Eugen Teodorovici anunță că statul vrea să creeze ”concurență în zona de pensii”: Vrem să oferim randamente poate mai bune decât o face zona privată

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 20:47 Economie | Asigurari


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat joi seara, la Digi 24, că dorește să creeze „concurență în zona de pensii” și „să oferim randamente poate mai bune decât o face zona privată„, astfel încât oamenii să poate alege între Pilonul I de pensii, cel de stat, si Pilonul II.

Acesta a argumentat că este „normal” ca oamenii să poată „opta în piață pentru cât mai multe variante”, adaugând că dorim să „creăm concurență în zona de pensii, noi ca stat”, astfel încât „omul să poată să aleagă”.

Teodorovici a vorbit despre un proces „total transparent” în care statul să dea toate „informațiile, cât a acumulat” un om și „să oferim randamente poate mai bune decât o face zona privată”.

„Provocând la concurență în final va avea de câștigat contribuabilul”, a pledat ministrul Finanțelor.

Moderatorul Cosmin Prelipceanu a comentat că Pilonul I de pensii nu are nu are randament. „Dacă ne uităm la ce a fost în trecut nu înseamnă că trebuie să închidem complet ușa la zona publică. Orice structură publică trebuie să fie gândită, condusă în același spirit pro-business”, a replicat Eugen Teodorovici.

Chestionat dacă se are în vedere transformarea Pilonului I de pensii în fond de investiții, ministrul a negat.

Când moderatorul l-a întrebat dacă nu poate oferi mai multe amănunte, Eugen Teodorovici a răspuns: „Și așa v-am spus foarte multe”.



















5363 vizualizari

  • +68 (68 voturi)    
    randament la promisiuni? (Joi, 12 aprilie 2018, 21:00)

    pehash [utilizator]

    ti-am papat banii de pensie, dar iti promit ca peste 20 de ani altcineva o sa ti-i dea inapoi. nu stiu cine, nu stiu cum, dar iti promit.. si pentru ca sunt politician, nu am nici o obligatie sa-mi tin promisiunile. asa ca pune mana si munceste, da-mi 45% din munca ta, mai da-mi inca 19% cand vrei sa-ti cheltui banii munciti si dormi linistit, psd-ciuma rosie vegheaza pentru tine.
    • +21 (21 voturi)    
      cat de (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      penibil poate sa fie el giogolo de la finante.
      Singur recunostea in urma cu cateva zile ca statul e un prost administrator al banilor, iar acum se da cocos cum ca face concurenta privatului.
      Oare cati gura casca vor pune botul?
      • +7 (7 voturi)    
        sunt cateva milioane de gura casca (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:15)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        care vor pune botul la aberatia asta.
        Auzi la el, randament la pensii de stat.
        Ca si cand atunci cand contribui la stat banii aia ar mai fi ai mei.
        Statul iti ia tot timpul cat are nevoie ca sa acopere tot necesarul de pensii.
        Asta se numeste randament sau bagat mana in buzunar fara nicio explicatie?

        Si da, e un "randament" nemaivazut pe planeta asta la toti cei cu pensii speciale de la stat.
    • +5 (5 voturi)    
      Randament -100% ! (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:33)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Adica pierzi sigur toti banii cu PSD .
    • +3 (3 voturi)    
      hahahahhaha (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:35)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Statul roman, poate sa concureze doar cu alt stat mai falimentar decat el, la cat de rupti in cur o sa fim la sfarsitul anului.

      Poate cu ... Venezuela, Siria ...
    • +4 (4 voturi)    
      tare (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:00)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Teodorovici redefineste economia de piata, in care statul are performante mai mari decat mediul privat.

      OH, stai, ala nu e cumva COMUNISMUL???
  • +79 (79 voturi)    
    de acord (Joi, 12 aprilie 2018, 21:04)

    liviu_ [utilizator]

    vreau sa aleg intre pilonu i si pilonu 2.... si eu vreau sa--mi depun TOTI banii la pilonu 2!
    pai daca tot vreti concurenta... concurenta sa fie nene...

    apropos... concurenta asta e cu fond de stat NOMINAL?! sau tyotu la gramada si doar dati din gura ca o sa fie pensia mare?! Nu dealta da aia pot sa promit si eu... nu ma doare gura!
    apropos cum oferiti randament mai bun? aveti investitori mai bun ca bancile?! ma indoiesc sincer...

    toata declaratia asta e o minciuna si o bataie de joc crunta!
    • +24 (24 voturi)    
      Singurul motiv pentru care fac asta (Vineri, 13 aprilie 2018, 6:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      e ca au nevoie disperata de bani. Si atunci cauta orice solutie (as zice smecherie). Oricum, trebuie sa fii naiv sa crezi ca un sistem in care banii stransi de-a lungul a 30 de ani de munca iti raman tie si familiei tale e mai prost decat unul in care daca dai coltul inainte de iesirea la pensie, familia ta se va alege cu fix ZERO lei.
      • +17 (17 voturi)    
        la pariu... (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:38)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ca o sa fie multi care o sa creada asta?!
        nu subestima niciodata prostia umana!

