Rețeaua Orange, indisponibilă pentru unii abonați din jurul orei 15.15 / Compania invocă o "secționare multiplă în rețeaua de fibră optică" / Problemele au început să se rezolve treptat după ora 17.30

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2019, 15:44 Economie | Telecom


Probleme Orange
Foto: Hotnews
Rețeaua mobilă Orange nu a fost disponibilă din jurul orei 15.15. Unii abonați au spus că timp de mai bine de o oră nu au putut folosi telefoanele nici măcar pentru a suna. Într-un mesaj pe Facebook, compania a anunțat că o parte dintre clienți au avut dificultăți în accesarea serviciilor de voce și date, precum și a aplicațiilor Orange, din cauza "secționării multiple în rețeaua de fibră optică". După ora 17.30, compania a transmis că serviciile au început "să revină gradual la parametrii normali de funcționare".

UPDATE (20:35) Orange a revenit cu detalii miercuri seara despre incidentul de rețea. Redăm mai jos integral, explicațiile companiei:

  • ”Astăzi, începând cu ora 14:34, o parte dintre clienţii noştri au întâmpinat dificultăţi în accesarea serviciilor de voce şi date, precum şi a aplicațiilor Orange. Această situaţie a apărut ca urmare a unor secționări multiple simultane ale magistralelor principale de fibră optică în județele Bistrița-Năsăud, Brașov și Mehedinți. Echipele noastre tehnice au intervenit prompt pe teren și au repus serviciile în funcțiune gradual, începând cu ora 16:40. Serviciile au revenit la parametri normali de funcționare la ora 17:40.
  • Secționările care au afectat rețeaua de fibră optică au fost cauzate de o alunecare de teren în județul Mehedinți și de lucrări de construcții civile, fără legătură cu rețeaua Orange, în județele Brașov și Bistrița-Năsăud. Din păcate, astfel de situații nu sunt izolate, doar anul trecut ne-am confruntat cu peste 1200 de incidente de secționare a fibrei, majoritatea fără impact asupra serviciilor oferite clienților noștri. De regulă, acestea nu au impactul avariei de astăzi, deoarece în rețeaua Orange folosim dublă protecție și, în anumite cazuri, chiar triplă protecție a infrastructurii de fibră optică.
  • Situația excepțională de astăzi a apărut din cauza faptului că toate cele trei inele de protecție a magistralelor principale de fibra optică au fost secționate simultan, conducând la izolarea unor echipamente și platforme de servicii critice pentru rețea. Regretăm disconfortul creat și le mulțumim clienților noștri pentru înțelegere.”

UPDATE 18.20 Orange anunță că serviciile de voce, date, precum și aplicațiile operatorului funcționează în parametrii normali.

Compania le recomandă celor care au încă probleme să închidă și să redeschidă telefonul.

UPDATE 17.35 Orange anunță că serviciile încep să revină gradual la parametrii normali de funcționare.

Potrivit companiei, au fost identificate 3 secționări ale rețelei de fibră optică în județele Bistrița-Năsăud, Brașov și Mehedinți. Două dintre secționări au fost simultane, iar tehnicienii au reușit să remedieze avaria cauzată de prima secționare și sunt în continuare pe teren.

UPDATE: La 17.15, la două ore de la începerea problemelor, oamenii scriu în continuare pe Facebook că nu pot suna sau nu pot fi sunați.

Sunt oameni care spun pe facebook că și POS-urile din unele magazine au probleme de funcționare.

Tot pe Facebook utilizatori Orange România scriu că au probleme cu roamingul în străinătate. Este însă imposibil să estimăm amploarea problemei.

În București, clienții Orange nu pot suna în aceeași rețea, primind următorul mesaj:
  • "Rețeaua celulară nu este disponibilă. Conectați-vă la o rețea wireless pentru a efectua un apel".
Potrivit cititorilor HotNews.ro probleme ar fi și în țară, nu doar în București.

Ce spune compania

Orange a anunțat, pe Facebook, că o parte dintre clienții companiei au dificultăți în accesarea serviciilor de voce și date, precum și a aplicațiilor. "Această situație se manifestă ca urmare a secționării multiple în rețeaua de fibră optică. Colegii noștri din departamentul Tehnic lucrează deja la remedierea problemei", afirmă compania.

Într-o oră de când compania a pus mesajul în care dă un motiv pentru defecțiunea majoră s-au adunat peste 1.000 de comentarii la postare. Mulți glumesc, alții spun că se vor abona la alți operatori, iar alții spun că este incredibil că totul durează atât de mult.

