UPC Romania a ajuns la peste 1,14 milioane clienti in primul trimestru din 2012

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 13:28 Economie | Telecom


 documente
(11 Mai 2012) PDF, 231KB
Operatorul de comunicatii prin cablu UPC Romania a raportat pentru primul trimestru din acest an un numar total de peste 1,14 milioane clienti, in crestere usoara cu 3500 de clienti fata de ultimul trimestru al anului trecut, conform datelor grupului Liberty Global. Trebuie subliniat insa ca incepand din acest trimestru, grupul si-a schimbat pentru toate tarile modul de raportare incluzand si companiile foarte mici care aveau servicii similare sau aproape identice cu segmentul rezidential. Pentru Romania au fost luate astfel in calcul si 18.400 de clienti companii. Fara acest adaos, UPC Romania ar fi raportat pentru primele trei luni din acest an un numar total de clienti de 1,12 milioane clienti, in scadere cu 14.900 clienti fata de sfarsitul anului 2011.

Conform noii raportari a numarului de clienti, UPC Romania a inregistrat si in primul trimestru din 2012 o crestere usoara a bazei de RGU (unitati generatoare de venit), adaugand, fata de trimestrul anterior, 5.700 noi abonamente, ceea ce face ca baza totala de RGU sa fie, la 31 martie 2012, de 1.637.400 abonamente.

In primele trei luni din acest an, televiziunea digitala prin cablu a inregistrat o crestere de 20.200 de abonamente sau 6%, comparativ cu ultimul trimestru al anului trecut, insumand in acest moment 376.000 abonati. UPC este compania cu cea mai mare grila de canale HD transmise prin cablu - 15 canale HD si singurul operator care ofera continut 3D prin intermediul canalului High TV.

Televiziunea prin satelit (DTH) a crescut cu 1.000 noi abonati in primul trimestru al acestui an, ajungand la aproape 284.000 clienti.

  • "In ceea ce priveste serviciul de televiziune analogica se observa o diminuare a bazei de clienti, fata de trimestrul anterior, aceasta fiind determinata de migrarea clientilor analog catre serviciul digital pe de o parte, dar si de presiunea economica asupra clientilor, cu precadere asupra celor cu venituri sub medie", se precizeaza in comunicatul companiei.

La serviciile de internet, numarul abonatilor a crescut cu 3,3% (9.200 de abonati) fata de ultimul trimestru al anului 2011, ajungand la un total de 296.800 abonati.

Cresteri se observa si pe segmentul de telefonie fixa, unde, raportat la ultimul trimestru din 2011, in primul trimestru al acestui an s-a inregistrat o crestere de 6,2% a numarului de clienti, pana la 200.300 de clienti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1910 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Servicii din secolul trecut (Vineri, 11 mai 2012, 13:42)

    Alexandru Valentina [anonim]

    Cumparati un televizor de ultima generatie si apelati la UPC Romania: veti fi obligati sa luati un receiver deluvian din secolul trecut si sa utilizati o galeata de telecomenzi. Degeaba l-ati achizitionat (televizorul). Cit despre CI+ e o gluma buna ! Nici macar pe televizoarele Samsung de ultima generatie comercilializate in Romania nu functioneaza (desi au fost lansate impreuna cu firma coreeeana - rusine Samsung!). Decit 14 canale HD, mai bine ar oferi servicii de calitate, tehnica moderna, si nu ar mai promova prin presa servicii care nu sint disponibile. Preferabil RDS !
    • +4 (4 voturi)    
      RDS pe naiba (Vineri, 11 mai 2012, 14:09)

      RDS sucks [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Valentina

      Aceleasi servicii de doi lei le ofera si RDS-ul...hai sa lasam propaganda. Au si ei cateva canale HD in grila dar niciodata nu au decodoare HD pe stoc...
    • +4 (4 voturi)    
      secolul trecut? (Vineri, 11 mai 2012, 14:30)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Valentina

      Sunt foarte curios de unde atat de multe afirmatii tari si apasatoare in comentariul tau:

