Olguta Vasilescu: Nu se desfiinteaza pilonul 2 de pensii / Analizam posibilitatea ca fiecare persoana sa poata sa opteze

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 15:12 Economie | Asigurari


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a dat asigurari miercuri ca nu se desfiinteaza pilonul 2 de pensii, dar a precizat ca este in analiza posibilitatea ca fiecare persoana sa poata sa aleaga daca vrea sau nu sa cotizeze la acest pilon, anunta Agerpres.

"Nu este niciun fel de modificare fata de ceea ce am comunicat acum trei luni si eu, si domnul presedinte Liviu Dragnea, in sensul ca nu se desfiinteaza acest pilon 2 de pensii, nici nu am avea cum sa facem acest lucru, doar ca analizam la ora actuala posibilitatea ca fiecare persoana sa poata sa opteze, adica sa nu mai fie o obligatie prin lege ca persoana sa fie si la pilonul 1, si la pilonul 2 de pensii si sa-i dam posibilitatea sa opteze", a explicat Vasilescu la Palatul Parlamentului, intrebata care este viziunea sa in legatura cu pilonului 2 de pensii.

Ministrul Muncii a adaugat ca si ea a optat la vremea respectiva doar pentru pilonul 1.

"Asa este corect. Eu, la vremea respectiva, asa am facut. Eram exact intre varsta de 34 si 35 de ani, in acel an s-a putut opta, nu am fost redistribuita direct la pilonul 2 - asa cum spunea astazi un personaj din Parlament care nu avea cum sa cunoasca situatia mai bine decat mine - si eu, la vremea respectiva, am optat sa raman doar la pilonul 1 de pensii, pe considerentul ca niciodata statul nu poate sa dea faliment. Cand vorbim de firme private, este cu totul alta discutie, dar eu va invit sa asteptati aceasta initiativa, ca sa vedeti despre ce este vorba cu certitudine. Ca si concluzie: nu se desfiinteaza pilonul 2 de pensii", a mentionat ea.

Olguta Vasilescu a mai precizat ca va prezenta cifre care sa arate celor interesati cat de eficient sau ineficient este pilonul 2 de pensii.


















8736 vizualizari

  • +42 (52 voturi)    
    Deci ne mai ia din pensiile pilon II, (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:15)

    2087 [utilizator]

    probabil ne va lua in continuare, pana ramane aproape zero castig la pilonul II.

    Fiindca prostimea n-a votat.
    • +42 (46 voturi)    
      "analizam" ?? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Cum adica 'analizăm”? Că Gogutza cu mintea ei de activist peremist nu poate analiza nimic, fiind doar o carierista incompetenta si demagoga
      • +39 (41 voturi)    
        Poate statul nu da faliment... (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:54)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ..., dar de ce sa decida asupra nivelului meu de pensie un ministru cu probleme penale???
        • +15 (19 voturi)    
          Corect ar fi ... (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:56)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

          Sa "analizeze" daca mai vrem sa platim si pilonul unul la statul borfas, falimentar si mafiot. Poatem platim toti banii la privati care nu dau "pensii speciale" la securisti, militieni, politicieni, judecatori de la 38 de ani in timp ce oamenii "normali" "iau" pensie dupa speranta de viata cand seteaza leprele mafiote varsta minima de pensionare!
        • +6 (6 voturi)    
          pensia (Joi, 1 martie 2018, 0:58)

          Moritz [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

          pensia mea nu mi-a fost plätitä pe februrie. Ce se intimplä madame olguta, a dat statul faliment ? Rushine vouä jigodiilor !!!
      • +32 (32 voturi)    
        ne fezandeaza (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:03)

        Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        mai arunca din cand in cand cate-o pastila pe piata. Cand n-ai bani, te uiti sa vezi de unde poti sa mai storci.
        • +25 (25 voturi)    
          si totusi eu cred ca a fost inscrisa automat (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:44)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

