Utilizatorii din Romania pot cumpara aplicatii de mobil din magazinul online Windows Phone Marketplace al Microsoft

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2012, 15:45 Economie | Telecom


Windows Phone Marketplace
Foto: Hotnews
Utilizatorii din Romania si din alte 12 tari pot cumpara aplicatii din Windows Phone Marketplace, magazinul online al Microsoft, a anuntat miercuri compania pe blogul oficial. Pana acum, romanii detinatori de telefoane dotate cu sistemul de operare Windows Phone aveau acces la acest magazin insa puteau instala doar aplicatiile gratuite. Prin aceasta extindere, Windows Phone Marketplace a devenit in prezent accesibil utilizatorilor din 54 de tari, iar Microsoft promite sa nu se opreasca aici.

In prezent, Microsoft este cel mai mic jucator pe segmentul telefoanelor de tip smartphone. In luna februarie a anului trecut Microsoft si Nokia au anuntat semnarea unui parteneriat prin care sistemul de operare Windows Phone 7 a devenit paltforma principala utilizata pe telefoanele companiei scandinave. Sperantele de crestere ale Microsoft sunt legate si de noua gama de terminale Lumia ale Nokia.

Miercuri, Nokia a anuntat ca din luna aprilie a acestui an va incepe sa-si vanda aceste telefoane pe care ruleaza sistemul de operare al Microsoft in China, piata cu cel mai mare numar de utilizatori de telefonie mobila din lume.

Pe piata globala a sistemelor de operare pentru smartphone-uri, Microsoft detinea cu Windows Phone o cota de piata de numai 1,4% la nivelul anului 2011, cu 6,8 milioane de smartphone-uri vandute, conform datelor firmei de cercetare Canalys.

Cea mai mare cota de piata o detine sistemul de operare Android al Google (48,8%), urmat de iOS (sistemul de operare al Apple cu 19,1%) si Symbian (al Nokia cu 16,4%).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1654 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Joi, 29 martie 2012, 16:21)

    Cris [anonim]

    Recomand Windows Phone 7.5 datorita faptului ca este mai usor de folosit decat orice alt telefon, este stabil si fluent, multitasking si atragator datorita diversitatii care o propune.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 29 martie 2012, 16:28)

    fgds [anonim]

    Am incercat, dar nu merge site-ul pentru Romania. Cred ca e un anunt la basca
  • 0 (0 voturi)    
    Sugestie (Joi, 29 martie 2012, 16:28)

    Mihai [anonim]

    Poate scrieti si ca acelasi Microsoft nu permite dezvoltatorilor romani sa vanda aplicatii pe Marketplace.
  • 0 (0 voturi)    
    Misto (Joi, 29 martie 2012, 16:36)

    Puiu [anonim]

    Windows Phone 7.x este chiar reusit. Dupa IOS mi se pare cel mai ok. Nu stiam ca din RO nu poti cumpara aplicatii pt el.
    Vestea ma bucura :)
    • 0 (0 voturi)    
      !!! (Joi, 29 martie 2012, 19:30)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Puiu

      Dupa IOS?

      Folosesc WP7 de 4 luni si nu as cumpara ever IPhone!!!!!

      Dupa parerea mea, este mai fain decat IOS din urmatoarele motive:
      - meniul este mult mai dinamic si mai atragator
      - varietate larga de culori a icoanelor
      - foarte usor de folosit din orice punct de vedere
      - super design al meniurilor, textelor, font-urilor
      - booteaza f repede,
      - nu mi s-a blocat niciodata
      - multitasking

      IPhone are o concurenta foarte puternica doar ca inca nu este recunoscuta iar concurenta nu se numeste Android! Se numeste WIndows Phone.
      • 0 (0 voturi)    
        Partial de acord cu tine (Joi, 29 martie 2012, 20:33)

        Puiu [anonim] i-a raspuns lui Cris

        Sunt partial de acord cu tine. Adica, meniul este foarte ok si la Iphone iar partea cu atragator tine de aprecierea fiecaruia.

        In rest sunt total de acord cu tine :). La ora actuala insa market place-ul e cam redus (desi nu pot sa spun ca am folosit toate aplicatiile de pe Apple App store, evident).

        Sper ca o data cu windows 8 Microsoft sa ajunga pe o pozitie mult mai buna pe piata smartphone-urilor. Chiar o merita!

        Pana la urma o concurenta serioasa este in castigul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat ca nu pot si sa dezvolte (Joi, 29 martie 2012, 17:58)

    gigi [anonim]

    nu ai voie sa faci aplicatii din romania, nici pentru microsoft nici pentru google android


    aici trebuie sa apara romania pentru android.
    dar romania e in lumea a 3-a.
    cum e aia cu "bill, say multumesc?"


    http://support.google.com/googleplay/android-developer/bin/answer.py?hl=en&answer=150324
  • 0 (0 voturi)    
    merge ma... (Vineri, 6 aprilie 2012, 1:18)

    Felix [anonim]

    merge marketplace-ul pentru Romania doar ca trebuie user nou facut in romania, nu merge pe usarul vechi, si astfel veti pierde toate aplicatiile instalate dar se poate transfera totu automat cu ajutoru uneoi aplicati din market cautati reinstal sau ceva de genu, WP7 este chiar frumos speram ca viteza de dezvoltare sa nu fie cea pe care a avuto ios care au avut limitari chiar mai mari in primi anii, dupa viitorul update "tango" care il lanseaza undeva la sfarsitu luni acesteia speram sa se concentreze sa primim cu toti wp8 pana la sfarsitu anului ca sa nu existe fragmentatie ca la android si atunci mai putem vorbi de concurenta, mai ales ca nokia a anuntat ca a pus la dispozitia microsoft toate patentele de pe simbyan si acolo ii de fapt problema , pentru multi care se intreaba dece nu exista theme pe windows injurandui nu stiu ca patentul pentru modul sau conceptul cum exista ea pe android nu se poate copia pe ios sau wp7 trebuind ceva total inovativ care probabil si daca ar exista ar fi prea dificil te utilizat sau prea instabil, pllus ca toate aplicatiile ar fi mult mai greu de realizat fiind necesar creerea unei proprii console si nu utilizand linia metro a wp7 cum o fac acum, pana la urma cum spune Puiu, concurenta e benefica...
  • 0 (0 voturi)    
    dar nu accepta cardul... (Marţi, 8 mai 2012, 23:29)

    octa [anonim]

    Mda asa e... dar din pacate nu accepta multe carduri din Romania. Eu am incercat 2 carduri Visa Electron si 2 Mastercard.

    Da . Am creat un nou cont de Microsoft Marketplace cu tara setata pe Romania...


    Tot tampiti au ramas astia de la Microsoft. Ma intorc la iPhone!!! Ce a fost in capul meu ???