DOCUMENT ​Ce achiziție urgentă face CNAS pentru a rezolva criza sistemului IT: 900 de euro pentru mentenanță pe 3 zile a bazelor de date Oracle

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 9:45 Economie | Telecom


Sorina Pintea si Razvan Vulcanescu
Foto: Hotnews
​Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) vrea să cumpere pentru o perioadă de 3 zile servicii de mentenanță reactivă și suport tehnic pentru componenta baza de date Oracle instalate și utilizate la nivelul Platformei Informatice a Asigurărilor de Sănătate (PIAS), potrivit unei invitații de participare obținute de HotNews.ro. Valoarea estimată a achiziției este de 900 de euro.

În invitația de participare, care probabil a fost transmisă mai multor firme, se spune că: oferta trebuie depusă până marți, 23 iulie, ora 20:00. Ofertele depuse după această dată nu vor fi luate în considerare. Tot astăzi va avea loc, la ora 16:00, ședința de deschidere a ofertelor.

  • Citește AICI integral invitația de participare a CNAS.

Criteriul de atribuire este oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic, pe baza aplicării criteriului de atribuire 'prețul cel mai scăzut', ținând cont de specificațiile tehnice care au fost stabilite detaliat în caietul de sarcini.

Achiziția are loc după ce ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a anunțat luni într-o conferință de presă, la capătul unor discuții legate de problemele sistemului IT din sănătate, o serie de măsuri pentru rezolvarea acestei crize.

Pintea a spus că luni, 22 iulie, se va face o procedură de achiziție în regim de urgență pentru servicii de mentenanță a bazei de date pentru sistemul informatic al cardului de sănătate, care să asigure o perioadă tampon, până la încheierea unui contract pentru servicii de mentenanță pe termen mai lung.

Sorina Pintea a mai spus că "există fapte de natură penală" în legătură cu faptul că baza de date a sistemului a fost lăsată fără servicii de mentenanță și a anunțat că un raport pe această temă va fi trimis la DNA.


Premierul Viorica Dăncilă a anunţat că îl va demite marţi, 23 iulie pe preşedintele Casei Naţionale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS), Răzvan Vulcănescu, dacă acesta nu-şi va de demisia, scrie Agerpres. Dăncilă a precizat că a trimis Corpul de control la CNAS.

De notat că Vulcănescu este președinte interimar al CNAS și vicepreședinte titular al CNAS.

  • Cum explică IT-știi din CNAS cea mai mare cădere a sistemului informatic din sănătate și cât de importanță este mentenanța Oracle

Într-un document al Direcției Generale IT din CNAS, prezentat în exclusivitate luni de HotNews.ro, se precizează că mentenanța Oracle, care a expirat în decembrie 2018, este vitală pentru funcționarea sistemului IT. Mai mult, personalul IT din CNAS nu are suficientă experiență în rezolvarea problemelor legate de tehnologia Oracle.

Despre cauzele care au dus la căderea sistemului IT din sănătate, specialiștii din CNAS spuneau că o defecțiune apărută în data de 26 iunie la una dintre sursele neîntreruptibile de energie (UPS) ale Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) a defectat mai multe echipamente hardware, constatându-se nefuncționarea clusterului ORACLE nod 3, fapt care a generat blocaje în cascadă.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















27264 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    900 euro... (Marţi, 23 iulie 2019, 9:48)

    MovingEast [anonim]

    900 euro... pentru trei zile... ce gluma este.

    Un salariu pentru un expert cu Oracle este mai mult decât asta și este un proiect foarte important.

    CNAS nu are nicio bani?
    • +9 (11 voturi)    
      Astia sunt nebuni? (Marţi, 23 iulie 2019, 11:20)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui MovingEast

      Partea cu "am scos serveru' din priza ca sa punem cafetiera" an gasit-o tragi-comica,

      Asta imi pare de-a dreptul inconstienta: Cand ai un "critical situation" la scara nationala faci licitatie, la pretul cel mai mic si oferi 900 EUR pentru 3 zile de support? Pai ce este aia facut curat prin datacenter?

      Un expert de nivel mediu costa atat pe zi. Un architect specializat in genul asta de sisteme si situatii poate sa coste atat pe ora… Asta fara "travel & expenses".

