Tranzactia disperarii? - De ce a cumparat Microsoft divizia de "mobile" a Nokia si ce urmeaza sa se intample

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 9:42 Economie | Telecom


​Dupa cativa ani e tatonari, Microsoft a reusit sa ajunga la o intelegere si va cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia, pentru 5,44 miliarde euro. Ambele companii trec prin perioade grele, Microsoft fiind criticata ca a ratat intrarea pe mai toate segmentele din piata, iar Nokia pierzand enorm pe piata telefoanelor. Microsoft are bani, iar intelegerea cu Nokia o poate face un jucator de temut pe piata smartphone-urilor.

Din 2010 s-a vorbit de posibilitatea ca Microsoft sa cumpere Nokia, iar in 2011, o data cu trecerea lui Stephen Elop de la Microsoft la Nokia, compania finlandeza a adoptat Windows Mobile pe telefoanele mobile.

Stephen Elop a "taiat in carne vie" la Nokia, peste 20.000 de oameni au fost disponibilizati, iar compania a lansat si gama de smartphone-uri Lumia care a primit si cronici pozitive, insa ca volume de vanzari nu s-a putut apropia de Apple sau Samsung.

In plus, Nokia a avut cateva trimestre cu pierderi si s-a spus de mai multe ori ca, daca nu va fi gasit un partener solid, s-ar putea sa nu reziste pe piata.  

Microsoft este acel investitor fiindca, desi compania sta bine la partea financiara, nu sta deloc bine la partea de inovatie si, sub conducerea lui Steve Ballmer, a ratat intrarea pe piata smartphone-urilor si pe cea a tabletelor.

Noua tableta Surface s-a vandut sub asteptari, iar pe piata smartphone-urilor, Windows Mobile are sub 4%. In aceste conditii, nu este de mirare ca investitorii cereau o msicare curajoasa si exact asta s-a intamplat: Microsoft va cumpara divizia de telefoane mobile a Nokia, pentru 5,44 miliarde euro.

"Un pas curajos catre viitor", asa a caracterizat Steve Ballmer, CEO-ul Microsoft, miscarea anuntata acum. Si intr-adevar este curajos fiindca ramane de vazut daca doua companii aflate in situatii grele (Nokia chiar in agonie) pot sa se transforme intr-o companie performanta.

E de asteptat ca Microsoft sa lanseze smartphone-uri si probabil si tablete, profitand de experienta Nokia. Probabil si costurile vor fi mai mici, iar compania ar putea sa mai recupereze din uriasa intarziere pe care o are in aceste segmente. Microsoft a tot spus ca vrea sa devina o "companie de device-uri si servicii", insa la partea de device-uri lucrurile nu au mers grozav si era nevoie de un pas indraznet.

Pentru Nokia, afacerea echivaleaza cu salvarea de la disparitie. Declinul Nokia parea sa nu mai poata fi oprit, compania a facut disponibilizari masive si a inchis fabrici, dar nu a reusit sa convinga publicul ca poate deveni un jucator serios pe piata smartphone-urilor.

Stephen Elop se reintoarce la Microsoft dupa trei ani si e cotat cu mari sanse de a-l inlocui pe Steve Ballmer la sefia Microsoft, iar faptul ca Elop e un om decis care spune lucrurilor pe nume ar putea schimba situatia si la Microsoft.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10624 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    intrebare (Marţi, 3 septembrie 2013, 9:56)

    skolko [utilizator]

    Daca vanzarea unei divizii falimentare cu 5,44 miliarde euro reprezinta "tranzactia disperarii", atunci vanzarea restului de 45,99% actiuni la Romtelecom cu echivalentul a 72 milioane euro ce reprezinta oare, nu subminarea economiei nationale?
    • +6 (8 voturi)    
      Confuzie (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:16)

      Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui skolko

      Încercând să compari cele două situații nu faci altceva decât să arăți că românii chiar se cred buricul Pământului deși sunt la periferie. Subminarea economiei naționale este atunci când Oltchim e de stat și niște șnapani fură cât pot pentru că "ei sunt statul", subminarea economiei e atunci când tu ai o companie care are pierderi de sute de milioane de euro și o privatizezi (sub presiune internațională) după care acea companie este pe profit și plătește taxe și impozite mai mari decât orice altă companie de stat, subminarea economiei naționale este atunci când trenurile circulă cu 45 de km/oră în 2013. Nu este subminarea economiei dacă un privat vine să ia de la tine o companie de care îți bați joc și vrea să o facă profitabilă. Oricum, revenind, cele două situații nu au cum să fie comparate, e ca și când te-ai supăra că UEFA nu pune pe siteul ei jucătorul Dorel din divizia județeană pentru că, la urma urmei, dă și el cu piciorul în minge.
    • +15 (15 voturi)    
      Pune in calcul si riscul de tara... (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:20)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui skolko

      Nokia e in Finlanda
      Romtelecom in Romania...

