Despăgubire record plătită pentru un accident produs în Franța de un șofer român de camion, asigurat la City Insurance / Cum s-a produs accidentul

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2021, 14:57 Economie | Asigurari


Camionul implicat în accident
Foto: BAAR
Biroul asigurătorilor auto din România (BAAR) a anunțat joi că a achitat cea mai mare despăgubire în străinătate din istoria sa pentru un accicdent produs în 2018 în Franța de un șofer român de camion asigurat RCA/Carte Verde la City Insurance: peste 5,3 milioane euro, la care se mai adaugă o rezervă de daune, adică estimarea despăgubirilor care vor mai fi plătite victimelor de încă 4,5 milioane de euro. Despăgubirea finală va ajunge astfel la 9,8-10 milioane de euro.

Biroul asigurătorilor auto din România (BAAR) plătește în calitate de birou național Carte Verde despăgubirile făcute în străinătate de șoferii români asigurați la societăți de asigurare intrate în procedura falimentului, cum este în cazul de față City Insurance.

Joi, BAAR a anunțat că a achitat cea mai mare despăgubire din istoria sa:

  • "Este vorba de peste 5,3 milioane euro din care cea mai mare parte reprezintă despăgubiri pentru cheltuieli de spitalizare, pierderi de venit, asistență medicală, adaptarea locuinței ș.a. la care se mai adaugă o rezervă de daune rămasă de 4,5 milioane euro, astfel încât despagubirea finală se va ridica la aproximativ 9,8-10 milioane euro. Tot în acest caz, înainte de retragerea autorizației de funcționare, City Insurance mai plătise despăgubiri în cuantum total de 207 mii euro", se arată în comunicatul BAAR.

Cum s-a produs accidentul și ce victime au fost




BAAR spune că potrivit rezultatului investigației demarată de poliție, șoferul ansamblului cap tractor si semiremorca conducea cu o viteză peste limita maximă admisă pentru acea porțiune de drum (89 km/h în loc de 70 km/h).

Accidentul s-a soldat cu vătămarea corporală gravă a doua femei, precum și cu avarierea totală a autoturismului care circula regulamentar. În urma impactului, una dintre femei a fost diagnosticată cu tetraplagie la nivel neurologic C4 și grad de invaliditate 85% în timp ce cea de-a doua a suferit multiple leziuni corporale.

  • "Vinovăția a fost stabilită prin documentația emisă de autoritățile din Franța iar pretențiile de despăgubire achitate de BAAR, s-au soluționat pe cale amiabilă. Menționăm ca, spre deosebire de alte țări, legislația din Franța nu prevede limite de răspundere la asigurarea de răspundere civila auto (RCA) pentru vătămări corporale, răspunderea fiind nelimitată.
  • În acest context, trebuie subliniat faptul că BAAR, în calitate de birou național și în conformitate cu Regulamentul General al Consiliului Birourilor, document care guverneaza modul de funcționare a Sistemului Carte Verde, a preluat obligația de plată a despăgubirii pentru accidentele produse în străinatate de vehicule înmatriculate în România asigurate RCA/Carte Verde de City Insurance.", se mai precizează în comunicatul BAAR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46396 vizualizari

  • -10 (36 voturi)    
    Solutionare pe cale amiabila? pii bunii? (Joi, 23 decembrie 2021, 15:17)

    mike123 [utilizator]

    Se platesc 10 mil Euro, pe cale "amiabila" pt ranirea a 2 femei in Franta?
    Mor romani pe capete in accidente rutiere si nu primesc daune, sau sint la ordinul a citeva zeci de mii de euro, in cel mai bun caz!
    Rusine BAAR! (ati stat prea mult in bar!)
    Ne fura "streinii" si plecam capul, precum ghioceii!
    Asta 10 mil euro sint din banii romanilor!
    • +11 (13 voturi)    
      Poate invata si ai nostrii (Joi, 23 decembrie 2021, 15:35)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      cum se face o despagubire.Frantujii au cerut pe buna dreptate despagubiri pentru toate urmarile accidentului,urmari actuale si viitoare ( de ex peste 5 ani persoana accidentata nu mai poate locui in casa respectiva si trebuie sa-si adapteze alta locuinta aproape de un loc unde poate sa faca tratament balneo sau sa frecventeze o biserica ) orice poate interveni
    • +12 (12 voturi)    
      Vezi intai ce inseamna tetraplagie ... (Joi, 23 decembrie 2021, 15:41)

      SaTF [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      ... inainte sa plangi dupa bani .

      Nu te fura nimeni - e simplu : ai gresit , platesti !