Iată unul dintre cele mai simpatice mesaje

Acum că nu merge rețeaua am stat și eu de vorbă cu familia..nu știam că sunt oameni așa de treabă


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















32101 vizualizari

  • -6 (28 voturi)    
    wow (Miercuri, 27 martie 2019, 15:54)

    vali_s [utilizator]

    Oare cum este treaba asta cu sectionarea multipla?
    A bagat cineva fibra in feliator?
    O vrajeala de prost gust, ca doar nu le-a cazut fibra in mijlocul Bucurestiului.
    • +11 (11 voturi)    
      la Cluj (Miercuri, 27 martie 2019, 15:59)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

      e la fel,la mine cel putin,
    • +3 (3 voturi)    
      mint de ingheata apele (Miercuri, 27 martie 2019, 16:44)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

      Au o problema cu clientii coroporate nu cu toti clientii.

      Am dual sim, prepay si abonament, abonamentul de la firma cazut pe cand prepay merge binemersi pe acelasi releu.

      Deci nu este vb de fibra optica este vb de baza de date, care tine evidenta cine ce acces are.
  • +9 (9 voturi)    
    Pitesti...aceeasi situatie (Miercuri, 27 martie 2019, 15:58)

    Contabilul [utilizator]

    Fara semnal...Liniste!!!
  • +7 (13 voturi)    
    Multiplexare depasita (Miercuri, 27 martie 2019, 16:00)

    lasa [utilizator]

    Asa ar fi corect.
    Au un server defect, probabil, si s-a depasit capacitatea de interactiune cu sistemul.
  • +23 (25 voturi)    
    :-) (Miercuri, 27 martie 2019, 16:04)

    euue78 [utilizator]

    Nicolae Robu este in vizita de lucru prin Bucuresti ?
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca e acasa (Miercuri, 27 martie 2019, 16:16)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui euue78

      ca nici in Timi nu merge
    • +2 (2 voturi)    
      Asta e cel mai tare comentariu! (Miercuri, 27 martie 2019, 17:08)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui euue78

      Bravo!
  • +12 (18 voturi)    
    pazea vine Robu (Miercuri, 27 martie 2019, 16:06)

    mmmircea [utilizator]

    Omul foarfece loveste si la Bucuresti.
  • +6 (8 voturi)    
    Dorel (Miercuri, 27 martie 2019, 16:06)

    Timerage [utilizator]

    Dorel strikes again!
  • +1 (13 voturi)    
    Eroare (Miercuri, 27 martie 2019, 16:14)

    reficuL [utilizator]

    Mentionez ca eu si sotia mea suntem pe Orange, in Bucuresti si nu avem probleme.
    • +9 (9 voturi)    
      nici unul din colegii (Miercuri, 27 martie 2019, 16:20)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui reficuL

      care au Orange nu poate apela/fi apelat.
      In Bucuresti
      • +1 (1 vot)    
        Merge (Miercuri, 27 martie 2019, 16:30)

        reficuL [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

        Pai tocmai mi-am sunat sotia de pe Orange-ul meu pe Orange-ul ei.
    • +2 (2 voturi)    
      ??? (Miercuri, 27 martie 2019, 17:34)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui reficuL

      Sunteți certați? Nu vă vorbiți?
  • +3 (11 voturi)    
    La Cluj e totul OK (Miercuri, 27 martie 2019, 16:20)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...probabil in extremitatea sudică a țării să fie ceva probleme.
    • +1 (1 vot)    
      nu a fost ok la Cluj (Miercuri, 27 martie 2019, 19:15)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Patit personal. Cluj (Gheorgheni, Marasti). Aproximativ ora 15. Retea down.
    • +1 (1 vot)    
      Probleme si in Cluj (Miercuri, 27 martie 2019, 21:15)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Eu am ramas fara semnal de cateva ori.
    • 0 (0 voturi)    
      Clujul e mai cu mot sau cum? (Joi, 28 martie 2019, 13:34)

      ionut_ws [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      In Cluj reteaua a fost down timp de o ora pentru ca mai apoi serviciile de date sa nu functioneze.
  • +6 (8 voturi)    
    /// (Miercuri, 27 martie 2019, 16:27)

    Picaciu Vasile [anonim]

