Catalin Marinescu, presedintele ANCOM: Vodafone si Orange isi rezervau la inceputul acestui an, prin contracte, dreptul de a bloca utilizarea anumitor aplicatii, precum Skype/Furnizorii nu sunt obligati prin lege sa respecte principiul neutralitatii internetului

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 12:20 Economie | Telecom


Catalin Marinescu, seful ANCOM
Foto: AGERPRES
O parte dintre furnizorii de internet mobil isi rezerva, prin contracte, dreptul de a bloca utilizarea anumitor servicii sau aplicatii (Skype, spre exemplu), dar nu toti fac acest lucru si in practica, a declarat intr-o intalnire online cu cititorii HotNews.ro Catalin Marinescu, presedintele autoritatii de reglementare in comunicatii (ANCOM). Potrivit informatiilor pe care le aveam la inceputul anului, a spus acesta, Vodafone si Orange au astfel de prevederi in contracte dar, de exemplu Orange nu a facut acest lucru pana acum. Principiul neutralitatii internetului nu a fost consacrat la nivel legislativ, este doar unul dintre principiile pe baza carora poate functiona o retea, prin urmare, furnizorii nu sunt obligati sa respecte acest principiu.

  • "As dori sa comentez putin de ce este oportuna discutia acum. Suntem intr-un moment in care volumul de trafic internet transferat creste exponential si cred ca aceasta tendinta se va accentua. Retelele nu se dezvolta la fel de rapid ca cererea. Se va ajunge, de aceea, la momentul in care va fi din ce in ce mai mult nevoie de gestionarea traficului. Acesta este punctul cheie in discutia privind neutralitatea internetului. Sa presupunem ca cineva descarca un film in acelasi timp si pe aceeasi resursa internet cu dumneavoastra. Datorita volumului de date se poate sa va incetineasca accesul dumneavoastra la informatie. Cum ar trebui procedat? Ar trebui data o prioritate pentru cel care descarca filmul? Sau pentru dumneavoastra? Sau un tratament egal?", a mai declarat in intalnirea online Catalin Marinescu.

Citeste si:


Autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM) si Asociatia pentru Tehnologie si Internet (ApTI) vor organiza o dezbatere publica cu tema Neutralitatea retelelor si sustenabilitatea internetului in data de 5 iunie 2012, la hotelul Athenee Palace Hilton din Bucuresti. Agenda evenimentului, precum si formularul de inregistrare pentru participare (conditie obligatorie), sunt disponibile pe pagina de internet a ANCOM, la sectiunea Evenimente. Participarea este gratuita, pe baza inregistrarii, in limita locurilor disponibile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3949 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    skype! (Joi, 31 mai 2012, 12:26)

    skyradio [utilizator]

    ai spus skype? ai spus blocat? cred ca de maine iti cauti de munca! Ponta te asculta!
  • +6 (8 voturi)    
    va aberati domnule Catalin Marinescu (Joi, 31 mai 2012, 12:46)

    cata [anonim]

    Nu poti sa nu fii stupefiat cum in romania, autoritatile, care ar trebui sa fie in slujba cetateanului slujesc in fapt marile corporatii. Domnule marinescu, reteau vodafone este dezvoltata si poate suporta traficul necesar de un skype insa prefera sa mai jumuleasca clientii cu inca 3E pentru aceasta parte de internet. In fapt ei vand sub denumirea de "internet mobil" doar o parte de internet. Autoritatile ar trebui sa se sesize si sa actioneze in interesul cetatenilor cand observa astfel de nereguli si nu sa le sustina.
    • -3 (3 voturi)    
      idioti ? (Joi, 31 mai 2012, 13:36)

      cata [anonim] i-a raspuns lui cata

      Nu pot sa cred cati idioti isi dau cu parerea. Si eu sunt cel putin la fel de stupefiat cat de idiot esti, o autoritate de reglementare si control trebuie sa fie impartiala nu sa fie de partea cetateanul sau a operatorului, impartiala, arbitru pentru o concurenta loiala in beneficiul utilizatorului final.
      • +4 (4 voturi)    
        bai vodafonule mic (Joi, 31 mai 2012, 14:59)

        cata [anonim] i-a raspuns lui cata

        tu imi zici mie ca ANCOM trebuie sa fie impartiala, oookkkk. Dar eu am cumparat internet mobil de la vodafone si internetul asta se pare ca e doar o parte din internet azi fara skype, maine poate e fara hotnews ca are poze si poate trebuie si pentru aia sa platesc inca 3 E. Nu crezi ca punand taxe suplimentare pe anumite parti din internet se face astfel o filtrare? unde e neutralitatea aia? care naiba e idiotul dintre noi 2?
  • +3 (3 voturi)    
    E simplu dle Marinescu (Joi, 31 mai 2012, 12:54)

    hic sunt leones [utilizator]

