Proiect de reglementare: CSA vrea sa introduca un calcul uniform pe piata pentru dauna maxima probabila pentru riscurile de cutremur si inundatie

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 15:17 Economie | Asigurari


Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a anuntat miercuri lansarea in dezbatere publica a unui proiect de norme privind subscrierea si cedarea in reasigurare a riscurilor de catastrofa naturala. Proiectul introduce un calcul uniform pe piata pentru dauna maxima probabila pentru riscurile de cutremur si inundatie, considerand ca acestea pot produce cele mai semnificative efecte in Romania. Noua formula de calcul poate determina necesarul de capitaluri proprii ale asiguratorilor care subscriu riscuri de catastrofa naturala, in functie de estimarile cu privire la subscrierile pe aceste categorii de riscuri si de programul de reasigurare al acestora.

Nicolae Crisan, directorul Fondului de Garantare in Asigurari a explicat pentru HotNews.ro faptul ca in prezent un asigurator care ofera astfel de polite are doua optiuni: sa se capitalizeze pentru a face fata unor astfel de riscuri sau sa cedeze in reasigurare ce nu poate sa capitaleze singur.

Formula va tine cont de factori precum nivelul de expunere sau capitalurile existente.

"Prin aceasta noua reglementare se doreste introducerea unui model de calcul unitar pentru dauna maxima probabila, astfel incat un asigurator sa-si dea seama care sunt nevoile proprii de capitalizare sau de reasigurare. Un asigurator poate fi mai mult expus decat altul in raport cu numarul de polite subscrise la aceste categorii de riscuri. Nivelul daunei maxime probabile poate sa difere de la un asigurator la altul in functie de nivelul subscrierilor", a spus Nicolae Crisan.

Modelul de calcul introdus prin acest proiect de norma se bazeaza pe un model preluat de la Autoritatea Europeana de Supraveghere in Asigurari si Pensii Ocupationale (EIOPA) pentru tot spatiul european si utilizat deja in cadrul studiului de impact cantitativ 5 (QIS 5), la care au participat si 28 de asiguratori romani.

Proiectul poate fi consultat aici.

La sfarsitul perioadei de consultare publica, Consiliul CSA va discuta si va analiza toate propunerile primite de la societatile de asigurare si partenerii institutionali, referitoare la proiectul de Norme privind subscrierea si cedarea in reasigurare a riscurilor de catastrofa naturala. Urmatoarea etapa va include aprobarea formei finale a proiectului de norma si aplicarea prevederilor acestuia, dupa publicarea in Monitorul Oficial.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















962 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Felicitari initiatorilor! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:20)

    Poseidon [anonim]

    Proiectul e de bun augur si pare sa vina in sprijinul asiguratilor, in sensul ca vom putea avea o certitudine minima ca asiguratorii pot sa isi indeplineasca obligatiile in caz de catastrofe naturale, avand sustinerea unor reasiguratori cu stabilitate financiara buna.
    De retinut ca perioada de revenire a unui cutremur de intensitate severa in Romania este pe undeva aproape de jumatate de secol, si este posibil ca unii asiguratori sa fie foarte "relaxati" in legatura cu plasarea riscurilor in reasiguare bazandu-se pe ideea ca "la noi nu se intampla" sau "om vedea si pati", ca sa nu zic "dupa noi, potopul!" :)
    Asteptam implementarea urgenta, precum si noi proiecte care sa duca piata asigurarilor inainte!
  • +2 (4 voturi)    
    Greseala strategica (Miercuri, 7 martie 2012, 16:24)

    Cristian Anghel [anonim]

    Daca proiectul acestei norme va fi adoptat in forma actuala, CSA va deveni responsabila de EXPORTUL riscurilor catastrofice in afara Romaniei. Practic, asiguratprii care nu sunt membrii PAID vor subscrie riscurile catastrofice prin sucursalele lor din Europa, prin simpla notificare a CSA. In acest fel, nu vor fi obligati sa aplice norma prezentata de CSA si in consecinta nici criteriul DISCRIMINATORIU prin care PAID este avantajat in calculul Necesarului de Capital.
    • +4 (6 voturi)    
      Aveti dreptate!!!! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:32)

