​​SONDAJ Ce credeți despre planul de suspendare a contribuțiilor la Pilonul II de pensii?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 12:18 Economie | Asigurari


Sondaj Pilonul II de pensii
Foto: Hotnews
După un an de "uite - nu e" cu planurile guvernării PSD referitoare la Pilonul II de pensii, a apărut o primă menționare oficială a intenției de suspendare a contribuțiilor la acest Pilon. Este vorba de programul legislativ al Guvernului - 2018, ce menționează suspendarea contribuțiilor în semestrul al doilea. Oficialitățile coaliției de guvernământ au reacționat rapid cu afirmații ce amplifică starea de incertitudine.

  • Ministrul Muncii, Olguța Vasilescu, a afirmat că varianta suspendării ar fi venit de la Comisia de Prognoza și că "nu se va întâmpla"
  • Președintele Comisiei Naționale de Prognoză, Ion Ghizdeanu, a spus că este "o eroare materială"
  • Deputatul ALDE Varujan Vosganian a susținut că ar fi vorba despre "un document care nu mai este de actualitate"

Sondaj HotNews.ro: Ce credeți despre planul de suspendare a contribuțiilor la Pilonul II de pensii?



Citeste mai multe despre   

















4934 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    unul dintre raspunsuri trebuia sa fie: (Luni, 21 mai 2018, 12:27)

    lp [utilizator]

    "psd testeaza reactia opiniei publice, dar sigur vor sa nationalizeze pilonul II"
  • +23 (25 voturi)    
    Sunt disperati (Luni, 21 mai 2018, 12:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se apropie sorocul sa plateasca pentru toate tâmpeniile pe care le-au făcut. România a ajus in fundul gropii si gasca criminal-penala psd+alde+udmr va trebui sa plateasca pentru ticalosia ei!
  • +24 (26 voturi)    
    "raul cel mai mic" (Luni, 21 mai 2018, 12:43)

    pehash [utilizator]

    au taiat investiile, s-au imprumutat mai mult decat Boc in criza, dar tot sunt la fundul sacului. au de ales - scad cheltuielile? se sinucid politic; cresc taxele? se sinucid politic; vand active? pai si ei de unde mai fura?; nationalizeaza pilonul 2? oricum aia care platesc la pensii sunt niste fraieri, altfel nu munceau ca sa intretina un guvern de hoti, nu?
    solutia este evidenta...
  • +17 (19 voturi)    
    PLAN DE SUSPENDARE!?!?! (Luni, 21 mai 2018, 12:48)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Astia nu au plan nici cum sa mearga la wc. Uitati-va la declaratii: ce planuri visati? Cine sa faca planuri, Dancila? Dancila trebuie sa invete sa vorbeasca intai, hai, usor, ca nu e greu: IMUNOGLOBULINA.
  • +19 (21 voturi)    
    Hotie neasumata (Luni, 21 mai 2018, 13:08)

    jorj_bv [utilizator]

    Exact ca si reducerea contributiei ce s-a petrecut la transferul contributiilor, nimeni nu si-o asuma. Intarzierea cresterii contributiilor deja a diminuat foarte mult sumele acumulate, dar mentinerea unor cote reduse de 3.75% in loc de 6% ne lasa la batranete la mana unor politicieni si a impreviziunii.
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Luni, 21 mai 2018, 14:21)

    mi_po [utilizator]

    Foamete din ce in ce mai mare! Puneti bani deoparte, oameni buni, ca nu se stie ce ne asteapta!
  • +10 (12 voturi)    
    Astia fac ce au invatat de la (Luni, 21 mai 2018, 14:25)

    Rescator [utilizator]

    inaintasii lor biologici si ideologici din 1917 si pana in
    1989,fura,mint ,jefuiesc si se d-au si fete mari.
    Niste mazete bolsevice ,tradatoare si hraparete.
    • +2 (2 voturi)    
      da'se pare ca romanii n-au invatat nimic (Luni, 21 mai 2018, 16:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      din istorie. la fel ca dupa '48 cand au inceput nationalizarile, romanii asteptau pasivi sa vina sa-i salveze americanii, acum pe cine mai asteapta ?
  • +4 (6 voturi)    
    suspendarea, (Luni, 21 mai 2018, 14:37)

    nahir [utilizator]

    care numai temporara nu va fi, este furt pe fata. Atenteaza la siguranta pensiei mele de peste 20 ani, pentru ca de fapt nu-i mai imprumuta nimeni sa plateasca promisiunile halucinante din campania dec. 2016.
  • +3 (5 voturi)    
    Parafrazand titlul piesei.... (Luni, 21 mai 2018, 14:42)

    gigiN [utilizator]

    ....lui Shakespeare,guvernarea psd poate fi considerata o "Comedie a....ororilor"!!!
  • 0 (2 voturi)    
    despre (Luni, 21 mai 2018, 15:51)

    vasilica_costica [utilizator]

    corecta intrebarea ar fi fost : exista si se va intimpla - iar raspunsul este - da se va intimpla, ce draqu ii jeneaza pilonul 2 nu stiu, cert este ca vilcov numai la prostii se gindeste, are o minte diabolica, o efervescenta mintoasa, e destept dar o aplica in defavoarea populatiei, si in favoare guvernului, o sa iasa prost asa cum a iesit cu salarizarea unica - tot el a gindit-o, si cu trecerea contributiilor la salariati - tot el, deci o minte buna dar diabolica si folosita in contra poporului.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte interesant-un singur.... (Luni, 21 mai 2018, 17:10)

    gigiN [utilizator]

    ...pesedel ne da minusuri tuturor.Cam slaba mobilizarea !!!