Darius Vâlcov le-ar fi prezentat șefilor administratorilor de pensii private un draft care prevede contribuții zero la pilonul II și i-ar fi amenințat cu ridicarea licențelor dacă se află - surse

de Adrian Vasilache, Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 16:37 Economie | Asigurari


Darius Valcov
Foto: gov.ro
Darius Vâlcov, consilierul premierului Viorica Dăncilă, i-ar fi chemat la Palatul Victoria pe șefii celor șapte administratori de pensii private, cărora le-a prezentat un draft de proiect în care se stipulează contribuții zero la Pilonul II de pensii, scrie Cotidianul.ro, fără a preciza când a avut loc întâlnirea. Cei șapte administratori ar fi fost amenințați cu ridicarea licenței de funcționare dacă draftul respectiv ajunge în spațiul public, mai scrie publicația. Surse din industrie au confirmat pentru HotNews.ro că Darius Vâlcov le-a prezentat în luna martie la Guvern un scenariu potrivit căruia pilonul II de pensii să devină opțional și niciun ban să nu mai fie virat în acest sistem, de la 1 iulie 2018, dar că întânirea a fost solicitată de administratorii fondurilor de pensii.
  • UPDATE (18:41) Comunicat oficial al APAPR: "În ultimele luni, Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR) a participat la mai multe discuții cu oficiali din sectorul public, inclusiv cu dl. consilier de stat Darius Vâlcov, despre necesitatea și importanța sistemului de pensii administrate privat pentru viitorii pensionari și pentru economia României în ansamblu. APAPR nu a primit până în acest moment niciun document oficial care să prezinte planuri concrete ale Guvernului privind Pilonul II de pensii private."

Amintim faptul că HotNews.ro a scris în premieră în data de 19 aprilie, pe baza unor informații prezentate de surse guvernamentale, că "Guvernul lucrează la un scenariu potrivit căruia pilonul II de pensii să devină opțional și niciun ban să nu mai fie virat în acest sistem, de la 1 iulie 2018 pentru a forța astfel cele șapte milioane de participanți la fondurile de pensii private de pensii să opteze pentru sistemul public de pensii".

Și senatorul PNL Florin Cîțu a declarat în seara de 18 aprilie la Digi24 că "Informația care circulă în prezent în acest sector este că se lucrează la un proiect de lege care va reduce contribuția virată către Pilonul II de la 3,75% (n.a din venitul brut) în prezent la 0, în partea a doua a acestui an".

  • "Guvernul pregătește "bomba nucleară" pentru Pilonul II și Bursa de la București: contribuții ZERO în a doua jumătate a anului, pentru a forța cei 7 milioane de participanți la fondurile private de pensii să se transfere înapoi la sistemul public de pensii. Guvernul vrea astfel să împuște doi iepuri deodată: face "economie" la buget de 800 milioane euro netransferând niciun leu în conturile oamenilor din Pilonul II de la 1 iulie și în acest fel îi convinge cu forța să revină la sistemul de pensii de stat, dând mesajul că oricum vrea să închidă definitiv Pilonul II.", au declarat în data de 19 aprilie pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

Pentru detalii citește: EXCLUSIV Scenariu al Guvernului Dăncilă pentru a convinge oamenii să opteze pentru sistemul public de pensii: Contribuții zero de la 1 iulie 2018 către Pilonul II de pensii


Analiștii financiari
membri ai CFA România au atenționat în luna aprilie a acestui an că "în cazul în care contribuțiile viitoare la pilonul II ar fi direcționate către bugetul de stat, aceasta ar avea un efect catastrofal pentru piața de capital"

"Peste nouă miliarde de euro s-au strâns în conturile fondurilor de pensii private obligatorii din România. Peste 60% din aceste sume finanțează deficitul bugetar sau datoria publică deoarece sunt investite în obligațiuni emise de statul român, iar 20% din aceste sume asigură lichiditatea pieței de capital de la București. În cazul în care contribuțiile viitoare la pilonul II ar fi direcționate către bugetul de stat, aceasta ar avea un efect catastrofal pentru piața de capital.", a atenționat miercuri Asociația analistilor financiari CFA Romania.