        e clar ca toata declaratia asta se traduce prin "vrem sa luam din pilonu 2",.. ATAT...
        daca vor concurenta atunci sa aleaga omu unde isi depune TOTI banii de pensii...

        o sa fie o alegere a lui Hobson ...
      • +5 (5 voturi)    
        nu doar asta (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:05)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pai statul a dat un exemplu de "buna" gestiune, cu pensiile "speciale". Teoretic prin acea pensie speciala au dat mai multi bani la pensie cuiva, decat corespunzator la ce a cotizat in decursul timpului. Banii fiind furati de la cei care au cotizat corect. Orice formula de pensie, calculata pe baza ultimului salariu, e defapt unul din exemplele de furt de la ceilalti, carora li se calculeaza pe principiul a ce au cotizat toata viata. Pilonul 2 nu permitea "furtul".
    • +6 (6 voturi)    
      Nea Cutărescu s-a descalificat din start! (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Fondurile private investesc, deci au ROI, deci au(sau nu) randament.
      Statul nu investește, politicile economice ale statului român (în special când este condus de PCR-PSD) lipsesc cu desăvârșire, deci nu există nici un motiv de a vorbi despre randament - câtă vreme există deficit, randamentul este de fapt -3% max...
      Concluzia? Comparați +3-4% randament ptr. fonduri private cu -3% ptr. stat. Diferența, de cca 6%, este în favoarea privaților....
      • +4 (4 voturi)    
        corect... (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        acum te rog sa-i explici asta lui floricita dansatoarea si celelalte fosile psdfile...
        daca le convingi ai un bax de bere de la mine :P
        • +1 (1 vot)    
          Glumezi, desigur... (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 0:00)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Floricica Dansatoarea își ia pensia de pe Facebook... și de la stat, desigur, ea n-are treabă cu pilonii ăia, poate e de la vreun pod, ceva..
      • +2 (2 voturi)    
        -33% (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:55)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Ironia face ca fondurile private de investitii investesc majoritar in titluri de stat (65%) - adica imprumuturi pe care statul pe face pe piata pentru 1-2-X ani cu dobinda peste inflatie. Pe scurt statul va reusi sa faca pentru tine ceea ce nu reuseste sa faca pentru el insusi, acum. Cel mai important, deficitul fondului public de pensii a crescut alarmant in ultimii 10 ani, ajungind la randament de -33% in 2016, cu un defciti de 19 mld lei din 57 mld lei, platit de la bugetul de stat, si el pe deficit. Pentru o proportie de marime, 57 mld de lei sint costurile cu pensiile publice, iar veniturile totale ale bugetului de stat consolidat in 2016 au fost de 230 mld lei (cass, cas, impozit pe venit, tva, impozit pe profit, accize etc) cu costuri finale de 255 mld lei, pe deficit. https://openbudget.ro/project/2016/
    • +4 (4 voturi)    
      exact, concurenta (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:17)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pai daca vrea concurenta, ia sa ma lase sa cotizez la fondul de pensii din Germania.
    • 0 (0 voturi)    
      Ironia (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:49)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ironia face ca fondurile private de pensii sa investeasca in titluri de stat - adica imprumuturi pe care statul le face pe piata pentru 1-2-X ani cu o dobinda peste inflatie. Adica statul va reusi sa faca pentru tine ceea ce nu reuseste sa faca pentru el. Si va reusi sa scoata sistemul public de pensii din performanta de -33% (2016, 19 mld lei deficit din 57 mld) pe plus. Adica va reusi sa gaseasca solutia pe care atitia economisiti incompetenti in atitea state vestice nu au gasit-o pina acum in ignoranta lor, ar trebui sa fim mindri ca avem una sa genii in MF. Pe scurt, da, alte minciuni.
  • +45 (45 voturi)    
    fireste... (Joi, 12 aprilie 2018, 21:05)

    monterosa [utilizator]

    Ca statul e mai competent decat toti administratori de fonduri private de pensii. O dovedeste in fiecare zi, companiile de stat conduse politic sunt intotdeauna mai performante. Cu siguranta ca ma voi simti mai bine sa stiu ca banii pe care eu ii muncesc sunt administrati de profesionisti alesi de partid.
  • +66 (66 voturi)    
    Gluma zilei (Joi, 12 aprilie 2018, 21:06)

    mitg [utilizator]

    A baut ce a baut si olguta fioluta.