          Are tupeu sa verifice pe CNPP.ro? Doar e in ograda ei.
          Daca avea 34 de ani in noiembrie 2008, era deja inscrisa automat. Daca avea peste 35 nu opta sa nu fie inscrisa decat prin nefacerea acelui lucru.
          Cert e ca ni s-au furat deja 12% din contributiile viitoare la fondul administrat privat.
          Deja trebuia sa fie 6% din brut de cativa ani si s-a intors la 3.75% (echivalent cu 4.5%).
          Intre timp se aproba tot felul de pensii speciale
          • +7 (7 voturi)    
            Autodenunt?! (Joi, 1 martie 2018, 9:02)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Nu poti sa fii sigur ca nu s-a eschivat.
            Dar ar trebui sa ne explice si noua schema, cum a fentat ea legea si nu i s-a intamplat nimic, ba chiar e din ce in ce mai tare.
            La fel si doamna de Plumb care nu plateste taxa de mediu in tara in care este ministru, fiindca tine cu bulgarii. (N-ar trebui sa i se acorde si cetatenia bulgara pentru asta?)
            Sa ne explice si noua combinatiile astea ca sa putem trai si noi mai bine, ca ei.
            Dar nu cu explicatia asta
            PENTRU CA PUTEM (fraierilor!!)
    • +37 (39 voturi)    
      prostimea a votat (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      N-au votat aia care gindesc, publicul antena3 a votat in corpore
      • +31 (33 voturi)    
        Nu conteaza ce stii, ce diplome ai, (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:48)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        daca n-ai votat, esti parte din problema si trebuie sa revii in 2019 si 2020 si sa votezi la toate alegerile alea.

        Apoi putem vorbi de reconstructia institutiilor si a democratiei, odata ce PSD dispare din Parlament.
        • +11 (15 voturi)    
          hmmm (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:35)

          samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          Eu cred că și dacă ar fi votat toată lumea tot PSD ar fi ieșit. Ăsta e românul, sau media lui mai bine zis: analfabet, prost educat, ușor manipulabil și fără proprie inițiativă, care așteaptă ca altcineva să le rezolve problemele personale.

          Presupun că toți care comentează pe aici au spirit civic și au votat, deci nu prea are rost să îi critici că nu ar fi votat. Cei care nu au votat nici nu îi interesează să citească și să comenteze la asemenea știri.
          • +7 (7 voturi)    
            studiile sociologice te contrazic (Miercuri, 28 februarie 2018, 21:44)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

            Citeste asta de exemplu, explica foarte frumos ce si cum: http://sociollogica.blogspot.ro/2016/11/dupa-alegeri-vor-avea-psd-si-alde.html
        • +8 (10 voturi)    
          problema mea sti care e? (Miercuri, 28 februarie 2018, 21:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          Am votat la toate alegerile si se pare ca n-a fost suficient. Sper din tot sufletul ca in 2019-2020 toti cei care n-au votat ca n-au cu cine sa ca oricum nu conteaza sau ca erau la ski, sper ca toti astia sa vina la vot. Altfel, imi iau familia in spate si ma mut citeva tari mai la vest.
        • -1 (3 voturi)    
          si cine ramine? (Joi, 1 martie 2018, 8:44)

          sun [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          PNL-ul ? care e tot un fel de psderica!?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu chiar (Joi, 1 martie 2018, 14:34)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sun

            N-ai vazut la PNL legi de incalecare a justitiei, Orban sau Blaga, cind au ajuns in atentia DNA si-au dat instant demisia de peste tot, desi Orban are sanse mari sa fie achitat definitiv, chiar dupa achitare n-ai auzit de la Orban ca DNA face politie politica, etc, etc. Deci nu e acelasi lucru. E adevarat ca aui si ei coruptii lor, dar nu-s nici pe departe atit de nociti precum Dragnea, Seban Nicolae, Nicolicea, Ciordache si nici atit de prosti precum Olguta, Genunche sau daea.
    • +34 (36 voturi)    
      PSD nu-l desfiinteaza ...doar iau banii din el (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:37)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      PSD propune ca cei care au bani la pilonul 2 sa poata sa-i mute la pilonul 1 deci cu alte cuvinte se da liber la DEVALIZAREA pilonului 2
      • +26 (28 voturi)    
        devalizare si falimentare (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:07)

        Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Probabil daca-si retrag chiar si 20-30% banii de la fondul privat, ii vor baga in faliment, deci pensie privata nu va vedea nimeni.
        • +8 (10 voturi)    
          nu inteleg cum ai primit plusuri (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:44)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

          Privatii si dupa ce iau cei 2% (DOI LA SUTA!!!) comision de administrare, randamentul ce mi-l ofera e substantial

          Statul iti ofera (fara sa-ti "fure" cei DOI LA SUTA !!!)....iti ofera exact PUNCTE !!!