În 12 aprilie, premierul Viorica Dăncilă a anunțat pregătirea unui „cadru nou” pentru Pilonul II de pensii, afirmând că „nicio persoană nu va avea o pensie diminuată de la stat dacă contribuie la pilonul II de pensii”.

Ne vom asigura că nicio persoană nu va avea o pensie diminuată de la stat dacă contribuie la Pilonul II de pensii”, a spus Dăncilă.

Premierul a anunțat tot atunci formarea unei „echipe” care va discuta cu administratorii de pensii private și cu reprezentanții beneficiarilor „pentru a crea un cadru nou, european”.



Citeste mai multe despre   


















16857 vizualizari

  • +42 (44 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 8 mai 2018, 16:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sa foloseasca si banii din pilonul 2, ca se termina si aia in 6 luni. Si dupa aia, sa vedem ce mai inventeaza. Poate asta e sansa noastra, sa se darame tot, sa nu se mai aleaga piatra de piatra, dupa care sa putem construi ceva pe baze sanatoase, daca o mai ramane cineva in tara pina atunci.
    • +16 (18 voturi)    
      Cred ca miza (Marţi, 8 mai 2018, 18:03)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      tine de contributiile lunare nu neaparat de nationalizarea banilor stransi.
      • +7 (9 voturi)    
        Vor fi aia dati afara cand va face el puscarie (Marţi, 8 mai 2018, 20:04)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Stati linistiti, nu pleaca nimeni.
        • +4 (4 voturi)    
          Well . terorism financiar de stat ! Jigodil Valcov (Miercuri, 9 mai 2018, 8:20)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          Well . terorism financiar de stat - marca Jigodlil Valcov, zis si "te-am vazut printre morminte" ...

          Jigoldil (corcitura de jigxdxe cu lingou de aur) vrea sa puna mana pe contributiile de la pensii, sa le cheltuie pe pensii "speciale" pentru "alesii statului".

          Jigoldil perpetueaza hotia facuta de statul opresor roman prin furtul contributiilor pentru pensii si asigurari de sanatate, cu noi masura de spoliere a celor care muncesc si produc.

          Este cazul sa urmam exemplu din serviciile de sanatate - cu organizarea unor greve - care sa loveasca in guvern si acolotii lor, pusi pe furtisag.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
        • +3 (5 voturi)    
          Vantu a fost un bun crestin! (Miercuri, 9 mai 2018, 9:37)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          Cand a furat banii de la FNI, Vantu a fost un bun crestin, a furat doar bani jucati la noroc!

          PSD-ul fura pensile tuturor romanilor , care vor fi in cativa ani batrani, bolnavi si cu siguranta saraci!

          fmm PSD!
        • -1 (1 vot)    
          Vantu a fost un bun crestin! (Miercuri, 9 mai 2018, 9:37)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          Cand a furat banii de la FNI, Vantu a fost un bun crestin, a furat doar bani jucati la noroc!

          PSD-ul fura pensile tuturor romanilor , care vor fi in cativa ani batrani, bolnavi si cu siguranta saraci!

          fmm PSD!
          • 0 (0 voturi)    
            Statul l-a garantat pe escroc (Duminică, 13 mai 2018, 17:29)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            cum a fost ala bun crestin? Ce il bagi in ciorba?
            • 0 (0 voturi)    
              Dar Pilonul 2, nu tot de Stat e garantat? (Luni, 14 mai 2018, 13:48)

              pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              De ce sa-l fure PSD-ul?

              Sa-l ia de la pensii garantate si sa-l dea la ajutoare sociale?
      • +1 (1 vot)    
        deocamdata asha e (Miercuri, 9 mai 2018, 10:02)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Banii strinsi vor fi si greu de nationalizat. Cel putin in prima faza. Dar fondurile care administreza P2 s-ar putea sa fie impinse sa renunte la a le mai administra, statul devenind astfel administrator la P2, fonduri din care va finanta deficitul sau diverse companii de stat la o dobanda bine aleasa, iar banii se vvor pierde usor, usor, pina nu va mai ramane nimic.

