Cum au ajuns medicii să nu mai poată emite rețete electronice: CNAS dă vina pe arestările de anul trecut și pe schimbările dese ale conducerii

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2018, 11:50 Economie | Telecom


Protest al medicilor in fata CNAS
Foto: AGERPRES
​​Medicii nu mai pot emite rețete electronice de peste 10 zile, fapt care i-a determinat pe aceștia să protesteze vineri în fața sediului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) din Capitală. Contactați de HotNews.ro, oficialii CNAS au precizat că problemele IT sunt date de expirarea contractelor de mentenanță pe o componentă a SIPE (rețeta electronică) și pe o alta a Sistemului Informatic Unic Integrat (SIUI), ambele asigurate anterior de Siveco. De ce nu s-a preocupat din timp CNAS pentru asigurarea mentenanței? Oficialii CNAS spun că 'situația a apărut ca urmare a arestărilor de anul trecut și a schimbărilor dese din conducerea autorității'.
  • Oficialii Siveco spun că este o problemă veche de hard și este nevoie de mentenanță zilnică.

Contactat de HotNews.ro, Florin Ilia, președintele Siveco România a precizat care ar fi problemele IT cu care se confruntă în prezent CNAS:

"Sunt două mentenanțe expirate:
- cea a SIPE care a expirat la 1 mai 2018.
- cea a bazelor de date Oracle care deservesc SIUI, SIPE, CEAS, care a expirat pe 30 martie 2018.

Problemele sunt date de exirarea mentenanței bazelor de date Oracle. Noi ținem în viață sistemul, fără să fim plătiți, de ani de zile. Pur și simplu nu mai putem.

Vedeți în acest sens și postarea pe Facebook, din anul 2016, a ministrului de atunci Vlad Voiculescu.  În 2016 problemele erau cu cardul (sistem CEAS).

Acum problemele care se manifestă sunt cu baza de date Oracle care deservește SIUI, SIPE, CEAS. SIPE este rețeta electronică. Este o problemă veche de hard (nu există spațiu de stocare suficient).

Din acest motiv, este necesară mentenanță permanentă, zilnică, ca baza de date să aibă suficient loc să funcționeze. În momentul în care ne-a încetat contractul, noi am mai intervenit vreo lună de zile, spunând „atenție, e grav, luați măsuri, nu putem face la infinit pe gratis“. Când am văzut că nu fac nimic, ne-am oprit. Dacă reluăm mentenanța, probabil putem repara cât să meargă o vreme, dar pe termen mediu trebuie să cumpere și echipamente noi și mai ales spațiu de stocare. Și la un PC, după câțiva ani trebuie disc nou, că se umple. E cam aceeași situație
', a precizat pentru HotNews.ro Florin Ilia, președintele Siveco Romania.

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a solicitat joi, 10 mai, "furnizorilor de servicii de sănătate să trateze în continuare cu toată responsabilitatea problemele medicale ale asiguraţilor şi să nu amâne acordarea tratamentelor necesare acestora", în contextul "fluctuațiilor apărute în funcţionarea sistemului informatic în ultimele zile".

  • "Circumstanţele apariţiei problemelor în funcţionarea PIAS, imediat după încetarea unui contract de mentenanţă, vor fi clarificate cu aportul unor specialiști. Totodată, CNAS se preocupă de asigurarea mentenanţei acelor componente ale PIAS care în prezent nu mai sunt acoperite contractual, iar specialiştii IT din cadrul instituţiei depun toate eforturile în vederea soluţionării disfuncționalităților apărute, acestea putând fi semnalate de furnizorii de servicii de sănătate aflaţi în relaţii contractuale cu casele de asigurări de sănătate la adresa de e-mail suport.siui@casan.ro", se arăta în comunicatul CNAS.

Amintim că presedintele CNAS, Marian Burcea, a fost retinut, pe 1 septembrie 2017, de DNA pentru constituirea unui grup infractional organizat si pentru folosirea influentei pentru obtinerea de foloase necuvenite. Impreuna cu Burcea au mai fost retinute 13 persoane, printre care sefi si functionari din CASMB si CNAS, reprezentantii unor firme si o avocata.

Dupa ce Marian Burcea a fost retinut de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie in dosarul in care se investigheaza decontari ilegale ale CASMB, premierul Tudose a decis eliberarea acestuia din functia de membru al Consiliului de Administratie si de presedinte al CNAS, cu rang de secretar de stat. Conform aceleiasi decizii a sefului Executivului, Razvan Teohari Vulcănescu, vicepreședinte al CNAS, a exercitat atributiile presedintelui pana la numirea conducatorului institutiei.

La sfârșitul lunii noiembrie 2017, premierul Tudose l-a numit în funcția de membru al Consiliului de Administratie și de presedinte al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS), pe Laurentiu-Teodor Mihai, cel care anterior acestei numiri a fost timp de 8 ani director executiv al Asociatiei Producatorilor de Medicamente Generice.

În luna ianuarie 2018, Laurentiu-Teodor Mihai a cerut, în contextul schimbării guvernului, eliberarea din functia de membru al consiliului de administratie si de presedinte al CNAS, cu rang de secretar de stat, începand cu data de 1 februarie.

