20 de români, avertizați după ce și-au montat ilegal acasă amplificatoare de semnal GSM pe fondul izolării sociale din cauza pandemiei de COVID-19

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2020, 14:36 Economie | Telecom


Amplificatoare de semnal GSM
Foto: ANCOM
​Mai mulți români și-au montat acasă ilegal amplificatoare de semnal 2G/3G/4G, echipamente radio care cresc nivelul semnalului recepţionat de telefonul mobil, pe fondul izolării sociale și a intensificării utilizării comunicațiilor electronice, a anunțat vineri autoritatea de reglementare în comunicații (ANCOM). Fără acordul operatorilor de telefonie, echipamentele provocau interferențe de semnal la telefonia mobilă și au generat reclamații. În urma verificărilor, 20 de persoane fizice au primit pentru moment doar avertismente, după ce au scos din folosință echipamentele. Dacă vor repeta fapta riscă amenzi de până la 5.000 de lei.

Amplificatoarele de semnal GSM (denumite și repetoare de semnal) sunt echipamente radio menite să preia semnalul emis de staţiile de bază 2G/3G/4G ale furnizorilor de servicii de comunicații de telefonie mobilă pentru a-l amplifica în interiorul clădirilor, oferind o putere îmbunătățită a semnalului radio recepţionat de telefonul mobil.

Autoritatea de reglementare în comunicații a atenționat vineri că în contextul pandemiei de COVID-19 și pe fondul distanțării sociale și a intensificării utilizării serviciilor de comunicații electronice, amplificatoarele de semnal 2G/3G/4G, echipamente radio care cresc nivelul semnalului recepţionat de telefonul mobil, ar putea să fie tot mai utilizate.

Astfel de echipamente radio pot fi puse în funcțiune doar cu acordul operatorilor de telefonie mobilă și trebuie să aibă aplicate marcajul CE.

  • Cum ar trebui utilizate amplificatoarele de semnal 2G/3G/4G pentru a nu afecta comunicațiile din jur

Serviciul de telefonie mobilă funcționează prin propagarea undelor radio care poate fi afectată de diferite obstacole (clădiri, tuneluri, dealuri, păduri, lacuri sau condiții meteo), iar calitatea serviciului depinde de tipul telefoanelor mobile folosite, de numărul de apeluri inițiate în același timp de mai multe persoane etc.

Potrivit ANCOM, înainte de a decide achiziționarea și punerea în funcțiune a unui amplificator de semnal, utilizatorii ar trebui să știe următoarele:
  • Punerea în funcțiune a amplificatoarelor fără marcaj CE poate produce interferențe prejudiciabile care afectează buna funcționare a serviciilor de telefonie mobilă, atât celorlalți utilizatori din aria de acoperire, cât și furnizorilor respectivi.
  • Instalarea unui astfel de dispozitiv poate fi făcută numai cu acordul operatorului de telefonie mobilă al cărui semnal se dorește amplificat! Punerea în funcţiune a acestor amplificatoare implică utilizarea spectrului de frecvențe radio și nu se poate efectua decât de către sau cu acordul operatorului care deține licența de utilizare a spectrului radio.
  • Amplificatorul de semnal 2G/3G/4G, ca toate echipamentele radio care funcționează utilizând spectrul de frecvențe radio, trebuie să aibă aplicat marcajul CE. În caz contrar, echipamentul respectiv este neconform și nu poate fi pus în funcțiune.
În cazuri extreme, interferențele prejudiciabile cauzate de echipamentele radio neconforme pot afecta apelarea numărului de urgență 112.

  • 20 de persoane fizice din București și Timiș, avertizate pentru folosirea ilegală de amplificatoare GSM

În comunicatul transmis vineri, ANCOM spune că de la începutul anului și până în prezent a scos din funcțiune "20 de amplificatoare de semnal 2G/3G/4G, care provocau interferențe prejudiciabile serviciilor de comunicații electronice de telefonie mobilă, descoperite în urma sesizărilor venite din partea furnizorilor acestor servicii, dar și din partea utilizatorilor. Dintre acestea, cele mai multe au fost descoperite în București şi în judeţul Timiș."

Contactați de HotNews.ro, oficialii ANCOM au precizat că este vorba de 20 de persoane fizice, care au primit momentan doar avertismente, după ce au scos din folosință echipamentele.

În cazul în care cei care dețin echipamente radio neconforme continuă să le folosească, încalcă astfel prevederile Hotărârii de Guvern 740/2016 privind punerea la dispoziţie pe piaţă a echipamentelor radio, cu modificările şi completările ulterioare, riscând sancțiuni cuprinse între 500 şi 5.000 lei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22441 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Amplificator (Vineri, 8 mai 2020, 15:06)

    feroviarul123 [utilizator]

    Deci sunt fraieri care și-au luat chinezării când de fapt tot ce trebuie sa faci este să-ți pui o antena cu câștig mare.
  • -19 (33 voturi)    
    Cat mai multe antene (Vineri, 8 mai 2020, 15:10)

    Victtor [utilizator]

    Sa isi puna cat mai multe amplificatoare pentru a se praji mai bine in case.
    Au nevoie de semnal puternic pentru ca pierd filmele de pe Youtube.
    • +1 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 mai 2020, 21:06)

