Liviu Dragnea a raspuns în locul Vioricăi Dăncilă la întrebarea dacă se lucrează la un proiect pentru contribuții 0 la pilonul II de pensii: Este o prostie și o minciună. Asta ca să nu complicăm mult răspunsul

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 19:13 Economie | Asigurari


Liviu Dragnea, raspunzand in locul premierului Dancila
Foto: Captura Facebook
​"Eu sunt mai dur și doamna prim ministru este mai elegantă. Vă spun că este o prostie și o minciună. Asta ca să nu complicăm mult răspunsul.", a declarat miercuri Liviu Dragnea, răspunzând unei întrebări adresate inițial Vioricăi Dăncilă. Un reporter a întrebat-o pe Viorica Dăncilă dacă este în lucru la nivelul Ministerului de Finanțe un proiect de ordonanță pentru contribuții 0 la pilonul II de pensii private, dar președintele PSD a răspuns în locul ei.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, și premierul Romîniei, Viorica Dăncilă, au făcut mai multe declarații miercuri în Parlament, un subiect atins fiind și cel legat de schimbările care pe care Guvernul le-ar pregăti la nivelul pilonului II de pensii.

În înregistrarea video publicată pe pagina de Facebook a PSD (vezi de la minutul 10:30) se poate vedea cum o reporteră îi semnalează liderului PSD, Liviu Dragnea, că investitorii străini reclamă că reforma sistemului de pensii este facută cu lipsa de transparență.

La solicitarea lui Liviu Dragnea de a fi mai exactă, reportera îi spune că astăzi Consiliul Investitorilor Străini a transmis un comunicat de presă prin care și-a exprimat îngrijorarea privind reforma sistemului de pensii, posibilitatea desființării pilonului II de pensii  și faptul că nu sunt date mai exacte.

În replică, președintele PSD a spus următoarele:


  • "Eu respect orice investitor din Romanaia, dar eu respect oamenii care spun adevăruri și care expun păreri despre lucruri făcute, nu despre zvonuri. Altfel, trag concluzia că este o acțiune politică. Este foarte simplu. În momentul în care orice instituție privată, publică își dă cu părerea despre ceva ce nu există, este doar parte dintr-un cor de..de.. mă rog, oameni care critică așa pentru că trebuie să critice. Despre ce reformă a sistemului de pensii vorbim când nu a apărut nimic oficial, nu am început o discuție clară? Despre ce pilon II de pensii putem vorbi în condițiile în care nimeni în mod oficial nu a prezentat un proiect? Despre asta este vorba..", a spus Dragnea.

Acesta a fost momentul în care un alt reporter insistă pentru un răspuns de la premierul Viorica Dăncilă: 'Dar este în lucru la nivelul Ministerului de Finanțe un proiect de ordonanță pentru contributivitate 0 la Pilonul II de pensii? Doamna Dancila!'

Liviu Dragnea a intervenit, cerând reporterului să repete întrebarea, așa că acesta a reformulat astfel: 'Se lucrează la un proiect de ordonanță pentru contributivitate 0 la pilonul II de pensii?'

Președintele PSD a spus atunci următoarele: "Eu sunt mai dur și doamna prim ministru este mai elegantă. Vă spun că este o prostie și o minciună. Asta ca să nu complicam mult răspunsul"

Atenție la jumătățile de adevăr spuse de șeful PSD: Ce a informat HotNews.ro în exclusivitate despre scenariul contribuțiilor 0 la pilonul II de pensii


Amintim faptul că HotNews.ro a scris în premieră în data de 19 aprilie, pe baza unor informații prezentate de surse guvernamentale, că "Guvernul lucrează la un scenariu potrivit căruia pilonul II de pensii să devină opțional și niciun ban să nu mai fie virat în acest sistem, de la 1 iulie 2018 pentru a forța astfel cele șapte milioane de participanți la fondurile de pensii private de pensii să opteze pentru sistemul public de pensii".

Ulterior, în data de 8 mai, surse din industrie au declarat pentru HotNews.ro că "Darius Vâlcov le-a prezentat în luna martie la Guvern un scenariu potrivit căruia pilonul II de pensii să devină opțional și niciun ban să nu mai fie virat în acest sistem, de la 1 iulie 2018, dar că întânirea a fost solicitată de administratorii fondurilor de pensii."