    La Suceava e picat. Merge din cand in cand pe anumite numere.
    • -2 (2 voturi)    
      Vezi poate n-ai platit abonamentul (Miercuri, 27 martie 2019, 16:54)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Picaciu Vasile

      .. sau ți s-a terminat creditul. ☺☺
  • +1 (1 vot)    
    Ploiesti...idem (Miercuri, 27 martie 2019, 16:31)

    Olahul [utilizator]

    Si in PLoiesti situatie similara...
  • 0 (2 voturi)    
    nu doar in RO (Miercuri, 27 martie 2019, 16:39)

    costinescu [utilizator]

    Nici in Germania nu functioneaza...
  • 0 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 martie 2019, 16:45)

    complet_ret [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    coloana lu' dragnea (Miercuri, 27 martie 2019, 17:03)

    Carcalete [utilizator]

    Pe duomnu dragnea il doar la coloana si pe voi va arde de orange?
  • +1 (1 vot)    
    Fibra? (Miercuri, 27 martie 2019, 17:34)

    connors [utilizator]

    Si la Sibiu sunt probleme.
  • +1 (3 voturi)    
    Rușine, rușine, rușine să le fie! (Miercuri, 27 martie 2019, 17:50)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Huo, portocală stricată!
  • +3 (7 voturi)    
    Externalizare...? (Miercuri, 27 martie 2019, 18:36)

    Zache58 [utilizator]

    In goana nebuna dupa profit toate firmele de telecom externalizeaza lucrarile de intretinere a retelei,de fibra optica in cazul acesta.Oricum e foarte penibil sa nu existe back-up in astfel de situatii.Unde sunt automatizarile si optimizarile cu care se lauda manageii lui peste prajit???Reduceti costurile si dati oamenii afara,asta stiti stimabililor!.Si Stalin stia sa faca asta si nu avea titluri pompoase sau ifose de mare manager....evident nici salariu enorm pentru joc de glezne.
    • +2 (4 voturi)    
      totul e externalizat (Joi, 28 martie 2019, 0:35)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Externalizeaza tot, nu numai lucrarile de intretinere a retelei de fibra. De antene se ocupa unii, de fibra altii, de servere altii, facturile si contabilitatea sunt externalizate la altii, vanzarile sunt la magazine partenere (dealeri), iar de call center nu mai vobesc, cand suni, vorbesti de fapt cu student platit cu minimul pe economie, juma de norma, de la firma de call center nu de la operator. Stiti ce mai ramane? Manageri... Pam, pam.
      • 0 (2 voturi)    
        /// (Joi, 28 martie 2019, 9:55)

        Picaciu Vasile [anonim] i-a raspuns lui doejohn

        Si nu e normal sa externalizeze? Companiile de telefonie sunt companii de servicii, nu ar avea nici o sansa sa tina ei totul. nu exista oameni pt asa ceva. Ce e rau ca serverele Orange sunt gestionate de Nokia? Sau vroiai sa-ti repare serverul studentul cu jumatate de norma de la call center?

        Cat despre toate comentariile facute, unii spun ca le mergea prepay dar nu abonamentul corporate, in firma tocmai abonamentul corporate mergea (pe 4 telefoane testat), toti cu telefoane cu 2 cartele, si la nimeni nu mergeau abonamentele home. Problema a fost din Bucuresti pana in SV, din Constanta pana in Timisoara. Deci e clar ca nu e vorba de sectionarea fibrei optice de genul transatlanticii, ca sa izoleze o parte din tara.
        Dar nici de probleme cu anumite servere, cum s-a presupus.
        Efectul a fost identic cu cel de Paste si de Anul Nou. Serverele au fost suprasolicitate si nu au facut fata in timp real. De aia cand mergea un serviciu, cand altul.
        Deci probabil fibra optica a sectionat o buna parte din servere, cat sa se simta suprasolicitatea. (un dorel probabil la locul nepotrivit). S-a intamplat si pe aici cu Telekomul de a lasat jumatate de judet fara internet o zi intreaga, pentru ca s-a apucat unu sa-si traga canalizare de capul lui la casa. Drept prin fibra optica. Iar procesul de lipire a unui fir de fibra optica nu e cu banda adeziva, dureaza vreo 2 minute per fir, si nici nu e spatiu de sa zici ca pui 10 oameni sa lipeasca odata... Dar asa ne place sa mai criticam cand nu avem nici un habar despre tehnologie... Eu zic ca suntem prea acri in comentarii, si viata stresanta de zi cu zi ne-o refulam prin ele.