ASF a afișat noile tarife de referință pentru polițele RCA: Pentru persoanele fizice, tariful mediu a crescut cu 4% până la 790 lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2018, 13:36 Economie | Asigurari


Noile tarife de referinta RCA
Foto: ASF
 documente
(01 Nov 2018) PDF, 716KB
Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a anunțat azi noile tarife de referință RCA, un reper pentru consumatori în ceea ce privește prețul RCA. Tariful de referință mediu ponderat, în funcție de numărul de expuneri pe fiecare segment pentru persoane fizice, este de 790 lei, în creștere cu 4% față de cel înregistrat în exercițiul de calcul anterior, iar pentru persoane juridice este de 1.660 lei, în scădere cu 5% față de cel înregistrat în exercițiul de calcul anterior.

Tarifele de referinţă au fost calculate, potrivit prevederilor legale, de o companie independentă -  Ernst & Young Assurance Services SRL - în funcţie de:  categoriile de vehicule  (autoturisme, autovehicule transport marfă, autovehicule transport persoane etc.), de tipul asiguratului  (persoană juridică/persoană fizică), de vârsta asiguraților în cazul persoanelor fizice, precum și de caracteristicile tehnice ale vehiculelor (capacitatea cilindrică sau puterea, masa maximă autorizată, numărul de locuri).

Schimbarea relativă a primei de risc de referință comparativ cu cea din tariful de referință anterior nu este consistentă la nivelul tuturor categoriilor de autovehicule, existând atât scăderi, cât și creșteri de valoare.

  • "Modificările tarifelor de referință estimate pentru fiecare segment de risc sunt generate, în principal, de evoluția daunalității în perioadele de referință luate în considerare în cadrul celor două exerciții de calcul", subliniază ASF.

Tariful de referință mediu ponderat, în funcție de numărul de expuneri pe fiecare segment pentru persoane fizice, este de 790 lei, în creștere cu 4% față de cel înregistrat în exercițiul de calcul anterior, iar pentru persoane juridice este de 1.660 lei, în scădere cu 5% față de cel înregistrat în exercițiul de calcul anterior.

Publicarea tarifelor de referință reprezintă un demers ce conduce la creșterea transparenței, la informarea și la transmiterea către consumatori a unor informații corecte și complete cu privire la polițele RCA.  Tarifele de referință nu reprezintă tarife la care sunt încheiate polițele RCA în piață.

Tarifele de referinţă pe fiecare categorie de autovehicul şi de asigurat pot fi consultate în documentul atașat.


Citeste mai multe despre   

















2922 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    pretul unui logan a ramas la fel sau a scazut (Joi, 1 noiembrie 2018, 15:03)

    Je__ [utilizator]

    Dar RCA-ul a ajuns sa coste cat un casco de acum 8-10 ani. WTF?
    • 0 (4 voturi)    
      poate pentru că (Joi, 1 noiembrie 2018, 15:52)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      nu contează cât costă mașina ta la RCA, ci mașinile ălora pe care-i lovești, că Loganul tău nu e făcut din vatelină.
  • +2 (2 voturi)    
    traiasca majorarea taxelor... (Joi, 1 noiembrie 2018, 16:14)

    liviu_ [utilizator]

    altceva decat taxe mai stim?! scuze altceva decat taxe si gratieri!
  • +2 (2 voturi)    
    astia au innebunit (Joi, 1 noiembrie 2018, 16:31)

    gica_ultra [utilizator]

    mi-am reinnoit polita , pe 1 an, in 19.10.2018. Logan 1.6 benzina, sofer din 2002, B8 , si m-a costat 300 lei. la anu', tre sa platesc dublu ca am peste 40 ani ? nu am avut accident in viata mea si sunt penalizat ptr asta ! oare nu e discriminare ?
    • 0 (0 voturi)    
      Gica_ultra (Joi, 1 noiembrie 2018, 21:38)

      Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

      Lucrez in domeniu si nu stiu cum de a trebuit sa achiti prima aceea. Conform a ceea ce ai zis, nu am vazut prima mai mare de 200 lei, nu stiu daca ai incercat la un broker care ti-a prezentat toate ofertele corect. AM doua cazuri in are a fost vorba de 168 si 173 lei, soferi cu B8 in varsta de 38 si 43. De asta zic, verifica cine iti emite, daca este corect, altfel doar daca era pe firma putea avea o prima mai mare.
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca ai inteles gresit ... (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:50)

        gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

        la sf lunii trecute, pe 1 an, am achitat 300 lei. conf tabel din articol , la anu' (daca se mentine ideea asta) voi avea de achitat 598 lei. la asta faceam referire NU la costurile actuale. si folosesc acelasi broker de 8 ani (e ok, tarife ok, plati on-line/emitere on-line, etc).
        • 0 (0 voturi)    
          @Gica_ultra (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 17:13)

          Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

          Te-am inteles din prima si mentin acele exemple. Iar prima din acel tabel, 598 lei, este prima pentru cap cilindrica 1201 -1400 iar Logan de 1.6 se incadreaza la 1.401-1.600, adica prima de 712 lei.
          Insa cei 712 lei (sau cum mi-ai dat exemplu 598), reprezinta tarif de referinta adica prima de asigurare cu caracter orientativ determinata pe baza datelor statistice de la nivelul pietei de asigurari RCA. Apoi, asiguratorii pot folosi aceasta prima de referinta si pot sa scada sau sa creasca prima conform calculelor interne, proprii. Allianz de exemplu poate va cere o prima mai mare, iar City, Euroins o prima mai mica, acestia avand o cota de cca 90% din portofoliu pe segmentul RCA, adica din asta se mentin,cele doua plus Asirom avand undeva la 70% din piata.
          Revenind la prima de 712, luata ca exemplu, cu B/M8, se reduce cu 50% adica 356 lei.
          Dar tineti cont de precizarile facute mai sus legate de prima de referinta.
          Totusi, o crestere de 4% la o prima in jur de 700 lei inseamna undeva la cateva zeci de lei.
          Sper ca m-ati inteles, chiar am incercat sa va explic cum se explica anumite lucruri din care va rezulta o prima de asigurare.
          Daca in aceste conditii tot ajungeti la o prima de peste 300 lei, probabil va faceti la un asigurator mai serios dar si mai scump, Allianz, Groupama, Generali. Am la indemana un exemplu cu noile tarife:Autoturism Dacia, fabricat 2004, Inmatriculat, 1598 cm3, 1540 kg, 64 kw, 5 locuri, prima 285 lei Euroins.
          • 0 (0 voturi)    
            Rectificare (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 17:37)

            Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

            Imi cer scuze, dar in primul mesaj am dat exemple pt prime pe 6 luni, am gresit. Adica ce am emis anul acesta pentru 12 luni la Logan de 1.6 erau prime cu 100 de lei in plus, undeva la 260-280 fiind cele mai mici.
            Inafara acestei greseli, mentin cele scrise in al doilea mesaj.
            Chiar sper ca v-am ajutat cu explicatiile, daca nu, incerc sa va mai ajut.