      Bine ca se arunca banii pe borduri, statui sau ceasuri aurite...
      • +3 (3 voturi)    
        Prostii (Marţi, 23 iulie 2019, 12:46)

        MovingEast [anonim] i-a raspuns lui Vaka

        10.000€ cel puțin cred
        • 0 (0 voturi)    
          Ar fi dat si 900.000 dar nu mai au bani (Marţi, 23 iulie 2019, 19:44)

          Karabulea [utilizator] i-a raspuns lui MovingEast

          I-au furat pe toti.
          Are el Stefan Dragnea masini de lux si porci? Are.
    • +4 (4 voturi)    
      le-a ajuns cutitul la os (Marţi, 23 iulie 2019, 12:31)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui MovingEast

      au nevoie sa rezolve problema de imagine, si unii si ceilalti.
    • +6 (6 voturi)    
      900 Euro (Marţi, 23 iulie 2019, 12:43)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui MovingEast

      900 Euro ca sa șteargă log-urile si sa facă un index.
      • +1 (1 vot)    
        Premiul cel mare... (Marţi, 23 iulie 2019, 16:19)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Premiul ce mare merge la Florinos.
    • 0 (6 voturi)    
      Licitatie de stat=pretul cel mai mic, altfel DNA (Marţi, 23 iulie 2019, 13:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MovingEast

      Pai asta e, daca vrem sa respectam legea, se alege pretul cel mai mic, nu conteaza calitatea, cat pretul. Daca nu alegi pretul cel mai mic, faci puscarie. Deci, mai mult este frica de puscarie decat rezultatul licitatiei.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu pretul cel mai mic... (Marţi, 23 iulie 2019, 19:03)

        Bila [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        dicteaza calitatea, ci caietul de sarcini. Cand in caietul de sarcini scrie doar "vrem mentenanta server" fara sa specifice creiterii masurabile pentru evaluarea serviciului, atunci o sa primeasca si oferte de 900€ de la o firma de apartament.
        asa ca e normal ca o licitatie sa fie castigata de pretul cel mai mic, problema aici e insa ce se liciteaza, nu pe cati bani. Dar lucrurile legate de compenenta si criterii bine definite nu o sa le inteleaga PSD-ul si simpatizantii lui nici in 100 de ani, asa ca ce ma tot zbat eu aici?
  • +11 (15 voturi)    
    900 euro (Marţi, 23 iulie 2019, 9:49)

    MovingEast [anonim]

    Au încercat să o-găsesc cineva pe fiverr?
  • +8 (10 voturi)    
    Slab (Marţi, 23 iulie 2019, 10:04)

    BDlamunte [utilizator]

    Vai de capul vostru. Carpaceli, plombari. Cardurile deja au expirat si niciodata nu au mers suta la suta. Faceti voi mentenanta pe 3 zile. Super! Emininke!
    • +7 (9 voturi)    
      cârpeală (Marţi, 23 iulie 2019, 11:37)

      infernal [utilizator] i-a raspuns lui BDlamunte

      S-a "mucificat" clusterul. Nu au oameni pregătiți la CNAS - dar babetele experți în IT ce fac?
      Să înțeleg că "sistemul" mergea din inerție, alimentare cum trebuie nu, update-uri nu, hardware cum trebuie nu, oameni pregătiți nu, backup-uri nu - corect lumea nu are nevoie de backup ci doar de restore, ei fac mentenanță reactivă (pentru asta vor să dea 900 euro să repare buleala) - nu pro-activă.

      Văd că încep să ne îngroape în comunicate birocratice care nu zic nimic, poţi să le interpretezi cum vrei, dar în final nu ai ce face cu ele.
  • -6 (18 voturi)    
    hehehe, antikoruptionen (Marţi, 23 iulie 2019, 10:25)

    newlook [utilizator]

    Sa recapitulam:
    - pentru o problema care se spune ca ar fi "de viata si de moarte"
    - o cumparatura declarata URGENTA de 900 de euro
    - are nevoie de 2 zile pline pentru aprobari, comisii, comisioare si probabil de inca una pentru efectuarea propriu-zisa.

    (ca sa nu mai vorbim despre faptul ca munca staffului care pune toate hartiile in ordine, dezbate, aproba, dezaproba, etc - trebuie sa fie cateva zeci de ore/om, alte sute de euro)

    In orice tara care se respecta, in aceste conditii, o astfel de cumparatura era aprobata de orice manager de rang 3, 4, 5 sau mai sus, in cinci minute, cu mana stanga.