          Vrea cifre, am si pensie privata tot la cei la care am pilonul 2, ii pot da sa vada
      • +13 (13 voturi)    
        au mai luat odata (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:56)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Poate nu te-ai uitat cu atentie; a scazut procentul (chiar si la brutul marit, unde s-a marit sa primesti acelasi net versi mai putini bani in pilonul II)
    • +17 (17 voturi)    
      Tu Olguto furi, nu te intereseaza pilonul II (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:01)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Dar pe noi, da, ne intereseaza sa nu fim numai la mana unui stat condus de borfasi, care azi iti da, dar te conditioneaza, sa-i votezi sa fure ei inzecit.
      Daca nu-i votezi, pensia ta dispare ca pleava maturata de vant.
    • +9 (9 voturi)    
      Buna dimineata! (Miercuri, 28 februarie 2018, 20:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Dar oare nu ne deranjeaza faptul ca cei care vorbesc despre pensiile romanilor truditi sunt Vasileasca si Dragnea - pe post de mare artizan al proiectului de tara?

      Ambii sunt persoane cu dosare penale aflate pe rol, Dragnea este deja condamnat penal cu suspendare, dar acestia doi sunt D E M N I T A R I ai Statului Roman.
  • +30 (30 voturi)    
    DUamna LOV Vrea Banii Nostri ? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:18)

    un domn [utilizator]

    sa Indrazneasca !
    • +20 (20 voturi)    
      De acord : (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:09)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      " niciodata statul nu poate sa dea faliment " .
      are dreptate vulgarutza : e bagat deja in insolventa de ei , cu administrator judiciar al celor de la care s-au imprumutat sa plateasca enormitatile promise ...
  • +29 (29 voturi)    
    Marsh mah (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:20)

    MinDepous [utilizator]

    [pe considerentul ca niciodata statul nu poate sa dea faliment]
    Lasa ca ne arata PSD cum e aia. #indraznestesacrezi

    [Nu este niciun fel de modificare fata de ceea ce am comunicat acum trei luni si eu, si domnul presedinte Liviu Dragnea]
    Arda-te-ar focul, la fel cum ati zis si de salarii ca o sa creasca, de-a si plans un vanjos ministru de finante (chipurile de finante...)?

    Ne-am lamurit de unde cresc salariile medicilor, asadar.

    Ia sa vezi cum baga la lege: toata lumea e la pilon I, dar puteti opta pentru pilon II. Baftalo sa exprimati optiunea, sa o proceseze pana iesiti la pensie si sa va mai dea si banii inapoi, pentru perioada in care optiunea nu a fost procesata si nu am cotizat la pilon II.
  • +30 (30 voturi)    
    ce optiune ? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:21)

    lp [utilizator]

    daca esti angajat la stat, unde toti sefii, pana la cel mai mic, or sa fie PSD (daca nu sunt deja), crezi ca vei mai avea de ales ?! partidul stat ne face o noua surpriza neplacuta
  • +25 (25 voturi)    
    smechera ...... (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:29)

    viziru [utilizator]

    e ca un sarpe cucoana asta ..... se stie ca fondul de pensie nu este suficient si Guvernul Romaniei se imprumuta in fiecare luna pentru a acoperi deficitul de pensii.....care e smecheria la bronzata asta??? daca ai cotizat sa zicem 20 ani la Pilonul I si la Pilonul II in acelasi timp smechera asta vine cu propunerea sa optezi stai la Pilonul I sau treci la Pilonul II .... pai cei de la Pilonul II nu iti pot da si cotizatia pentru Pilonul I pe care tu ai facut-o 20 de ani ...... daca se trece masiv la Pilonul I, vor falimenta Pilonu II prin scaderea bugetului de investiti al Pilonului II ..... dar daca ai trecut la Pilonul I stai la mila unei cucoane precum asta ... o chivuta smechera ....
  • +40 (40 voturi)    
    Asta ne crede prosti (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:29)

    transpenibilus [utilizator]

    Olguto, minti ca o gazeta ruseasca!
    PSD vrea sa scada pensiile printr-o metoda mai complicata ca sa nu se prinda fraierii.

    In momentul de fata TOTI cei care platesc CAS-ul beneficiaza de pensia de stat, zisa PSTAT.

    Cei care cotizeaza la Pilonul II (e o cotizatie obligatorie, nu optionala) vor beneficia la pensionare de o pensie suplimentara, P2. Deci la pensionare ACESTIA vor beneficia de PSTAT+P2.

