VIDEO Dan Nica, ministrul propus la Comunicatii: Din 10 directori de la Posta Romana va mai ramane unul / Pana la sfarsitul acestui an vrem sa avem un investitor care sa vina cu bani in Posta

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 7 mai 2012, 13:44 Economie | Telecom


Dan Nica
Foto: Agerpres
Din 10 directori de la Posta Romana va mai ramane unul, pentru ca ei aveau salariile cele mai mari si din personalul care nu e direct operativ cel putin 300 trebuie sa plece, a declarat luni la audierile din Parlament, Dan Nica, ministrul propus la Comunicatii. A existat o politica de a angaja oameni care sunt cu mapa, cu salarii foarte bune si care traiesc pe seama factorilor postali care aduc de fapt banii, a mai spus acesta. Pana la sfarsitul acestui an vrem sa avem si un investitor care sa intre cu bani si sa fie management privat la Posta Romana, a mai anuntat Nica.

VIDEO Dan Nica, la audierile din Parlament:



Compania are 100 de directori, cred ca ar trebui sa fie de zece ori mai putin, a spus luni Dan Nica, citat de Agerpres.

  • "Din 10 directori va mai ramane unul, pentru ca ei aveau salariile cele mai mari si din personalul care nu e direct operativ cel putin 300 trebuie sa plece pentru ca nu poti sa scazi de la factori postali si oficianti care aduc bani. Daca este adevarat ca sunt directori care au cate doua servicii platite amandoua unul pe la Cluj altul prin Bucuresti si li se deconteaza si deplasarea cu avionul si cheltuieli de nu stiu ce natura, orice persoana ar cere sa fie luate masuri imediate. (...) Restructurarile incep la sfarsitul acestei luni cu certitudine", a declarat Dan Nica, in cadrul audierilor din Parlament.

Nica a spus ca pana la sfarsitul acestui an vrea sa atraga un investitor strategic la Posta Romana.

  • "Am avut discutii cu delegatia FMI, BM si CE pe tema Postei Romane. Pana la sfarsitul acestui an vrem sa avem si un investitor care sa intre cu bani. Pana atunci vom restructura compania astfel incat situatia financiara sa fie una mult mai buna decat acum care este una extrem de preocupanta si sa fie management privat pana la sfarsitul acestui an. Vom angaja un consultant financiar de renume care sa faca o evaluare si sa caute cel mai bun investitor in Posta", a mai spus Dan Nica.


Ca si predecesorul sau, Razvan Mustea, noul ministru propus pentru portofoliul Comunicatiilor, Dan Nica, a avertizat ca sunt ministere si institutii publice care au atribuit contracte unor firme private care incalca niste drepturi rezervate Postei Romane.


Mai exact, pana in 2013, Posta Romana detine un drept rezervat pentru trimiteri de corespondenta de pana la 50 de grame la un tarif de pana la 2 lei pe trimitere. Posta Romana (CNPR) beneficiaza de dreptul exclusiv de a furniza anumite servicii postale pentru ca, in calitatea sa de furnizor de serviciu universal, are obligatia de a asigura acoperirea cu servicii postale a intreg teritoriului national, astfel incat fiecare locuitor al tarii sa aiba acces la servicii postale, indiferent de localitatea in care traieste.

Posta Romana a dobandit acest drept exclusiv la data de 26 aprilie 2009, in urma unei proceduri de desemnare a furnizorului de serviciu universal lansate de catre ANCOM, la care au participat CNPR si compania Posta Atlassib Curier Rapid.

  • "Au fost licitatii adjudecate de ministere si institutii ale statului unor companii private care nu aveau dreptul sa presteze acest serviciu el fiind rezervat si nimeni nu a intervenit. Si acum situatia financiara este una extraordinar de preocupanta", a spus Dan Nica.


Dan Nica a fost luni avizat de catre Comisiile de specialitate din Parlament cu 21 de voturi pentru, 1 impotriva si 0 abtineri.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2623 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    hmm (Luni, 7 mai 2012, 13:52)

    nicksone [utilizator]

    eventual sa vina Vantu sau vreun interpus al sau... alt obiectiv strategic dat pe mana privatilor... nu mai ziceti nimic de "nu ne vindem tara"? demagogilor
  • +11 (13 voturi)    
    Nica incepe cu vanzarea Postei Romane? (Luni, 7 mai 2012, 13:55)

    Ali Star [anonim]

    Hopa, Nea Nica, incepi cu vanzari de institutii?
    Pai nu urlai matale ca PDL-ul vinde tot ce se mai poate?
    Si care o sa fie acel INVESTITOR?
    • +8 (10 voturi)    
      pai nu auzisi, .... (Luni, 7 mai 2012, 14:33)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Ali Star

      ....SOV sau un interpus, ca doar nu degeaba s-au luptat atata sa vina la putere.
      Cand Base ne spunea mai acum un an, cu totii il injurau. Na, ca a avut dreptate (iar).