      1.secolul trecut : HD, CI+, 3D - pot sa fiu deaccord ca in lumea civilizata aceste servicii existau de ceva vreme, dar in Romania astia de la UPC au adus aceste servicii "din secolul trecut", ceilalti inca o mai dau pe analog cu promisiuni de decodoare peste cativa ani.... in fine.
      2. servicii care nu sunt disponibile : este putin ciudat deoarece eu am acasa 1 box HD DVR si mai nou un card CI+ - culmea pe un televizor Samsung (a durat putin mai mult setarea initiala dar acum functioneaza) si sa vezi chiar functioneaza ok, adica sunt diponibile pentru mine....ciudat!

      Este putin cam tendentios comentariul tau si cu o concluzie de final care poate nu este agreeata chiar de toti, dar fiecare stie exact ce isi doreste si pe cine prefera - asta e frumos intr-o piata concurentiala.

      Cu stima!
      Adrian S.
    • +1 (1 vot)    
      Eu folosesc CI+ (Vineri, 11 mai 2012, 23:03)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Valentina

      ... și sunt foarte mulțumit. Și ca șocul să fie mai mare folosesc pe ambele televizoare din casă și, supriză, unul este chiar Samsung (nu e chiar de ultimă generație) iar celălalt are chiar vreo 2 ani. La țară la părinții mei am RDS și sunt la fel de mulțumit de serviciile lor, internetul merge excelent și au posturile alea de sport care chiar dau sport nu ca GSP TV sau alte programe pseudosportive. Așadar, ca utilizator de UPC și RDS îți pot spune că amândouă au servicii de calitate. Chiar și cu Romtelecom am avut experiențe bune dar am renunțat din motive obiective.
  • -2 (4 voturi)    
    impresionant! (Vineri, 11 mai 2012, 14:42)

    Io [anonim]

    Wow, 0.3% crestere! Cine-ar fi crezut?
    • -1 (3 voturi)    
      spectaculos (Vineri, 11 mai 2012, 15:42)

      dax [anonim] i-a raspuns lui Io

      crestere care de fapt e scadere de aproape 15.000 abonati, dar noroc ca s-a schimbat modul de raportare...
  • +3 (3 voturi)    
    RDS - Romanian Draci System (Vineri, 11 mai 2012, 18:01)

    Tedy [anonim]

    Din pacate RDS-ul fiind o firma romaneasca nu o sa poata ajunge niciodata la standardul UPC la capitolul servicii TV, support...etc. Pentru cine vrea ultima tehnologie in materie TV recomand UPC, prentru restu RDS (cat dai atata face).
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 20 iulie 2012, 19:59)

      CoCo [anonim] i-a raspuns lui Tedy

      Perfect de acord cu tine
  • 0 (0 voturi)    
    cand? (Vineri, 11 mai 2012, 22:54)

    omoni [utilizator]

    Cand bagati NasulTv? Stim ca e gratuit, deci cand il bagati? Si nu veniti cu chestia ca trebuie sa fie mai multi abonati care sa ceara asta pentru ca atunci cand ati introdus Zeus tv sau Trinitas sau 7 posturi de sport, nu aveati cereri exprese pentru acele posturi! Asa vrea si CanalS de la Constanta sa ne abureasca, ne face sa migram la Dolce care deja a bagat Nasul Tv.
  • +1 (1 vot)    
    UPC (Duminică, 13 mai 2012, 21:25)

    george [anonim]

    Abonet UPC..
    Sunt supermultumit de serviciile UPC, am de la ei net, tv digitala si telefonie fixa.
    Ca fost abonat rcs pot spune ca este mare diferetna intre firma asta si rcs.
    Au servicii mai bune, suport tehnic , grila de canale mai bogata, internetul mai rapid..
    Astfel am 150 canale digitale, pe care le receptionez fara decodor utilzand cardul oferit de UPC.
    Canalele tv se vad mai bine ca la rcs, semnalul este mai mare si nu am probleme cum aveam la ceilalti, cand saptamanal aveam probleme.
    Am net de 120 Mega, Fiberpower, mult mai bine ca inainte.
    Nu platesc ptr toate astea decat cu 5 lei mai mult, chiar foarte avantajos fata de fostul operator.
    Recomand UPC ptr calitate si probabil cele mai bune servicii..
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptul la replică (Luni, 14 mai 2012, 15:06)