    PSD vrea sa vina cu propunerea ca cei care cotizeaza la Pilonul II sa poata ALEAGA sa vina cu cotizatia pentru Pilonul II la STAT pentru a beneficia de ceea ce DEJA BENEFICIAZA, PENSIA DE STAT, adica PSTAT.

    Cei care vor alege sa nu vina la STAT cu contributia pentru Pilonul II vor primi o pensie de stat REDUSA, adica PSTAT - "CATvreaPSD".

    Dragnea si Volguta vor prezenta masura (cu OPTIUNE UNDE SA CONTRIBUI, la stat sau la P2) ca o crestere a viitoarei PENSII DE STAT. Numai ca aia DEJA TI SE CUVINE, FARA A le da lor si contributia pentru Pilonul II.

    Deci PSD VREA SA FURE PENSIILE CELOR CARE
    AU ACUM IN JUR DE 40 DE ANI SAU MAI PUTIN!!!!!!
    • +24 (24 voturi)    
      Daca nu votam, chiar suntem prosti, (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:51)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      am avut dreptul castigat prin razboaie si prin revolutie, dar ai nostri nu au votat.

      De ce nu vor romanii sa voteze? Nu au cu cine? Ei bine, exista USR si in curand R100, nu mai exista scuza "sunt toti la fel, n-am cu cine".
  • +15 (15 voturi)    
    Totusi, ea a optat in 2008? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:30)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Daca tot revine cu explicatii, poate ne explica si cum a optat ea in 2008?
    Tot asa, a luat-o gura pe dinainte sau chiar si-a permis asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Joi, 1 martie 2018, 15:34)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Cred ca cel mai probabil a luat-o in gura pe dinainte.
  • +14 (14 voturi)    
    c`mon.. (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:31)

    LiviuBC [utilizator]

    puteau opta (era facultativ si nu obligatoriu) doar cei care aveau 35 de ani impliniti iar Luluta inca nu avea avea 34 la data intrarii in vigoare a legii (2008)!
  • +24 (24 voturi)    
    Cum ramane cu NN? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:32)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Pe NN i-au amendat ca au facut declaratii "false", dar pe ei cine-i amendeaza? Ca nu se pun numai ca declaratii politice... cum vedem, electoratul nu-i penalizeaza.
    • +20 (22 voturi)    
      Electoratul sunt niste prosti (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:52)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      care nu voteaza fiindca sunt ocupati cu un gratar la socri.
      • 0 (0 voturi)    
        Iar ai lor sunt imuni (Joi, 1 martie 2018, 11:58)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        La argumente.
        Cu cat le explici cu atat se incapataneaza pe a lor.
  • +17 (19 voturi)    
    ? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:34)

    Rares1 [utilizator]

    O mai crede cineva ce zice? Neaga, asa cum au negat si scaderea contributiei la pilonul 2, ca dupa aia sa o faca. E clar ca vor desfiintarea pilonului 2. Pana la sfarsitul mandatului, astia ne omoara, e clar. Trebuie plecat din tara urgent. care si cum mai poate.
  • +20 (20 voturi)    
    Vorbeste pe langa subiect. (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:34)

    Andor74 [utilizator]

    Prima minciuna: Tanti asta nu avea cum sa "opteze" doar pentru pilonul I atata timp cat era obligatie prin lege sa se vireze partial contributia catre unul din cei 16 administratori de fonduri de pensii. Daca nu-ti alegeai niciunul erai repartizat automat spre unul din acestia.
    A doua minciuna: "lasam oamenii sa opteze".... sa fie si la 1 si la 2... In momentul de fata, ai pilonul 3 (cel facultativ) deci atunci nu mai ai ce sa optezi la pilonul 2.

    Bine, a 2-a nu o fi minciuna spusa de ea ci doar o alta idiotenie proprie....
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:36)

    a.nonim [utilizator]

    Sigur ca va putea opta. Vor fi doar niste mici conditii, cum ar fi sa depuna cererea personal, cu 12 luni inainte, completata de mana, martea intre orele 14:00 si 14:15.
  • +11 (11 voturi)    
    in plus.. (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:39)

    LiviuBC [utilizator]

    o vad ca reia prostia cuplului Misa&Tudose: cind spui "sa aiba posibilitatea sa opteze" iti asumi riscul ca oamenii sa fuga complet din pilonul 1, corect? :)
    • +11 (13 voturi)    
      din contra (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui LiviuBC

      ea spera ca mai prosteste sau sperie pe unii sa se mute invers, de la 2 la 1.
      or sa faca ei o campanie si pt. asta. deocamdata vor numai o portitza..legala.
  • +15 (15 voturi)    
    Stilul PSD (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:39)

    paper [utilizator]