Imediat după articolul HotNews.ro, Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR) a transmis public un comunicat de presă în care a confirmat că 'a participat la mai multe discuții cu oficiali din sectorul public, inclusiv cu Darius Vâlcov, dar că nu a primit până în acest moment niciun document oficial care să prezinte planuri concrete ale Guvernului privind Pilonul II de pensii private'.

  • Atenție! APAPR nu a negat nicio clipă că în discuțiile cu autoritățile nu i s-ar fi prezentat scenariul contribuțiilor 0 la pilonul II de pensii, ci doar că nu a primit niciun document oficial care să prezinte planuri concrete.

Aceeași idee privind lipsa comunicării unui document oficial care să prezinte planurile concrete ale Guvernului privind Pilonul II de pensii private a fost reluată astăzi, 16 mai, în cadrul evenimentului din asigurări FIAR 2018, de către noul președinte al APAPR, Radu Crăciun:

  • "În ultima vreme am văzut apărând pe surse informaţii vizavi de discuţiile constante pe care le avem cu diverşi oficiali vizavi de Pilonul II, de existenţa unui document pe care îl negociem şi aşa mai departe. Aici vreau ca lucrurile să fie foarte clare: nu am văzut niciun document şi nu există un dialog susţinut în privinţa unui document sau vreunui proiect legat de Pilonul II. Deci orice informaţie ar apărea pe surse din acest punct de vedere sunt informaţii false. O astfel de negociere nu există şi nici nu suntem la curent cu existenţa unui document. Aşteptăm să-l vedem şi în momentul în care îl vom vedea ne vom exprima un punct de vedere în ceea ce-l priveşte. Nu se pune problema să nu avem curaj. Pentru că aparent există şi această suspiciune şi nu văd de ce nu am avea curaj. Celor care se gândesc că nu am avea curaj simţindu-ne cumva ameninţaţi de ASF vreau să le amintesc faptul că eu sunt de 10 ani în această industrie, eu nu ştiu ca cineva să fi fost pedepsit de ASF pentru opinii personale şi cu atât mai puţin pentru opinii personale în favoarea sistemului", a spus Radu Crăciun, citat de Agerpres.

Acesta a mai precizat că APAPR militează pentru păstrarea nealterată a sistemului şi că o echipă câştigătoare nu trebuie schimbată.

Potrivit unei prezentări a preşedintelui APAPR, Legea 411/2004 prevedea un calendar de creştere a contribuţiei virate către Pilonul II de la 2% (din venitul brut) în 2008 la 6% în 2016 (0,5 pp /an). După mai multe întârzieri, contribuţia a ajuns la 5,1% în 2016 şi 2017 şi a scăzut la 3,75% în 2018. Din cauza nerespectării legii, românii au acum, după 10 ani de Pilon II, sume cu 12,9% mai mici în contul personal decât ar fi avut dacă legea ar fi fost respectată. Impactul la nivelul Pilonului II este de 1,1 miliarde de euro contribuţii nevirate.


Citeste mai multe despre   


















4705 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    E clar... (Miercuri, 16 mai 2018, 19:36)

    DanDare [utilizator]

    ...daca a zis daddy ca nu se nationalizeaza, SIGUR SE NATIONALIZEAZA !!!
    • +8 (8 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 16 mai 2018, 19:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Eu mai vroiam sa vad blonda cum face reclama la stereotipul "blondei de la drept" si raspunde la intrebari singurica, fara taticu'.

      Ma mai bucuram si eu de un meme nou.
      • +6 (6 voturi)    
        Mustacios mincinos.... (Joi, 17 mai 2018, 10:12)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ..., atunci de ce ne-ati diminuat valoric si procentual contributiile la pilonul II? Sper sa te bucuri in inchisoare (unde iti este locul) de banii astia.
    • +6 (6 voturi)    
      de fapt nu (Miercuri, 16 mai 2018, 20:44)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Ma bucur ca l-au facut sa vorbeasca pentru ca nu isi risca credibilitatea. E f f importanta pt D
      Mai nasol era daca zicea asa ceva de ex unul din locotenentii lui, ca aia sunt incasatorii ca el sa iasa salvatorul si boss
      • +8 (8 voturi)    
        "desteptul" (Joi, 17 mai 2018, 8:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        de dragnea a confirmat faptic ca vasilica e doar de decor prim ministru.
        Ii propun lui pablito ca de-acum in colo sa poarte cu el doar o pancarta/tablou/ poza in format marit a vasilicai, sub care sa scrie "prim ministru docil" Ce rost are s-o mai plimbe pe biata faptura peste tot. Sa vada lumea ca e vie?
  • +12 (14 voturi)    
    Gata cu Pilonul II !!! (Miercuri, 16 mai 2018, 21:10)

    polonyca [utilizator]