        Oricum, daca situatia asta continua si daca in 2019 nu se da un semnal puternic ca PSD e pe duca, foarte multi din cei care cistiga bine azi in Romania in privat vor emigra in masa. O Romanie care merge in directia asta e clar ca devine nelocuibila
    • +11 (11 voturi)    
      nu se termina (Marţi, 8 mai 2018, 18:20)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pt ca lunar muncitorii vireaza un procent de contributii la privat.
      • +1 (1 vot)    
        nu muncitorii, ci statul (Miercuri, 9 mai 2018, 10:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Azi, din cei 25% din brut, 21.25% merg la bugetul de stat si 3.75% la P2. Daca miine se da o lege ca toti cei 25% merg la P1, nu mai ajunge nici un ban la P2
    • +1 (1 vot)    
      Pai banii aia... (Miercuri, 9 mai 2018, 13:36)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      care sunt virati la pilonul II inseamna 800 milioane euro anual, ceeace pentru psd inseamna o gura de oxigen...in fiecare an!

      Deci banii astia se vireaza lunar din cotizatia pe care o platesti catre pilonul I!
      Deci pentru statul psd-ist asta este o cheltuiala lunara pe care nu mai vrea sa o aiba.
      Psd are nevoie de banii astia...800 mil euro/an!
      Nu are cum sa nationalizeze ceeace s-a strans deja la fondul de pensii din pilonul II.

      Cu alte cuvinte fondul de pensii pilonul II (administrat privat) va ramane cu banii stransi pana la data sistarii decatre stat a virarii contributiei catre acest pilon.
      Daca s-at atinge de banii stransi in fondurile pilonului II ar insemna ca ne intoarcem in anii ‘90 cand valuta aflata in conturi s-a transformat peste noapte in lei...la o inflatie de 50-80%.
      • +1 (1 vot)    
        si ti se pare imposibil? (Miercuri, 9 mai 2018, 15:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Cind, spre exemplu, sefa TVR e chemata la audieri in parlament, dar nu are voie nimeni sa-i puna intrebari, ti se pare ca suntem departe de anii '90?

        Vor vedea ce va fi, dar eu prevad ceva de genul: administratorii pilonului 2 sunt fortati sa renunte la administrare (am vazut cu totii cum a fost executata sefa NN penrtru o simpla declaratie), dupa care statul va aparea ca unica solutie de administrare, dupa care baietii buni vor sifona usor, usor banii pina nu va mai ramane nimic.
  • +39 (39 voturi)    
    Din ciclul... (Marţi, 8 mai 2018, 16:45)

    raulito [utilizator]

    “Mai, animalule!” si “cap de porc”
    • +14 (14 voturi)    
      Cica (Marţi, 8 mai 2018, 18:15)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      ...asa se alinta ei.
  • +42 (42 voturi)    
    Romanii tratati ca la ferma animalelor (Marţi, 8 mai 2018, 16:53)

    cartofil [utilizator]

    Napoleon, la ferma lui din Teleorman isi rade in barba
  • +52 (52 voturi)    
    "Domnul" valcov (Marţi, 8 mai 2018, 16:54)

    Bogdan_100 [utilizator]

    e asteptat in celula pentru fapte de coruptie foarte grave nu sa faca scamatorii cu pesiile dupa ce a distrus cu "genialul" program finantele tarii
    • +2 (2 voturi)    
      si de acolo (Miercuri, 9 mai 2018, 9:34)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      va conduce in continuare, pentru ca va fi angajat consilier la Palatul Victoria = va fi adus in fiecare dimineata cu duba si dus inapoi seara;
      interesul national o cere: cum am putea tine o asemenea valoare nationala neutilizata la parnaie ?

      iar in negocierile cu BNR, sindicatele etc., la dreapta lui Dragnea sau Dancila va fi un discret personaj cu ochelari de soare si un costum elegant in dungi, care din cand in cand se va uita la ceas - ca la ora 16.00 ii pleaca duba
  • +33 (33 voturi)    
    aha, (Marţi, 8 mai 2018, 17:02)

    nesuferitu [utilizator]

    si unde i-a dus? intr-un cimitir, ceva?
  • +45 (45 voturi)    
    Vom alege modelul romanesc! (Marţi, 8 mai 2018, 17:03)

    vio7 [utilizator]