    Aceasta doamna nu are habar ce vorbeste , cum vor da posibilitatea sa se opteze intre pilonul 1 si 2 se vor razgandi repede cand o sa vada cati , cate milioane de oameni vor opta pentru pilonul 2 .
  • +20 (20 voturi)    
    femeiea asta... (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:41)

    liviu_ [utilizator]

    insista sa arate cat de proasta e ... in ca z ca e cineva care nu s-a prins///

    "in acel an s-a putut opta" - nu tuto... s-a optat UNDE se duce pensia privata, nu daca se duce.... ar trebui sa fie ilegal sa poti detine functii daca esti atat de prost

    ok... se opteaza... dar cat % din pensie se duce la P2 d c nu pot opta?!
    iti spun eu d c... asta nu e masura pentru noi, este masura ca sa mai luati niste bani de la oameni si sa-i furati!

    pentru ca nu puteti nationalizat... cel putin nu legal... si atunci oferiti aceasta "posibilitate" ca sa renunte prostii de buna voie... cu penalizarile de rogiare... si cu sansa de a primi o mare m,.... la pensie!
    clar si privatul poate sa ti-o dea... dar sansele sunt mai mici la cat de "bine" o duce statu roman
    • 0 (0 voturi)    
      A minti este prima natura a comunismului (Joi, 1 martie 2018, 15:51)

      Muncitorul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu te-ai obisnuit. Politica PSD este sa minta in fiecare propozitie. Nu e proasta (posibil, putin probabil). Numai ca minte fara nerusinare dupa cum ii dicteaza cerebelul ...
      Comunism inseamna deformarea realitatii. Una vezi imprejur alta iese pe gura comunistilor ...
  • +17 (19 voturi)    
    Auzi Olguto pensiile alea speciale care-i una (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:46)

    ty [utilizator]

    de vreo 10 ori cat o pensie medie si care se platesc din bugetele ministerelor cumulat la cat se ridica?
    • +7 (7 voturi)    
      7 miliarde de lei. (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:50)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ty

      a fost stire ieri
      • +7 (7 voturi)    
        stire din BURSA 10.08.2017 (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:43)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Bugetul estimat pentru anul 2018, pentru pensiile speciale, se ridică la 9 miliarde de lei.
        Deci pensiile speciale reprezentau 13% din fondul de pensii (56,8 miliarde de lei)
        Ministrul Finanţelor: "Anul acesta, deficitul la Fondul de Pensii este de de 14,1 miliarde de lei"
        Specialiştii şi analiştii economici susţin că sistemul pensiilor speciale reprezintă un abuz, fiind nejustificat şi inechitabil

        Stire din 27 februarie 2018: Comisia pentru munca din Senat a dat marti un raport de respingere propunerii legislative apartinand USR prin care pensiile speciale, exceptand cele militare si ale magistratilor, se abroga.
        Considera cineva ca parlamentarii notri merita pensii speciale?
  • +14 (18 voturi)    
    Volguta nu stie ce zice (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:46)

    NasoalaTreaba [utilizator]

    'Niciodata un stat nu poate da faliment' zice aceasta toapa.

    As vrea sa-i reamintesc individei ca la aproximativ 800 km mai la sud de Romania se afla un stat numit Grecia. Fix dupa o domnie ilustra a unui partid de stanga pe nume Syriza (care impartea cu mana larga bani in toate directiile) tara maslinilor si a marilor filozofi a ajuns sa fie o tara falimentara.

    Sa citeasca un pic doamna Craiolguta cum Grecii au trebuit sa isi puna sistemul public pe butuci, cum pensiile au fost taiate la aproape jumatate, cum somajul a ajuns la aproape 45%. Apoi sa vina sa ne zica despre cum statele nu pot da faliment.

    Pai, cand vin fonduri monetare si iti dau bani cu camata la dobanzi care iti vor indatora si stranepotii ca sa poti sa tii o tara functionala, cum se numeste?

    Sau poate pentru ea falimentul e doar atunci cand fabrica inchide usile si se opreste productia...
  • +7 (9 voturi)    
    Pai nu a ciripit dna Olguta (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:49)

    nikulae [utilizator]

    la sedinta cu pensionarii ca in anul 2008 au fost lasati oamenii sa opteze si nu a fost bine?