    Flaviu-Marius Panaite [anonim]

    UPC România ...
  • -1 (1 vot)    
    Dreptul la replică 1 (Luni, 14 mai 2012, 15:47)

    Flaviu-Marius Panaite [anonim]

    (continuarea comentariului anterior) ... UPC România ... numai la superlative !!! Însă ... fiind abonat Romtelecom, de câțiva ani buni la internet+date și din 1993, la telefonie fixă, v-aș sugera, fanilor UPC, o analiză comparativă la:
    1. Numărul de abonați la telefonie: Romtelecom - 2,44 milioane, UPC - cu puțin peste doar 200.000 !.
    2. Numărul de abonați la internet, inclusiv fibra optică FTTB și Wi-Fi: Romtelecom - peste 1,1 milioane, UPC - doar aprox. 300.000 !
    3. Numărul de abonați la Romtelecom Dolce (satelit și cablu) + IPTV (cablu canale SD + 13 canale HD) - peste 1,1 milioane; la UPC - aproape 284.000 (doar canale digitale, probabil fără 3Sat TV - televiziunea prin satelit parteneră).
    Ca nr. de abonați, Romtelecom este net superioară lui UPC România !!!
    În ceea ce privește calitatea serviciilor, UPC România deține niște avantaje, deloc spectaculoase, față de Romtelecom:
    1. UPC - 115 canale digitale TV nonrepetabile, prin cablu (având și servicii interactive DVR), față de 109 canale Romtelecom Dolce nonrepetabile, prin satelit (din care, 9 canale sunt HD, având și servicii interactive PVR). Romtelecom difuzează, însă, canale SD TV și 13 canale HDTV, prin conexiunea interactivă PVR IPTV (inclusiv cinematecă și programe documentare înregistrate, în total 120, nonrepetabile).
    2. La internetul de mare viteză (fibră optică), UPC oferă max. 120 Mbps (viteză de croazieră și nu de download), iar la upload - max. 6 Mbps. Romtelecom oferă, tot prin fibră optică, max. 100 Mbps (viteză de croazieră și nu de download - aici, la toate rețelele, viteza de download se împarte la 8), iar la upload - max. 32 Mbps !
    3. La telefonie, dat fiind faptul că Romtelecom are o experiență și dotare superioare lui UPC, cea mai bună ofertă cuprinde 400 minute în rețele mobile+apeluri internaționale fixe în UE și apeluri internaționale fixe și mobile în SUA și Canada și, de asemenea,4000 minute apeluri în toate rețelele fixe și Cosmote din România ...
  • -1 (1 vot)    
    Dreptul la replică 2 (Luni, 14 mai 2012, 16:09)

    Flaviu-MariusPanaite [anonim]

    ... (continuare la Dreptul la replică 1) ... după consumarea celor 400 minute (din care consumă, totuși și apelurile în rețelele fixe naționale), se pot efectua apeluri fixe nelimitate în Romtelecom.
    Ca abonament, ptr. 3 servicii maximale voce+internet+IPTV+Romtelecom Dolce maxim, cu decodor HD interactiv+Norton Internet Security 2012+linie fax, eu plătesc 220 lei lunar. Cam atât aș plăti și la UPC România, care-mi oferă câteva programe TV în plus, prin cablu digital, dar fără IPTV interactiv, decodor HD interactiv, internet prin fibră optică+antivirus, telefonie, însă, mai limitată și, bineînțeles, canalul 3D Eurosport (care-mi trebuie, având un SmartTV Samsung 3D), dar sunt convins că, în viitorul apropiat și Romtelecom va introduce măcar un canal 3D TV.