    Fugi din Romania cat mai sunt deschise granitele!Se joaca acel condamnat penal Valcov cu pensia noastra-si cu aia din pilonul 2,nu va faceti iluzii-si noi stam si ne minunam si ne lamentam pe aici!E de strigat la cer- cata capacitate de inghitit mizerii are romanul!
    • +2 (2 voturi)    
      cine se joaca ?? (Joi, 10 mai 2018, 9:09)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Nu aceasta lepadatura se joaca cu soarta romanilor ci gasca de magistrati care au nevoie de zeci de ani sa-l priponeasca, desi au TOATE doveziile sub nas !S-au facut deja experiente cu Ghita,Mazare,Udrea etc.Cic
  • +41 (45 voturi)    
    V-am zis ca ne ia pensia. Voi tot n-ati votat. (Marţi, 8 mai 2018, 17:09)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    USR nu au fost suficient de buni pentru voi. Ei bine, luati-va la revedere de la pensie, va da statul mumu cand veti iesi la pensie.
  • +41 (41 voturi)    
    Noaptea mintii (Marţi, 8 mai 2018, 17:14)

    florinos [utilizator]

    Principalul partid de la guvernare este condus de un condamnat penal iar primul ministru il are consilier pe Valcov care este condamnat pentru spălare de bani, in tarile civilizate aceste personaje ar fi fost eliminate total din viata publică.
  • +30 (30 voturi)    
    mda (Marţi, 8 mai 2018, 17:16)

    getmyextip [utilizator]

    Mda, suna a ceva ce ar face valcov.
    Puteti cauta pe net cum ii ameninta pe locuitorii unei comune din Olt in caz ca nu voteaza candidatul PSD.
    • +7 (7 voturi)    
      In legea italiana amenintarea e considerata (Marţi, 8 mai 2018, 21:46)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      infractiune mafiosa.
  • +25 (25 voturi)    
    mda (Marţi, 8 mai 2018, 17:29)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Atat se joaca cu mutatul contributiilor alora incat pana la urma o sa ia cu totul pilonul II si o sa-l verse la pilonul I.

    Au si dreptul, aia sunt banii de la Pilonul 1 administrat privat, in Pilonul 2.

    Si apoi urmeaza restul, inclusiv pensii private, ca le administreaza Olguta mai bine decat oricine altcineva.

    JOS CIUMA ROSIE!
  • +34 (34 voturi)    
    miscare proasta (Marţi, 8 mai 2018, 17:29)

    andimi [utilizator]

    Banii sunt ai celor care au virat, eu unul nu am de gand sa ii las sa se duca la bugetul de stat si voi vorbi cu toti cunoscutii mei sa faca la fel. Daca ne pun sa optam, optez ca acesti bani sa mearga la pensii private, iar pensia de la stat (cat o mai ramane) nu au cum sa mi-o ia ca e drept constitutional. Vor fi insa destui fraieri care vor cade in aceasta capcana, iar la pensie tot cu bani putini se vor trezi, pentru ca populatia se duce tot in jos. Cum o dai e prost, ba exista riscul sa se duca naibii si piata de capital, asa amarata cum e.
    • +12 (12 voturi)    
      Exact, asa a fost in Ungaria, statul a amenintat (Marţi, 8 mai 2018, 19:02)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      oamenii ca trebuie sa verse pilonul II la stat, adica la pilonul I, altfel nu vor lua pensie.

      Mai tarziu s-a dovedit neconstitutionala amenintarea, dar multi oameni deja trecusera la pilonul I, la care erau oricum, deci au pierdut banii de la pilonul II.

      Intre timp, fondurile pilon II din Ungaria sunt in continua crestere, ca si in Romania.
    • -7 (15 voturi)    
      Lol (Marţi, 8 mai 2018, 19:02)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Nu va fi nicio "optiune". Iti vor muta banii de la P2 la P1. Nu a fost niciodata optional P2, singura alegere ai avut-o cand ai desemnat un administrator privat sau altul.

      Nu ai nicio pensie de stat, pe numele tau, si daca vei avea, ceea ce e putin probabil, va fi platita din banii celor care vor munci atunci cand vei iesi la pensie.