    Cand va oferi statul randament la orice in tara asta, atunci sa mai vorbim. Pana atunci, "randament mai mare ca la privat" e o comedie.
    • +43 (43 voturi)    
      Drama zilei (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:30)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pilonul 1 NU are cum sa ofere randament!
      Pilonul 1 este o gaura neagra in care se varsa impozitele platite acum de cei care muncesc plus imprumuturi fara numar.
      Este o mizerie si o nesimtire maxima pentru un ministru de finante sa minta ca ultimul om, sa incerce senin sa pacaleasca oamenii pentru a le fura, pur si simplu, agoniseala pentru batranete.
      Mare, mare mizerie.
      Dupa parerea mea, asemenea declaratii ar trebui sa fie subiect de dosar penal - inselaciune, minciuna, subminarea economiei nationale....
      • 0 (0 voturi)    
        Randament -33% in 2016 (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:57)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

        http://www.zf.ro/eveniment/disputa-pensiilor-speciale-deficitul-fondului-de-pensii-va-atinge-in-acest-an-cel-putin-22-de-miliarde-de-lei-16679681
  • -5 (75 voturi)    
    Pai sunt principii diferite, draga playboy... (Joi, 12 aprilie 2018, 21:07)

    cartofil [utilizator]

    Mai, ce pafarist a ajuns ministru de finante. Nici macar nu este in stare sa priceapa cum functioneaza sistemul de pensii cu cele doua piloane in Romania. Un guvern de crestini.
  • +30 (30 voturi)    
    pilonul 2 (Joi, 12 aprilie 2018, 21:07)

    Dizidentul [utilizator]

    statul nu poate niciodata sa ofere conditii mai bune decit piata libera,ministrul spune numai minciuni pentru ca fondul de pensii private sa dispara mai devreme sau mai tirziu.Statul are acum nevoie de banii din fonduri,in timpurile neclare de azi cind se imprumuta in fiecare luna si Olguta nu stie pe unde sa scoata camasa.
  • +25 (25 voturi)    
    Orlando Teodorovici:" De ce va mirati...? (Joi, 12 aprilie 2018, 21:09)

    scaraotchi [utilizator]

    Nu e deloc ''la oha''..! Vrem să oferim randamente poate mai bune decât o face zona privată. Vom lua banul de la contribuabil si-l vom investi in activitati de clubbing si in Cerbul de Aur...! Ma rog, pentru a fi in ''pas cu timpurile'' putem sa-l rebotezam: ''Bizonul de Aur''...!

    Poftiti la dans...!
  • +28 (28 voturi)    
    lol (Joi, 12 aprilie 2018, 21:13)

    CRMS [utilizator]

    Statu' nu este in stare sa faca performanta de azi pe maine (vezi inflatia galopanta) dara mite sa planifice ceva pentru 30-40 de ani.
    Tre'sa fii complet rupt de realitate ca sa-ti lasi banii pe mana unora ca acesti politruci.
    • +13 (13 voturi)    
      cand (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      s-a infiintat pilonul II, prin lege votata inclusiv de toata lumea pesedista, s-a avut in vedere exact faptul ca sistemul de stat de pensii, pilonul I, nu va putea plati pensionarii de peste 20 ani tocmai din cauza scaderii contributiilor din salarii, datorita micsorarii nr. de angajati, raportul pensionari/angajati urmand sa devina foarte supraunitar.
      Acuma, ca nu pot sa-si onoreze promisiunile mincinoase de majorari fara numar, vor sa fure practic, viitorul pensionarilor de peste 10 ani. Ce-i mai doare pe ei ce se va intampla?
  • +38 (38 voturi)    
    Nu exista randament la pensia de la stat! (Joi, 12 aprilie 2018, 21:13)

    emil bobu [utilizator]

    Nu mai propagati minciuna ca ar exista randament la pensia de la stat.

    "Total transparent"? Asta spusa de un PSDist? Nu va mai crede nimeni, lichelelor.
  • +19 (19 voturi)    
    pensii (Joi, 12 aprilie 2018, 21:16)

    hamurabi [utilizator]

    Nu mai stiu ce smecherii sa mai faca !
  • +23 (23 voturi)    
    cand o sa poata omul renunta de tot (Joi, 12 aprilie 2018, 21:17)

    Mistrelutz [utilizator]

    la pensia de stat,atunci atunci va fi optiune si concuenta corecta..pana atunci..doar vorbe..oare cati oameni au incredere in ''stat'' ?mai ales dupa toate procariile intamplate in ultimul an .
  • +27 (27 voturi)    
    concurenta tipic norvegiana? (Joi, 12 aprilie 2018, 21:30)

    torna_fratre [utilizator]

