Salarii mărite în 2019 pentru angajații din ANCOM, arbitrul pieței telecom: Sorin Grindeanu, venit mediu net lunar de peste 44.000 de lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2020, 19:38 Economie | Telecom


Sorin Grindeanu, presedinte ANCOM
Foto: Hotnews
Numărul și salariile angajaților din ANCOM, autoritatea care reglementează piața comunicațiilor în valoare de peste 3,5 miliarde de euro, au crescut anul trecut, așa cum a promis de altfel Sorin Grindeanu, președintele autorității. Cu 705 angajați, venitul mediu net lunar din această instituție, incluzând diferite sporuri, a ajuns la aproape 10.000 de lei. Grindeanu a avut anul trecut venituri nete de peste 528.000 de lei, echivalentul a peste 44.000 de lei pe lună.

ANCOM nu este instituție bugetară, ci este o autoritate publică autonomă sub control parlamentar, finanțată integral din venituri proprii, venituri pe care le obține în cea mai mare măsură de la operatorii de comunicații prin tarifele de utilizare a spectrului radio ori a resurselor de numerotație alocate.

Dacă în 2018 instituția avea un total de 624 de angajați, venitul mediu net lunar, incluzând diferitele sporuri, fiind de 8.886 de lei, în 2019 numărul angajaților a urcat la 705 persoane, iar venitul mediu net lunar la 9.684 de lei.

Conducerea autorității este asigurată de un președinte și doi vicepreședinți, recent aceștia publicând pe site declarațiile de avere cu veniturile nete încasate în 2019.

Sorin Grindeanu, președintele ANCOM, a încasat anul trecut venituri nete de 528.221 de lei, echivalentul a peste 44.000 de lei pe lună. În anul anterior, acesta încasase venituri nete de 156.802 lei.

Motivul acestei diferențe este că în 2018 s-a corectat în Parlament o problemă în grila de salarizare la nivelul conducerii din această autoritate, problemă care făcea ca președintele și cei doi vicepreședinți ai ANCOM să aibă un salarii de 8.892 de lei, și respectiv câte 7.780 de lei, în tip ce directorii din instituție aveau peste 16.000 de lei.

Sorin Grindeanu a anunțat de altfel în luna decembrie 2018, după ce președintele Iohannis a promulgat legea care corecta aceste diferențe salariale, că începând cu 2019 va încasa lunar peste 35.000 de lei. Tot atunci a spus că toate salariile din ANCOM vor crește în 2019.


Ceilalți doi vicepreședinți ai ANCOM, Eduard Lovin și Bogdan Iana, au ajuns la conducerea acestei autorități după un întreg scandal.


Concediați, aceștia au dat în judecată ANCOM, nefiind de altfel singurii directori demiși atunci de Adrian Diță.

După ce au fost numiți de Parlament vicepreședinți ai ANCOM, Eduard Lovin și Bogdan Iana au anunțat că vor să încheie amiabil procesele pe care le au cu instituția și să returneze salariile compensatorii în valoare totală de 480.000 de lei, încasate automat, potrivit contractului de munca, în urma concedierii.

Ca să poată fi anulate efectele concedierii, au spus atunci aceștia, ar trebui să fie și reîncadrați pe posturi similare ca atribuții și responsabilități posturilor care au fost desființate.


Între timp, cei doi au câștigat definitiv procesele cu ANCOM, vezi AICI și AICI - în declarațiile de avere apărând faptul că au încasat despăgubiri și plăți compensatorii conform hotărârilor judecătorești.

De notat că după demiterea Guvernului Grindeanu chiar de către partidele care l-au desemnat - PSD-ALDE și UDMR, fostul premier Sorin Grindeanu a fost numit președinte la ANCOM în noiembrie 2017.

Și veniturile celor doi vicepreședinți ai ANCOM au crescut în 2019
, acestora adăugându-li-se și drepturile bănești câștigate în instanță.

Eduard Lovin a încasat anul trecut venituri nete de 485.310 lei, față de venituri nete de 132.153 lei în 2018.

Bogdan Iana a încasat în 2019 venituri nete de 420.732 de lei, față de venturi nete de 278.464 lei încasate în 2018.