      [anonim] i-a raspuns lui Victtor

  • +6 (12 voturi)    
    operatorii sa mai extinda reteaua (Vineri, 8 mai 2020, 16:03)

    MG [utilizator]

    operatorii sa mai extinda reteaua si sa faca ordine in pretul per unitate, ca este o harababura nereglementata.
    Cu 5 euro iei 50GB cu 2 euro primesti banana
  • -28 (34 voturi)    
    Dar (Vineri, 8 mai 2020, 16:31)

    briciu [utilizator]

    Oare cu antenele 5G cum va fi pt ca adevarul e ca sunt foarte nocive pt sanatatea umana !!??
    • +10 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 mai 2020, 18:00)

      [anonim] i-a raspuns lui briciu

      • +1 (1 vot)    
        atunci (Sâmbătă, 9 mai 2020, 12:38)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui

        de ce se monteaza echipamente noi pt 5G si nu le folosesc pe cele existente de 4G? chiar tu ai scris ca e un filtru de frecventa si pe 5G sint alte frecvente.
        • +1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 mai 2020, 14:07)

          [anonim] i-a raspuns lui spy

          • +1 (3 voturi)    
            qed (Duminică, 10 mai 2020, 13:24)

            spy [utilizator] i-a raspuns lui

            atunci exista "antene 5G"
            • +1 (1 vot)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 mai 2020, 19:10)

              [anonim] i-a raspuns lui spy

            • +1 (3 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 mai 2020, 19:43)

              [anonim] i-a raspuns lui spy

              • 0 (2 voturi)    
                mda (Luni, 11 mai 2020, 9:42)

                spy [utilizator] i-a raspuns lui

                cele 5G contin de fapt un bloc de citeva zeci de antene cu care poti face phase array, beam forming imi pare o denumire nepotrivita deoarece faci de fapt niste maxime faza unde se afla receptorul, nu lasere cum scriau unii. la 4G a fost destul de putin raspindit altfel se puteau folosi cele existente pt ca e si o suprapunere a benzilor de frecventa 4G-5G. tu te incurci in denumiri, normal ca nu antena e periculoasa ci cimpul EM
                • 0 (4 voturi)    
                  Comentariu sters de utilizator (Luni, 11 mai 2020, 10:45)

                  [anonim] i-a raspuns lui spy

    • +6 (14 voturi)    
      Va fi ca si cu 4G (Vineri, 8 mai 2020, 18:05)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Tehnologia avanseaza, am avut 3, 4, vom avea 5, poate si 6. Ce atata soc si groaza?!
    • +12 (18 voturi)    
      sunt nocive (Vineri, 8 mai 2020, 18:27)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Pentru ca din cauza lor sta toata lumea pe facebook in loc sa faca sport. In rest nu.
      • +2 (4 voturi)    
        trebuie sa stam pe net... (Vineri, 8 mai 2020, 21:08)

        MihaiP1981 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        ... pe youtube ne arata cum antenele 5g creeaza zombie !
        https://www.youtube.com/watch?v=OaQm87JSiLU

        :)
    • -2 (4 voturi)    
      Ulala, Adevarul, tu stii Adevarul!!! (Vineri, 8 mai 2020, 20:37)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Habar n-ai ce e o Antena si implicit te caini, aiurea!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 mai 2020, 21:18)

      [anonim] i-a raspuns lui briciu

      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 mai 2020, 14:07)

        [anonim] i-a raspuns lui

    • +3 (5 voturi)    
      incompetenta e nociva (Vineri, 8 mai 2020, 21:49)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      prostia e si mai periculoasa
    • +1 (1 vot)    
      @briciu (Sâmbătă, 9 mai 2020, 13:29)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      iti faci un coif din folie de aluminiu si ai rezolvat problema!
  • +4 (8 voturi)    
    sunt bune la covid? (Vineri, 8 mai 2020, 19:05)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Poate au fost puse sa ucida covizii din aer!
    • +2 (6 voturi)    
      Sunt bune la orice .. (Vineri, 8 mai 2020, 19:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      . chiar si la gatit. Dar sa nu pui mult ulei, ca ala e nociv.
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Vineri, 8 mai 2020, 21:13)

    ak33 [utilizator]

    mda , sa cumparam de la operatori , care sunt aceleasi tipuri dar mult mai scumpe
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 8 mai 2020, 22:00)

      [anonim] i-a raspuns lui ak33

  • +5 (5 voturi)    
    Nedumeriri. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:30)

    Zagura [utilizator]

    Există sau nu în comerț (la ALTEX de ex.) astfel de amplificatoare de semnal cu marcaj CE ? Și dacă da, e necesară obținerea unui acord pentru montarea lor ? (să înțeleg că acordul respectiv diminuează sau elimină interferențele...). Pe de altă parte mă întreb de unde știe d-l Grindeanu că mi-am montat amplificator din moment ce raza lui de acoperire este limitată în apropierea locuinței ? Ne-am întors cumva la practica anilor ”80 ? (cel care nu știe și întreabă poate fi considerat prost o singură dată, cel care nu știe și nu întreabă rămâne prost pentru totdeauna)
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 mai 2020, 14:11)

      [anonim] i-a raspuns lui Zagura