EXCLUSIV Scenariu al Guvernului Dăncilă pentru a convinge oamenii să opteze pentru sistemul public de pensii: Contribuții zero de la 1 iulie 2018 către Pilonul II de pensii

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2018, 14:14 Economie | Asigurari


Evolutia contributiilor virate la pilonul II de pensii
Foto: APAPR
​"Guvernul lucrează la un scenariu potrivit căruia pilonul II de pensii să devină opțional și niciun ban să nu mai fie virat în acest sistem, de la 1 iulie 2018 pentru a forța astfel cele șapte milioane de participanți la fondurile de pensii private de pensii să opteze pentru sistemul public de pensii", au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Și senatorul PNL Florin Cîțu a declarat aseară la Digi24 că "Informația care circulă în prezent în acest sector este că se lucrează la un proiect de lege care va reduce contribuția virată către Pilonul II de la 3,75% (n.a din venitul brut) în prezent la 0, în partea a doua a acestui an".

  • "Guvernul pregătește "bomba nucleară" pentru Pilonul II și Bursa de la București: contribuții ZERO în a doua jumătate a anului, pentru a forța cei 7 milioane de participanți la fondurile private de pensii să se transfere înapoi la sistemul public de pensii. Guvernul vrea astfel să împuște doi iepuri deodată: face "economie" la buget de 800 milioane euro netransferând niciun leu în conturile oamenilor din Pilonul II de la 1 iulie și în acest fel îi convinge cu forța să revină la sistemul de pensii de stat, dând mesajul că oricum vrea să închidă definitiv Pilonul II.", au declarat joi pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

Despre acest scenariu a vorbit aseară la Digi24 și senatorul PNL, Florin Cîțu:

  • "Vă spun care este informația care circulă în acest sector. În acest moment ceea ce știu oamenii că se lucrează este un proiect de lege care va duce acest transfer de la 3,75% la 0. Proiectul va spune că nu va mai fi obligatoriu să transferăm banii către pilonul II de pensii, deci va fi implicit 0. (..) Prima variantă cu care se lucrează astăzi este ca acel procent de transfer de la pilonul I la pilonul II să fie 0 în partea a doua a acestui an.
  • Acesta este primul lucru care se va întâmpla și este similar cu ce s-a întâmplat în Ungaria. (..)Asta ar însemna în primă fază că nu se va mai duce niciun ban la pilonul II de pensii. Apoi se va spune ca este opțional să te transferi, dacă vrei, către Pilonul II de pensii, dar poți să te transferi și invers către pilonul I și apoi apar variante.", a declarat aseară, în emisiunea Jurnalul de seară de la Digi24, senatorul PNL Florin Cîțu.

Acesta i-a răspuns astfel redactorului șef al Digi24, Cosmin Prelipceanu, care a semnalat că în cadrul audierilor recente din Parlament "a apărut informația suplimentară, conform căreia opțiunea se va face pentru rămânerea la Pilonul II și că automat se va face trecerea la Pilonul I."

Întrebat de redactorul șef al Digi24 cum se va face transferul contribuției, Florin Cîțu a declarat:

  • "Aici este problema. Banii sunt investiți în obligațiuni de stat și acțiuni pe piață. Când vreau să mă transfer către Pilonul I, asta înseamnă că vom avea o volatilitate imediata pe piață."

Notă: Dialogul este disponibil în înregistrarea emisiunii Jurnalul de Seară de la Digi24 în intervalul: 1:33:34 - 1:35:35.

  • HotNews.ro a solicitat puncte de vedere de la Ministerul Muncii și ASF în legătură cu aceste informații și vom reveni cu răspunsuri imediat ce le vom primi.

Analiștii financiari membri ai CFA România au atenționat în urmă cu o zi că "în cazul în care contribuțiile viitoare la pilonul II ar fi direcționate către bugetul de stat, aceasta ar avea un efect catastrofal pentru piața de capital"

"Peste nouă miliarde de euro s-au strâns în conturile fondurilor de pensii private obligatorii din România. Peste 60% din aceste sume finanțează deficitul bugetar sau datoria publică deoarece sunt investite în obligațiuni emise de statul român, iar 20% din aceste sume asigură lichiditatea pieței de capital de la București. În cazul în care contribuțiile viitoare la pilonul II ar fi direcționate către bugetul de stat, aceasta ar avea un efect catastrofal pentru piața de capital.", a atenționat miercuri Asociația analistilor financiari CFA Romania.