      Phaeton [anonim] i-a raspuns lui Cristian Anghel

      Acum ca am citit si Anexa 1 la Norme va dau dreptate. PAID este avantajat de CSA prin faptul ca trebuie sa indeplineasca criteriul de Capital minim necesar intr-un coeficient de 5 ori mai mic decat oricare alt asigurator. Stie cineva cine este PAID de este avantajat in asemenea hal?
    • +4 (6 voturi)    
      100% Corect! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:56)

      Lidia Iliescu [anonim] i-a raspuns lui Cristian Anghel

      Ati spus corect, singurii avantajati de acest proiect de lege sunt actionarii PAID.In teorie, suna bine proiectul, dar daca cunosti cu adevarat piata de asigurari din Romania...diavolul sta in detalii...si de cele mai multe ori in scaunul de Presedinte al CSA.
    • -4 (4 voturi)    
      Actionarii paid (Miercuri, 7 martie 2012, 18:02)

      Poseidon [anonim] i-a raspuns lui Cristian Anghel

      Pai daca sunt avantajati actionarii PAID, nu vad de ce atunci cei care se simt dezavantajati nu intra in PAID?
      • +3 (3 voturi)    
        Raspuns pentru Poseidon (Miercuri, 7 martie 2012, 18:28)

        Cristian Anghel [anonim] i-a raspuns lui Poseidon

        Draga Poseidon, raspunsul tau este identic cu cel pe care l-a dat tata lui Bula atunci cand acesta l-a anuntat ca doreste sa lucreze in crima organizata: "Foarte bine Bula, o alegere de toata isprava. Dar, spune-mi te rog, unde anume vrei sa lucrezi in crima organizata, la stat, sau la privat?"

        Asa si cu asiguratorii care nu au ales sa intre in actionariatul PAID....
  • +4 (6 voturi)    
    asigurarea obligatorie e ilegala (Miercuri, 7 martie 2012, 16:33)

    simi [anonim]

    Scoateti obligativitatea asigurarii locuintelor, ca e aberanta. E locuinta mea, e treaba mea daca va fi sau nu afectata de cutremur, alunecari de teren sau inundatii.
    Altfel, daca vreti sa fiti obtuzi pana la capat, introduceti si asigurarea obligatorie a masinilor impotriva acelorasi riscuri.
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuie sa reinviem proiectul PAID (Miercuri, 7 martie 2012, 16:33)

    Constantin Buzoianu [anonim]

    Proiectul PAID trebuie readus din coma profunda in care se afla si acest lucru nu se poate face decat prin modificarea unei legi care sa il sustina in calificarea sa ca unica entitate din Romania care respecta "exigentele" CSA.Ati vazut Domnule Adamescu?Le-am dat sah fraierilor, pardon - asiguratilor romani.Cum facem cu banii insa, eu m-am tinut de cuvant.
  • +3 (5 voturi)    
    Multumesc Tov. Buzoianu! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:39)

    Dan Adamescu [anonim]

    Va multumesc frumos tov. militian pt sprijinul acordat societatii PAID.Sunteti singura noastra sansa sa mai putem jumuli cativa asigurati ca sa se asigure la cladiri, la societatea PAID.Va sustin in tot ceea ce faceti din toate punctele de vedere.Al dvs. Dan Adamescu ( Sustinator devotat al PDL )
  • +1 (5 voturi)    
    Sacosa va asteapta in Audi (Miercuri, 7 martie 2012, 16:44)

    M. Nemes [anonim]

    O mica atentie din partea domnului Adamescu va asteapta in masina dvs. de serviciu, domnule Presedinte CSA.Nu va faceti probleme, i-am numarat, sunt toti.Domnul Adamescu isi tine promisiunile.
  • +1 (5 voturi)    
    CEREM DEMITEREA PRESEDINTELUI CSA (Miercuri, 7 martie 2012, 16:52)

    Tarhon Victor ( Tulcea ) [anonim]

    Vrem noi alegeri la conducerea CSA.Actualul presedinte este o marioneta a firmei Astra.Astra e actionara PAID si Adamescu este cel ce conduce PAID.Proiectul de lege al CSA avantajeaza exclusiv societatea PAID. DEMISIA HOTULE!
  • -3 (3 voturi)    
    O asigurare de care avem nevoie (Miercuri, 7 martie 2012, 19:10)

    Gina [anonim]

    Imbucurator faptul ca exista astfel de preocupari din partea Comisiei. Pana la urma, noi asiguratii, trebuie sa fim mai bine protejati de CSA.

    Felicitari domnule Presedinte!