  • HotNews.ro a solicitat ANCOM să explice cum s-au finalizat procesele cu cei doi actuali vicepreședinți, ce sume le-au virat acestora în urma proceselor și dacă au făcut demersuri în instanță pentru recuperarea acestor plăți compensatorii de la cei care s-au făcut vinovați de tot acest scandal al concedierilor. Vom reveni cu răspunsuri imediat ce le vom primi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















7854 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    bai nene (Vineri, 26 iunie 2020, 19:41)

    cucuveauamov [utilizator]

    zici ca-i pensia luptatorului anticomunist Lazar
  • -6 (24 voturi)    
    Toata cientela (Vineri, 26 iunie 2020, 19:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    au salarii marite de penelepre, inclusiv pensii speciale, in vreme ce pensionarii sunt furati in continuare de aceiasi „liberali”...
    • +12 (16 voturi)    
      mai termini cu prostiile? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 3:41)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Toate referirile sunt la 2018 și 2019, când la butoane (parlament) a fost psd.
      Parlamentul este cel care a făcut corecția.
      Dacă nu ai capacitatea de a citi un text simplu, du-te la școală. Analfabetismul funcțional se poate corecta. Totul este să fie dorință și voință.
  • +29 (33 voturi)    
    Nu înțeleg un lucru. (Vineri, 26 iunie 2020, 19:46)

    Tayen [utilizator]

    Care ar trebui să fie salariul maxim din Rrrumânistan? ȘI AL CUI!?
    Nu ar trebui să fie al președintelui!?

    Și nu era vorba că se termină cu acest dezmăț din bugetărime?
    • -3 (17 voturi)    
      Scrie în articol (Vineri, 26 iunie 2020, 21:52)

      gogu52 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Că nu e 'bugetărime', că ia toți banii aceia de la operatorii de comunicații.

      Ce pot să zic, bravo lor că și-au tras salarii așa de mari, mi-ar plăcea și mie să-mi dau o lege care să-mi mărească salariul (PNL, PSD, etc. tot între ei își dau legi)
      • +9 (9 voturi)    
        Ce frumos! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:12)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

        Si cand te gandesti ca inginerii de telecom si IT chiar si sefii lor,din firmele de telecom au salarii mult mai mici.Mult,mult mai mici.Ce sa faci,totdeauna politica aduce avantaje iar unii mai prosti trebuie sa lucreze pentru a imbogati politrucii tarii!
      • +6 (6 voturi)    
        Ei, daca te iei dupa articol (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:22)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

        Din moment ce sunt numiti politic, e clar ca e un post de bugetar ! Sau ai auzit cumva ca la Vodafone, Orange, etc, sefii sa fie numiti de partide ?
        In ultimul timp, Hotnews, a inceput sa coteasca spre pezde, cel mai vizibil este la unele articole in care vezi ca o gramada de comentarii normale si de bun simt, sunt masiv votate cu minus, si nu e doar (probabil) vina asa zisilor trolli, dar si multi editorialisti noi care coboara mult nivelul acestui site, pacat.
  • +18 (20 voturi)    
    ce votati la urmatoarele alegeri? (Vineri, 26 iunie 2020, 19:48)

    cristi_an [utilizator]

    sau nici nu va deranjati sa mergeti la vot?
    • +1 (5 voturi)    
      Buna intrebare.... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 19:05)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      PSD si Pro Romania ies din discutie ca nici macar nu se ascund cu marsaviile si demagogia lor...PNL, cu Orban cel care nu e in stare sa se exprime corect nici cand cere un pahar de apa? USR, cu arogantul si ipocritul de Barna, care se crede stapan pe mosie si nu are absolut nici o idee coerenta despre cum ar putea macar sa faca vreun bine pentru tara asta? PLUS, cu Ciolos cel invizibil? Nu mai mentionez satelitul PSD, ALDE, care sper sa nici macar nu mai intre in Parlament. Cine a mai ramas? aaaa...UDMR , care suge de la oricine care ii da sperante la "au-to-no-mie" ///...Deci, eu cu cine votez?!
  • +18 (20 voturi)    
    Asta-i monopol de stat = vaca de muls politica (Vineri, 26 iunie 2020, 20:10)

    Excelsior [utilizator]

    In 30 de ani PSD a acaparat aparatul de stat in RO si l-a transformat intr-o adunatura corupta …plina de posturi inutile, pensii speciale, legi cu dedicatie pt salvarea infractorilor si multa functionarime si politruci care vin la serviciu ca sa treaca zilele pana la salariu sau ca sa ia spaga; incompetenti, indiferenti, superficiali, dezinteresati, falsi, inculti, fuduli, cinici, mincinosi, demagogi si rauvoitori care sunt principala frana in dezvoltarea tarii.
    • 0 (2 voturi)    
      Interesant și obiectiv (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 20:00)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      și ....totuși cum omul # 1 al PSD ului a ajuns la pensiunea Rahova?
  • +16 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iunie 2020, 20:28)

    [anonim]

  • +23 (27 voturi)    
    Aberatii marca Ro (Vineri, 26 iunie 2020, 20:28)

    n.dumiritu [utilizator]

    Un sef de agentie platit de 2 sau de 3 ori mai mult decit prim-ministrul tarii. Compara responsabilitati, consum de efort, consum de timp (premierul nu are 8 ore de lucru).

