Documentul care prevede suspendarea contribuțiilor la Pilonul II se află, în continuare, pe site-ul Ministerului pentru Relația cu Parlamentul, deși a fost catalogat ca eroare materială sau fake news

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 14:20 Economie | Asigurari


Proiect suspendare contributii Pilon II
Foto: Captura ecran www.mrp.gov.ro
La două zile de la apariția scandalului legat de documentul oficial care prevede suspendarea contribuțiilor la Pilonul II în perioada 1 iulie-31 decembrie, proiectul se află, în continuare, nemodificat, pe site-ul Ministerului pentru Relația cu Parlamentul. Aceasta în condițiile în care președintele Comisiei de Prognoză a declarat că în acesta a apărut o eroare materială, nefiind vorba de suspendare, ci de o perioadă în care să poți opta pentru Pilonul II. Mai mult, întrebat despre ipoteza suspendării contribuțiilor la pilonul II de pensii, Ministrul Teodorovici susține că este o aberație, o știre falsă, chiar dacă liderul PSD, Liviu Dragnea a admis în urmă cu o zi posibilitatea unei suspendări temporare a plăților către Pilonul II.

Documentul oficial, în care apare negru pe alb specificată intenția Guvernului de a suspenda contribuțiile la Pilonul II în perioada 1 iulie-31 decembrie, este programul legislativ al Guvernului pe 2018, a fost redactat în luna aprilie a acestui an și este publicat pe pagina Ministerului pentru Relația cu Parlamentul.

Acesta prevede ca 'prioritate legislativă', cu termen de prezentare în Guvern luna mai din acest an, un „proiect de lege privind reglementarea pensiilor obligatorii administrate privat (Pilonul II)”, cu precizarea că în perioada 1 iulie - 31 decembrie contribuțiile aferente acestuia vor fi suspendate.

Proiectul de lege este inițiat de Secretariatul General al Guvernului (SGG) și de Comisia Națională de Prognoză (CNSP).

Președintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză, Ion Ghizdeanu a declarat luni dimineața pentru HotNews.ro că se fac mai multe analize referitoare la Pilonul II de pensii, dar și că în proiectul transmis a fost o eroare materială, nefiind vorba de suspendare, ci de o perioadă în care să poți opta pentru Pilonul II.

Mai mult, ntrebat despre ipoteza suspendării contribuțiilor la pilonul II de pensii, Ministrul Teodorovici susține că este o aberație, o știre falsă, chiar dacă liderul PSD, Liviu Dragnea a admis în urmă cu o zi posibilitatea unei suspendări temporare a plăților către Pilonul II.


















3608 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Hah... (Marţi, 22 mai 2018, 14:30)

    blackbeard [utilizator]

    ...stati in casa, bolovanilor, in loc sa va fofilati ca n-aveti cu cine sa votati. Se aleg hotii intre ei, stati fara griji.

    * adresat 'desteptilor' si lenesilor ce au sarit votul din decembrie 2016
    • -7 (9 voturi)    
      și așa sunt prea mulți pensionari (Marţi, 22 mai 2018, 15:30)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

      prin desființarea Pilonului II ne asigurăm că și în viitor vor fi mai puțini pensionari în raport cu cei care muncesc efectiv.
      • +2 (4 voturi)    
        Da... (Marţi, 22 mai 2018, 16:01)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cei care muncescu pentru o pensie vor pleca din țară in alta, unde pensia e mai predictibilă. Astfel încât vor rămâne bugetarii și pensionarii în Ro; care vor plimba 1RON dintr-un buzunar în altul și vor zice: "Mamăăă... câți bani am: buzunarul drept a primit 100 Lei/zi, dar i-a și cheltuit"!
      • +4 (4 voturi)    
        prea multi pomanagii (Marţi, 22 mai 2018, 16:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        daca numaram pensionarii care au contribuit efectiv la sistem (fara pensii sociale, de handicap, agricultura etc), sunt doar 3.5 milioane. raportat la 14 milioane populatie apta de munca, stam destul de bine, cu un raport teoretic de 1:4.

        dar ce sa te faci cand ciuma rosie traieste din voturile pomanagiilor? toti frecatorii de menta sunt recompensati. ca sa nu mai vorbim de banii irositi pe fini si nepoti analfabeti pusi in functii inutile sau dati la firme de "marketing" pentru postaci profesionsti dispusi sa-si vanda tara si viitorul pe nimic..
  • +7 (7 voturi)    
    Rasu' plansu' (Marţi, 22 mai 2018, 14:54)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Asta sunt incredibili: si hoti si prosti!

    Cand zici ca ... gata, le-au facut pe toate ... mai apar cu cate una de-ti ramane mintea-n loc

    Vai mama noastra :(
  • +15 (15 voturi)    
    Normal că se află... (Marţi, 22 mai 2018, 15:00)

    modream [utilizator]

    ...o să-l scoată imediat după ce-l publică în Monitorul Oficial.
  • +11 (11 voturi)    
    Cat de jeg sa fii ... (Marţi, 22 mai 2018, 15:33)

    Marionette [utilizator]

    Sa ameninti cu inchisoarea pe ala care mai spune si sa ai proiectul pe site-ul Guvernului?
    • +4 (4 voturi)    
      :))) (Marţi, 22 mai 2018, 15:51)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      intrebarea retorica a zilei.
  • +3 (3 voturi)    
    Contributii noi (Marţi, 22 mai 2018, 16:33)

    finutza [utilizator]

    Observati ca se mai inventeaza o contributie noua (84 lei, care va creste pana la 125 lei lunar). Dar (surpriza-surpriza!), apare si pentru angajator o contributie egala!
  • +4 (4 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 22 mai 2018, 17:02)

    vorbeste lumea [utilizator]

    chestia asta este chiar un sistem real, cu notificarea 'ce vezi tu nu e adevarat' ...