    Acuma nu mai exista nicio indoiala.....adios Pilonul II !! Furt cu acte in regula...
  • +12 (12 voturi)    
    nu va jucati cu focul. (Miercuri, 16 mai 2018, 21:55)

    ouyang [utilizator]

    molotoavele sunt usor de fabricat, e plin netul de retete.
  • +7 (7 voturi)    
    Dragnea prim ministru! (Joi, 17 mai 2018, 2:12)

    Alex735 [utilizator]

    Vasilica nu misca nimic fara aprobare de la Dragnea.
    Johannis sa-l fi lasat sa-si asume responsabilitatea..
    Asa, e pe post de comentator sportiv?
  • +9 (9 voturi)    
    Parca a vorbit Pontalaul (Joi, 17 mai 2018, 3:34)

    Wanheda [utilizator]

    Ca si ala tipa din gura de sarpe ca is minciuni dar a doua zi mai baga o taxa, mai un oug. Tineti minte taxa 7 centi, taxa pe stalpi, etc.
    De curizitate, ia dati un search sa vedeti cu cat s-a scumpitt gazul comparativ cu 3 luni in urma?
    • +8 (8 voturi)    
      dar cine-i de vina?! (Joi, 17 mai 2018, 9:22)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Daddy a zis clar cine este de vina pentru scumpiri (nu numai gazele! si multe altele!), iar Isarescu a confirmat: companiile straine, multinationalel, Statul paralel, exogenii externi!
  • -7 (11 voturi)    
    da un pilon cu r (Joi, 17 mai 2018, 5:32)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..nu vreti ? Ce i prostia asta de pilon vere ? Pensia e de stat si atit. Ce-ti revine din varsaminte private nu este PENSIE. Nici cele mai dezvoltate economii private din lume nu au porcariile astea de piloni...ia auzi ..piloni hahahaha.
    Statul doar poate sa o suga gestorilor de fonduri private. Legal nu au cum sa i le nationalizeze. Period.
    • +8 (8 voturi)    
      Chiar tu ai spus-o! (Joi, 17 mai 2018, 9:20)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      "Legal nu au cum sa i le nationalizeze."

      corect, dar cand au (sau au avut!) comunistii vre-o traba cu Legea?

      Intr-un stat de drept NU s-ar putea nationaliza Pilonul II, dar noi traiam in Democratia Originala a lui ion ilici, unde Daddy poate sa faca ce vrea muschii lui!

      PENTRU CA PUTEM!
      • +3 (3 voturi)    
        Ok (Joi, 17 mai 2018, 20:20)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        ... daca traiti intr o democratie originala, atunci trebuie sa adoptati solutii originale. Nu mai inventati tot felul de bazaconii, ca asta cu pilonii.
        Ai bani facuti cinstit in fonduri, banca sau mai stiu eu pe unde? vrea Dracnea sa ti i nationalizeze ?
        ...Impusca l da l in masa de dobitoc. Asa se intampla in tarile civilizate buddy.
        • 0 (0 voturi)    
          Usor de spus! (Vineri, 18 mai 2018, 7:59)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

          "Ai bani facuti cinstit in fonduri, banca sau mai stiu eu pe unde? " - la depozitele bancare trebuie sa DOVEDESC ca i-am facut cinstit, dar la defunctul Pilon II, este simplu: exact ca la pensia de stat, banii erau retinuti din salariu de catre Stat, si trimisi la fond, direct din salariu. Nu poti sa trisezi!