    lucrez in norvegia.
    si pot sa-mi vizualizez contul cu contributia la pilonul 1 de pensii.Si pe baza contributiei poti sa-ti faci simulari cu ce bani incasezi functie de varsta de pensionare si perioada estimativa de beneficiere a pensiei.
    Sa inteleg ca asta vrea sa faca si PSD?
    ca fiecare sa aiba un cont personal in care contributia se va varsa?similar pilonului 2?
    sau nu schimbam nimic dar ne dam rotunzi ca reinventam apa calda?
    inclin sa cred ca este fals flag...prosteala pentru naivi.
    ce este in contul tau,pe numele tau ramane al tau.
    restul este bulshit.
    • +5 (5 voturi)    
      cum adica (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:25)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      inclini sa crezi?
      fac pariu cu tine pe 1 NOK ca esti doar elegant si stii ca astia sunt niste imbecili
    • +9 (9 voturi)    
      Si ce se intampla in Norvegia cu banii stransi (Vineri, 13 aprilie 2018, 6:49)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      daca , sa zicem, persoana decedeaza inainte de iesirea la pensie. Ca aici e toata diferenta intre pilonul I si pilonul II in Romania. Pilonul II practic e un cont de economii obligatoriu dar banii raman ai tai sau mostenire copiilor tai. Nu inteleg ce ar putea sa-mi ofere statul roman mai eficient decat asta ? Grafice de genul ca daca treci pe pilonul I , vei avea pensie dubla fata de pilonul II, pai asta cat va dura ? Pana il schimba pe Teodorovici sau se schimba guvernul sau se schimba partidul de guvernamant si or sa vina altii sa spuna ca astia au mintit si ca nu e posibil. Aiureli.
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu poti sa-ti vezi nici macar datoriile (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:39)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      la ANAF daca vrei, online. Desi ele exista acolo, inregistrate electronic, si o mie de neica nimeni din ANAF pot sa le vada daca vor. Cu o parola as putea sa le vad, dar nu mi-o dau. Oare de ce crezi ca nu vor sa-mi vad datoriile la ANAF in timp real ???? Cum crezi, in aceste circumstante ca o sa te lasa sa vezi online cum iti fura viitorul ??????
  • +24 (24 voturi)    
    minicinosi (Joi, 12 aprilie 2018, 21:31)

    nash pandelica [utilizator]

    asta si flecutza vasilescu sunt premiantii psd.
    sunt, cu mana, deja, in buzunarul bietului roman....
  • +15 (15 voturi)    
    din vorbe (Joi, 12 aprilie 2018, 21:48)

    athos64 [utilizator]

    Pilonul I insemna ca salariatii sunt obligati sa finanteze pensiile de azi, punct. Ce randament? Poti sa denumesti ceea ce ti se calculeaza tie ca obligatie de plata a celor de maine, "randament?" E pura speculatie, daca mai emigreaza 1 milion de romani activi se duce dracului toata sandramaua.
  • +3 (3 voturi)    
    Da, clar! Statul de obicei se pricepe (Joi, 12 aprilie 2018, 21:52)

    mr_mojo [utilizator]

    Ăștia care au inventat pensiile private știau ca vor ieși in pierdere. De altfel toți au dat faliment.
  • +7 (7 voturi)    
    relaxxx (Joi, 12 aprilie 2018, 22:03)

    asddd [utilizator]

    relaaaax, semianalfabetii se ocupa de pensii :DDD
  • +9 (9 voturi)    
    „Și așa v-am spus foarte multe” (Joi, 12 aprilie 2018, 22:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Multa vorba degeaba, zero fapte.

    Normal ca nu vrea sa dea detalii, el doar "spera" ca si cu inflatia. In plus, ii e frica sa isi asume, dar nici sa il ia gura pe dinainte cum a fost cu nationalizarea P2.
  • +5 (5 voturi)    
    a spus prea multe (Joi, 12 aprilie 2018, 22:39)

    decretelu [utilizator]

    cel mai probabil va lega pilonul I de fondul suveran de investitii. dar cum suntem in romania cred ca va iesi un amestec urat de administrare proasta cu incompetenta.
  • +9 (9 voturi)    
    in capul (Joi, 12 aprilie 2018, 22:40)

    trandafil [utilizator]

    acestui individ e un gol dureros. Cine naiba o sa-i creada balivernele?
  • +9 (9 voturi)    
    Ce randament mai bun poate oferi (Joi, 12 aprilie 2018, 22:59)

    tanar_pensionar [utilizator]

    o firma care este pe pierderi de ani de zile? Domnu' Orlando are idee la cât a ajuns acum deficitul la fondul public de pensii?
  • +9 (9 voturi)    
    Altă abureală (Joi, 12 aprilie 2018, 23:05)

    crisav [utilizator]

    No, nu-s io economist ca dom' ministru, da' un lucru știu și io: pilonul II nu este concurență pentru pilonul I, ci reprezintă un pilon complementar de pensii: pilonul I + pilonul II = pensia mea întreagă (din contribuția mea la pensii, o parte merge în pilonul I, o parte merge în pilonul II). Cum să alegi dintre cele două? A alege ar presupune să pot să trec nu doar la pilonul I cu partea din contribuție care merge la pilonul II, ci și invers: să pot să trec la pilonul II cu partea de contribuție care merge la pilonul I. Or, nu cred că îi trece cuiva din guvern prin cap să deschidă această portiță, fiindcă ar rămâne în aer cu plata pensiilor curente. Ce vrea să spună de fapt nenea Teo este că vei avea de ales cine să administreze pilonul II: privatul sau statul (fiindcă pilonul I este în continuare la stat). Cu alte cuvinte, este o naționalizare mascată de cuvinte multe și ilogice.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce evitam evidentele? (Joi, 12 aprilie 2018, 23:15)

    UnArdelean [utilizator]