      In Finlanda premier este o profesoara de liceu.
      In Romania este un "doctor in drept international"

      Si de aceea Nokia, in faliment, valoreaza 5,44 miliarde iar Romtelecomul 0.07 miliarde desi este pe profit.

      PS
      Amandoi premieri vin de la Social Democrati...
    • +5 (7 voturi)    
      nokia (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:35)

      Googol [utilizator] i-a raspuns lui skolko

      divizie falimentară? fii serios. anul trecut au fost pe locul doi în lume, ca număr de unități vândute. închiderea anumitor puncte de producție a fost o decizie înțeleaptă.
  • +1 (5 voturi)    
    Le veni mintea mai la urma... (Marţi, 3 septembrie 2013, 10:28)

    BEDE [utilizator]

    Daca Nokia facea parteneriat cu Microsoft prin 2006 sau 2007, altfel arata acum piata de Smartphones...
    Acum, sa vedem ce-o iesi? In ce masura vor mai castiga ceva cota de piata.
  • +5 (13 voturi)    
    Sau (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:00)

    zagado26 [utilizator]

    daca Nokia trecea din timp pe Android nu ar mai fi avut nici un fel de probleme. Dar mai intai s-au incapatanat sa pastreze Symbian care era depasit apoi au mai facut o greseala cu windows 8.
    • +3 (3 voturi)    
      Sau daca mergeau inainte cu Maemo... (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:34)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui zagado26

      S-au speriat de autonomia de 24 ore si l-au lasat balta.

      Ce smartphone era N900 cu Maemo... Pentru timpurile acelea bineinteles... 10 clase peste teapa aceea numita Iphone.
    • +3 (7 voturi)    
      imo (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:42)

      Googol [utilizator] i-a raspuns lui zagado26

      nu e nicio greșeală că au apelat la wp8. e superior din multe puncte de vedere sistemului android. e mai stabil și consumă mult mai puține resurse. sigur că are și minusuri, dar sunt puține. îți recomand să cauți o comparație între cele două sisteme, pe net, o să-ți schimbi părerea.
      • -4 (10 voturi)    
        wp8 este mult sub android (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:54)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Googol

        pe wp8 nu exista app :
        gmail oficiala,
        youtube oficiala,
        facebook oficiala,
        yahoo email oficiala,
        yahoo messanger oficiala,
        facebook messanger
        ... si multe multe altele !!!!

        nu are "notification panel" ca sa opresti usor si repede "data mobile" ! ce sa mai zicem de setari de limita maxima... etc.. . .

        este mult inferior Android.
        • +6 (6 voturi)    
          Sigur (Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:23)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Eu am Lumia 520, care nu are toate facebook (zici tu), pagini oficiale (ce or mai fi si astea). In schimb am consolidat un singur cont de mail pe outlook.com unde trag mailuri din N conturi gmail (ca nu-mi place sa am 10 widgets ca pe alte OS-uri cu desene animate). Si nush cum naiba da merge 100%, nu block, nu erori (nici nu stiu cum arata un dialog de eroare...). Works. WP8 e foarte civilizat dupa parerea mea, unde cind vreau sa apas pe setari wifi scrie Settings/Wi-Fi si nu icoane dragute sau PNG-uri rotitoare. Notification panel si limits - aici sint de acord. Sint pe drum din cite stiu eu (fara sa fie o scuza pt. MS).
          • 0 (0 voturi)    
            Limits?? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:26)

            MihaiNomolosanu [anonim] i-a raspuns lui ac

            Hei, mai uitati-va prin windowsphone.com si o sa gasiti aplicatia Counters care, cum ii spune si numele, contorizeaza atat apelurile, datele si SMS-urile, si poate stabili limite pentru acestea.
            • +1 (1 vot)    
              Cam multe drepturi required (Miercuri, 4 septembrie 2013, 18:37)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui MihaiNomolosanu

              Cere contacts, email parca si alte citeva care n-au de-a face cu schimbarea de limits.
              Si oricum asta e OS/admin feature. Nu tre sa tragi un app de pe store ca sa nu dai o mie de lei ca ai depasit traficul, nu?
    • +3 (3 voturi)    
      Android pe Nokia? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:31)