          " Impusca l da l in masa de dobitoc." la noi regimul armelor este foarte restrictiv, pentru cetatenii obisnuiti!

          nu si pentru cei suspusi: deputatul Radulescu a devenit celebru dupa ce a zis ca a pastrat AKM-ul primit la Revolutie si o sa vina sa ne impuste pe noi, cei care protestam!!
  • -8 (12 voturi)    
    performanta pilonul II (Joi, 17 mai 2018, 8:56)

    Emancipatorul [utilizator]

    Exemplu concret, oricine se poate uita pe hartiile primite de la asiguratorul lui privat:
    contributie platita 64.00 ron/luna
    contributie neta: 62.40 (adica asiguratorul isi ia 1.6 ron/luna comision, adica 2.5%)

    Asiguratorul investe. Valoare unitate fond
    Ianuarie 2017: 22.43
    Decembrie 2017: 23.32

    crestere unitate fond:3.9%

    Adica a crescut cu 3.9 - 2.5 = 1.4%.
    Adica asiguratul castiga 1.4%, iar asiguratorul 2.5%.
    Asiguratul "castiga" mult sub rata inflatiei. Mai bine investeau in cosul zilnic.

    Buna afacere....pentru asigurator.
    • +9 (9 voturi)    
      Performanta pilonul II la stat (Joi, 17 mai 2018, 9:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      Daca trece PII la PI lucrurile vor sta asa:

      Contributie platita 64.00 lei/luna
      Contributie neta (care ramane pentru asigurat pentru viitor) 0 - statul isi ia toti banii ca sa acopere pensiile aflate in plata acum.
      Valoare unitate de fond 0.

      Pierdere pentru asigurat 64.00 lei/luna.

      Ceea ce ascund P$D-istii este ca banii platiti la PII raman banii asiguratilor si se aduna, incet dar sigur, nu trec la bugetul de stat sa-i fure Dragnea si cei 40 de hoti.
    • +1 (1 vot)    
      si da, si nu (Joi, 17 mai 2018, 11:02)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      Conform Legii, investitiile de la Pilonul 2 se fac in felul urmator: bonduri de stat, emise de Statul Roman - minim 70% si alte investitii restul pana la 100%. Randamentul bondurilor de stat nu prea acopera inflatia galopanta creata de Partid, iar bondurile emise in perioada de criza economica, cu randamente de peste 10%, au cam ajuns la maturitate.
      Asadar ponderea randamentului investitiilor reale Pilonul 2 in total randament este sub 30%, restul de peste 70% fiind ponderea randamentului bondurilor emise de stat. Deci randamentul la Pilonul 2 este drastic limitat prin lege. Practic statul ciordeste legal deja din Pilonul 2, folosind banii de acolo ca pe o pusculita de rezerva pentru imprumuturi la dobanzi manipulate.

      Sunt de acord ca un comision de 2.5-3% este enorm.

      Probabil ca ar fi mai bine sa existe varianta similara cu SUA, unde fiecare om isi poate administra singur banii de pensie.
      • +2 (2 voturi)    
        nu poti sa (Joi, 17 mai 2018, 22:25)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        compari SUA cu Romania...
        • 0 (0 voturi)    
          ba da! (Vineri, 18 mai 2018, 8:03)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

          Sub multe aspecte, da, comparatia este imposbila, lipsata de sens, si datorita puterii, si a marimii, si a tipului de societate!


          Insa aici era vroba de un principiu DE BAZA: eu decid, liber, ce fac cu pensia si cu contributia pentru santate. Statul imi ia taxe si impozite, dar de pensie si de asigurarea de santate ma ocup eu!

          Am decis sa nu imi fac asigurare? Acum ma bucur de bnini, iar cand ma imbolnavesc, daca nu am cu ce plati, nu sunt tratat!
          La fel cu penisa, sa nu existe "Default", daca ue decid sa dau la un fond de investitii, OK, daca nu, nu!
          Ce-i asa de complicat?!?!
    • 0 (0 voturi)    
      zau... (Vineri, 18 mai 2018, 11:01)

      anca_17 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      dar banii care merg in sistemul public de pensii ce venit aduc platitorului?
  • +3 (3 voturi)    
    nu se lucreaza! (Joi, 17 mai 2018, 10:22)

    revo [utilizator]

    S-a lucrat, e gata, deci e o prostie si o minciuna ca se (mai) lucreaza.
  • +4 (4 voturi)    
    jupanu (Joi, 17 mai 2018, 14:18)

    costelm [utilizator]

    nu ar fi mai bine sa nu mai complici matale viata a milioane de romani, exceptie fac leprele din gashka si sa te retragi linistit la conacul de la teleorman
    repede pana nu te salta aia cu duba