    ==========================

    Puteti s-o dati pe politica, puteti sa va isterizati pana maine, dar sa nu vezi o legatura intre toate cele de mai sus si ceea ce in Romania se declara a fi "lupta anticoruptie", e semn de miopie prolecultist-bolsevic-nazista de tip #rezist...si pe fond, prostie crunta, masochism cu interesul propriu.
    • +7 (9 voturi)    
      Si atitudinea PCR PSD, (Marţi, 23 iulie 2019, 11:27)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      aia cum este ? Civilizata tovarase ? Normala ? Cei ce incearca sa reziste sistemului sunt devina ? Sau cei ce conduc sistemul mafiot? Dute repejor si pupa la sefa ta Veorica!
      • -3 (11 voturi)    
        Pana la urma, iti meriti sistemul (Marţi, 23 iulie 2019, 11:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Pana la urma, iti meriti sistemul pe care-l ai.
        Nu vad de ce te-ai plange; chiar daca oamenii mor, matale esti fericita ca Dragnia-i in puscarie.

        Orice nu merge in Romanika, matale ai stabilit anticipat vinovatul: Dragnia (acum, "Veorica"). Ce rost mai au analizele, n'asa?

        Din cate observ, Dragnia era deja in puscarie cand s-a intamplat chestia cu sistemul CNSAS, acum e tot acolo, dar, bineinteles, tot el e vinovat.

        Apropos, s-a recuperat vreun leu de la Dragnia?
  • +7 (7 voturi)    
    Păi na.. (Marţi, 23 iulie 2019, 10:30)

    modream [utilizator]

    ..începe campania electorală. Nu mai ramân bani de mentenanță decât pentru 3 zile. Oricum mor oamenii cu sau fără card...dar președinte, o dată în viață ești...Gândire marca PSD #ciumaroșie
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 23 iulie 2019, 10:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    are Ghita din Serbia omul potrivit care va incasa cei 900 euro ca sa dea un F5 la pagina :)))))))))))

    nu garanteaza ca va functiona, dar cineva totusi s-a gandit sa dea F5 la pagina ? :DD poate merge
  • +5 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 10:39)

    complet_retard [anonim]

    • -4 (12 voturi)    
      N-are treaba cu "pesedereul". Nici cu URSS+. (Marţi, 23 iulie 2019, 11:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      N-are treaba cu "pesedereul". Nici cu URSS+.

      Ci cu ce a devenit Romania dupa toti anii astia de "anticoruptie".

      La o cheltuiala de 10 lei se platesc 3 lei pe proceduri "legale", nu care cumva sa fure ceva cineva, alti 2 lei pe salariile celor ce-i verifica pe cei care au pus in aplicare procedurile mai sus amintite... si ce ramane, poate-poate ajunge sa fie cheltuit cu folos. Daca, intre timp, in timpul derularii procedurilor si verificarilor anticoruptie, nu s-a casat tot procesul. Daca asa e cazul, ca nu cumva sa nu fure cineva ceva, se reiau pasii de mai sus.
      • +4 (4 voturi)    
        lasa-ne.. (Marţi, 23 iulie 2019, 12:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        1. spune tu, cu numar si articol, ce lege ii obliga sa faca tot acest scandal pentru a cumpara 3 zile de consultanta cu 900 de euro?
        2. cate cheltuieli a avut CNAS anul asta? toate au fost facute in acelasi fel, cu cereri publice de oferta?
        • -2 (6 voturi)    
          N-ai inteles, asa-i? (Marţi, 23 iulie 2019, 13:29)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          N-ai inteles, asa-i? Imi pare rau, da' astea-s limitarile inerente mediului in care te-ai format. Ti s-a bagat in cap ca Kodruta-i buna, ceilalti E rai, atata poti.
          Orice ar putea avea legatura cu Kodruta, cu activitatea ei trecuta, prezenta sau viitoare trebuie atacat, urlat, dezinformat, modelat si/sau (mai ales) trebuie luptat cu dusmanul de clasa (aia rai, care nu E cu Kodruta)

          Aici este vorba despre rezultatele anilor de "lupta cu coruptia" din Romania.
          Faptul ca "anticoruptia" din Romania cheltuie 10 lei pentru a ajunge la recuperari de 0,5 lei (50 de bani) e deja notoriu. Totul, din banul public.

          Dar eu m-am referit la un efect si mai pervers, si probabil cu consecinte de 1000 de ori mai grave decat fenomenul anterior: in Ro, toata lumea, de la portar, la ministru se ocupa 80% din timp sa-si acopere fundul. Sa paseze responsabilitatea, nu sa faca ceva. D'aia nu sunt autostrazi, spitale, etc.; nimeni nu vrea sa-si asume decizii.