    Aceste agentii sint oaze de lux create de putere pt. sine. Uitati-va si la ANRE care imparte un buget de salarii de 100 mil.lei la 300 de angajati, o medie de peste 300.000 lei/an/angajat. In medie, un agajat ANRE este mai bine platit decit prim-ministrul tarii. Seful ANRE, unul Chirita, PSD, simplu electrician (a si uitat meseria de cind s-a bagat in politica), ia net peste 70.000 lei/luna, de peste 3 ori fata de prim-ministru. Ei spun ca au venituri proprii. Au venituri din taxe impuse prin lege, lege data de cei care se oplosesc in final in agentii. Sint functionari publici numiti de parlament, iar intr-o ierarhie a functionarilor sint cu mult peste prim-ministul tarii. E normal?

    Va explicati acum si bataia in parlament pentru functii in agentiile astea.
  • +18 (22 voturi)    
    cam putin si cam putini (Vineri, 26 iunie 2020, 20:38)

    Filbert [utilizator]

    Numai 705 clienti si atirnatori? Sper sa le dea macar pensie speciala deja marita cu 40%, grindeanu pare c-a depasit deja virsta de 40 de ani asa ca poate cere si pensie...
  • +22 (24 voturi)    
    Salarii mai mari ca in Statele Unite (Vineri, 26 iunie 2020, 21:00)

    Mihai-75 [utilizator]

    Ce se intampla aici este un jaf organizat din banii publici,
    Comparati cu omologul din SUA - FCC, Comisia Federala de Comunicatii.
    -Statele unite au o populatie de 15 ori mai mare ca Romania, dar FCC are doar dublu salariati fata de ANCOM (1454 salariati fata de 705 Ancom) !
    -Salariul brut al sefului FCC din SUA brut este cam 13000USD/luna, cea ce inseamna net sub 10.000 $ pe luna. Grindeanu seful ANCOM de la noi are net pe luna 44.000 Lei, cea ce este peste 10.000$ deci mai mult ca seful FCC din SUA.
    -Si acest dezmat bugetar din Romania se regaseste la ASF, Curtea Conturi, ANRE, Romatsa, CSM, BNR, CCR, etc.
    • +12 (12 voturi)    
      nimic de mirare (Vineri, 26 iunie 2020, 23:38)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

      Doar avem, de departe, cele mai mari pensii din Univers platite din bugetul asigurarilor sociale de stat.
      • +13 (13 voturi)    
        de la buget, nu din bugetul de pensii (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 2:04)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        dar nu e mare diferenta avand in vedere dezechilibrul dintre cei care contribuie si cei care primesc pensii (5.5 la 5 milioane)
        Totusi e aberant ca persoane de 40 ani pot sa beneficieze partial de fonduri din bugetul de pensii ... sunt handicapati banuiesc ... altfel nu-mi explic. Totusi majoritatea lucreaza si dupa pensionare, wth?
  • +8 (10 voturi)    
    Angajare (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:17)

    niciolae [utilizator]

    N-aveți o pilă să mă angajez și eu la ancom, anre și ce-o mai fi?
    Măcar ca șofer sau femeie de servici!
  • +1 (5 voturi)    
    Încă odată ... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 20:14)

    Observatory [utilizator]

    se tot vorbește ca mulți cu ceva cerebel au plecat, unde au văzut cu ochii, și sunt cei talentați și muncitori.
    Au rămas niște javre care fura cat încape , pe orice ce cale, legală sau nu.
    Cei care sunt puși sa “vegheze” sunt niște colaboratori cu javre de calibru și normal își iau partea....
    Nici alegerile nu vor rezolva nimic, nu are importantă culoarea partidului, toți cu ochii la ciolan și sa fure.
    Nimeni nu “vede” cu ochiul liber, câta avere au acumulat ?!
    Auci legea este proasta : odată cu condamnarea și arestarea : Tot, absolut Tot se trece inpatriomniul stratului !
    Sărac lipit pământului .
    Sa vedeți Dvs cum se mai potolesc!
  • +3 (3 voturi)    
    cum nu este instituie bugetara????? (Duminică, 28 iunie 2020, 14:19)

    Dodel540 [utilizator]

    Orice institutie a carei finantare se bazeaza pe directivele coercitive ale unei legi si are monopol de fiunctionare dat tot de aceeasi lege este INSTITUTIE BUGETARA, DE STAT.
    De ce nu exista atunci un ANCOM 2 sau ANCOM 3 , de ce nu exista concurenta pe piata asta de reglementare?
    Mai usor cu "finantare din venituri proprii" pentru ca acele venituri vin din contributia unor operatori economici care sunt obligati sa cotizeze acei bani catre aceasta entitate. Bani care se reflecta mai departe in facturile catre fiecare din noi.