În 12 aprilie, premierul Viorica Dăncilă a anunțat pregătirea unui „cadru nou” pentru Pilonul II de pensii, afirmând că „nicio persoană nu va avea o pensie diminuată de la stat dacă contribuie la pilonul II de pensii”.

Ne vom asigura că nicio persoană nu va avea o pensie diminuată de la stat dacă contribuie la Pilonul II de pensii”, a spus Dăncilă.

Premierul a anunțat tot atunci formarea unei „echipe” care va discuta cu administratorii de pensii private și cu reprezentanții beneficiarilor „pentru a crea un cadru nou, european”.


Vezi si: Pilonul II de pensii- vom alege modelul maghiar sau pe cel polonez?



Citeste mai multe despre   


















16351 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    sursele sa taca (Joi, 19 aprilie 2018, 14:29)

    bbdp [utilizator]

    sa nu pateasca ca fata aia de la ING care, pentru ca a fost transparenta si si-a informat clientii, a fost mazilita si i s-a retras licenta. Macar de-ar plati si niste lectii de romana pentru analfabeta din fruntea Curvernului din banii de pensii nationalizati.
    • +13 (13 voturi)    
      Se pare ca tara intra in faliment (Joi, 19 aprilie 2018, 20:25)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui bbdp

      Nu se vor mai plati pensiile si salariile asistatilor social, pardon, bugetarilor, iar acestia ii vor manca pe guvernanti :)))
      • +1 (1 vot)    
        ioi... (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:22)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        Io ma gandeam numai sa fie un pic mai mult spre mult mai mult mai mic gubernul si atunci am putea sa fim mai multumiti.

        Doare rau de tot ideea Dvs.
        Spor!
  • +48 (52 voturi)    
    Mai bine (Joi, 19 aprilie 2018, 14:34)

    CipCC [utilizator]

    Chiar daca prin absurd, ar fi mai bun sistemul public de pensii, tot nu as transfera banii acolo.
    Prefer sa nu iau pensie , decat sa- i finantez pe nenorocitii astia.
    Au aruncat cu bani in toate partile si nu mai stiu de unde sa faca rost de bani
    • +34 (36 voturi)    
      Foarte Buna Sugestia (Joi, 19 aprilie 2018, 14:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      NU vom plati la UNU, NU Platim Nici o Contributie ! NU se face puscarie pentru asta !
      • +23 (23 voturi)    
        Iata, o minunata forma de nesupunere civica (Joi, 19 aprilie 2018, 15:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        care cred ca i-ar zgudui pe fomistii de Ochi de Peste Mort (zis si Dinti de Grebla) si de Fernando de la discoteca si pe fomistele de Liguta si docila !

        PS. Macar asa ca un cutremur cu magnitudinea de 3-4 pe Richter !
    • +31 (31 voturi)    
      N-ai inteles ce vor sa faca (Joi, 19 aprilie 2018, 14:59)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Nu va fi optional, va fi 'fortat'. In sensul ca vor taia complet contributia la Pilonul II si apoi vor spune ca cei care au bani stransi in Pilonul II pot sa-i pastreze dar nu vor mai primi nimic de la pensia de stat. Atunci 99% din angajati vor trece tot ce au strans de pe Pilonul II pe Pilonul I. Exact asta a facut Orban in Ungaria. Deci nu te forteaza nimeni sa treci dar nu prea ai de ales.
      • +12 (12 voturi)    
        Doi voluntari.. (Joi, 19 aprilie 2018, 15:19)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ..tu si tu..
      • +20 (20 voturi)    
        Nu dezinforma! Altceva s-a intamplat in HU (Joi, 19 aprilie 2018, 15:58)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Orban a amenintat prostimea sa treaca pilonul II de la privat la stat, altfel nu vor avea pensie de stat.