    Statul poate plati in cel mai fericit caz in care ar beneficia de pensie doar cei care au contribuit si proportional cu contributia,
    Pensia bruta = salariu mediu brut x %contributie( azi 25) x raportul dintre nr salariati si nr pensionari
    Adica azi ar cam fi maximum 25% din salariu mediu brut.
    Orice leu in plus genereaza deficit situatie in care ne aflam de ceva vreme.
    Dl. Ministru la care factor va ganditi atunci cand vorbiyi de randamente,
    - cat va fi CAS peste n ani?
    - sau va bazati ca vom avea mult mai multi salariati decat pensionari?
  • +10 (10 voturi)    
    Chiar nu mai aveti pic de rusine? (Joi, 12 aprilie 2018, 23:24)

    UnArdelean [utilizator]

    Va bateti joc de oamenii sarmani care inca cred ca statul (acesta) le poate asigura bunastarea.
    Saracii!
    Va bateti joc de noi toti cu nonsalanta fiindca puteti!
    Imi este mila de noi!
  • +6 (6 voturi)    
    cand (Joi, 12 aprilie 2018, 23:29)

    dan.c [utilizator]

    o sa furati mai putin
  • +6 (6 voturi)    
    Aha, si marmota invelea ciocolata. (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:16)

    Dragoda [utilizator]

    Statul e bun de promisiuni cum era caritas acum 25 de ani.
    "Aduceti banii la noi, ca vii triplam imediat. Stati linistiti, nu este niciun risc, pe cuvantul nostru, ne dati banii vostri si noi ii inmultim. Cand veti iesi la pensie o sa va puteti permite concedii in Brazilia si Costa Rica.
    Analiza necesara sa facem pilonul 1 la fel ca si pilonul 2 de la corporatistii aia rai si lacomi va costa 580 de miliarde de euro: studiu de fezabilitate va dura 20 de ani. Parol", am incheiat citatul, a declarat Viorica pentru Fatalu si Hotoman.
  • +9 (9 voturi)    
    Fernando de la Discoteca nu ofera insa (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:16)

    Susufler0 [utilizator]

    nici macar cea mai vaga idee despre felul in care pilonul I de Pensii va avea randament si inca unul mai bun decat Pilonul II !

    PS. In concluzie, avem de-a face cu o golaneala tipic pesedista de sorginte pontisto-dragniana !
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e, draga Su ...! (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:35)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Insa sunt foarte curios sa stiu: ''Cu ce-l momeste/santajeaza Livache pe Fernando de a ajuns sa se prostitueze in halul asta, metaforic vorbind...?''

      Oare i-o fi promis ca-i va construi un club de fitze doar pentru el, ori l-o fi amenintat c-o va pune pe vreuna sa-l zgarie pe fatza, in anumite momente intime...?
      • +2 (2 voturi)    
        Foarte corect ! Mi-am pus si eu intrebarea asta (Vineri, 13 aprilie 2018, 19:33)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        dar nu am gasit niciun raspuns care sa ţină !

        Intr-adevar, fara a fi un specialist, adica un tehnocrat in domeniu, dar fiind un politician cu studii si practica suficienta pe "tarlaua" asta, e de mirare ca a vrut sa se compromita in guvernul acesta de doi bani al lui Dragnea !

        Uneori ma gandesc ca totusi a venit pur si simplu doar pe salariul de ministru de Finante (nu-i asa ca sunt un mare fraier), pt a bifa in cv functia, in ideea (corecta de altfel) ca Ponta nu va mai revine niciodata acolo sus la Palatul Victoriei pt a-i da "pe merit" postul de ministru de Finante !

        Oricum, zicerea lui ca Pilonul I are un randament mai bun decat Pilonul II, este epocala !

        De-aia si spun pana la urma ca e totusi absurd sa te compromiti doar pt salariu !

        PS. Chiar sa fie niţica momeala asezonata cu un strop de santaj ?
  • +8 (8 voturi)    
    baeatu' asta (Vineri, 13 aprilie 2018, 0:23)

    loveparade [utilizator]

    e murdarit de rahat pana pe piept.
    la un moment dat parea cat de cat un om care intelege abc dar se pare ca daddy stie ca orice om are un buton de apasa, si un pret de vanzare.
    cum poti sa vii sa spui ca vine statul si ofera un randament superior administrarii private?
    de la vanzare de pufuleti pana la medicina de inalta perfomanta privatul ofera servicii mult mai eficiente.

    statul roman si reprezentantii lui, in zilele noastre, nu sunt decat un mormam de cacofagi incompetenti
  • +7 (7 voturi)    
    ce inseamna "randament" (Vineri, 13 aprilie 2018, 4:23)

    barba-neagra [utilizator]