      Or face timbre cu Iliescu?
  • +5 (5 voturi)    
    Am visat... (Luni, 7 mai 2012, 14:16)

    mariage [utilizator]

    Ca se va gasi un curajos care sa spuna: din 10 directori, unul ramane.Sunt convins ca nu Nica va fi acela, el este specializat in zvonuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Aha (Luni, 7 mai 2012, 14:22)

    Andrei [anonim]

    Pai Posta Romana pe plus , adica pe profit de ce s-o vindem ? inca ne scoate bani
    • +1 (3 voturi)    
      Tu unde ai auzit? (Luni, 7 mai 2012, 14:58)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ca este pe profit? acum cateva zile era trecuta in topul celor mai mari datornici la buget.
  • +7 (9 voturi)    
    Investitori (Luni, 7 mai 2012, 14:30)

    grigs1981 [utilizator]

    Simplu.Nici nu e nevoie sa ne gandim prea mult:ne vindem tara,dar s-o facem noi,nu PDL-ul!Ha !Ha! Ha!Ce mai ziceti uslasi forumisti!
  • +7 (7 voturi)    
    investitor care sa vina cu bani in Posta (Luni, 7 mai 2012, 14:35)

    alex [anonim]

    si cu un comision pe masura ...

    Foame mare...
  • +5 (5 voturi)    
    Total Post Services SRL (Luni, 7 mai 2012, 15:03)

    claude [anonim]

    Total Post Services falimenteaza Posta Romana, ei distribuie pina si pentru Finante. Au luat o amenda de la ANCOM anul trecut si distribuie in continuare. In spatele Total Post Services este Razvan Petrovici, finul lui Virgil Magureanu si fiul lui Carmenco Petrovici care a garantat FNI-ul lui Vantu.
  • 0 (0 voturi)    
    posta musteste de corutie (Luni, 7 mai 2012, 19:58)

    tuderp [anonim]

    Ar fi o mare reusita sa fie privaizata posta.
    Personal am cerut oficialior postei documente de interes public in baza legii si evident ca m-au refuzat, prima daca in mod direct dupa care in mod dplomatic si chiar au insinuit amenintari.

    Documentele pe care le-am cerut:
    In ce priveste Posta Romana sucursala Titu, DB :
    a. Un document(contract de inchiriere) din care sa rezulte valoarea contractului de inchiriere si perioada inchirierii intre Posta Romana sucursala Titu DB si proprietarul(firma) care a pus la dispozitie sediul unde posta i-si desfasoara activitatea curenta.
    b. Un document din care sa rezulte decizia in baza careia posta romana sucursala Titu a ales sa stea cu chirie in locatia curenta.
    c. Daca sa facut licitatie pentru imobill ales, copie dupa un document doveditor plus toate documentele de interes public premergatoare licitatiei si dupa licitatie.
    d. Daca posta romana detine un sediu al ei(proprietate), un document(titlu de proprietate, act de vanzare cumparare, etc) din care sa rezulte aceasta.


    Ca urmare a inceput un schimb de emailuri, vedeti mai jos
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Luni, 7 mai 2012, 20:04)

    tuderp [anonim]

    Predut, Marius-Ionut wrote:
    >
    >> Buna ziua
    >>
    >> Multumesc frumos pentru raspuns,
    >> Ma bucur ca lucrurile stau aparent bine - cel putin din ce descrieti,
    >> totusi as dori un raspuns scris/semnat + copii dupa documentele
    >>
    > cerute.
    >
    >> 1. Unul din cei mai cunoscuti proprietari de spatii de inchiriat in
    >>
    > Titu
    >
    >> este un dom Traian.
    >> Sotia mea(lucreaza la fisc) a vazut pe contractul pretul de 4E/m2
    >>
    > spatiu
    >
    >> inchiriat pentru un bar. (probabil ca media este mult mai mica,
    >> Avand in vedere ca sunt multe spatii disponibile in Titu, ca idee un
    >> apartament in Titu se vinde cu 25000 euro si
    >> O locuinta anl sub 20000 euro.)
    >>
    >> 2. In zona sunt multe banci, ma mir ca nu ati observat ca peste drum
    >> este banca CEC, pe aceaasi linie este banca transilvania si banca BCR.
    >>
    >> 3. Inca ceva nu mi-ati spus nimic despre ceva dovezi ca s-au respectat
    >> procedurile de selectie a spatiului.
    >> (ma refer la un anunt in zona ca posta este interesata de un spatiu si
    >> ca sau purtat discutii cu cel putin 2 sau 3 proprietari de spatii
    >> comerciale din zona)
    >> In caz ca nu ar fi bine de data aceasta sa procedati astfel, avand in
    >> vedere ca sunteti in perioada de renegociere.
    >>
    >>
    >> Inca odata va multumesc si va doresc succes in activitatea de
    >>
    > management
    >
    >> logistic a postei romane!
    >>
    >> Numai bine
    >> Predut marius
    >>
  • 0 (0 voturi)    
    continuare raspuns (Luni, 7 mai 2012, 20:05)

