Seful Apple se opune unei cereri FBI de a debloca iPhone-ul atacatorului din San Bernardino: Ni se cere sa cream un backdoor in sistemul de operare al iPhone

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 19:47 Economie | Telecom


Tim Cook
Foto: Captura YouTube
Apple se opune unei cereri venite din partea FBI de deblocare a unui iPhone 5C recuperat de la Syed Rizwan Farook, cel care impreuna cu sotia sa au deschis focul, in data de 2 decembrie 2015, ucigand 14 oameni, in San Bernardino, California, potrivit Reuters. Dupa ce un judecator american a decis marti ca Apple sa asigure "asistenta tehnica rezonabila" pentru investigatorii FBI in decriptarea acestui iPhone, seful Apple, Tim Cook, a reactionat publicand pe pagina companiei o scrisoare catre clienti in care sustine ca solicitarea FBI ar insemna ca Apple sa creeze un backdoor in sistemul de operare al iPhone, care in mainile gresite ar putea pune in pericol toti utilizatorii de telefoane iPhone.

Investigatorii FBI incearca sa sparga codul de deblocare al telefonului pentru a accesa datele si a decoperi alti suspecti cu care cei doi atacatori ar fi planuit atacul. Numarul de incercari de deblocare a telefonului este insa limitat si in cazul in care nu se descopera parola corecta, telefonul se reseteaza, stergand informatiile.

  • Reactia sefului Apple: FBI ne cere sa cream un backdoor la sistemul de operare al iPhone

Intr-o reactie rar intalnita, seful Apple, Tim Cook, a publicat pe site-ul companiei o scrisoare catre clienti in care prezinta pericolul noii solicitari venite de la FBI:

  • "Cand FBI ne-a solicitat date care sunt in posesia noastra, le-am furnizat. Apple respecta citatii si mandate valide, asa cum am respectat si in cazul San Bernardino. Inginerii nostri au fost la dispozitia investigatorilor FBI pentru consultari si am oferit cele mai bune idei ale noastre asupra unui numar de optiuni de investigatie.
  • Avem un mare respect pentru profesionistii FBI si credem ca intentiile lor sunt bune. Pana in acest punct, am facut tot ce a stat in puterile noastre si in limitele legii pentru a-i ajuta.
  • Dar acum autoritatile ne-au cerut ceva ce pur si simplu nu detinem si ceva ce noi consideram ca este prea periculos pentru a fi creat. Ei ne-au cerut sa construim un backdoor catre iPhone.
  • Mai exact, FBI vrea sa facem o noua versiune a sistemului de operare al iPhone (n.a sistemul de operare al iPhone se numeste iOS), eludand mai multe caracteristici importante de securitate, sistem care sa fie instalat pe iPhone-ul recuperat in cadrul investigatiei. In maini gresite, acest software - care nu exista in prezent - ar avea potentialul de a debloca orice iPhone (..)", declara Tim Cook, seful Apple.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4994 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:05)

    [anonim]

  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:15)

    [anonim]

  • +5 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:22)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      Intelegerea matale e usurel aproximativa (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

      FBI nu cere de la Apple sa instaleze un OS vulnerabil pe toate telefoanele ce le-a vandut vreodata. FBI cere pur si simplu recompilarea OS-ului cu portiuni critice dpv al securitatii eliminate/modificate, si instalarea acestei versiuni ciuntite pe un singur aparat. Cata vreme Apple considera ca e capabila sa pastreze la loc sigur respectiva versiune, nu vad care e problema. In plus, orice echipa de programatori decenta care are acces la sursele iOS ar putea sa faca acelasi lucru, asa ca daca-l face Apple sau daca-l face altcineva diferenta nu prea e.

      Vulnerabilitatile algoritmilor de criptare si vulnerabilitatile implementarii acestora sunt doua domenii complet separate. Vulnerabilitati ale sistemelor de criptare sunt in mod tipic rezultatul muncii asidue a matematicienilor, si nu au nimic in comun cu implementarile. Vulnerabilitatile de implementare nu difera cu nimic de vulnerabilitati similare care n-au nimic de-a face cu criptarea.

      Nu e nevoie ca Apple sa fie obligata sa faca ce le cere FBI-ul. Orice companie e deja obligata, in majoritatea legislatiilor occidentale, sa furnizeze date pe care le detine daca acestea sunt cerute printr-un mandat aprobat/emis de un judecator.

      Urmarirea pas cu pas a unui om e deja realitate, nu trebuie sa mai asteptam cativa ani pt. asta. Smecheria e ca e pur si simplu nerentabil s-o faci pentru fiecare om de pe planeta. Se folosesc alte metode - tot bazate pe o putere enorma de calcul - pentru a decide cine merita urmarit. Odata luata decizia, tehnologia deja exista. Acuma, daca tu, traitor in SUA, iti umpli garajul cu armament si munitie, si fulgeri si tuni impotriva guvernului, a negrilor, a evreilor si a mai stiu io cui in mod public si frecvent, nu e musai nevoie de cine stie ce algoritm complex ca statul sa decida - pe buna dreptate, dupa parerea mea - ca meriti supravegheat.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:45)

        [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

      • +1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:47)

        [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:49)

        [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:58)

        [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        • +1 (1 vot)    
          OK, si totusi solutia este? (Joi, 18 februarie 2016, 11:00)