        Fraierii au trecut la stat, unii au ramas la privat.

        Ordinul a fost declarat neconstitutional, dar pentru fraieri a fost prea tarziu, banii aia nu-i mai recupereaza.

        Deci ca mai tot ce se intampla in HU lui Orban, si asta a fost o pacaleala.

        Eu raman cu pilonul II la privat, nu ma las pacalit de gasca lui Dragnea.
        • +10 (10 voturi)    
          Nu dezinformez (Joi, 19 aprilie 2018, 17:24)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          In Ungaria Orban are o putere mai mare ca Dragnea. Si da, exista o sansa ca CCR sa respinga schimbarile dar nu cred ca pot respinge faptul ca PSD va decide sa transfere 0% din iulie. Daca ar fi zis respins, ar fi respins si faptul ca prin smecheria cu trecerea contributiilor au mai ciupit 10% din contributia la pilonul 2.
  • +41 (41 voturi)    
    banii inapoi la titulari (Joi, 19 aprilie 2018, 14:44)

    radu103 [utilizator]

    Daca tot se desfinteaza acest Pilon 2 de ce nu ne-ar da banii ca sa facem ce vrem noi cu ei ? in niciun caz la fondul de stat
    • +38 (38 voturi)    
      corect (Joi, 19 aprilie 2018, 14:51)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui radu103

      aia sunt banii nostri nu ai lui dragnea!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Ia uite ce ziceam in August 2017 (Joi, 19 aprilie 2018, 14:46)

    MinDepous [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-21976465-tudose-sunt-trei-variante-lucru-pentru-pilonul-pensii.htm
    [. (Miercuri, 30 august 2017, 11:08)
    MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

    Problema cu optatul aici e urmatoarea: pariez pe ce vrei ca o sa faca implicita optiunea pentru Pilon I. Asadar, ai transfera si la Pilon II doar daca faci cerere explicita.
    Astfel, de facto, vor transfera bani din Pilon II in Pilon I pentru ca vreo mult-la-suta dintre noi nu se vor duce sa depuna cererea. Plus - birocratia va face acea depunere infernala, suficient cat sa transfere initial o droaie de bani, apoi sa taraganeze transferul inapoi "din motive tehnice".

    Suficient cat sa dreaga busuiocul inca vreo cateva luni.]


    https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-21991908-mihai-tudose-pilonul-pensii-optional.htm
    [Fix ce am comentat mai zilele trecute (Joi, 7 septembrie 2017, 19:14)
    MinDepous [utilizator]

    P2 optional, cu prezumtia implicita ca dorim toti banii la P1.
    Tergiversat procesul de exprimare al optiunii si prelungit inutil.
    Toti banii incep sa se verse la P1 si, pana se "aproba" optiunea pentru P2, vai, dificultati tehnice in a redirectiona banii spre P2, "prea multe cereri".

    Adica inca vreo cateva luni cu bani degeaba, spre P1, cat sa dreaga busuiocul.]

    "Daca eram mai prost, eram fericit" - sau / si bogat, depinde ce te intereseaza...
  • +40 (44 voturi)    
    Daca prostii n-au votat, (Joi, 19 aprilie 2018, 14:47)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    luati saracie cu doua maini.

    Puteati sa votati USR, dar v-a fost lene.

    Cred ca ne apropiem de punctul de rupere, in care toti romanii, indiferent cat de aiuriti sunt de Antena 3, vor realiza ca PSD e o mafie.
    • +18 (22 voturi)    
      zau? (Joi, 19 aprilie 2018, 15:05)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Glumesti, nu-i asa?
      mononeuronalii care se uita la Antena 3 nu vor intelege nimic, ei voteaza PSD in absolut orice conditie.
      Lor nu trebuie sa le dai bani, pensii, ajutoare.
      trebuie doar sa le spui ca PSD le va da bani, pensii ajutoare.
      E suficient.
      Daca PSD ar fi destept asa ar face, nu le-ar mai da nimic votantilor lor, ca si asa aia nu inteleg nimic si ar scoate si economia din colapsul in care tot ei au bagat-o.
      Mononeuronalii oricum ii voteaza si nici ceilalati nu ar fi la fel de nervosi ca acum.
      Dar PSDul nu e destept, el vrea in primul rand sa fure si sa distruga Romania. Ceea ce ii si iese.
      • +25 (25 voturi)    
        Sunt multi care n-au votat din dezamagire, (Joi, 19 aprilie 2018, 15:28)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        sunt altii care asteapta candidatul perfect, care, evident nu exista.