    Ministrul de finante e dus cu pluta. E clar ca nu stie ca inseamna randament. Adica vorbeste despre randamentul Pilonului II dar spune ca Pilonul I va avea randament mai bun. Ministra muncii a declarat DEJA ca pensiile la stat au un randament superior.
    Ei nu sunt in stare sa creeze fondul acela de investitii din dividendele si profitul companiilor de stat (tot Ciolos e de vina), si acum vorbesc despre un aranjament care sa "creasca"??? randamentul pensiei date de stat. Ce randament, ce profit, cand luna de luna guvernul se imprumuta ca sa puna bani la pensii si salarii?
    • +11 (11 voturi)    
      Ba stie foarte bine (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:33)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      dar este atat de mizerabil incat minte cu buna stiinta, numai sa fure banii amaratilor si sa dea bine la ordinarul de dragnea.
  • +9 (9 voturi)    
    "Draga" Orlando, (Vineri, 13 aprilie 2018, 7:58)

    Rescator [utilizator]

    De bun simt ar fi sa plecati dracu' unde vedeti cu ochii si sa ne lasati in pace.Sunteti hoti,incompetenti,
    bolsevici lacomi si mazete patentate.Ajunge!
  • +6 (6 voturi)    
    Fadoino, privatul da randamente prin pensie, (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:58)

    deval [utilizator]

    statul da justitie sociala ca si contraprestatie !!
    Sigur nu vorbesc de statul roman care da injustitie sociala si batjocura !!
    Pensiile speciale va imbunatatesc pensia medie, cioflingarilor ? Dar aia ca peste 80% din pensii sunt sub 1000 lei, cum e ? Cum sa compari pensia cu cea de completare din pilonul doi !?
  • +11 (11 voturi)    
    Am sa trec la pilonul I... (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:58)

    MitikaP [utilizator]

    ...la momentul in care voi avea autostrada de la Cluj pana la Bucuresti ca sa vin sa semnez transferul. pana atunci Orlando lautarule, te rog canta la alta masa ca n-am marunt sa iti dau!
  • +9 (9 voturi)    
    prostie medie (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:59)

    clencix [utilizator]

    Asta e mai puțin periculos decât restul guvernului ca nu e cel mai prost, dar știe ca nu știe și minte în cunoștință de cauza, pentru micile lui satisfacții. Ca și șeful lui de ceata, e chior in tara orbilor. Proba: știe ca PII e mai bun și se de la PI ca statul fascisto-comunist încă nu a luat toată puterea si nu mai știe de unde sa ia bani pentru votanții prostiți.
  • +23 (23 voturi)    
    Schimbare de paradigma? (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:40)

    benicio [utilizator]

    Hai sa vedem cum face statul chestia asta. Pentru ca suna bine, ok, dar pana la fapte e cale lunga. Sistemul actual nu este decat o schema Ponzi. Ca sa treci pe un sistem investitional, in care contributiile se varsa intr-un fond adevarat care face investitii cu banii aia, nu doar ii distribuie actualilor pensionari, eheeeei, e cale lunga. Si nu cred ca finantistii de stat se pricep sau vor sa-si bata capul cu asa ceva.
  • +30 (30 voturi)    
    Sa fim clari! (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:42)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Pilonul 1 NU ofera randament!
    DEX - RANDAMENT ...- "Raport dintre efortul depus și rezultatul unei acțiuni / productivitate / folos, beneficiu, eficiență."
    Regasiti vreunul din termenii de sus in sistemul de pensii din Romania? NU.
    Pilonul 1 este o gaura neagra in care se varsa impozitele platite acum de cei care muncesc plus imprumuturi fara numar. Nu se acumuleaza nimic, nu se investeste nimic, nu se produce nimic.
    Este o mizerie si o nesimtire maxima pentru un ministru de finante sa minta ca ultimul om, sa incerce senin sa pacaleasca oamenii pentru a le fura, pur si simplu, agoniseala pentru batranete.
    Mare, mare mizerie.
    Dupa parerea mea, asemenea declaratii ar trebui sa fie subiect de dosar penal - inselaciune, minciuna, subminarea economiei nationale....
    • -13 (13 voturi)    
      te pierzi in explicatii... (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:39)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

      ...raportul intre cuantumul pensiei lunare in anul x+1 si pensia lunara din anul x, poate fi interpretat, de facto, ca randamentul anualizat al fondului public de pensii.

      similar, poti determina "randamentul" la 10, 15, 20 de ani.
      • +3 (3 voturi)    
        Las-o balta demaGogule! (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:26)

        BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Stiu ca pentru unii e mai greu de inteles. Mai pune mana pe carte si vezi ce inseamna randament fianciar, sau intreaba un prieten, sau daca esti simpatizant PSDancila, pacaleste-ne pe toti si muta-ti tu banii din Pilonul 2 in 1.
        Banuiesc ca tu esti postaci si ai pensie speciala. In acest caz, stai linistit, o sa fie bine.
        De opt ani, pensiile se calculeaza si recalculeaza permanent, fara nicio legatura cu vreun randament, ci aleator, dupa cum bate vantul la guvern.
  • -20 (26 voturi)    
    Cand tot (Vineri, 13 aprilie 2018, 10:01)