    Daca o linie de 4 mbps este folosita de 2 persoane in acelasi timp, fiecare sa aiba viteza de 2 mbps; daca aceeasi linie este folosita de 4 persoane in acelasi timp, fiecare sa aiba viteza de 1 mbps INDIFERENT CE CONTINUT ACCESEAZA!!!

    Restul e facut de concurenta: cine nu dezvolta reteaua in ritmul impus de piata, da faliment.
    • +2 (4 voturi)    
      esti ca marinescu! (Joi, 31 mai 2012, 13:14)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ca sa iti fie mai simplu uite cum sta treaba:
      daca in abonamentul meu pe care il platesc am o linie de 7,2 atunci 7,2 sa am pe linie indiferent la cati fraieri vind ei internetul mobil!
      nu scrie in abonament ca linia pe care o platesc eu mai trebuie sa o impart cu 2-3-4 sau whatever!
      • +1 (3 voturi)    
        read the fine print (Joi, 31 mai 2012, 14:01)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        Daca citesti contractul o sa vezi ca numai abonamentele de internet business au garantii de banda. In rest, fie ca este vorba de internet mobil fie ca e vorba de ADSL sau cablu, sau fibra optica, daca platesti sub 100eur/luna pentru internet, sigur nu ai nici o garantie de banda.
        • 0 (2 voturi)    
          sunt business! (Joi, 31 mai 2012, 14:57)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          si stiu contractul.de aceea si vorbesc in cunostinta de cauza.poti plati insa si sub 100 eur/luna si sa am banda business.nu plafona ceea ce nu ai tu!
      • 0 (0 voturi)    
        Cred cu nu cunosti ceea ce ai semnat (Joi, 31 mai 2012, 16:41)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        nu cunosti cat costa o linie cu 7,2 garantati si, cel mai important, nu ai inteles ce exprimam eu in mesajul meu, chiar daca partea principala e scrisa cu CAPS LOCK...
        • -1 (1 vot)    
          caps lock (Joi, 31 mai 2012, 19:03)

          skyradio [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

          daca te referi la ADSL afla ca e fumat demult!
          un band de 7,2 de la un operator de date mobil business este in jur de 100 de euro
          • 0 (0 voturi)    
            Bv, stii cat costa o viteza garantata de internet (Joi, 31 mai 2012, 20:04)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

            dar tot lasi esentialul sa treaca pe langa tine. Repet, poate, n-am fost prea explicit: viteza de internet nu are de ce sa fie influentata de continutul accesat.
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala (Joi, 31 mai 2012, 13:18)

    dan [anonim]

    povesti cu pesti... de fapt concurenta verzilor si celor albastri si foamea de market share i-au adus pe cei 2 crai de la apus (portocaliu si rosu), la o ebitda cu mult sub cea cu care erau obisnuiti sa se lafaie in tarile emergente (40 si%). Asa ca acum bani de investilii in LTE (urmatorul salt tehnologic care le permite nu numai capacitati cu mult mai mari fata de cele curente dar si o prioritizare reala a traficului - da dom' Georgescu, nu te mai preface ca nu stii ca se practica si acum in retelele telecom - in functie de clasele de prioritate si aplicatiile mapate de catre operatori) sunt dramuiti de firmele mama. restul sunt cum spuneam mai sus ... cu pesti.
  • +1 (3 voturi)    
    cenzura (Joi, 31 mai 2012, 13:24)

    utlizator [anonim]

    Ma intreb daca nu cumva pot fi dati in judecata pentru cenzura sau pentru discriminare.. in mentul cand se da voie la restrictii pe internet.. pana la cenzura.politica/economica e doar un pas mic...
  • +3 (3 voturi)    
    aplicatii gen SIP sunt blocate de Vodafone ... (Joi, 31 mai 2012, 13:25)

    gabifili [anonim]