      Pentru asta sunt asigurarile . Ca sa incerce sa acopere daunele provocate de soferii idioti care nu respecta regulile !
      • +11 (11 voturi)    
        El spune altceva... (Joi, 23 decembrie 2021, 16:36)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui SaTF

        ... ca daca se intampla in Romania, victima ar fi primit maxim 50.000 - 100.000 euro. Nu e normal ca pentru un accident in tara despagubirile sa fie de o suta de ori mai mici...
      • -3 (9 voturi)    
        N-ai priceput (Joi, 23 decembrie 2021, 17:30)

        Bubulac [utilizator] i-a raspuns lui SaTF

        Nu plătește ăla care a făcut accidentul, plătim noi toți. Tarifele de RCA la transportatori sunt stabilite politic.

        Deci eu plătesc ca un babuin 1500, 2000 de lei RCA la o ladă de cartofi care nu iese din țară, mori strivit pe ulițe naționale și nu-ți pune nimeni nici o para chioară pe piept. Iar din banii strânși de la tine și de la mine, BAAR plătește despăgubiri de zeci de milioane de euro la accidente făcute de marii transportatori.

        Francezii sunt ok, noi rămânem și cu banii luați, și cu ulițele pline de morți, iar tu aplauzi ca primata că e normal. Nu e normal.
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Joi, 23 decembrie 2021, 15:21)

    Elfu [utilizator]

    si se plateste din banii fraierilor corecti ... tare smecheria cu city insurance a lui Dan Odobescu si Adrian Nastase
    • +6 (8 voturi)    
      Practica de 30 aplicata romanilor (Joi, 23 decembrie 2021, 15:41)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Le spui la toti ca le dai ceva ieftin si ori my le dai deloc ori le dai cu o mana si le iei pe la spate cu doua.

      Ca e vorba de mariri la care pierzi bani prin inflatie, asigurari ieftine date de firme care sunt bagate in faliment si tot cei de buna credinta care au platit asigurari corecte platesc, contributii la sanatate dupa care iti spun ca s-au terminat fondurile in primele zile ale lunii etc mereu aceeasi practica de a fura romanii cinstiti.
  • +21 (27 voturi)    
    Bizonul este bizon si pe afara, nu doar in tara. (Joi, 23 decembrie 2021, 15:22)

    bancher [utilizator]

    In orase taximetristii sunt cei mai nenorociti din trafic, iar in afara orasului cei mai nenorociti sunt TIR-istii.
    Soferul roman s-a crezut in tara, sa depaseasca limita de viteza cu cat vrea el, sa depaseasca cum vrea sl si pe unde vrea el si nimeni sa nu ii faca nimic. Ei uite, ca in Franta i s-a infundat. Pacat ca in urma accidentului o femeie a ramas invalida si alta s-a ales cu rani grave.
    In articol nu scire nimic de puscarie, sper ca TIR-istul sa fi primit asa ceva,
  • +13 (13 voturi)    
    Comparatie caz (Joi, 23 decembrie 2021, 16:33)

    Holtzkoph [utilizator]

    In Romania, judecatorii de la Alba Iulia si firma de asigurare din Bucuresti au considerat ca viata mamei mele moarta intr-un accident auto , masina lovita din spate de un sofer TURC valoreaza doar 45 000 euro.

    Initial, la proces s-au stabilit despagubiri mai mari dar
    ce sa vezi ...la decizia finala, abia un sfert ...

    Oare ce spaga au luat acei judecatori !!!

    Am facut plangere la CEDO sa vada EUROPA
    ce coruptie este in TARA ASTA DE CACAT !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      sincer imi pare rau de mama dvs, (Vineri, 24 decembrie 2021, 8:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Holtzkoph

      din pacate aceasta este realitatea: pe soselele noastre se intampla nenoriciri si nimeni nu e tras la raspundere.
      Ar fi trebuit sa va dea milioane, asa cum este in vest.
      Nu va lasati cu procesul, continuati la CEDO, macar sa se sperie judecatorii cand vor fi luati la intrebari.
      Soferul ce pedeapsa a primit?
  • +13 (13 voturi)    
    Cam asa si la mine (Joi, 23 decembrie 2021, 16:42)

    Crop [utilizator]

    In urma unui accident pe 1 iulie 2021 ora 13:00 la Timisu de sus, sens catre Predeal, a venit un tinerel ( vorba vine) cu un 80-90 kmh in coborare si a depasit cu un Iveco duba de 3.5 tone grea si incarcata peste limita, sia depasit un audi A4 ca deh, el e sofer si ii da frate iar eu m-am nimerit pe banda mea fix dupa ce-am urcat seprentina si m-a luat in plin.