      MihaiNomolosanu [anonim] i-a raspuns lui zagado26

      Sunt convins ca Nokia nu va folosi Android pe terminalele lor NICIODATA.
      Pana la Symbain nu auzise nimeni de sisteme de operare pe telefon.
      Apoi au aparut porcariile alea care mananca o groaza de resurse, ca iti trebuie procesor Quad, ca sa nu mai zic de mult RAM si iti termina bateria intr-o zi.
      WP8 se misca excelent cu resurse putine.
      Cat despre piata de aplicatii ... nici Android Market nu avea prea multe aplicatii in primii ani de la lansare.
  • 0 (2 voturi)    
    Cuvinte grele (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:25)

    vladf [utilizator]

    Subminarea economiei nationale .... singurul care are acuzatii pe aceasta tema pare sa fie Videanu, desi cred ca nu trebuie sa ai mai mult de 12 clase ca sa faci o lista frumusica cu toate furaciunile facute in perioada lui Nastase.
    Nici in ziua de azi inca mai dezmembreaza si vand la fier vechi, cobinatele si fabricile privatizate pe 1$.
    Le-au trebuit 24 de ani sa falimenteze CFR marfa, cand doar daca vindeau la fier vechi o parte din vagoanele nefunctionale iesea din faliment.
    In tara asta doar in perioada lui Vlad Tepes a fost starpita coruptia si furtisagurile, in rest inca se mai gaseste cate ceva de furat.
    Peste cativa ani o sa ajunga sa ne vanda si pe noi, ca pe vite, dar daca stau bine sa ma gandesc la cate medicamente si vaccine se testeaza prin spitale, cred ca asta se intampla deja.
  • +6 (6 voturi)    
    Pretul corect (Marţi, 3 septembrie 2013, 12:32)

    vladf [utilizator]

    In realitate si fara sa discutam de fabrici, mana de munca experimentata sau faptul ca cumperi totul la cheie, eventual mai faci mici investitii pe ici pe colo, Microsoft a cumparat o mare valiza de brevete. Sa nu uitam ca Nokia a fost printre primii si cel mai mare producator de telefoane mobile. Ex: vrei sa-ti bepaie un led lateral pe telefon cand ai un mesaj sau un apel pierdut? dai un ban catre Nokia si exemplele pot continua, tehnologia este scumpa si exemplul de mai sus este unul banal.
    Degeaba zici ca de maine te apuci sa cultivi bumbac, cand nu ai experienta, know-how-ul este cheia succesului si te poate conduce catre o afacerede succes.
  • +1 (1 vot)    
    Disperare mai mult pentru MS (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:46)

    EXEs [utilizator]

    In primul rand tranzactia a fost cam 50/50 companie + patente deci compania valoreaza cam 3 miliarde $ ceea ce e cam putin dat fiind ca doar Skype a costat cam 8.5 miliarde $.
    In al doilea rand Microsoft a fost destul de grabit sa cumpere Nokia pentru a evita ca finlandezii sa inceapa sa produca telefoane cu Android. Nokia are cam 80-90% din piata totala de Windows Phone devices. Windows Phone nu mai poate sa creasca cu mai mult de 1-2% anual (crestere care se datoreaza mai mult Nokia decat MS) asa ca singura directie a Nokia ar fi fost sa produca telefoane pe Android, ceea ce ar fi dus automat la moartea Windows Phone. Windows Phone este dependent de Nokia mai mult decat depinde Nokia de Windows Phone.
    In acelasi timp daca Nokia incepea sa produca telefoane pe Android s-ar fi lovit de Samsung ceea ce ar fi fost extrem de dificil pentru o companie extrem de slabita cum inca este Nokia. Mai mult ca sigur ca ar fi avut aceeasi soarta ca HTC care este pe marginea falimentului.
    Surprinzator de bun articolul dat fiind ca nu am mai citit de ceva vreme Hotnews-ul, dar concluzia mi se pare usor eronata. Nokia a fost stabilizata de Elop si nu a fost salvata de la disparitie prin cumparare ci MS si-a salvat divizia de Windows Phone de la disparitie. Au revenit usor pe zonele lor specifice de piata si au gasit o nisa destul de buna pe zona de high end cu 9xx si 1020. Sper ca Elop sa devina CEO al MS, dar MS este o problema mult mai complexa fata de Nokia.