    ... tocmai pentru a impiedica utilizatorul sa dea telefon over-IP de pe smartphone. Din fericire Orange nu impune asfel de restrictii.
  • +1 (1 vot)    
    Probabil ca... (Joi, 31 mai 2012, 13:36)

    ribelalu [utilizator]

    este vorba de convorbirile telefonice pe Skype (mult mai ieftine) nu de sistemul de mesaje.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu are legatura (Joi, 31 mai 2012, 14:04)

    georgeb [utilizator]

    Restrictionarea aplicatiilor nu are nici o legatura ca nevoile de banda ci cu concurenta.

    Skype necesita semnificativ mai putina banda decat youtube.

    Asa ca domnul Marinescu vorbeste pe langa.

    Problemele de infrastructura si suprasolictarea retelelor se "rezolva" prin traffic shaping. Una ar fi daca skype, din cauza ca necesita prea multa banda, imi merge prost, si alta este atunci cand nu ma pot folosi deloc de acest serviciu.

    Un ISP, mobil sau nu, trebuie sa fie complet neutru legat de natura datelor pe care le transporta.
  • -1 (1 vot)    
    ANCOM (Joi, 31 mai 2012, 20:26)

    tot dan [anonim]

    Dragilor, hai sa le luam pe rand.

    1. orice ar bloca operatorii e doar o chestie de timp pana cand se va gasii o noua aplicatie, un nou provider sau un free wifi. Cu alte cuvinte cu cat limiteaza mai mult cu atat mai multi clienti si income vor pierde.
    2. Operatorii sunt disperati fiindca abonamentelebusiness nu se mai reinnoiesc " by default" cum era odata. Pleaca clienti vechi de 12 ani la concurenta. pai de ce? pai fiindca nu mai vrea sa plateasca 50 si ceva de euro pe luna cum plateste de 10 ani incoace. Iac-asa! Fiindca altii ofera mai mult, mai bine si mai ieftin fata de ceea ce au acum.
    3. Cand va venii LTE-ul n-o sa mai fie probleme de traffic si congestie. Acum intr-adevar este. mergi in Piata Victoriei in Bucuresti si abia iti vin mailurile, ce sa mai vorbim de streaming online..
    4. Un rol major o sa-l joace operatorii virtuali si retelele de wifi. Toate smartphone-urile sunt prioritare pe wi-fi. deci operatroii pierd trafficul mare de date care se desfasoara din ce in ce mai mult pe wifi si din ce in ce mai putin pe 3G. Ca atare sunt o groaza de downgrade-uri la abonamente de la 10GB la 5GB si apoi la 2GB.
    5. ANCOM-ul ar trebui sa vegheze ca operatorul sa nu limiteze in nici un fel internetul. daca se simt tari pe felie sa inventeze ei un skype mai ieftin. Ca ce chestie sa limiteze aplicatiile de internet? Noi cand le dam banii ai conditionam sa-i cheltuie doar pe energie si nu si pe salarii?
    6. ANCOM ar trebui sa se axeze pe masuratori de traffic. Site-uri numeroase sunt in congestie cu orele, seara pe la 10-11 , dupa-masa pe la 5-6 si la pranz. La fel cu acoperirea. La fel cu viteza de traffic( de acord ca maximul posibil e 7.2 Mbpsec dar hei, sa avem si un minim de sa zicem 1% din asta adica de 72 de Kbpsec. Nu sa vina mailurile mai rau ca pe dial-up-ul de acum 10 ani). Ar fi multe de spus.
    Doleante si doleante. Dar ajungem la vorba ceea Cainii latra ursul trece . cainii fiind cetatenii, ursul fiind ANCOM-ul.Ce le pasa lor?
  • 0 (0 voturi)    
    neutralitate = neutralitate (Vineri, 1 iunie 2012, 12:59)

    vlădicăopincă [anonim]

    Nu e treaba operatorului care e conținutul traficului. E, deocamdată, un delict să își procure informații despre asta. Treaba lui e să întrețină rețeaua contra cost. Dacă nu poate, să plece. Pînă și rețelele de cartier aveau un comportament mai profesional…
  • 0 (0 voturi)