      Oricum P2 ala e foarte putin, 3-5% din contributiile pentru pensii, NU din brut. Deci vreo 0,00X din brut.

      Vrei pensie privata - P3. Restul e gargara.
      • +6 (6 voturi)    
        NU prea are sens ce spui. (Marţi, 8 mai 2018, 20:16)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui HP

        5% e enorm. In 45 se ani de munca se strang o gramada de bani daca ai un salariu bun. Si da, este cea mai buna optiune pentru ca la pensie sa nu mai depinzi de stat. Banii sunt ai tai si ai familiei tale, nu sunt ai statului, este cel mai corect mecanism existent intr-o societate democratica. Asa e in Elvetia, asa e in SUA. Sigur, e un sistem in care trebuie sa fii extrem de constient si cumpatat in ce priveste cheltuielile si extrem de responsabil. La noi nu probabil sunt mult prea multi care considera ca pensia e departe si prefera sa lucreze la negru.
      • +8 (8 voturi)    
        nu e chiar asa (Marţi, 8 mai 2018, 20:21)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui HP

        usor de spus, insa la P2 exista fond nominalizat (eu stiu cati bani s-au strans in numele meu), sa vedem cum justifica ei trecerea banilor si nu e nationalizare? Pierde statul la orice instanta internationala daca se ajunge la procese. Nu e asa simplu, ne vom lupta.
      • +2 (2 voturi)    
        nu e adevarat (Miercuri, 9 mai 2018, 9:58)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        pilonul 2 e 3.75% din brut, in conditiile in care contributia la pensie e de 25% din brut. Adica 15% din pensie.
  • +13 (13 voturi)    
    Psd e la ananghie, e in foame de bani (Marţi, 8 mai 2018, 17:51)

    Dalinar [utilizator]

    Asteptati-va la ce e mai rau. Ganditi-va, pana si maxeta cu postacii sai, astia is o adunatura de tembeli cleptomani....
  • +14 (14 voturi)    
    jaful continua (Marţi, 8 mai 2018, 18:12)

    CRMS [utilizator]

    Trebuie sa-si asigure supravietuirea pana reusesc sa treaca legile pentru penali. Dupa accea nu le mai pasa de nimic, pot pleca linistiti acasa sa pape fara grija tot ce au furat pana acuma.
    Grija lor este sa nu ia sandramaua foc inainte sa apuce ei sa iasa cu prada.
  • +10 (10 voturi)    
    pai daca am iesit in frig pentru justitie (Marţi, 8 mai 2018, 18:17)

    CVL [utilizator]

    hai sa vedem daca suntem dispusi sa dam vrabia din mana pentru cioara de pe gard cand vorbim de pensia noastra!

    Daca tot esti smecher, mai guvernule (nu meriti G!!) cauta si gaseste mata fonduri suplimentare (adica nu mai fura) ca sa faci acel fond pe care iti doresti sa il investesti sa imi demonstrezi tu, (care actualmente nu esti in stare sa iti gestionezi bugetul (afara de cel propriu in care iti scurgi prin diverse mijloace banii: panselute, borduri, studii de fezabilitate, concerte)) ca poti fi la fel de capabil ca fondurile private. Altfel imi intaresti ideea ca esti neprofesionist si hot, si incerci sa ma talharesti
  • +10 (10 voturi)    
    Nu am scapat de Balalau din Scornicesti (Marţi, 8 mai 2018, 18:28)

    Maniu [utilizator]