    tuderp [anonim]

    -----Original Message-----
    > From: Mihai Pajereanu [mailto:mihai.pajereanu@posta-romana.ro]
    > Sent: Friday, April 20, 2012 4:45 PM
    > To: Predut, Marius-Ionut
    > Subject: Re: Raspuns sesizare Oficiul Postal Titu
    >
    > Buna ziua,
    >
    > As dori sa clarificam cateva aspecte:
    > In primul rand, raportat la solicitarea dvs de a primi copii ale unor
    > documente CNPR, trebuie sa realizati faptul ca aceasta institutie nu
    > este nici birou de copiat acte si nici biblioteca nationala.
    >
    > 1. CNPR nu beneficiaza de alocatii bugetare ci se autofinanteaza;
    > conform punctului de vedere juridic CNPR nu are obligatia de a va pune
    > la dispozitie datele solicitate.
    >
    > 2. Problemele dvs personale cu proprietarul cladirii este normal, firesc
    >
    > si elegant sa le rezolvati fara a incerca sa provocati victime
    > colaterale;
    >
    > 3. Este absolut evident si normal faptul ca nu aveti cum sa cunoasteti
    > elemente de business postal, motiv pentru care nu ma astept sa aveti
    > capacitatea de a analiza modalitatea in care CNPR decide sa amplaseze
    > puncte de lucru si nici nu ma astept sa primim sfaturi de la dvs in
    > acest sens;
    >
    > 4. Reiterez faptul ca un Director Executiv s-a implicat personal in
    > verificarea aspectelor semnalate de dvs.
    >
    >
    > Personal, nu ma intereseaza deloc conflictul dvs absolut evident cu
    > proprietarul cladirii in care functioneaza OP Titu; in cazul in care
    > aveti si este evident ca aveti o problema cu proprietarul cladirii, va
    > rog, nu ne implicati si pe noi; va asigur ca avem suficient de mult de
    > lucru si fara sa ne ocupam de problemele dvs.
    >
    >
    > Astept in continuare oferte de spatii comerciale CONCRETE si adecvate
    > activitatii CNPR pentru a putea sa facem intern o comparatie de pret.
    >
    > Nu ne sunt de folos informatii cu privire la spatii cunoscute de la
    > sotia dvs de tip bar...posta nu este bar.
    > - pentru consultare anuntul gasit pe internet (0752098900 - 11 euro/mp)
    >
    > http://www.spatiidebirouri.ro/cauta-anunturi-imobiliare/
    >
    > In cazul in car
  • 0 (0 voturi)    
    continuare3 (Luni, 7 mai 2012, 20:05)

    tuderp [anonim]