        Sunt 7 milioane de oameni afectati de furtul pilonului II de catre gasca PSD, ei au rude, prieteni, etc.

        Or ramane cateva milioane de slugi fidele PSD-ului, dar daca putem trezi macar cateva milioane, putem schimba situatia la vot in 2019 si 2020.

        Sunt foarte multi oameni afectati de furtul asta, prea multi ca sa nu apara o reactie.

        Vom vedea.
        • +4 (4 voturi)    
          nu prea cred! (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:54)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          Nimeni nu poate fi atat de prost!!

          Dezamagiri, da, am avut si eu.

          Candidat perfect? nu exista!

          Iarasi, trebuia sa votam raul cel mai mic.
          Dar prin neparticiparea la alegeri, au votat practic RAUL CEL MAI MARE, pedesereul, caruia i-au dat absolut toata puterea!
          • +1 (1 vot)    
            mama prostie (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:26)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

            ramane mereu gravida -

            sa nu subestimam fenonemul prostieii care se transmite de la unul la altul si este usor de manipulat de catre cei care au interese...

            Asa ca...
    • +17 (17 voturi)    
      nope (Joi, 19 aprilie 2018, 15:28)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      nici o sansa sa se trezeasca admiratorii A3, or sa turuie toata ziua ca opozitia si Iohannis e de vina pt situatia dezastruoasa. asta e avantajul cand ai de-a face cu iditoti, trebuie doar sa le arati un tap ispasitor si tu apari triumfator
    • +4 (14 voturi)    
      Nici chiar asa. (Joi, 19 aprilie 2018, 17:25)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Ca si cei care au votat PNL la un moment dat nu s-au gandit ca votul lor va ajuta la formarea USL.
      Cei care au votat USR, nu s-au gandit ca la scurt timpp, Nicusor Dan va fi dat afara din partid.
      Cine n-a votat la ultimele alegeri, nu s-a gandit ca Dragnea si Tariceanu vor ajunge sa faca ceea ce fac acum.
      Dragnea a promis mariri de salarii si bunastare pt toata lumea, nicidecum nu a promis ca va face praf toate legile existente, pt a-i favoriza pe infractori.
      Da, e o lectie dura si usturatoare pt cei care n-au mers la vot, dar nici nu poti sa ii faci vinovati pe cei care n-au votat, pt toate marsaviile puse acum la cale de borfasii Dragnea si Tariceanu.
  • +31 (31 voturi)    
    un proces comun impotriva statului roman?! (Joi, 19 aprilie 2018, 14:54)

    liviu_ [utilizator]

    depinde evident ce o sa faca exact... dar un proces impotriva hotilor din psd chiar nu ar strica!

    sunt fonduri PRIVATE!!! nu este LEGAL sa isi bage coada acolo!
    • +12 (12 voturi)    
      oarecum (Joi, 19 aprilie 2018, 15:22)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu isi baga coada in fondurile existente in pilonul 2, doar ca muta robinetul la ei in buzunar, pe viitor sa se verse numai la ei iar daca nu esti de acord vor face cat mai complicat procesul de mutare inapoi la pilonul 2, hartii, aprobari, stampile, iar hartii, stat la coada si tot asa pana renunta lumea.. oricum pensie nu mai vedem in 20-30 ani, se salveaza care cum poate
      • +15 (15 voturi)    
        eu stau la coada... (Joi, 19 aprilie 2018, 15:53)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        stiu ca si privatii pot sa dea faliment...

        dar statul SIGUR nu o sa ne dea nici un rahat ca pensie!

        sa fac tot ce pot ca sa raman la pilonu 2 e o decizie logica de maximizare a sanselor de a primi o pensie si de maximizare a valorii acelei pensii!
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate nu e chiar asa (Joi, 19 aprilie 2018, 21:54)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Treaba asta cu procesul comun nu tine, pentru ca fondurile nu sunt private, ci sunt fonduri de stat ADMINISTRATE privat. Diferenta importanta.