    Deci tot e bine sa opteze?
    Se incurca in minciuni ...
  • +10 (12 voturi)    
    Chiar nu poate nimeni s-o opreasca? (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:50)

    mos ion roata [utilizator]

    Daca mai apare personajul asta cu stirile ei bomba cred ca dau in dambla. Ieri spunea ca ar trebui sa desfiinteze pilonul 2 azi spune contrariul.
  • +12 (14 voturi)    
    In franceza tanti:"statul nu poate da faliment " (Miercuri, 28 februarie 2018, 15:54)

    Plagarus [utilizator]

    Dogma asta depasita este de la tribunul CVT ?
    RO a intrat de doua ori in faliment national dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, in 1981 si 1986, si de trei ori in decursul existentei sale ca stat.
    In 1997 RO era la un pas de faliment dar a reusit sa evite intrarea in incapacitate de plata datorita banilor primiti din privatizarea operatorului national de telefonie fixa Romtelecom.
    Venezuela un model pt.habarnista asta, care se joaca cu "maRIRILia ".
  • +15 (17 voturi)    
    am si eu o optiune (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa nu mai dam pensii speciale , sa vezi ca ajung banii! ce zici oligutza?
  • +10 (12 voturi)    
    Doamna sclipeste probabil prin alte calitati (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:39)

    Razvan_M [utilizator]

    "statul nu poate sa dea faliment". As dori sa contrazic prin doua exemple aceasta afirmatie:

    1. Exista numeroase exemple de state care au dat faliment.
    2. Statul poate da faliment si prin inflatie galopanta, caz in care valoarea banilor se prabuseste si pensia devine practic 0.

    Educatia financiar-economica nu se capata din pacate la coafor...
    • 0 (0 voturi)    
      State falimentare (Vineri, 2 martie 2018, 3:14)

      Daredevil [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Apropo de cele doua exemple ale tale:
      1. Da-mi te rog exemplu de cateva state falimentare din cele numeroase;
      2. Daca inflatia o ia la galop, de ce ai impresia ca pensiile de stat devin zero iar cele private ( care vorba unuia de mai sus au banii investiti in titluri de stat) sunt scutite de aceste efecte? Poate sunt reasigurati .. ok.. dar banii nu au aceeasi valoare prabusita? Ai auzit vreodata de termenul de "moneda fiduciara"?
      Oricat ar fi de greu de acceptat , in momentul actual doar statul poate garanta un anumit nivel al pensiilor.
  • +10 (10 voturi)    
    madam, poate convingi mata (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:54)

    CVL [utilizator]

    bugetarii sa contribuie doar la Pilonul I. In contextul cand dc patesti ceva, pilonul II revine familiei, sincer ma indoiesc ca acestia vor "opta" cum vrei dumneata.
    Si ca si nota, eu nu eram obligata sa "optez" in 2008, dar am optat si am ales varianta asta, asa incat te rog sa nu imi ceri sa te cred ca am ales in necunostinta de cauza. Dintre cei activi, garantat sunt foarte multi din generatia mea, a decreteilor, caci generatiile de dupa noi au fost mult mai putin numeroase.

    Cata vreme noi va vedem ca vreti sa ne furati pe fata si nu vreti sa raspundeti pentru furt, va cerem sa nu faceti sondaje, ca va obositi aiurea si ne inraiti si mai mult.
  • +9 (9 voturi)    
    MINTE !!! (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:18)

    miniME_ [utilizator]

    "Asa este corect. Eu, la vremea respectiva, asa am facut. Eram exact intre varsta de 34 si 35 de ani, in acel an s-a putut opta, nu am fost redistribuita direct la pilonul 2 - asa cum spunea astazi un personaj din Parlament care nu avea cum sa cunoasca situatia mai bine decat mine - si eu, la vremea respectiva, am optat sa raman doar la pilonul 1 de pensii...."

    Tanti olguta ( cu "o" mic ) are memoria scurta !!
    La vremea respectiva ( ca si acum ) se alegea ce Fond sa-ti administreze darile din Pilonul 2. Daca acest Fond nu se alegea pana la o anumita data, fiecare era distribuit automat. Nu se putea, cum nici acum nu se poate, sa alegi doar Pilonul 1 sau mixt - Pilonul 1 si Pilonul 2, sau doar Pilonul 2.