          Te anunt ca - IN CONTINUARE - nu vor fi autostrazi, spitale, etc. Indiferent cine ar veni la Guvernare, URSS+, peneloi, cine mai vrei matale.
          Pentru ca - CU SAU FARA LEGI - intotdeauna se va gasi un Procurescu (care nu raspunde in fata nimanui) care sa-i ancheteze si sa-i faca neoameni, sa-i faca zob tocmai pe aia care isi asuma niste responsabilitati, care semneaza si urmaresc niste proiecte. Dupa ani de ancheta, proiecte oprite, fonduri blocate, pasi inapoi, etc...Procurescu poate chiar sa-l declare nevinovat pe ala bine intentionat....ala nu va mai face aceiasi greseala. Va deveni un alt birocrat atent sa-si apere fundul; restul poate sa crape si sa se darame, cum se pare ca e cazul si in scandalul sistemului CNSAS.
          • +3 (3 voturi)    
            Unde sunt nevinovatii astia? (Marţi, 23 iulie 2019, 13:59)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Naratiunea asta cu procurorii care sperie "oamenii de bine" pusi de #ciumarosie sa goleasca bugetul statului este deja penibila.

            Orasul care atrage cele mai multe proiecte cu fonduri europene, care se dezvolta cel mai rapid, din toata Romania, este Clujul. Cate plangeri, cati suspecti de coruptie, cate dosare la DNA?..

            Doar ala care se stie cu musca pe caciula si/sau este incapabil sa inteleaga care este calea legala refuza sa semneze. Analfabeti, hoti, idioti, incapabili.. #ciumarosie la putere.
        • +2 (2 voturi)    
          Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 17:03)

          complet_retard [anonim] i-a raspuns lui pehash

  • +9 (11 voturi)    
    900 Eur ??? (Marţi, 23 iulie 2019, 10:47)

    razeshu [utilizator]

    Doar 900 Eur ?? Nici cat biletul de avion al amantei pentru excursia din August ? Atat au gasit in casierie pentru cea mai importanta baza de date ? Pe care au lasat o fara mentenanta 7 luni ? Ar trebui dat afara tot managementul. Va dati seama ca baza CNAS are acelasi numar de asigurati cat un oras din China ? In China ii duceau pe stadion pe managerii responsabili. Cu un fel de "one way ticket to the moon" :)
    • 0 (2 voturi)    
      Excel (Marţi, 23 iulie 2019, 13:36)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      au implementat in loc de oracle. 900€ e corect.
  • +7 (7 voturi)    
    carpeala (Marţi, 23 iulie 2019, 10:47)

    carmen_i [utilizator]

    Pintea a gasit fapte de natura penala? Dar nu au fost tot ei, pesedistii, la carma? ca sa vezi, au inceput sa de vina pe ei, nu mai e mana statului paralel.

    Si nu stiu ce servicii de mentenanta se pot face cu 900 de euro, pare o suma minuscula, Cu banii astia cred ca doar stergi serverele de praf cu o carpa si nimic mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 17:04)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui carmen_i

  • +7 (7 voturi)    
    Grija pentru pacient... (Marţi, 23 iulie 2019, 10:50)

    fdaniel [utilizator]

    Grija PSD pentru binele pacientului este înduioșătoare... milioane de pensionari freamătă de emoție auzind de această achiziție prin care iubitul partid votat mereu arată cât îi oasă. Oricum, sume de milioane de euro jefuite din banii de sănătate nu le spun nimic; dar 900 euro da, e o sumă pe care o pot înțelege.
  • +5 (5 voturi)    
    CItesc bine ? (Marţi, 23 iulie 2019, 10:56)

    Zorso [anonim]

    Ofertele se depun pana la ora 20 dar se deschid la ora 16 ... mai sa fie ...
  • +7 (7 voturi)    
    #epic (Marţi, 23 iulie 2019, 11:09)

    EMo [utilizator]

    Statu paralel, soroj, multinaționalele, iohannes, toți ăștia ie de vină că a picat băjile de date!
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 17:05)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui EMo

  • +8 (8 voturi)    
    jigodii nenorocite (Marţi, 23 iulie 2019, 11:49)

    toxx [utilizator]

    "Criteriul de atribuire este oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic"

    De pensii speciale aveti bani, dar pt chestia asta strategica de care depinde viata a mii de oameni va zgarciti ca la coltul strazii... uitati-va prin proverbele autohtone, "cat dai atat face", si "lenesul mai mult alearga si scumpul mai mult pagubeste".

    cand odata in viata voastra mizerabila de guvernanti care va dati destepti veti angaja niste profesionisti si veti cumpara solutii fara spaga de 20% care sa fie pe criterii de performanta si calitate, nu pe pret ?
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns: Niciodata. (Marţi, 23 iulie 2019, 13:48)