    A310 [utilizator]

    statul a hotarat ca in mod OBLIGATORIU cetatenii sa cotizeze la Pilonul II , nu am vazut nici o revolta .
    Acum cand devine OPTIONAL , este o mare problema .
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar este o mare problema (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:36)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Iti dau un exemplu similar . Si anume a-l lasa pe om sa faca alegeri personale.
      In Austria legea face ca donarea de organe in urma decesului sa fie optionala doar ca este by default- sunt donate automat la deces astfel incat oamenii trebuie sa renunte explicit la aceasta optiune (in acest caz mai mult de 90 % din oameni fac donari de organe ).
      In SUA sau Germania oamenii trebuie sa se pronunte explicit la optiunea de donare a organelor iar aici rezultatele sunt ca doar 15% din oameni aleg sa isi doneze organele la deces.
      Crezi ca in Austria oamenii sunt mai marinimosi decat in Germania sau SUA?
      Explicatia este in preferinta omului de a-si pastra status qou-ul si a renunta sa faca un efort suplimentar.
      Pai hai sa ne imaginam din nou scenariul in care guvernul face ca Pilonul II sa fie optional insa by default contributiile vor fi virate la Pilonul I lasand pe cetateanul "destept" majoritar roman sa optze explicit daca doreste sa ii fie virate banii catre Pilonul II si cireasa de pe tort mai baga si o birocratie stufoasa la mijloc. Cum crez nu devine o mare problema ????
    • +1 (1 vot)    
      hai sa-ti explic... (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui A310

      pilonu 1 functioneaza asa:
      - oamenii dau x% din salariu la stat
      - statul iti ia banii si ii da la pensionarii de acum...
      - singura dovata ca tu ai contribuit e cartea de munca (sau unde dracu se trec datele astea acum) ATAT
      - daca mori inainte de termen esti mancat... primesti 0 lei
      - cand iesi la pensie se calculeaza la modu 1 punct de pensie intre suma x si suma y si in functie de cate puncte de pensii ai primesti niste bani...
      - banii primiti se stabilesc ATUNCI ... in fuctie de cat hotaraste acel guvern ca e punctul de pensie... nu ai absolut nici o garantie!

      pilonu 2 :
      - banca iti pune banii in fond NOMINAL! al tau si numai al tau!
      - banca investeste acesti bani
      - nu sunt 100% sigur dar cel mai probabil primesti acei bani si daca mori inainte de termen ca sa zic asa...

      Care crezi tu ca e mai bun?!
      Si sa nu uit... pilonu 2 e privat. Statul practic vrea sa nationalizeze... similar cu Ceausescu! Chiar crezi ca nu e nici o problema?!

      Adevarul e ca psd a distrus economia.... cifrele arata asta... de asta au si trecut INS in subordinea lor... o sa repare totu din pix ... si o sa tina pana cand o sa dam faliment.
      Acum nu mai au bani, si vor sa atenteze la banii pensiilor private obligatorii pt ca pana acum s-a strans o suma frumusica din care mai au de pomeni si furat inca vreo 6 luni!

      PE langa asta daca vrea concurenta sa fit concurenta totala! Am de ales intre 100% la pilonu 1 sau 100% la pilonu 2!
      Aceasta optiune e numai in avantjajul statului care mai poate fura... nu ofera de fapt nici o alegere!

      Also... o sa fie campanii la latrine si ceilalti care o sa laude pilonu 1 (ca pana cand se prinde lumea ca au gresit mai trec 20 de ani) si e posibil chiar sa faca by default sa treaca la stat si daca vrei sa ramai sa semnezi...
      • 0 (0 voturi)    
        Cunosc sistemul elvetian de pensii , (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:51)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sistemul elvetian de pensii este compus dintr-o componenta bazata pe contributii in sistemul public si care prevede o pensie minima; o componenta obligatorie ocupationala care prevede cresterea contributiei odata cu inaintarea in varsta; si o componenta facultatativa la care contribuabilii pot sa adere alegand una dintre ofertele companiilor de asigurari sau a grupurilor bancare autorizate.

        Componenta facultativa , este strict la latitudinea cetateanului .
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca tot romanul stie (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:36)

      programatoru [utilizator] i-a raspuns lui A310

      cat de prost manager e statul, si cand statul vine cu o propunere buna, adica sa se excluda dintr-o activitate la care nu are nici un talent (administrare bani), e normal sa ne bucuram, cand renunta la monopol.

      monopol = involutie, concurenta = evolutie

      personal as vrea sa nu platim absolut nimic pe partea de pensii si sanatate, si atunci s-ar responzabiliza si cei din sistemul medical , cand ar trebui sa lucreze in viata reala, si ne-am responzabiliza si noi ca popor sa economisim pentru pensie ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pensia privata (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:41)

    Casargoz [utilizator]