      Sunt convins ca ar putea la fel de bine sa le nationalizeze peste noapte, absolut legal, ca doar ei fac legile, insa o fac asa, etapizat si deversionist, pentru ca le e frica de multime, nu vor sa agite toate spiritele odata.

      Practic vor sa ne reguleze, dar sa arunce petarde d'astea pe post de alifie, sa nu te prinzi decat prea tarziu ca ai fost regulat. Asa functioneaza treaba si cu toate modificarile pe care jegosii astia le fac, de la legile justitiei pana la cele ale salarizarii.

      Prima palma zdravana trebuie sa o simta la primele alegeri, europarlamentare. Daca o vor incasa serios, mai avem o sansa, daca nu, atunci vor prinde si mai mult curaj.

      Intre timp.. proteste, sula in coaste, jurnalisti ceva mai tupeisti, intrebati de sanatate periodic, etc., sa simta o presiune constanta.
      • +2 (2 voturi)    
        din pacate... (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nescu

        oamenii s-au plictisit de proteste...
        au vazut ca nu au nici un efect si s-au diminuat...
        in schimb efectul devastator pt tara asta e ca oamenii au mai putina speranta ca oricand... si desi inca nu sunt cifre statistice (si cu INS sluga guvernului nici nu o sa fie) la pariu ca au inceput sa plece si mai multi din romania...

        noi nu o sa primim pensia pentru ca efectiv cand o sa ajungem la pensie nu o sa mai fie suficienti oameni care sa munceasca pentru a ne acoperi pensia SAU pentru a sustine tara asta...
        deja suntem la o masa critica...
        in 10-20 de ani o sa fim obligati sa "importam" arabi, indieni sau africani...
        dar na /// bosorogii au votat convinsi ca "noi nu ne vindem tara".... o dam gratis!
  • +33 (33 voturi)    
    in acest caz propun doamnei de la NN (Joi, 19 aprilie 2018, 14:55)

    CVL [utilizator]

    sa ii actioneze ijn instanta pe dl. Misa, pe dna Vasilescu si pe dl. Dragnea pt amenda incasata pe nedrept. Contributorii la pilonul II care au vazut deja scaderea o vom sustine. Pentru faptul ca ati acuzat-o ca minte, cand de fapt nu mintea deloc femeia, iar mincinosii erati voi, sa va cheme in instanta pe persoana fizica, ca ati denigrat-o si nu cumva sa ii platiti daunele din banii nostri (asa cum a facut guvernul cu amenda pe neregulile la fonduri europene platite din banii nostri).

    Iar voi, "alesilor", care nu aveati nicio problema cand ati preluat guvernarea dupa alegeri, ar trebui sa platiti pentru proasta guvernare. Acum, va intreb: la bloc daca administratorul fura ii ziceti: bravo, ramaneti in continuare, ca platim noi paguba facuta de dvs? sau il dati afara?

    As vrea sa stiu cum explicati voi dezastrul spre care ne indreptati, cresterile incontrolabile de preturi, stoparea investitiilor, cresterea dobanzilor, inflatia?
    • +12 (12 voturi)    
      si as mai continua, (Joi, 19 aprilie 2018, 15:36)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      si furtul pilonului II?

      Daca tot insistati ca de acum sa puneti mana pe toti banii nostri (ca sigur nu va vor ajunge nici astia si mai inventati voi, smecherilor, taxa pe respirat, pe mers, pe somn, pe mancat, pe ascultat pasarile in parcuri, de vazut pasarile in copaci, pentru ca avem masina alba, sau albastra, sau lila in picatele, pe mers la toaleta pentru numarul 1, alta pentru numarul 2, si sigur mai inventati voi altele), banii astia stransi de noi pentru iesirea la pensie vrem sa ni-i mutam la pilonul III.