      Ispilante Sentiment Brusli [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Pentru ca nu sunt in stare de nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    cat plateste executantul daca nu face treaba? (Marţi, 23 iulie 2019, 11:54)

    clencix [utilizator]

    nu se baga nimeni la un beneficiar parlit
  • +4 (4 voturi)    
    mie imi pare ca au nevoie de un Dorel, (Marţi, 23 iulie 2019, 11:56)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    unul care sa reindexeze si apoi sa ruleze procedura de recovery:
    delete_toate_inregistrarile_care_nu_sunt_rele
    Si apoi toti o sa strige: ce-ai facut Dorele: acolo erau toate dovezile pe care le cauta DNA-ul
  • +3 (3 voturi)    
    Soft (Marţi, 23 iulie 2019, 12:17)

    Just2019 [utilizator]

    Dar in toata aceasta degringolada, multiplicata cu buna stiinta de mass-media, s-a intrebat cineva, de la cine a fost achizitionat softul , cat s-a platit si cine a facut mentenanta si a administrat bazele de date? Presupun ca, se va da vina pe statul paralel, pe sorosisti, pe rezististi, care au introdus virusi, in sistemul de sanatate a PSD-ALDE-ProRomania!
  • +4 (4 voturi)    
    oameni competenti (Marţi, 23 iulie 2019, 12:18)

    zxcv [utilizator]

    in CNAS. Nu au fost in stare sa faca bine nici anuntul de participare : depunere oferte pana marti 23.07 ora 20, deschidere oferte marti 23.07 ora 16. Ba mai si precizeaza ca ofertele depuse dupa data/ ora limita nu mai sunt valabile
  • +3 (3 voturi)    
    900 (Marţi, 23 iulie 2019, 13:33)

    Coco_papagal [utilizator]

    de Euro e valoarea corecta deoarece db‘ul e foarte simplu..cateva tabele si views. N ai mare lucru de debugat. Sutele de milioane de eur pt un sistem cu cateva tabele au fost tzeapa adevarata. E ca si cum ai declarat Ferari in contabilitate insa ai cumparat un moped. Fireste ca service ul mopedului e ieftin.
  • +1 (1 vot)    
    Contract de mentenanta pe 3 zile? Lol (Marţi, 23 iulie 2019, 13:52)

    adisanu [utilizator]

    Nu ma prea pricep la procedurile de achizitie ale statului dar ma pricep la IT. Mi se pare stupid ca statul face licitatie cu pretul cel mai mic pentru mentenanta pe 3 zile la baza de date a unui sistem critic.

    Daca au decis sa foloseasca Oracle (o baza de date foarte scumpa dar hai sa spunem ca potrivita pentru sisteme critice) ar trebui sa plateasca an de an suport la Oracle si sa faca contract de mentenanta proactiva (nu reactiva) cu Oracle Consulting. Fata de un partener Oracle cu pret mai mic ... cei de la Oracle Consulting pot escalada problemele pe canale interne inclusiv la inginerii care au dezvoltat baza de date.

    Faptul ca mentenanta costa 900 EUR sau 1900 de EUR sau 19000 EUR e irelevant in situatia de fata. Prejudiciile pe care le aduce faptul ca sistemul e oprit sunt incomparabil mai mari.

    Daca procedurile de achizitie sunt stupide ... ar trebui schimbate. Tinand cont de faptul ca sunt doar 3 furnizori globali de baze de date prezenti in Romania (oracle, microsoft, IBM) poate ar avea sens ca statul sa negocieze cu toti 3 direct servicii de suport pentru infrastructura critica si sa termine cu bulshit-ul. In loc sa faca licitatie sa gaseasca singurii specialisti care n-au niciun proiect si sunt dispusi sa lase la pret ... mai bine fac licitatie exact intre marii furnizori de Baze de date inainte sa inceapa proiectul. La licitatie sa se gandeasca la durata de viata a unei aplicatii si sa solicite in oferta si suport proactiv si acolo sa castige furnizorul cu pretul cel mai bun.

    Situatia de fata e de cascadorii rasului si arata cat de nepriceputi sunt cei din administratie. De cate ori apare un incident se ascund dupa niste proceduri stupide ca sa para ca sunt chibzuiti cu banii statului. Chibzuiti cu banii statului ar fi fost daca sistemul n-ar fi cazut ... nu daca tin infrastructura critica fara mentenanta expunand-o in felul asta la caderi frecvente.
  • +1 (1 vot)    
    Mai mare rusinea (Marţi, 23 iulie 2019, 14:23)

    Sebi Orosan [anonim]

    Cu atatea companii de IT si atatia oameni priceputi, avem niste sisteme informatice de tot rahatul. Da' pana cand atata incompententa la conducere?

    Romania, tre-zes-te-te!!!