    Pensiile private s-au inventat pentru ca cele de stat erau nesustenabile. Nr. de pesionari > numar angajati..
    Pesia privata ascundea mizeria sub pres: problema demografica dezechilibrul stat privat etc...
    Statul in loc sa scape de aceasta problema revine...
    Dar nu are incotro, pensiile speciale, renta pentru sinecuristi trebuie sustinuta intr-un fel... si din imprumut nu mai merge.
    Acum gunoiul este impachetat in cuvinte frumoase pentru cei care nu au luat bacul si nu inteleg: randament concurenta ...
    Statul roman va avea un randament infinit, probabil ca cei de la finante pregatesc derivate...
    Randamentul poate fi infinit cad ai acces la tiparnita de bani... tiparesti cat ai nevoie :)
    Motiv pentru care BNR incurca...
  • +3 (3 voturi)    
    Da prietene, (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:44)

    BibiAfricanul [utilizator]

    e mare problema, pentru ca banii adunati sunt proprietate privata (inclusiv contributia statului, care este tot impozitul paltit de noi - nu din buzunarul lui teodorovici sau dragnea) si trecerea acestor bani la pilonul 1 inseamna furt.
    Desigur, toul se va face transparent si optional....hai sa fim seriosi, bazat pe ce, pe minciunile lui teodorovici? Pilonul 1 nu are randament, nu produce plusvaloare deci nu poate fi comparat cu pilonul 1.
    In ceea ce priveste aparitia pilonului 2, sa nu ne amagim ca a fost ideea originala a vreunui guvernant/politruc, pusa in slujba poporului, nu, a fost doar alinierea la un sistem care functioneaza foarte bine, de multi ani, in lumea civilizata.
    Si inca o precizare, STATUL suntem noi, toti cetatenii acestei tari. Sa nu facem confuzia cu cei care sunt - vremelnic - administartori.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai buni ? (Vineri, 13 aprilie 2018, 11:56)

    domos [utilizator]

    poate doar la furat !
  • +3 (3 voturi)    
    Ce concurenta e aia cand furi pur si simplu banii (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:45)

    ouyang [utilizator]

    din pilonul 2 mincinosule?
    • 0 (0 voturi)    
      ''Concurenta intre ... hoti si talhari..."! (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:20)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ....
  • 0 (0 voturi)    
    Optiuni (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:31)

    MisuG [utilizator]

    Corect ar fi sa pot alege intre pilonul I si II.
    Adica, eu sa decid unde sa mearga banii retinuti de stat din salariul meu! Daca eu decid ca toti banii sa mearga la privat, atunci imi asum ca la pensie sa primesc pensia de la privat. Ai curaj sa faci asta? Nu ai acest curaj ptr ca stii foarte bine ca majoritatea va merge la privat. Voi astia ciumatii rosii nu aveti niciodata bani, in schimb la promisiuni nu va intrece nimeni!
  • +1 (3 voturi)    
    postacii (Vineri, 13 aprilie 2018, 13:41)

    Jude [utilizator]

    S-au trezit postacii PSD.
    Mai intai demagogu, apoi A310...
    Urmeaza Mazeta si Co
    Olguta a afirmat ca pilonul 1 este mai profitabil decat pilonul 2, Teodorovici vrea sa inceapa de acum sa creasca randamentul pilonului 1. Concluzie: Mint cu nerusinare.
    Realitatea e simpla. Nu mai au bani si pilonul 2 e precum borcanul cu miere. Vor sa il ia dar sa nu deranjeze albinele.
    Incearca sa faca ce a facut Orban in Ungaria, doar ca aici e posibil sa aiba parte de revolta. Si atunci o baga cu optionalul. Ii vor obliga pe bugetari sa "opteze" la pilonul 1.
    • +1 (1 vot)    
      Eu apreciez foarte mult (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:07)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      ceea ce a facut Orban in Ungaria , cetatenii maghiari s-au exprimat la recentele alegeri , din punctul meu de vedere acest capitol este inchis .

      Din motive personale nu am cum sa fiu simpatizant al PSD-ului .
      • 0 (0 voturi)    
        ai vorbit de obligatoriu la Pilonul 2 (Miercuri, 18 aprilie 2018, 17:34)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui A310

        Probabil ca cea mai buna varianta ar fi fost sa se utilizeze un model american, unde oamenii pot fie sa investeasca singuri acei bani, fie sa selecteze un administrator de Pilon 2 autorizat.

        Din pacate, in Romania lipseste infrastructura pentru asa ceva (Bursa este relativ ilichida, capitalizarea totala este slaba etc.) Asadar varianta cu administratori de fond de pensii privati este foarte buna pentru majoritatea romanilor.

        Problema ramane cu sistemul in ansamblu, ca Pilonul 1 presupune bani care se cheltuie acum, extrasi de la contribuabilii de acum. Problema asta nu se rezolva decat printr-o criza majora si guvernanti pusi pe treaba.

        Este clar pt. toata lumea care are ochi sa observe si creier sa gandeasca faptul ca situatia sistemului de pensii de la noi este nesustenabila. In plus, aceasta situatie se inrautateste cu fiecare an care trece.
  • 0 (0 voturi)    
    mincinosul (Miercuri, 18 aprilie 2018, 17:25)

    Razvan_M [utilizator]

    Concurenta deja exista la Pilonul 2.