De atunci până în prezent, pe funcția de președinte interimar la CNAS a revenit Razvan Teohari Vulcănescu.



Citeste mai multe despre   


















4168 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Da? (Luni, 14 mai 2018, 11:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Arestarile sunt cauza? Sau coruptia care a dus la arestari?

    Hmm... Care dintre ele a fost mai intai? The chicken or the egg?
  • +21 (21 voturi)    
    Asta e Romania pe scurt (Luni, 14 mai 2018, 11:55)

    2087 [utilizator]

    Mergea prost, au fost arestati ticalosii implicati si acum nu mai merge deloc.

    Dar stai ca tot e bine, din 2016 au revenit comunistii la putere, deci in loc sa nu mearga deloc, va merge prost.

    Ura?
  • +24 (24 voturi)    
    trantori incompetenti (Luni, 14 mai 2018, 12:01)

    Cata79 [utilizator]

    asa se intampla daca angajezi oameni cu spor de calculator....
  • +15 (15 voturi)    
    fara manevre (Luni, 14 mai 2018, 12:01)

    coloneze [utilizator]

    nu se pot incheia contracte in Romania lui Dragnea
  • +19 (21 voturi)    
    Aoleu! (Luni, 14 mai 2018, 12:02)

    JustinCase [utilizator]

    Jos Kovesi!
    Statu' Paralel!
    #sorosedevina
    Strainii ne vor raul.
    Olanda nu vrea sa avem sistem sanitar.
  • +18 (18 voturi)    
    mda (Luni, 14 mai 2018, 12:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    la ce mafie e prin CNAS.. ma mir ca mai are cine sa dea si comunicate...

    in general sunt numai rubedenii care habar nu au pentru ce se duc zilnic la servici.. in afara de a incasa salariile alea nete de 5000-8000 lei lunar
  • +21 (21 voturi)    
    Cum s-ar spune oficial (Luni, 14 mai 2018, 12:05)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca nu ne lasati sa furam blocam sistemul. Demni membri ai gastii infractionale psd. Urmaresc in spiritul lui programul de guvernare al infractorilor (Dragnea si Valcov in frunte)
  • +19 (19 voturi)    
    CNAS administeaza..... (Luni, 14 mai 2018, 12:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    un sistem CRIMINAL, clientelar si mafiot si e complice la GENOCIDUL din sanatate din România.
  • +21 (21 voturi)    
    mai merge ceva in tara asta?! (Luni, 14 mai 2018, 12:06)

    liviu_ [utilizator]

    efectiv in urmatoarele luni ma astept sa se prabuseasca blocuri si sosele din senin etc...
    cam in directia asta merge tara asta...
    dar na... cu soft facut de siveco si uti... cu 90% spaga si 10% bani pt soft... nici nu ma astept la altceva
    • +4 (4 voturi)    
      Cam în 10 ani, nu în următoarele luni (Luni, 14 mai 2018, 13:43)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      România de azi e într-un soi de regim feudal, în care ”nobilimea” trăiește din bani publici: primește salarii din bani publici și sifonează bani publici.

      Până și un șofer pe ambulanță trebuie să dea câteva sute de euro șpagă pentru angajare, deci e clar că salariul depășește cu mult valoarea muncii depuse, altfel n-ar da șpagă. Iar asta e valabil în tot sistemul de sănătate.
  • +20 (20 voturi)    
    cum naiba suna asta ? (Luni, 14 mai 2018, 12:07)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    CNAS da vina pe arestarile de anul trecut ?

    deci daca nu erau bagati hotii la puscarie acum se dadeau retete...
    • +9 (9 voturi)    
      Asa iti dai seama ca e comunism, (Luni, 14 mai 2018, 12:48)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      fiindca nicio conducere intreaga la cap nu ar spune asa ceva, niciun om normal n-ar spune "ati pedepsit infractorii, deci nu mai merge".

      Trebuie sa ai logica perversa a unui comunist sa intelegi in felul asta.

      La fel cum se zicea acum cativa ani ca "primarii nu mai semneaza nimic de teama DNA-ului".

      Pai da, daca sunt retele de coruptie in primarii si totul merge pe ilegalitati, normal ca le e teama sa semneze, dar e din cauza hotiei, nu a DNA-ului!
  • +15 (15 voturi)    
    sebi (Luni, 14 mai 2018, 12:09)

    loveparade [utilizator]

    e putin plecat si nu poate sa bage codul de reactivare.
    si daca sebi nu e, nimic nu e...
    PS sebi e doar un personaj imaginar
  • +16 (16 voturi)    
    Bun, intreb din nou (Luni, 14 mai 2018, 12:15)

    ac [utilizator]