    care tot mai face legi in Bucuretsi. La 30 de ani de la caderea lui Ceausescu aceiasi tampiti - de data asta si talhari! - ne decid soarta din cauza snobilor si a hipsterilor care nu se duc la vot! Asa va trebuie bei, stati acasa ca e mai cool decat sa va miscati sa nu zic cuvantul italian omonim! la vot!
    • -1 (1 vot)    
      Terminati, domnule, cu idiotenia asta... (Miercuri, 9 mai 2018, 9:38)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... cu hipsterii care nu se duc la vot. Habar n-aveti, nici dvs. si nici altcineva, cine s-a dus si cine nu s-a dus la vot. Incep sa cred ca povestea asta e o fumigena, colportata deliberat ca mijloc de distragere a atentiei.
      Sau, mai bine, luati-va de mana cu pesedistii (deghizati sau nu) care au inventat termenul de "tefele" ca sa descrie exact hipsterimea care a iesit si iese de un an si jumatate in strada ca sa protesteze... vad ca si unii si altii ati gasit acelasi vinovat de serviciu.
      Logica beton de postac - tefeleii nu s-au dus 15 minute la vot si de aia s-au iontamplat toate nenorocirile, dar petrec zeci si zeci de ore in strada, in viscol si ploaie. Nici o contradictie intre cele doua, nu?
      Hai ca puteti mai bine...
  • +12 (12 voturi)    
    Scopul (Marţi, 8 mai 2018, 18:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotii vor sa fure TOT, TOT! Dracnea, V\lcov si ceilalti penali din cloaca de mafioti numita PSD+ALDE+UDMR au luat-o razana rÎu. Trebuie goniti cu pietre, iar pentru ceea ce fac, trebui judecati ca tradatori ai interesului national. Altminteri, Ro va disparea curând de pe harta Europei. Dacă ceasta târâtura a si amenintat, atunci UN NOU PROCES PENAL il asteapta,
  • +10 (14 voturi)    
    Macar unul din cei 7 (Marţi, 8 mai 2018, 18:46)

    ady77 [utilizator]

    Daca iese si ar confirma, imediat or sa iasa si ceilalti si atunci sa vezi " petrecere".
    Valcov ar da inapoi, guvernul o sa se imprumute si mai mult, iar de platit vor platii si nepotii nostrii.
    Asa ca mai bine sa se aleaga praful si de pilonul 2, decat sa plateasca si nepotii.
    Grecii au fost "parfum" pe langa cum o sa fim noi, ca nici sa protestam nu mai stim.
    Noi oricum nu avem de nici unele,
    • +1 (1 vot)    
      pai ar mai fi si o alta solutie: (Miercuri, 9 mai 2018, 10:20)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      pentru ca sunt incapabili, sa isi dea demisia. Si ramane si pilonul II si se atenueaza si criza in care ne-au aruncat PSD-istii si ALDE-istii si UDMR-istii. Faptul ca daca nu acceptam resmnati sa ne fure ca altfel vedem noi ce patim nu e de acceptat.
  • +14 (14 voturi)    
    Asta ar trebui arestat (Marţi, 8 mai 2018, 19:02)

    barny [utilizator]

    si infundat puscaria cu el. Acolo la tubulatura se lecuieste el de tacticile astea de gangster.
  • -8 (12 voturi)    
    e clar ca au bunavointa SRI (Marţi, 8 mai 2018, 19:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar ma intreb oare pe ce lege de functionare activeaza si in folosul cui?
    • +3 (3 voturi)    
      Te referi la grupul infractional organizat (Miercuri, 9 mai 2018, 9:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      cunoscut ca si psd, condus de infractori condamnati definitiv? :-)))
  • +4 (4 voturi)    
    cum adica? (Miercuri, 9 mai 2018, 8:30)

    mctweety [utilizator]

    ai sunt banii mei pe care i-am platit in contul unei firme private, deci am dreptul sa sa ii administrez eu cum vreau, atata timp cat am putu sa-mi aleg un fond unde sa contribui. Exact in acelasi mod eu vreau sa-mi primesc banii inapoi impreuna cu performantele obtinute de fondul respectiv de-a lungul vremii, de cand contribui. Ca ce chestie vine statul sa-mi confiste banii si sa faca ce vrea cu ei? sunt dator cumva? face ce vrea el? Eu zic ca daca se intampla asa ceva, automat sa-l dam in judecata si ne recuperam banii!!! eu nu vreau sa platesc nimic nici unui alcoolist din crasmele teleormanene sau alte zone de interes strategic (electoral)!
  • +5 (5 voturi)    
    Un personaj toxic acest Valcov! (Miercuri, 9 mai 2018, 8:55)

    Geo6101 [utilizator]

    Cumva, ceea ce face el acum se cheama Abuz in serviciu si trafic de influenta?