    Predut, Marius-Ionut wrote:
    > Buna ziua
    >
    > 1. nu exista nici un conflict cu proprietarul nici macar nu-l cunosc
    > :-), nu stiu de ce v-ati repezit asa
    > afirmand ca exista un confilct EVIDENT! Eu deaici trag concluza ca
    > lucrurile miros urat si foarte urat dar deocamdata nu am dovezi.
    > Daca o sa intrebati proprietarul sunt sigur ca nici nu stie cum arat!
    >
    > 2. cu puteti sa spuneti ca incerc sa provoc victime colaterale prin
    > cererea mea legitima a unor documente
    > de interes pubilc de la o institutie platita din banii mei ? Suntem
    > cumva in Guatemala, sau tara asta e terenul de fotbal
    > al hotilor din romania?
    >
    > 3. eu v-am facut o solicitare clara, dumneavoastra vad ca incercati sa
    > nu raspundeti la obiect.
    > Nu e nevoie ca eu sa inteleg modelul de business postal pentru ca CNPR
    > sa dea un raspuns in scris si semnat, indiferent care este acela.
    > Sincer chiar nu ma intereseaza ce raspuns dati, vreau sa vad ca va
    > asumati raspunderea pentru ce mi-ati spus pe email.
    > Mi-ati dat un raspuns pe email, va rog sa-l trimiteti prin posta si sa-l
    > semnati.
    >
    > 4. am si eu o curiozitate cum aceasta discutie a ajuns pana la primarul
    > din titu?
    >
    > Daca nu gasiti o varianta legala de raspuns o sa ma adresez instantei
    > judecatoreasca de contencios administrativ + DNA/PNA + alte institutii
    > care poate o sa fie interesate
    > de acest subiect.
    >
    > 5. eu nu v-am dat sfaturi, am cerut documente.
    >
    > 6. sunt convis ca aveti multe de facut, in nici un caz nu vreau sa va
    > rapesc linistea totusi sunt convins ca nu eu sunt cel care va poate
    > genera asta.
    >
    > 7. legat de imposibilitatea de a face copii(CNPR nu detine copiator
    > inteleg) o sa va pot trimite pe cineva cu un copiator mobil, doar sa-mi
    > spuneti ora si locatia exacta.
    >
    > Success
    > Numai bine
    > marius
    >
  • 0 (0 voturi)    
    continaure4 - nu am mai primit raspuns (Luni, 7 mai 2012, 20:06)

    tuderp [anonim]

    Ma faceti sa zambesc:
    M-ati sunat si mi-ati vorbit curtenitor mi-ati facut chiar si o invitatie la sediul dumneavoastra
    Daca nu tine incercati cu "subtilitati".

    Cred ca va simtiti intimidat de actiunile dumneavoastra stimate DOMN.
    Legea e facuta pt. toata lumea (vezi condamnare Nastase), asa ca cine incalca legea
    ghiar daca nu acum urmarile faptelor sale vor fi suportate chiar de el.(am folosit procetatean@presidency.ro pt. a fi sigur ca discutia noastra ramane)

    Nu cred ca am incercat sa va "impresionez" cu ceva am spus ce urmeaza sa fac, inainte e politicos si legal sa anunt intentiile in cazul in care
    eu consider ca dreptul meu de cetatean mi-a fost lezat.

    Legat de Siemens, poate vreti sa va trimit CV-ul, experienta mea profesionala i-mi permite sa ma angajez oriunde in lumea asta pe mi de euro,
    spre deosebire de hienele profitoare la banii publici pe care nimeni nu-I angajaza la privat.
    Sunt sarmani romani care nu mai au o paine de mancare tocmai datorita unora care nu mai stiu ce sa faca cu banii,
    calcatul pe cadavre e ca un mers la iarba verde pt. ei. (dar se pare ca in ultima vreme se cam inghesuie la tribunale si judecatorii :-))


    Stiu ca hotii au fost/sunt morali la noi in romania :-)
    dar lucrurile se schimba si sper ca asta doriti si dumneaoastra sa mearga tara asta mai bine(asta a fost si impresia pe care mi-ati dat-o la telefon).

    In plus sustineti sus si tare ca demersul meu este "TENDENTIOS", va rog puteti sa argumentati?
    Vorbiti de un conflic intre mine si proprietarul acelui imobil, va rog puteti sa-mi spuneti numele acelui domn?


    Ca sa nu mai lungim vorba,
    Eu nu va contrazic cu nimic, ba dincontra va rog sa va sustineti punctul de vedere,
    eu nu va cer(v-am cerut) un raspuns in scris indiferent de acel raspuns, lucru pe care inteleg ca refuzati sa-l faceti?

    marius


    -----Original Message-----
    From: Mihai Pajereanu [mailto:mihai.pajereanu@posta-romana.ro]
    Sent: Monday, April 23, 2012 3:06 PM
    To: Predut, Marius-Ionut
    Cc: procetatean@presid
  • 0 (0 voturi)    
    reclamatie la compania unde lucrez (Miercuri, 9 mai 2012, 11:08)

    tuderp [anonim]

    Partea 4

    DUPA TOATE ASTEA AM PRIMTI RECLAMTIE LA FIRMA LA CARE LUCREZ CA AM FOLISIT LIMBAJ NEPOTRIVIT :-)


    Cea mai tare chestie a fost asta:
    Eu i-ti dau tie 100 lei,(te imprumut) dupa care te rog sa faci profit
    Si la sfarsit macar sa-mi dai 100 de lei inapoi(ceea ce nici macat atat nu face Posta)
    Asta inseamna ca POSTA se autofinanteaza dupa politia astora,

    Politica asta cred ca au invatat-o de la psd/pdl.