      Eu totusi cred ca veti avea o surpriza daca tot o tineti langa cu nationalizarea pilonul;ui II. Daca pana acum oamenii au iesit in transe, care cum era afectat de mutarea contributiilor si legea salarizarii, s-ar putea ca de data asta sa se obtina o adunare in strada in numar mai mare decat milionul la care viseaza Dragnea si Tariceanu pentru familia moderna (adica adulter, divort, insuratoare ori de cate ori ii vine (de preferat cu fete din ce in ce mai tinere)).
  • +20 (20 voturi)    
    HOTIE FARA MARGINi (Joi, 19 aprilie 2018, 15:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acesti TICALOSi sunt in stare de orice, inclusiv sa fure banii din Pilonul II. Din 89 incoace nu au existat BORFASI si PENALI mai multi in cocina numita PSD (ALDE, UDMR), nici guvern mai incompetent si mafiot. Pur si simplu TARGOVISTE pare singura cale de urmat.
  • +23 (23 voturi)    
    Si cand te gandesti ca totul pleaca de la CNA (Joi, 19 aprilie 2018, 15:25)

    Cataleya [utilizator]

    Da, CNA-ul ala condus de 7 ani de inculpata Laura Georgescu.
    Daca CNA-ul si-ar fi facut datoria, macar pe jumate pe cat ar trebui, Antenele si RTV ori ar fi fost deja falimentare si desfiintate, ori ar fi avut doar 1/10 din sustinerea pe care o au acum.
    3-4 milioane de romani inculti si fara nicio urma de discernamant politic sunt manipulati in continuare de rahatii de la Antene.

    Bon voyage rumunski!
  • +8 (8 voturi)    
    pe principiul (Joi, 19 aprilie 2018, 15:47)

    ABBV [utilizator]

    am luat minus pt ca am spus PARLAMENT DIZOLVAT....ehh pe principiul "fierbe broasca incet si nu va sari din oala" si-au aprobat parti din ordonanta 13 si vor aproba o forma prin care se va putea fura si mai mult . Pe acelasi principiu vor face hocus pocus cu pilonul II. Fara a fi inlaturati de la os vor face japca nationala. Trist ca e pe banii nostri. Si orice ar face si ar renunta in urma unor manifestatii vor reconsidera ulterior. Deci pana nu pleca ....
  • +6 (6 voturi)    
    avem termen (Joi, 19 aprilie 2018, 19:54)

    cosminbut [utilizator]

    pana in 2000 20 ne rezolva psd-ul si cu pensiile si cu salariile si cu sanatatea, educatia, armata, politia, cultura si mai ales religia; hai sa ne vedem sanatosi in Siberia.
  • +7 (7 voturi)    
    Tara lor, probleme pentru noi (Joi, 19 aprilie 2018, 20:33)

    Popandau [utilizator]

    psd si alde te iubim ca ca tine nu gasim.
    Ne-ai rezolvat salariile cu o caratista terminata la jurnalism.
    Pensiile se duc si ele beeep.
    Ne-ai inarmat cu arme vechi aruncate de altii la pret de nou.
    Ai pensionat militari specialisti carora le platesti pensii mai mari decat platesti salariile noilor angajati...
    Cu legile ai facut-o praf si pulbere. Tu ai inventat puscaria de sambata si ai desfiintat abuzul in serviciu.
    Draga psd si alde esti prost, foarte prost.
    Din cauza ta pleaca romanii din tara si intr-o buna zi cu soare pe cer, vei plati toate prostiile pe care le faci.
    Asta e o lege pe care n-o poti schimba. Sic!
  • +10 (10 voturi)    
    pensii (Joi, 19 aprilie 2018, 21:39)

    MisuG [utilizator]