    Si eu de ce dau bani? Ca asigurat nu sint, de vreme ce nu pot beneficia de servicii.
    • +8 (8 voturi)    
      De... (Luni, 14 mai 2018, 12:22)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Ti-as raspunde, dar te superi :)
      Desi nu e cazul, la fel se poate spune despre fiecare dintre noi.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ma supar (Luni, 14 mai 2018, 15:16)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Nu eu retin paralele sa le virez, asa ca n-am ce face, si chioscul n-a vrut pe firma sau PFA (dar nu ma pling). Intrebarea era, evident, retorica.
  • +16 (16 voturi)    
    Pai zi asa (Luni, 14 mai 2018, 12:19)

    omezu [utilizator]

    Nu e vina celor care au furat cu nesimtire de la bolnavi...e vina celor care i-au prins si arestat. Aaaaaa, deci anticoruptia a pus pe butuci sistemul de emitere a retetelor. Noroc ca ne-au luminat!
    Eu, in prostia mea, credeam ca furtul generalizat, coruptia extinsa la toate nivelele si smecherii precum Ghita au pus sistemul la pamant. Acum m-am lamurit! Huoooo DNA! (sarcasm)
  • +13 (15 voturi)    
    Parerea mea: (Luni, 14 mai 2018, 12:20)

    Marionette [utilizator]

    Cand stii ca daca nu platesti energia electrica ti se taie curentul, te duci si platesti dinainte.
    Aici toti stiau ce se va intampla cand expira contractul cu firma lui Ghita si si cleptocratia a decis sa sufere toti sa arate cum DNA-ul asta rau nu ne lasa sa ne luam retetele!
    Asta este terorism de stat. Poate cativa oameni au murit datorita acestui terorism de stat. Ar trebui anchetat ACUM de DNA acest act de terorism de stat si pusi la ani grei de carcera cei care au lasat acele componente neacoperite de alta firma.
    Acum nu in 2035!
    • -2 (4 voturi)    
      Ghita?!? (Luni, 14 mai 2018, 12:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Aici e vorba de Siveco, sponsor de baza Hotnews. Oh, nu stiai? :D
    • +3 (3 voturi)    
      N-a fost legalizat si terorismul de catre PSD? (Luni, 14 mai 2018, 12:49)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Sau Toader si Iordache mai au de legalizat vreo 30 de infractiuni si n-au ajuns inca la acel capitol?
  • +6 (8 voturi)    
    eu zic ca soros (Luni, 14 mai 2018, 12:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    dupa ce ne-a crescut inflatia si robor acum ne ataca la sanatate!
  • +1 (5 voturi)    
    xxxxl (Luni, 14 mai 2018, 12:43)

    vorbeste lumea [utilizator]

    pai prosta fost de la inceput ... ni l-au bagat pe gat si - acuma ne bucuram intr-una de folosirea lui, nu se vede ...??? si pana la urma, chiar la ce foloseste ....??? si CNAS la ce foloseste ...???
  • +6 (6 voturi)    
    CNAS (Luni, 14 mai 2018, 12:44)

    florinos [utilizator]

    Cum frate sa se strice sistemul exact după ce a expirat contractul de mentenanță ?

    In Noiembrie 2017 au fost arestate 16 persoane in dosarul fraudării Casei de Asigurări de Sănătate.
    Clinicile private fraudează sistemul public, cautați pe internet Frauda + Medas, Elias, RomGerMed etc.
  • 0 (6 voturi)    
    Lipsa banilor, (Luni, 14 mai 2018, 12:47)

    Gogu27 [utilizator]

    cred ca aceasta este adevarata cauza a disfunctionalitatii sistemului informatic. Cum guvernantii fac mari eforturi sa identifice resurse pentru sustinerea pomenilor promise in campania electorala (doar sun oameni de cuvant), cel mai usor este sa se anuleze costurile cu medicamente compensate (pe o perioada ca mai mare).
  • +3 (3 voturi)    
    Este o problemă veche de hard (Luni, 14 mai 2018, 13:09)

    strutul [utilizator]

    (nu există spațiu de stocare suficient).

    Serios, se platesc bani de mentenanta (compactare, eliminare temporare, etc)? Dar de ce nu se face upgrade la spatiul de stocare?
    • +3 (3 voturi)    
      pai na (Luni, 14 mai 2018, 13:59)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui strutul

      Alti bani, alta spaga alta distractie.

      Pentru a mari spatiul de stocare schimbi discuri (cateva mii de lei bucata discurile OEM cu sertare) sau dacă este atât de depășit sistemul schimbi sistemele de stocare.

      Oricum o faci, ai nevoie de un alt contract de achizitie, eventual cu licitatie.
      Este vorba de o paralizie institutională în acest caz.
  • +6 (6 voturi)    
    Arestarile ii fac incompetenti! Incredibil! (Luni, 14 mai 2018, 13:14)

    grunespferd [utilizator]

    Cine ajunge sa spuna asa ceva, si sa fie intr-o pozitie de conducere este pur si simplu un semn ca arestarile sunt binevenite si necesare. Desi este consternant!
  • +2 (2 voturi)    
    ???? (Luni, 14 mai 2018, 13:17)

    viziru [utilizator]

    de ce nu publicati numele firmelor ce au conceput asazisele softuri ???? s-au cat costa mentenanta lor lunara ???? e foarte interesant ce veti afla.....