iPhone se vinde ca painea calda in Europa

de Zonk     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2007, 20:00 Economie | Telecom


iPhone
Foto: Hotnews
Orange a anuntat ca vandut 30 000 de iPhone in cinci zile de la lansarea petrecuta pe 29 noiembrie, in Franta. TMobile anuntase 10 000 de bucati vandute intr-o singura zi, in Germania, iar oficialii Apple UK, fara sa dea cifre, declarasera ca niciodata nu s-a vandut mai bine un telefon mobil in Marea Britanie.

80% dintre cumparatorii francezi au achizitionat iPhone impreuna cu serviciul "Orange for iPhone", care include acces nelimitat la Internet si serviciul Visual Voicemail.  Doar 1500 de cumparatori au cumparat telefonul fara abonament, numai ca, pentru a-l putea folosi intr-o alta retea, ei trebuie sa scoata din buzunar 100 de euro, peste costul telefonului, informeaza PCWorld.com

Prin comparatie, in Germania, pentru a primi un iPhone deblocat, adica functional intr-o alta retea decat TMobile, te costa 999 euro.

Din declaratiile oficialilor celor trei operatori de telefonie, principalul motiv de bucurie nu este dat de cantitatea de telefoane vandute, ci de faptul ca astfel aduna noi abonati la servicii mai scumpe.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1366 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Of, Doamne... cand lumea e snoaba... (Joi, 6 decembrie 2007, 19:39)

    Cipu [utilizator]

    Sunt convins ca 75% din cei care l-au cumparat, nu stiu nici 25% din functiile pe care le are aparatul... iar daca vor folosi vreodata 50% din ele... ar fi o supriza (pentru mine, cel putin) de proportii.<br/><br/>Dar, la mai mare, mi-am luat iPhone. Sunt potent, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te grabi (Vineri, 7 decembrie 2007, 0:49)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Cipu

      Nu te grabi sa afirmi ca nu vor folosi toate functiile! Gandeste-te ca iPhone are mult mai putin facilitati decat un SmartPhone sau un PDA Phone!
    • -1 (1 vot)    
      snoaba dar si proasta (Vineri, 7 decembrie 2007, 16:58)

      vikingu [anonim] i-a raspuns lui Cipu

      de fapt iPhone-ul este cu cativa ani buni in spatele telefoanelor europene. Singurul lucru bine facut este interfata, in rest la facilitati si dotari nu isi merita nici pe departe banii. Browserul? bun pe WiFi, dar pe EDGE nasol... iPod - bun si asta.<br/><br/>De exemplu concurenta iti ofera de mult timp deja telefoane 3.5G cu GPS pe cand iPhone-ul este doar un 2.5G fara GPS, fara MMS(nu ca as fi folosit vreodata, dar na), fara sa pot faci filmulete si fara o gramada de aplicatii esentiale pentru un telefon. Am primit (occupational hazard) un iPhone is un N95 - Nokia ramane telefonul pe care ma bazez. N95 are aceleasi dotari si chiar mai mult, inclusiv accelerometru - inca nefolosit, exceptand touchscreen-ul pe care S60-urile le vor primi cel mai probabil pe anul viitor.<br/><br/>Poate in SUA unde saracii nu au vazut telefoane 3G a prins foarte bine. Dar vanzarile din EU sunt mult sub asteptari, indiferent de anunturile looserilor din marketing. Poate urmatorea iteratie...<br/><br/>BTW: T-Mobile.de NU MAI VINDE telefoane deblocate. Singurul operator care o mai face este Orange.fr.
  • 0 (0 voturi)    
    iPhone (Vineri, 7 decembrie 2007, 0:51)

    Catalinus [anonim]

    Ce sa o mai dam dupa visini...este un &quot;Must Have&quot;<br/>Frumos / Util / Reprezentativ ca si tehnologie / <br/>Numai cine nu l-a tinut in mana nu intelege isteria ce se va declansa in fiecare tara unde este lansat...<br/>Sa speram ca pana ajunge la noi ...se vor rezolva si problemele cu bateria care tine destul de putin atunci can telefonul este folosit intensiv...<br/><br/>In rest sa ne bucuram ca avem la ce sa aspiram...!<br/>Competitia ? Asteptem replici....
    • 0 (0 voturi)    
      competitia a dat replica de mult... (Vineri, 7 decembrie 2007, 17:00)

      vikingu [anonim] i-a raspuns lui Catalinus

      eu am impresia ca in momentul asta Apple ar trebui sa dea o replica... nu de alta, dar deja nu se mai vinde bine in EU: http://www.theregister.co.uk/2007/12/06/iphone_europe_sales/
  • -1 (5 voturi)    
    Un mini-computer (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:41)

    Bogdan [anonim]

    Telefonul este genial il am de 3 luni si merge incredibil. Are exact functiile de care eu am nevoie, bateria tine foarte mult (3 zile doar vorbit, o zi butonat super intens). Sunt de acord ca nu are toate facilitatile altor telefoane, dar... majoritatea nu le-as folosii (mms, 3g, filmare etc).<br/>Apple a facut din Iphone un computer in mini-miniatura. In plus e vorba de imagine. E exact ca un MINI Cooper. N-o sa vezi niciodata un manelist intr-un MINI cu Iphone la ureche... sa fim seriosi!<br/>Telefonul arata incredibil de bine. Nu se zgarie, nu se strica... i se consuma bateria la 3 ani...atat!<br/>PS : are un efect devastator asupra fetelor... le impresioneaza pana la excitare!
    • 0 (2 voturi)    
      Zau? (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:45)

      g0dlike [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Hai lasa-ma. Nu le si dezbraca?
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte mult (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:46)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      bateria tine foarte mult (3 zile doar vorbit, o zi butonat super intens).<br/><br/>Mie sincer mi se pare f putin 1 zi butonat excesiv si in general bateriile telefonelor cu nspe mii de functii tin f putin comparativ cu ceea ce fac!<br/><br/>PSCum ai reusit sa faci rost de unul si cu cat.Toate ca toate dar daca are efectul asta asupra fetelor merita :D
      • +1 (1 vot)    
        bateria tine putin (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 9:42)

        jax [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Eu am nokia n90 si tine bateria o ora si un pic vorbit , sau 3-4 ore de butonat( din alea 3-4 ore , 2 ore jumate sunt de asteptat dupa meniul prost). Nu o sa imi cumpar nimic altceva decat iphone. nokia n95 este ceva gen 6110 pe langa iphone.
        • 0 (0 voturi)    
          No, pei 6110 e super tare (Duminică, 9 decembrie 2007, 20:03)

          Anti-Nokia [anonim] i-a raspuns lui jax

          Acum nu stiu cum sunt altii, dar eu chiar as da banii pe un 6110. Ala a fost telefon de telefon! Tineau bateriile, era destul de mic sa intre in buzunar, avea sonor marfa. Ce mai, a fost cel mai bun telefon care am avut, si am trecut prin multe telefoane de la 5110 pana la N95-ul tau... inclusiv samsung, erikson si LG (ah, si Panasonic).
  • 0 (0 voturi)    
    soft (Duminică, 9 decembrie 2007, 0:38)

    Mihai [anonim]

    ...mai baieti, pentru ca lumea a innebunit dupa iPhone, deja s-au gasit si o gramada de programatori de fac softuri pentru el. Eu am varianta sparta(decodata) si de exemplu mi-am instalat pe el un calculator financiar (copie fidela la HP c12) care a fost gratuita, iar in magazin in State costa undeva la 90 de dolari. Sa privim si partea buna a lucrurilor!