Florin Cîțu: Contribuția la Pilonul II va fi crescută la 6% în 2021, cât cere legea

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2020, 23:45 Economie | Asigurari


Florin Citu
Foto: Agerpres
Contribuția la Pilonul II de pensii administrate privat va fi crescută la 6% în anul 2021, a anunțat marți seară ministrul Finanțelor Publice, Florin Cîțu, potrivit Mediafax.

„Din 2021 revenim să creștem contribuția la pilonul II de pensii, gradual, în primă fază cred că o să fie 5% și apoi 6%, așa cum cere legea. Astăzi este 3,75%. Și nici așa nu va fi de ajuns. Trebuie să reformăm sistemul de pensii, pentru că altfel nu vor mai fi bani de pensii (în viitor)”, a precizat ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, la Realitatea Plus.

El a reiterat că trebuie venit cu o viziune pe termen lung pentru sistemul de pensii și că nivelul pensiei minime a fost înghețat pentru că acei oameni nu au contribuit.

„Nu știu dacă este corect sau nu este corect (ca pensiile minime să fie înghețate). Dar este corect să crească în fiecare an pentru oameni care nu au contribuit, nu au avut nicio contribuție niciodată la sistemul de pensii. Aici este o discuție despre cât trebuie să crească și cum trebuie să crească și salariul minim. Trebuie găsit un algoritm de care să legăm (creșterea salariului minim)”, a spus ministrul.

Cîțu a mai precizat că banii pentru majorarea cu 40% a pensiilor de la 1 septembrie 2020 sunt incluși în buget.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4699 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    normal (Marţi, 7 ianuarie 2020, 23:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa manace si bancile, ca doar ele si ele v-au adus la putere
    • -3 (9 voturi)    
      Nu bancile (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 0:33)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      au adus la putere PNL-ul.
      Catu stie ca nu va fi mut timp Ministru de Finante.
      Dar cand va termina Mandatul va fi bine resplatit cu pozitii platite generos la bacile pe care le-a favorizat imoral in timpul Mandatului.
      Petru asta iti Urez Catule, in noul an 2020 ce a venit, sa dea cancerul in tine si in toata familia ta !. Sa ti se intample cele
      mai rele nenorociri !. Si in toti care sunt complici cu tine !. Praful si pulberea sa se aleaga de tine Catule !
    • +4 (12 voturi)    
      De aici deduc că tu: (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 1:06)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      - fie ești deja pensionar și n-ai apucat să cotizezi prea mult la pilonul II;
      - fie ești din ăia cu pensie specială;
      - fie nu ești angajat și deci nu cotizezi la sistemul de pensii;
      - fie ești Ion Țiriac.
      • 0 (2 voturi)    
        dar stai (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 12:04)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Ai uitat ultima varianta, cea reala. E un #postac #rus, simbrias in ruble. Si cocovelul si rahanelul de mai sus sunt cetateni rusi angajati postaci in Bucuresti la adresa Kiseleff 6.
        • 0 (4 voturi)    
          Catu are 2 variante, care e mai buna? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 12:39)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          varianta 1:
          din 25% CAS trimite 19% la pilonul 1 si 6% la pilonul 2, in loc de 21,25% la P1 si 3,75% la P2.
          Asta inseamna o scadere de ~10% a bugetului pentru pensii, scadere ce va fi acoperita de la bugetul de stat, bani luati de la investii
          varianta 2:
          mentinerea procentului de 21,25 la P1 si crestrea contributiei la 6% la P2.
          Asta inseamna cresterea impozitarii muncii ~5% (2,25 puncte procentuale), adica salarii mai mici cu 5% si scaderea consumului si a TVA incasata la buget. Adica firmele var vinde mai putin, deci scade PIB iar bugetul incaseaza mai putin, deci mai putine investii
    • +5 (11 voturi)    
      Pai (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 1:45)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Tu esti pensionar, ce treaba ai tu? Sau te mananca invidia pe dinauntru ca ei o sa aiba o pensie decenta? Tu voteaza cu borfasii care au distrus tara ca tot prapadit o sa te duci.
    • +4 (4 voturi)    
      Bancile ? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 8:01)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      eu cred ca va inselati amarnic. Vor avea si ele bancile un mic dejun clar, dar partea cea mai mare a feliei de tort o va lua statul, prin inflatie. Foarte probabil felia statului va fi peste 75%.
      Cel mai cinstit si corect ar fi ca fondurile de investitii sa ofere trei patru variante de investitie, printre care sa se afle si investitii in moneda straina. Fara optiunile astea statul e principalul beneficiar.
  • -12 (20 voturi)    
    pilonul II o gluma proasta (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 2:28)

    Je__ [utilizator]

    daca te uiti la structura lui e format din Titluri de stat, actiuni pe BVB care sunt tot banci,care detin titluri de stat, la care se adauga/substrage dupa cum doriti comisionul administratorului de fond.Deci pensiile private sunt 80-90% Titluri de stat...deci datoria statului roman

    pai baietasi...e mai ieftin sa finanteze direct statul pilonul I prin emisiunea de titluri si prin imprumuturi....chestie care o face si acum, de ce sa platim nu stiu cate randuri de comisioane? Deci noi facem datorie...si platim dobanzi de-amproasta de 2 ori
    • +1 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 10:55)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Diferenta e ca cea mai mare parte din contributia mea la pilonul 2 se va intoarce la mine in timp ce cea mai mare parte din contributia mea la pilonul 1 va merge la speciali.
    • 0 (6 voturi)    
      nota 3 (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 12:12)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Stai jos ! Nota 3. Nici 4 nu meriti. Pilonul II are investiti banii mei in titluri de stat ce sunt garantate si o mica parte in alte actiuni.
      Fata de pilonul I unde contribui si astept mila statului, la pilonul II stiu pe ce ma bazez.
      Daca cel care a contribuit la P2 decedeaza banii stransi acolo merg catre mostenitori. La P1 iei un rahat !
      Je__ ! Tu esti Orlando ?! Daca nu cu siguranta Olguta :-)
  • 0 (8 voturi)    
    *Dragă* Cîțule(ce nume!?) , (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 10:24)

    Rescator [utilizator]

    Nu ești bun nici pentru postul de socotitor la CAP
    Vieru.Ai fabricat un buget de toată jena și acum
    vii cu gulgute ale Febrei Galbene,la fel de nocivă
    ca și Ciuma Roșie.
  • -1 (3 voturi)    
    pilonul II (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 14:31)

    NeaCostel [utilizator]

    nu am auzit nimic despre revenirea la obligativitatea de a contribui la pilonul II asa cum era inainte de ciuma rosie. Inseamna ca vorbim, de fapt, de Pilonul III, adica pensie privata pentru ca obligativitatea contributiei era cea care diferentia cele dua sisteme! Pilonul II S-A DESFIINTAT!
    Pilonul II avea o functie foarte importanta: de a investi in economia sanatoasa (aia cu firme independente cotate pe bursa) si statul prin achizitii de titluri de stat si obligatiuni prin care statul putea sa-si finanteze ulterior proiecte majore in infrastructura, educatoe, sanatate, etc. Asta era o garantie ca PILONUL I ar fi putut exista si chiar functiona si peste 15-20 ani!
    Daca am renuntat la el, nimeni nu mai are certitudinea ca va iesi candva la "pensie"