifestarile ocazionate de Ziua Independentei si a realiza cateva interviuri.

El fusese numit in fruntea sectiei Eveniment de la Antena 1 dupa demisia Oanei Despa.

Reporter Virtual spune ca Dumitru Boanta ar fi propus trustului Intact sa devina corespondent de SUA si ca si-ar fi gasit deja un loc de munca la o televiziune romaneasca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12747 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    De ce e asta o stire pe hotnews? (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:33)

    CMX [anonim]

    ?
    • +8 (32 voturi)    
      E greu de inteles? (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:46)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui CMX

      De antena 3 si 1 scapi doar cu fuga.Ca pe timpul comunistilor.Sitemul a ajuns atat de mafiot,incat singura sansa de a scapa de minciuna si ipocrizie este fuga.Banuiesc ca individul avea multe informatii cum unele institutii ale statului sunt subordonate lui "felix".
      • +5 (15 voturi)    
        Medicamente, medicamente (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:27)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Acuma il interogheaza CIA despre aterizarea americanilor pe Luna, asasinarea lui Kennedy, OZN-uri, etc... :))
        • -1 (5 voturi)    
          bun raspuns ! (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:38)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          !
      • +5 (17 voturi)    
        exact (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:42)

        ilie [anonim] i-a raspuns lui mircea

        exact asa, acum ar fi interesant de aflat tot ce stie respectivul jurnalist despre mafia de la antene. vreau sa ii dea pe fata!
      • -5 (17 voturi)    
        este (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:49)

        spammeplease [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Pe principiul unde dai şi unde crapă, un individ fuge într-una din puţinele tări din lume în care mai ai nevoie de viză, iar trustul de presă care i-a acordat încredere şi l-a ajutat să obţină viza este mafiot şi corupt.

        Solidă logică mon cher.
      • +3 (7 voturi)    
        te scapi usor (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:34)

        invazia de canale [anonim] i-a raspuns lui mircea

        telecomanda sau mausu' te scapa usor de antene
      • -3 (3 voturi)    
        A ales libertatea? (Joi, 28 iulie 2011, 9:19)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Uite ca se mai intampla si dupa 20 de ani de la caderea comunismului. Si acum ce fac , trimit baietii sa-l bata sau doar il injura pe post?
    • +9 (17 voturi)    
      mi se pare extrem de amuzant !!! (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:05)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui CMX

      Cum asa ceva ?!? Ma intreb daca a cerut azil politic... Cred ca daca vad aia ca e roman ii buseste plansu', il cheama la Oprah sa-si povesteasca viata din Romania si-l fac si cetatean american in regim de urgenta :D
    • -8 (20 voturi)    
      Scuipatul dupa demisie ! (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:20)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui CMX

      Oare daca baiatul asta a ramas acolo, oare nu s-a gandit sa-si dea si demisia ?
      Dar cand intorci spatele unui trust respectabil este normal sa fii considerat tradator si neprofesionist si dat la ziar ...asa ca sa-ti mearga bine in continuare !

      Cred ca in state poate gasi un avocat si poate cere despagubiri de cateva milioane de dolari daca poate dovedi ca antenele au intrat in posesia demisiei chiar si verbal inainte de articolul defaimator !

      Pt viitor , va rog sa ne anuntati si cand o sa mai iasa cineva la pensie !
      • +15 (25 voturi)    
        Respectabil (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:54)

        fny.ro [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Prin ce anume este un trust de presa care ataca oameni la comanda si protejeaza pe altii dupa interese politice respectabil?!

        In caz ca nu stii ce inseamna respectabil, documenteaza-te inainte sa folosesti cuvantul... Auzi la el trustul lui felix trust de presa respectabil :))
        • +4 (10 voturi)    
          am uitat de ghilimele :( ''respectabil '' (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:09)

          vamaiot [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

          Daca citesti mai atent poti observa ironia din exprimarea mea la adresa acestui nspelea scandal marca antena ...
          • -1 (7 voturi)    
            e fanatic , nu observa nimic ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:39)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

            .
  • +19 (25 voturi)    
    Penal :) (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:37)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca ramanea in Rusia nu era problema :)
  • +9 (13 voturi)    
    vorba aia... (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:47)

    otonel [anonim]

    fie painea cat de rea, tot mai bine in America....
  • +10 (22 voturi)    
    Asteptam (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:50)

    paul155 [utilizator]