    Fa....treci in banca, nota 4 !
  • +12 (12 voturi)    
    Bai, cand o vad pe golanca asta, (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:48)

    Habermas [utilizator]

    imi vine sa urlu de furie, si sa rup o locomotiva in doua cu mainile goale. Ce potential are Romania, si ce de cine a ajuns asa fie condusa.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:19)

    ak33 [utilizator]

    optez sa nu mai platesc nimic la stat
    se poate?
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:28)

    falcoind [utilizator]

    Acum cotizez și la pilonul 1 și la 2 ai curaj să mă lași să aleg la ce vreau să cotizez ? asta însemnând să pot alege dacă vreau nu doar să cotizez la pilonul 1 doar, sa pot alege și în sens invers adică să cotizez doar la 2.

    Ce zici tanti te bagi?
  • +8 (8 voturi)    
    Abramburica (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:58)

    revolution2017 [utilizator]

    Arunci cand:
    - fondul de pensii de stat este deficitar iar perspectivele sunt din ce in ce mai sumbre (populatia activa tot mai putina si deci contributii reduse la pilonul 1 pe viitor)
    - nu exista un proiect de tara al majoritatii aflate la guvernare si singura deviza este " Dupa noi potopul"
    - incompetenta, smecheria si hotia sunt ridicate la rang de lege
    falimentul tarii nu mai e imposibil, PSD lucreaza din greu la asta. In schimb Dragnea poate sa o scoata pe Olguta in fata, ca ea oricum nu are limite la aburit poporul.
    Alba-neagra pensiilor dupa alba-neagra salariilor !
  • +7 (7 voturi)    
    Poate îi explică cineva: (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:25)

    fdaniel [utilizator]

    EXISTĂ această posibilitate de a opta!
    Se numește Pilonul III de pensii.

    Până la urmă știm cu toții că problema e că de la privați nu poți fura fondurile așa cum poti de la bugetul de stat...
  • +3 (3 voturi)    
    zii si de pensiile speciale, de ciordeala pe (Miercuri, 28 februarie 2018, 21:01)

    hopsinoi [utilizator]

    care nu a oprit-o gruparea mafiota PSDUDMRALDE si sa nu uitam de PNL si PMP.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate nu lucra (Miercuri, 28 februarie 2018, 21:56)

    CSO [utilizator]

    Poate ca madam nu a lucrat in acel an si nu avea de ce sa opteze pentru pilonul II. Astfel ca a ramas fara pilon.
  • +4 (4 voturi)    
    studii "superioare" Luluta (Miercuri, 28 februarie 2018, 22:44)

    surena [utilizator]

    urmati doar linkul , concluziile privind calificarea in ale penziilor private si alte ciudatenii le extrageti singuri!
    PS culmea - Alma mater este data de Antena 3!!! :)

    https://www.antena3.ro/politica/lia-olguta-vasilescu-biografie-cine-este-ministrul-propus-al-muncii-393868.html
  • +1 (1 vot)    
    STATUL INFRACTOR (Joi, 1 martie 2018, 8:42)

    sun [utilizator]

    Institutul de statistica a pus din burta salarii medii anuale foarte mari pe ultimii 50 de ani pt ca cei care au iesit sau vor iesi la pensie sa aiba punctaje mici ! FRAIERILOR ! si nimeni nu a contestat in instanta aceste calcule masluite ca ar fi pierdut cu aceasta justitie independenta (pe civil si administrativ) ! Si astfel avem peste 3,5 milioane de pensionari, multi cu peste 35 de ani vechime ce au sub 1000 de lei! mai ales cei iesiti la pensie dupa 2010 ! Dupa cum din greseala a spus si CODRUTA cei 3,5 mil primesc o suma totala egala cu cea primita de vreo 50000 de pensionari speciali! Poti sa fi oare solidar si loial cu un astfel de STAT ?
  • +4 (4 voturi)    
    Proasta prostimii!!! (Joi, 1 martie 2018, 8:57)

    Me-Ta-La [utilizator]