          EXEs [utilizator] i-a raspuns lui

          Iti inteleg perfect pozitia si inteleg perfect pericolele legate de existenta backdoorurile software. Dar politia si autoritatile au dificultati in a-si face treaba si nu vor renunta la a face presiuni pana cand nu se va gasi o solutie pentru problemele lor. Deja James Cameron, premierul britanic a facut presiuni si pasi importanti in a interzice criptarea si lucrurile nu se vor opri pana cand autoritatile nu cred ca vor putea sa controleze perfect situatia.
          PS: nu cred ca o copie binara este admisibila in judecata si cred ca problemele FBI cu San Bernadino sunt legate de bagarea in inchisoare a acolitilor teroristilor. Cred ca ei stiu ce s-a intamplat in perioada in care ei zic ca nu au informatii pe care vor sa le extraga din iPhone doar ca nu pot sa dovedeasca juridic.
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 februarie 2016, 12:27)

            [anonim] i-a raspuns lui EXEs

  • -9 (15 voturi)    
    Limba romana, bat-o vina (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:23)

    cato [utilizator]

    Back door = usa din dos, expresie traditionala in limba romana.
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:00)

      [anonim] i-a raspuns lui cato

  • +3 (13 voturi)    
    Aplauze si inapoi la somn (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:30)

    serbanTeodor [utilizator]

    Ca sa stie toata lumea:
    1. Cand guvernul american vrea sa spioneze userii cere oficial ajutorul companiilor de soft.
    2. Companiile software americane bineinteles ca se opun din motive filantropice si principii inalte desi acest lucru le-ar putea crea mari probleme.

    Userii aplauda gestul si cumpara mai cu incredere produsele companiei.
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:01)

      [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

      • -3 (3 voturi)    
        Asa e... (Joi, 18 februarie 2016, 0:32)

        aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui

        Mult mai simplu la chinezi. Ei au trecut in lege, nu trebuie nici un judecator. N-am auzit ca Tim Cook sa se planga si sa ameninte ca se retrage din China. Normal, fara China rezultatele lor trimestriale erau mai proaste.
        • 0 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 februarie 2016, 6:21)

          [anonim] i-a raspuns lui aabbcc

    • +1 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:27)

      [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

      • +2 (2 voturi)    
        Asta e doar circ ptr public (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:50)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui

        Discutiile gen instalare cu buna stiinta de portite(back door) nu se discuta oficial ptr ca nu e in interesul nici al guvernului si nici al Apple daca cumva ar ajunge lucrurile astea sa fie facute publice de cineva din interior(gen Snowden sau vreun nebun de angajat Apple cu idei copilaresti gen dreptul la privacy etc) si ambele parti sa poata sa nege implicarea cu buna stiinta(gen scandal manipulare soft din masinile VW despre care "conducerea" incerca sa le puna in carca unui angajat prea zelos).

        Se discuta oficial doar daca se anunta cu buna stiinta ca Apple a refuzat categoric sa tradeze increderea userului ptr ca userul sa capete o falsa incredere in acel provider. In realitate lucrurile probabil stau tocmai invers.
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 februarie 2016, 6:28)

          [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

          • +1 (1 vot)    
            Backdorurile sunt scapari de finete (Joi, 18 februarie 2016, 8:43)

            serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui

            Bun si daca emite sa zicem doar se cand primeste un sms cu textul "123emite"(un ex. sa-l inteleaga toata lumea in realitate poate cand primesc niste pachete tcp cu un anumit pattern) si care activeaza modul debug al telefonului cod uitat din greseala bineinteles de un angajat care testa o problema). Sau se emite doar in fiecare joi care cade pe 3 a lunii.

            Sau cand se downloadeaza updateurile scapa si codul care trece face telefonul sa-si transmita inapoi sms-urile. Adresele IP sunt legitime Apple de pe care tu ai cerut updateurile, traficul e criptat si nimeni nu sta sa decompileze pachetele(binarele) primite care oricum probabil sunt criptate(semnate). Ce anume o sa vezi in neregula?

            Asta e doar asa o prezentare ptr publicul general. In realitate majoritate backdorurilor sunt exploituri de cod care sunt atat de "fine" incat chiar poate fi o greseala legitima a unui programator nu ceva "comandat" de NSA. Foarte probabil "Https Heartblead" a fost o greseala/scapare. Dar daca n-a fost?

            Backdorurile voite sau nu se strecoara si in codul open source. Ce le-ar face mai usor de detectat in cod proprietar obfuscat(cu scuza impiedicarii hackerilor sa-ti asculte/fure informatiile). Anyway repet ca mi se pare foarte stupid ca astfel de cereri sa se faca prin canale oficiale.
            Ca incheiere cand Linus Torvalds a fost intrebat intr-un interview daca a fost contactat de NSA si "rugat" sa introduca cu buna stiinta exploituri in linux kernel a zis "NU" in timp ce dadea din cap a "DA".
  • +4 (8 voturi)    
    Pff (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:39)

    serbanTeodor [utilizator]

    Obositii aia de la FBI ar trebui sa ia notite de la stapanii lui Tariceanu daca vroiau ca lucrurile sa se miste.
  • +1 (1 vot)    
    nu înteleg (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:19)

    verdeata [utilizator]

    păi, nu pot cere doar înregistrările celor care îi interesează?
  • -3 (5 voturi)    
    1. Unui informatician... (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:42)

    Nyk1 [utilizator]

    ...termenul de specialitate „ușa din dos” nu-i spune nimic. Poate specialiștilor în anatomie le spune mai multe.

    2. Sistemul de operare al iPhone-ului se numește iOS.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:18)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)