    Curand trustul va ramane fara angajati!Mirciulica infiereaza proletar tradatori de turnator!
  • +12 (22 voturi)    
    Normal (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:54)

    CezarN [utilizator]

    Normal ca omul a ramas in SUA daca la Antena 1 printre securisti, turnatori si pupincouristii lor se simtea ca in comunism, chiar si mai rau. :))
  • +10 (18 voturi)    
    Asta este parca al 4-lea sef de la stiri plecat... (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:00)

    Liviu Iordache [anonim]

    In citeva luni au plecat 4 sefi de la informatii, pentru ca nu este, pur si simplu, nevoie, e nevoie la dezinformatii.
  • +3 (7 voturi)    
    =)) asta nu e cumva "celebrul" Bebe (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:00)

    rolfians [anonim]

    ... ala cu circulatia ??!! :D
    • +2 (8 voturi)    
      Vaaaai, ce pierdere... (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:23)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui rolfians

      ....cine ne mai transmite noua, zapind pe site-ul Robotix cum mai sta circulatia prin Bucuresti dimineata?

      Nu uit cum il fluierau din mers bucurestenii cind transmitea de la nivelul bordurii....:))))
  • +11 (17 voturi)    
    Hahaha... (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:00)

    Adriana [anonim]

    Ce tare... Imi pare bine ca le-a dat-o peste bot televiziunilor securiste...
    De bine ce ii era la Antene, a fugit in America, ca pe vremea impuscatului.
    • +1 (5 voturi)    
      banuiesc ca tu nu ai ramane acolo ... (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:41)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      daca ai avea ocazia ...?
  • +13 (19 voturi)    
    Ha ha ha! Ca in comunism ! (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:01)

    Bogdan [anonim]

    A fugit saracu' asa cum a putut! A luat viza de SUA prin Antene si dus a fost ! Bravo lui !
    P.S.
    Ha ha ha! Sau poate l-a platit Voiculescu sa fuga din tara si sa voteze cu USL, ca prea au fost multi romani din diaspora care l-au votat pe Base (fericitii care au scapat din Romania ! ) :))
  • +9 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:04)

    radukku [utilizator]

    Ca pe vremea lui Ceasca. Sa scapi de felix trebuie sa fugi in strainatate.
    • -2 (14 voturi)    
      . (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:42)

      spammeplease [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      De ce sa fugă? Nu l-a ţinut nimeni cu forţa. Cred ca priviţi situaţia un pic invers. Multumită lui el a obţinut visa de a merge in state.

      Drept "mulţumire" el s-a hotărât să rămână acolo ilegal, că aşa face tot românul, muşcă din mâna care îi dă de mâncare.
      • +1 (3 voturi)    
        nu cred ca muscat (Miercuri, 27 iulie 2011, 23:27)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui spammeplease

        pai a profitat de ocazie cine ii mai dadea lui viza in america? nimeni, ca acu iti trebuie o gramada de timp si acte sa iei viza, asa omul a ajuns unde voia
  • +6 (14 voturi)    
    se anunta o vara interesanta pentru Antene (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:16)

    mary [anonim]

    Hihihi, deja incep sa ma distrez, cu scuze pentru mica mea rautate adresata posturile Antenelor.

    Cred ca nu o sa mai apuce un an si piere mass-media mogulului Voiculescu si a gastii sale!

    In curand un canal la liber, oare cine il va ocupa?

    Interesante vremuri, ca nu te poti plictisi nici macar o saptamana! Mereu ai o stire interesanta - cu implicatii mari pe termen lung!

    Multumesc HN.
    Mi-ai schimbat ziua.
    • -2 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:36)

      CosminB [utilizator] i-a raspuns lui mary

      Daca e chiar asa cum spuneti voi de ce se intorc oamenii care au plecat la b1?
  • -1 (7 voturi)    
    NU MAI EXISTA expresia "A RAMAS" (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:29)

    Sile Frontieristu [anonim]

    N-am mai vazut asa ceva, acest limbaj de la pasapoarte: "decizia acestuia de a ramane in SUA"

    Aloooooooooooo, treziti-va, nu mai suntem in anii 70 si 80, omul ala e liber. V-a trimis / nu v-a trimis o demisie pe fax nu este decat un detaliu. //
    Nu mai exista "A RAMAS" bagati-va asta in cap, s-a dus sa traiasca UNDE VREA EL !(editat de HotNews.ro)
    • +1 (7 voturi)    
      Sa-i ceara Felix banii.... (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:38)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Sile Frontieristu

      ... pe scolarizarea de la Antene! :)))
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:05)

      spammeplease [utilizator] i-a raspuns lui Sile Frontieristu

      Auzi puştiu, hai să-ţi zic una dură. Nu s-a dus unde a vrut el, ci a rămas unde a vrut el.

