Apple și Google au lansat o tehnologie prin care poți fi notificat pe telefon dacă ai fost în apropierea sau în contact cu cei infectați cu coronavirus

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 9:33 Economie | Telecom


Aplicatia Google-Apple
Foto: Hotnews
Apple și Google au anunțat miercuri lansarea unei tehnologii prin care poți fi notificat pe telefonul mobil dacă ai fost în apropiere ori în contact cu persoane confirmate pozitiv cu boala COVID-19, păstrând confidențialitatea datelor. Scopul este ca noua tehnologie să fie folosită de agențiile de sănătate publică pentru crearea propriilor aplicații care să ducă la încetinirea răspândirii bolii cu un virus care poate fi răspândit asimptomatic. Vezi în articol cum va funcționa noua tehnologie.

Cum funcționează? Soluția folosește tehnologia Bluetooth pentru a transmite de la un telefon la altul un cod de numere prin care are loc practic urmărirea contactelor.




Click pentru a deschide


În privința protecției datelor personale, Apple și Google spun că:
- fiecare utilizator va putea decide dacă să opteze sau nu la notificările de expunere;
- sistemul nu colectează și nu utilizează locația de pe dispozitiv și nu împărtășește identitatea utilizatorilor telefoanelor mobile către alți utilizatori, indiferent că folosesc telefoane bazate pe sistemul de operare Android al Google ori iOS al Apple.
- În plus, dacă o persoană este diagnosticată cu COVID-19, este decizia acesteia dacă va vrea sau nu să raporteze sau nu asta în aplicația de sănătate publică.




Click pentru a deschide


Dacă acea persoană a raportat în aplicația de sănătate publică faptul că este infectată de COVID-19, cei care au instalată soluția vor fi notificați că au intrat în contact cu o astfel de persoană pentru a lua măsurile de protecție.


Cei doi giganți IT au dat asigurări că sistemul va fi folosit doar pentru urmărirea contactelor de către agențiile publice de sănătate pentru limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19 și că imediat ce nu va mai fi nevoie de acest sistem va fi dezactivat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10755 vizualizari

  • +1 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2020, 9:41)

    [anonim]

    • +3 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2020, 10:29)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • 0 (10 voturi)    
        unde scrie asta (Joi, 21 mai 2020, 11:30)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui

        Daca e asa cum zici tu, sa scrie frumos pe telefon disclaimer ca daca il cumperi iti asumi ca te poate urmari uncle sam sau secretarul ping.
        Sau sa vand telefoane neurmarite mai scump decat telefoane urmarite :)
        Altfel preocuparea nu se limiteaza la uncle sam ci la faptul ca entitati private colecteaza datele tale, care iti apartin de drept, si le valorifica fara acordul tau...
    • -4 (14 voturi)    
      postac much? (Joi, 21 mai 2020, 10:37)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui

      Ia zi, cate ruble ai primit ca sa faci propaganda asta?
  • +5 (7 voturi)    
    cam aproximativ (Joi, 21 mai 2020, 9:42)

    sitizan [utilizator]

    "...dacă ai fost în apropierea sau în contact cu cei infectați cu coronavirus"
    "dacă o persoană este diagnosticată cu COVID-19, este decizia acesteia dacă va vrea sau nu să raporteze sau nu asta în aplicația de sănătate publică"

    Asta reduce considerabil acuratetea notificarilor, nu e clar cati din cei infectati ar fi de acord sa "raporteze".
    • +4 (6 voturi)    
      Anti-glumeti (Joi, 21 mai 2020, 11:38)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      Exista oare ceva ca masura de siguranta pentru "glumetii" care vor anunta fals-pozitiv? Doar ca sa sperie lumea?
  • -3 (17 voturi)    
    Si GDPR-ul? Si protectia intimitatii? (Joi, 21 mai 2020, 9:43)

    Miky60 [utilizator]

    Pai ce fac companiile acum? Profita de niste date si situatii reale cum este virusul ca sa inceapa sa stranga date confidentiale, intime si personale in folosul business-urilor lor?
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Joi, 21 mai 2020, 10:24)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Poate nu ai citit niciodata termenii si conditiile google, si apple. Eu aveau oricum datele, acum le poti accesa si tu. La telefoanele de generatie noua, BLE (bluetooth low emission nu se opreste niciodata :) si colecteaza date in folosul tau.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2020, 10:31)

      [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      • +3 (3 voturi)    
        In Rusia ta nu ai drepturi, dar in EU DA! (Joi, 21 mai 2020, 13:29)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui

        Tu stii prea bine cum este in Rusia sefilor tai si crezi ca asa este peste tot, dar afla ca in Uniunea Europeana, dusmanul sefilor tai, ai drepturi si nu se pot juca cu datele tale cum vor ei!
  • +5 (17 voturi)    
    "pastrand confidentialitatea datelor" (Joi, 21 mai 2020, 9:44)