    Intuitiv am tras de volan sa intre in coltul masinii si rezultartul a fost unu pe masura. Am salvat pasagerul din stanga si pe cel din spate dar pe mine m-a bagat in coma cu stop cardiac si doar pentru ca am facut mult sport nu am ramas paralizat sau murit pe loc. Rezultatul : nas fracturat ( intr-o parte asea), parbrizul mi-a trimis cioburi in cap si in ochiul stang, la 4 mm in pleaopa, o coasta rupta ( resuscitare), piciorul care frana( drept) rupt complet de bord de mi-a ramas bucata de tibie in masina, cotul stanga facut praf si pulbere de m-au transferat in Bucuresti ca sa scoata noroiul si sa puna fixatoare ( a doua operatie cu anestezie totala) si dupa la o luna dupa doua placute titaniu ( a treia operatie intr-o luna jumate), cervicala fracturata si fisurata de e minune ca nu am ramas paralizat, si m-a tinut la pat aproape nemiscat 4 saptamani dupa accident. Imediat dupa accident soferul in culpa, fara vatamri a fugit la Politie sa se roage sa nu-l bage la puscarie. Evident nu va intra ci va avea maximum 3 ani cu suspendare cu toate ca mi-au iesit 110 zile de ingrijiri medicale. Caci pe langa oase rupte, coma si dureri, am avut si muschii rupti. E interesant ca n-am ramas cu handicap dar ca sa fie distractie pana la capat, masina era asigurata la city insurance. Nici macar nu mi-au achitat amaratul de jetta cu care eram. CAsCO s-a ocupat de asta si in spiritul de politete am cerut 200 000 euro pentru ca astea au fost pierderile inregistrate pe firma mea cu absenta mea. Acum astept dar citind articolul si de sunt refuzat de FGA cu aia 200k, atunci merg si eu pe suma maxima de 6.03 milioane.
  • +1 (3 voturi)    
    nu e vb doar de șoferii români (Vineri, 24 decembrie 2021, 0:38)

    hdd [utilizator]

    ar trebui să comenteze și un șofer de tir, dar pe aici avem numai hipsteri inteligenți (myself included) sau cozi de topor.

    Cert e că pe segmentele cu restricții de 80/h, oriunde ai fi în Europa (civilizată, nu România),
    tir-ul te depășește dacă îndrăznești să mergi cu 80.
    Tir-ul nu coboară sub 90 nici dacă îl omori, uneori nici pt radar.
    Chiar dacă au 60/h, în Germania sunt multe astfel de segmente în construcție, tir ul tot cu 90 merge - Orice ar fi!!!

    Asta indiferent de unde e înmatriculat tir-ul: Lituania, Polonia, România, Germania, Olanda sau Turcia.

    Repet, ne trebuie și perspectiva unui șofer ca să pricepem de ce.

    Când tu ești în Germania și respecți legea și te depășesc 10 tiruri, nu mai faci data viitoare.
    Mergi și tu cu 90.

    E o problemă generalizată, tre să pricepem de ce.

    Nu se reglează cu radare.
    Poate ca în Franța, cu media de deplasare, dar nici acolo.

    Cauza e în altă parte.
    • +1 (1 vot)    
      Cum de ce? (Vineri, 24 decembrie 2021, 9:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      De melenism si agresivitate de sofer de tir. Asa cum am spus mai sus, nenorocitii oraselor sunt soferii de taxi, iar nenoricitii soselelor sunt TIR-istii.
      Un tir este o masina care se conduce ca oricare alta, adica daca motorul se subtureaza, retrogradezi la o viteza mai mica si gata. Faptul ca ei merg cu 90 km/h nu inseamna ca motorul nu poate mai jos, insa asta e media de viteza pe care o au ei ca sa ajunga la timp la destinatie, plus consumul optim. Daca o lasa mai jos de atat, risca sa intarzie.
      Cat depsre amenzile luate ptr depasirea vitezei, nu le platesc ei ci firma (adica angajatorul). Ei sunt atenti sa nu ramana fara permis (adica sa nu depaseasca vitezea maxima legala cu mai mult de 50km/h).
      Nu le mai cauta scuza ptr ca nu au: daca vrei poti sa conduci TIR-ul si cu 60 km/h.
  • 0 (0 voturi)    
    BAAR poate că nu știe cum funcționează asigurările (Vineri, 24 decembrie 2021, 9:14)

    hsl [utilizator]

    Dacă asiguratul cumpără o limită de răspundere în valoare de 100 lei, atunci valoarea maximă pe care o va plăti asigurătorul prin intermediul asigurării va fi 100 de lei, chiar dacă prejudiciul ajunge la 200 lei (persoana prejudiciată poate cere diferența de la persoana vinovată sau de la cea răspunzătoare civil).
    Așa și în cazul RCA: limita maximă de răspundere este 1 milion și ceva euro pentru daune materiale și 6 milioane și un pic pentru vătămări corporale (indiferent ce prevede legea franceză), deci maxim 7 milioane de euro și orice leu plătit în plus se face cu încălcarea legilor naționale iar fapta va putea fi imputabilă BAAR.
  • 0 (0 voturi)    
    SARACA LIMBA ROMANA (Vineri, 24 decembrie 2021, 11:06)

    PL-G [utilizator]

    " diagnosticată cu tetraplEgie " si nu ...."tetraplAgie" , domnule ziarist !!!