      El s-a dus cu treabă şi-a rămas de fentă. Viza aia care i-a permis să ajungă acolo n-a obţinut-o pe propria strădanie, ca n-a plecat în spania la scuturat de smochini.
  • +3 (5 voturi)    
    viza (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:30)

    gogu [anonim]

    ehh uite din cauza asta nu ne dau aia drumul fara vize.
    • -2 (6 voturi)    
      viza (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:41)

      lll [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Exact. Acum e ilegal alien.
      Nu poate sa lucreze decat la negru.

      Daca va fi prins va fi expulzat.

      Ridicarea vizelor depinde si de reducerea numarului acestor "descurcareti".
  • -2 (6 voturi)    
    trimisi cu sarcini (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:36)

    SRI-SIE-DGPI-E`TC [anonim]

    si uite asa omu dupa ce a fost infiltrat sa spioneze la antene acum s-a dus sa-i "blagosloveasca "si pe americani. misto!
  • 0 (8 voturi)    
    Hai sa facem filmul evenimentelor (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:02)

    spammeplease [utilizator]

    Hai sa facem puţin filmul evenimentelor pentru cei care s-au blocat la felix şi antene.

    Un jurnalist român cere viză de lucru pentru a filma un material in USA. Trustul pentru care lucrează îl susţine în demersul său.

    Jurnalistul ajunge în state şi se hotărăşte să rămână acolo, ca deh toţi visăm la visul american.

    Concluzia de aici e simplă, de acum încolo orice jurnalist care va aplica pentru viză va fi privit altfel. Irelevant pentru ce post de televiziune lucra.

    Ne pierdem în detalii şi nu vedem THE BIG PICTURE.
  • +5 (7 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:10)

    fafa [anonim]

    boanta? poate oanta? de fapt, pe cine intereseaza aceasta informatie?
  • +2 (6 voturi)    
    Nu ma pot opri din ras!! (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:04)

    Mariana [anonim]

    Parca-i din Caragiale :))
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar daca mi-ai dat vot negativ , (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:32)

    Mariana [anonim]

    Eu tot consider stirea hilara :))

    Pentru ca e de ras!
  • +1 (3 voturi)    
    e de meditat (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:40)

    gheorghe [anonim]

    nu e de ras,este o realitate a Romaniei de ieri si de azi!!bine le-a facut-o!!! urmasi ai securisto comusisti-lor!! s-au saturat romanii de ei,o mica parte ,cei drept!!....multi habar n-au cei cu ei! multora le convine!!...
  • 0 (4 voturi)    
    probabil (Miercuri, 27 iulie 2011, 23:41)

    Angoasat [utilizator]

    are date concrete refereritoare la revenirea la putere a comunistilor in 2012 si inchiderea granitelor ..ceva de genul Belarus
  • 0 (4 voturi)    
    foarte ciudat (Joi, 28 iulie 2011, 2:09)

    Trahanache [anonim]

    @hotnewsr: nu stiu daca ati remarcat ca pe site-ul ReporterVirtual a aparut ieri un articol despre problemele financiare ale revistei 24 Fun, articol ce a disparut complet dupa mai putin de 3 ore de la postare. Este un caz interesant si unic pana acum. Cred ca merita sa fie investigata aceasta situatie, nemaintalnita pana acum.

    Avetii mai jos si un comentariu ce asteapta publicarea pe site-ul mei sus mentionat. Sunt foarte curios daca el va fi postat. Nu credeti ca merita o referire in site-ul dvs. aceasta situatie anormala?

    Stimate domnule Reporte Virtual,

    Este rusinos ca ati scos de pe site, in mai putin de 3 ore, si probabil la presiuni ale celor "interesati", articolul despre problemele celor de la 24 Fun. Nu ma asteptam sa vad si aici un contra-exemplu de jurnalism onest. Nu pot sa inteleg ce presiuni au putut sa va determine sa scoateti acest articol.
    Ati pierdut un cititor!
    Trahaneche
  • +1 (3 voturi)    
    Si o sa auzim al "Europa Libera" (Joi, 28 iulie 2011, 12:18)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "Dumitru Boanta a ales libertatea" :))