    Daca idiotii astia se ating de pilonul II vor avea parte de o mare supriza ! Veti vedea in strada atatia oameni cati n-ati mai vazut pana acum!
    Statul este cel mai prost administrator. Am facut cont si la stat si la privat sa vad cati bani am la fiecare pilon.
    La stat situatie este neclara si nu sti cati bani s-au strans acolo si oricum nu ma vor ajuta cu nimic pentru ca se tot schimba legea, punctul de pensie, etc. La privat vad negru pe alb cat intra in fiecare luna si cati bani s-au adunat pana acum in cont. Muncesc de cca 30 de ani si de vreo 10 contribui la pilonul II! Sunt banii mei si nu se va atinge nimeni de ei. In caz contrar voi da in judecata ciuma rosie! Si inca ceva: daca astia se ating de pilonul 2 veti vedea atatia oameni in strada cati n-ati vazut nici la Revolutie! Si 100% ciumatii rosii vor pierde guvernarea si poate se pierd si dintre ei,,,,,
  • 0 (2 voturi)    
    optati, nu optati vremea democratiei trece... (Vineri, 20 aprilie 2018, 7:13)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Pilonul I, II, III....N, exercitati-va activ optiunea!
    • 0 (0 voturi)    
      poate Da, poate Nu dar... (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ceva ramane - libertatea de miscare - atat cat o avem acum, sa ne traiasca!

      PA si PU!
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptul de a alege (Vineri, 20 aprilie 2018, 7:13)

    arkade [utilizator]

    Aici e vorba de dreptul de a alege intre pilonul 2 si pilonul 1.

    Vor face aproape imposibila ramanerea la pilonul 2, dar cine e interesat, o sa ramana. Un procent foarte mare din populatie nu se va deranja sa mearga sa depuna acte si sa urmeze proceduri pentru a ramane la pilonul 2. Asta pentru ca nu stiu ce e pilonul 2 sau nu ii intereseaza sau nu au incredere in privat.

    Se va putea ajunge la discutii de genu: administratorii de pensii pilonul 2 nu mai fac suficient profit si vor sa plece din tara.
  • +2 (2 voturi)    
    dacă e să alegem (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:04)

    Marcel2 [utilizator]

    de ce nu ne oferă onor guvernul să optăm cu totul virarea către pilonul II și III a sumelor de virat către pilonul I?
    Să ne dea un semn de adevărată democrație...
  • -3 (3 voturi)    
    Fix ca in occident (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:32)

    galeo [utilizator]

    Pensia privata este optionala, iar pensia de stat e in valoare mica, egala pentru toata lumea.

    Trendul e sa lucrezi ca si contractor, azi in Romania, peste un an in UK sau mai stiu eu unde.
    Nu vad de ce sa fii obligat sa cotizezi la pilonul 2 daca ai venit poate in Ro doar sa lucrezi 2-3 ani si apoi sa pleci in alta parte.
    • -1 (1 vot)    
      Vai de de prostii... (Marţi, 8 mai 2018, 18:11)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      1) Pensia de stat de valoare mică, egală pentru toată lumea? Unde mama zmeului ai văzut tu așa ceva?
      2) Pilonul 2 nu e pensie privată. E doar administrată privat. Banii aceia nu sunt ai mei, sunt ai statului, administrați privat pentru că statul a priceput că peste 25/30 ani nu va mai avea de unde da pensii.
      3) Trend and shit! Hai să stricăm tot pentru un 0,5% din populație care pleacă din țară și se întoarce apoi... Oricum, cei ce pleacă și muncesc dincolo nu vor sta în banii pe care i-au cotizat la P2.
      Așa că îți doresc un călduros: Lasă-ne!
  • 0 (0 voturi)    
    Calcul perfid (Miercuri, 23 mai 2018, 7:59)

    degrize [utilizator]

    Exact cum am mai spus: Cine a contribuit la P2? Cei care aveau maxim 45 de ani in 2008. Cine voteaza PSD? Cei care aveau peste 45 de ani in 2008 si care nu au cotizat niciun leu la P2. Tinerii nu prea voteaza, in schimb pensionarii da. Deci... pe ei, pe banii lor, ca astia oricum nu prea se duc la vot.