    Ce dracu sa mai analizezi acum, tu idioata, pentru ca atata timp , cat eu am optat la pilonul 2 in 2008, am semnat si un contract cu un fond privat (indiferent care), este valabil si in ziua de azi , iar daca nu mai doresc acest lucru , reziliez contractul cu ei si atunci inseamna ca nu mai vreau sa cotizez la privat. Iar acum vii tu, cu analizele tale fantazmagorice, si mai trebuie sa-ti si cer si voie sa fac ce vreau cu banii mei!!!??? Dupa mine, mai degraba as renunta de tot, la toate contributiile catre stat, nu doar la pensii ci si la sanatate. Oricum STATUL care l-ati creat voi, toti ciorditorii la putere, este cel mai mare hot din toate timpurile. Esti cea mai neprofesionista si tupeista ministra la Munca, de cand exista acest minister.
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatia zilei (Joi, 1 martie 2018, 9:57)

    cearly [utilizator]

    Analizam posibilitatea ca fiecare persoana sa poata sa opteze... mai Vulgarolguta, ce vrei sa mai analizezi? Demult s-a optat pentru pilonul II. Esti cea mai neroada "ministra", nici macar nu stii sa minti frumos. Spune-o pe cea dreapta, nu mai aveti bani ca sa platiti pensiile speciale. Sunteti mai rau ca in COSA NOSTRA, cel putin acolo exista onoare. Voi, Ciuma Rosie, sunteti statul de drept MAFIOT nu aveti demnitate, onoare. Pe scurt, niste sobolani....
  • +3 (3 voturi)    
    mai citeste legea Olguto (Joi, 1 martie 2018, 10:31)

    pesedeu [utilizator]

    1. Daca aveai sub 35 ani (chiar si cu o zi) ai fost repartizat aleator - vezi asfromania.ro, sectiunea afla la ce fond de pensii esti (in aceeasi situatie am fost si eu, am fost repartizat si m-am pus sa citesc una alta sa inteleg cu ce se mananca pilonul asta 2 )
    2. Un fond de pensii nu poate falimenta, in cazul in care nu mai este rentabil, intra mai intai sub supraveghere speciala si apoi este preluat de un alt fond de pensi (se cumpara, vezi cazul Eureko cumparat de Aegon) sau impartit catre celelalte fonduri de pensii de pe piata
    3. In cazul in care mori ca prostul in tara asta de ciocolata, banii de la pilonul 2 se impart intre mostenitorii legali pe baza cerficatului de mostenitor (mostenitorii care au pilonul 2 vor primii banii in contul de pensii pilon 2, iar cei care nu au pilonul 2 primesc cash). De la stat ce primesti? un ajutor de inmormantare si .....cam atat
    4. Banii sunt investiti si ai profit (ca la un depozit) si este normal sa existe comision de administrare, altfel cum ar supravietui administratorul? cum ar plati angajatii si taxele catre statul vietii? Daca se renunta la comision propun sa renuntam si la taxe si impozite catre stat sa vedem cum le mai platesc salariile functionarilor sictiriti/nepregatiti/comunisti/pesedisti si in momentul in care le dai bani
    5. Cine mai investeste in titluri de stat daca se renunta la pilonul 2? investeste tu Olguta?
    6. Daca se poate sa aleg intre pilonul 1 si 2 as alege pilonul 2 fara nici o retinere, cu o singura conditie: SA NU MAI CONTRIBUI LA PILONUL 1 (pilonul Olgutei si a lu' Dragnea)
    7. Pune mana si citeste legistatia inainte sa trancani aiurea Olguto
    8. Jos labele de pe pensia mea!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ghinionul nostru.. (Joi, 1 martie 2018, 14:16)

      LiviuBC [utilizator] i-a raspuns lui pesedeu

      e ala ca avem un ministru peste pensii care habar nu are de ce scrie in legea pensiilor.. alta explicatie nu vad

      a insistat femeia ca ea nu si nu, ca nu are treaba cu pilonul 2.. dar asta e gargara ieftina: la data intrarii in vigoare a legii avea 33 de ani si avusese drepturi banesti (ca idee, a devenit deputat incepand cu alegerile din 2000)

      cum de nu se gaseste nici un ziarist care sa scrie un articol documentat pe tema asta.. :(
      • 0 (0 voturi)    
        bataie de joc (Joi, 1 martie 2018, 17:16)

        pesedeu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuBC

        se gasesc ziaristi....cel mai probabil nu se doreste informarea publicului
  • 0 (0 voturi)    
    Ah, deci voi putea opta să nu mai plătesc la stat? (Joi, 1 martie 2018, 11:48)

    hic sunt leones [utilizator]

    Bun, să știți atunci că nu mai vedeți un șfanț de la mine; n-aveți decât să (vă) plătiți pensionarii de unde știți voi.