    Mary80 [utilizator]

    asta este cea mai buna gluma.
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2020, 10:33)

      [anonim] i-a raspuns lui Mary80

    • +1 (1 vot)    
      tocmai (Vineri, 22 mai 2020, 17:52)

      sitizan [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Desi nu prea rezulta clar din articol, cred ca exact asta aduce in plus "tehnologia" celor doi gigant : asigura confidentialitatea printr-un mecanism verificabil (care poate fi auditat). Altminteri, aplicatiile de genul asta nu sunt cine stie ce culmi tehnice, dar sa poti dovedi indubitabil ca NU AI CUM sa stochezi/distribui/folosesti...etc., datele personale, asta, da, e o chestie.
  • -2 (18 voturi)    
    Vom fi urmariti pas cu pas "pentru binele nostru" (Joi, 21 mai 2020, 10:01)

    IoPaNet [utilizator]

    Sigur, in Romania nu se va indigna nimeni pentru asta.
    Dar, hei, sa nu ne masoare temperatura paznicul de la supermarket!
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 mai 2020, 10:37)

      [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

    • 0 (4 voturi)    
      De ce sa te indignezi? (Joi, 21 mai 2020, 11:55)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      In Romania esti internat direct daca esti depistat cu COVID-19, la ce iti mai trebuie aplicatia? Noi avem locuri cu duiumul in spital.
  • +4 (10 voturi)    
    Sa vezi panica (Joi, 21 mai 2020, 10:13)

    Agripin [utilizator]

    Pai oricine poate cumpara un telefon de pe olx isi instaleaza aplicatia, se apropie de cine vrea vreo 14 zile (in special de colegii, vecinii etc. pe care ii stie panicati si au si ei aplicatia) si apoi bifeaza ca are virusul, fara sa-l aiba, doar sa produca panica la cei cu care s-a intersectat.

    Pai e corect asa ceva? Panica e poate mai grea ca boala.

    Daca aplicatia aia nu se intaleaza doar cu CNP si doar DSP sa bifeze ca ai virusul, o sa fie dezastru.

    Mai bine stai fara aplicatie si daca e sa fie o sa aflii.
    • 0 (4 voturi)    
      :) (Joi, 21 mai 2020, 10:26)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Agripin

      Nu asa functioneaza aplicatia. Nu declari singur ca ai avut virusul.
      • +2 (4 voturi)    
        Singur declari in aplicatie virusul (Joi, 21 mai 2020, 12:03)

        Agripin [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Dar cum? Uita-te in poze, prima, deeapta sus, Bob afla ca e pozitiv si el singur introduce datele in aplicatie, daca vrea el.

        De ce te bagi in seama aiurea?
  • 0 (4 voturi)    
    Un demers corect (Joi, 21 mai 2020, 10:36)

    Casargoz [utilizator]

    Un demers jurnalistic corect ar fi explicat mai mult. Ca de fapt google si apple vor permite guvernelor sa folosesca tehnologia in anumite conditii.
    Un demers jurnalistic corect ar fi precizat cadrul la nivel european in care se va produce acest lucru. Si anume:
    Pan-European Privacy-Preserving Proximity Tracking
    si modul anonim in care se va produce acest lucru.

    si alte initiative:
    https://eit.europa.eu/news-events/news/anonymous-covid-19-contact-tracing-using-physical-tokens

    https://techcrunch.com/2020/05/15/how-will-europes-coronavirus-contacts-tracing-apps-work-across-borders/
  • -2 (4 voturi)    
    impozit plătit în Irlanda (Joi, 21 mai 2020, 10:58)

    di livio [utilizator]

    ăștia au făcut vreo donație pt covizi?...stau pe munți de lichidități și plătesc impozit în Irlanda...giganții aiti probabil așteaptă să le dea Lucovid bani din fonduri UE
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 21 mai 2020, 11:16)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Banii pe care guvernul i-a dat prin agentia de somaj sunt pentru salariati. E drept ca sunt dati indirect prin angajatori care apoi trebuie sa vireze jumatate inapoi la stat pentru ca acele sume contin si contributiile. Deci jumatate se intorc la stat o luna mai tarziu.
      Poate nu platesc impozit pe profit aici dar restul taxelor si impozitelor le platesc aici.
  • +2 (2 voturi)    
    Shut up and take my privacy! (Joi, 21 mai 2020, 11:23)

    stani [utilizator]

    ...
  • +4 (6 voturi)    
    Eu astept cipul (Joi, 21 mai 2020, 12:09)

    Agripin [utilizator]

    Sa vezi si cu cipurile alea implantate in mana sau cap cum o sa fie. Nu merg ele carduri de sanatate fizice cu cip, dar alea din mana ...

    Sa vezi probleme atunci ;)

    O sa vreau 5 cipuri sa am de rezerva si ai nevoie si de net bun de la toti furnizorii sa ai conexiune la sistem sa validezi cu cipul ce faci, plati la mega, intararea si pontajul la munca, etc.