Cartea electronică de identitate, de dimensiuni comparabile cu ale unui card bancar, va putea stoca și semnătura digitală, susține ministrul Ciprian Teleman

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2021, 22:29 Economie | Telecom


Evidenta populatiei
Foto: dgepmb.ro
"Din august vom începe să avem documente de identitate electronice. Dimensiunile vor fi comparabile cu ale unui card bancar. Acest instrument va conține, pe lângă identitatea digitală, un spațiu digital în care fiecare persoană va putea stoca “semnătura digitală”, a scris luni pe Facebook, Ciprian Teleman, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării. 'Statul român trebuie să asigure fiecărui cetățean dreptul de a semna electronic, asumându-și costurile acestui instrument.', a mai spus acesta.

Guvernul a adoptat miercuri, 10 martie 2021,
o Hotărâre care stabilește printre altele forma și conținutul cărții electronice de identitate, a cărții de identitate simplă, precum și a cărții de identitate provizorie ce vor fi emise în sistem informatizat de la data asigurării infrastructurii tehnice necesare.

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a declarat în aceeași zi că "noua carte de identitate electronică, pe care cetățenii români o vor putea solicita începând cu luna august, va avea dimensiuni reduse faţă de actualul document și va conține elemente de securitate care vor asigura posesorilor garanția că identitatea nu le poate fi furată, iar instituțiilor publice sau private certitudinea că persoana care prezintă actul de identitate este titularul datelor de identificare înscrise pe acest document".

În HG-ul cu datele pe care ar urma să le conțină cartea electronică de identitate nu era precizat faptul că acest document ar conține un spațiu aferent semnăturii digitale.

  • Ce date va conține cartea electronică de identitate

Cartea electronică de identitate va conține informații înscrise cu privire la:

A. Față
  • a) denumirea statului emitent;
  • b) tipul documentului;
  • c) numele de familie;
  • d) prenumele;
  • e) genul titularului (F pentru feminin sau M pentru masculin);
  • f) cetățenia;
  • g) data nașterii;
  • h) codul numeric personal (C.N.P.);
  • i) numărul documentului;
  • j) data expirării valabilității;
  • k) semnătura olografă a titularului;
  • l) imaginea facială a titularului.

B. Verso
  • a) domiciliul;
  • b) data emiterii și autoritatea emitentă;
  • c) zona de citire automată cu caractere identificabile optic (MRZ);
  • d) Zonă Cip.

Cartea electronică de identitate românească conține toate elementele de securitate obligatorii prevăzute de Regulamentul (UE) 2019/1157 al Parlamentului European și al Consiliului privind consolidarea securității cărților de identitate ale cetățenilor Uniunii și a documentelor de ședere eliberate cetățenilor Uniunii și membrilor de familie ai acestora care își exercită dreptul la liberă circulație.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39477 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    Wireless - contactless (Luni, 5 aprilie 2021, 22:39)

    gigel12345 [utilizator]

    Dacă e contactless am rupt-o-n fericire dacă fura cineva cheile de securitate de la un prăpădit de device.
    O sa ajung sa umblu ca și cu pașaportul în portofelul de metal sa nu mă trezesc cu împrumut la banca făcut pe numele meu.
    • +15 (17 voturi)    
      Fii calm (Luni, 5 aprilie 2021, 22:55)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui gigel12345

      Cei care chiar au nevoie de identitatea ta deja o au. Daca nu o au este doar pentru simplul fapt ca nu prezinti interes.
    • +18 (18 voturi)    
      Sigur (Luni, 5 aprilie 2021, 23:14)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui gigel12345

      E mai bun cartonul actual falsificat in spatele unui atelier de reparat căruțe din Alep cu un luminator cumpărat de pe Alibaba și o imprimanta second hand adusă din Pakistan. Poți sa fii liniștit ca nu-ți fura nimeni identitatea.
    • +6 (8 voturi)    
      Vom vedea (Luni, 5 aprilie 2021, 23:47)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui gigel12345

      Nu cred ca va fi contactless. In plus semnatura electronica mai mult ca sigur va avea pin/puk. O carte de identitate pierduta va avea aceeasi valoare cu cea a unui card bancar (fara contactless activat) pierdut. Fix zero, o bucata de plastic.
      Revolut stocheaza tone de date personale si biometrice, google la fel... un buletin cu cip e fix pix in comparatie cu ce stie google/apple despre noi...chiar cu toate setarile puse pe disabled/pause :)
      Daca o sa devina obligatorie autentificarea/semnarea cu ea...intr-adevar o sa fie o problema pentru amaratii neinstruiti care vor sa faca un credit de nevoi personale pe la nu stiu ce ifn obscur...
  • +8 (8 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 5 aprilie 2021, 23:02)

    Eu123 [utilizator]

    De ce este nevoie sa existe semnătura olografă a titularului pe cartea de identitate?

    Nu are nicio logica, in special pentru cei care decid sa isi schimbe semnatura din motive personale.

    La fel, nu are nicio logica ca oricine vede cartea mea de identitate sa stie cum arata semnatura mea.

    In "era" cip-urilor si a contactless-ului, avem nevoie de semnatura olografa? De ce?

    Se spune ca va contine semnatura electronica, astfel incat nu inteleg de ce e nevoie de cea olografa!!!

    La fel ca la cardul bancar. La ce bun sa semnam pe spatele cardului? In caz de furt sau pierdere a cardului sa stie cel care l-a luat cum semnezi? Nu are nicio logica aceasta cerinta.
    • +3 (3 voturi)    
      cateva informatii (Marţi, 6 aprilie 2021, 6:40)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      sunt inscrise in mod inutil, precum data nasterii sau genul.
      Probabil, peste ani, aceste carti de identitate vor fi imbunatatite in aspect si functionalitate. Ideea este a inscrie doar informatiile de identitate strict necesare.
      Apoi, cred ca si CNP-ul trebuie un pic imbunatatit, clarificat. Este cea mai importanta informatie privind identitatea.
      • +2 (2 voturi)    
        De acord (Marţi, 6 aprilie 2021, 11:47)

        Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui aresul

        CNP-ul nu ar trebui sa fie vizibil pe CI fiind poate o idee buna sa poata fi citit doar prin intermediul cip-ului din viitorul buletin.

        Personal as lasa doar poza, nr documentului, data expirarii, data eliberarii CI si autoritatea emitenta pe acel document.

        Domiciliul, CNP-ul, cetatenia, data nasterii, etc., toate acestea ar trebui securizate fiind accesibile doar prin citirea cip-ului.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e chiar asa de simplu... (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:37)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

          De acord cu CNP-ul. Dar adresa, data nasterii trebuie scrisa in clar. Ca sa dau doar un exemplu: te verifica un controlor de bilete in transportul in comun daca abonamentul pentru pensionari e al tau. Cum dovedesti asta? Trebuie inscrisa data nasterii, ca sa vada ca esti intr-adevar pensionar. Altfel ce facem, ii dotam pe toti controlorii cu cititoare de card? Plus ca data nasterii, domiciliul nici nu sunt asa de importante: le cunosc pana si factorii postali care iti aduc corespondenta, data e de multe ori pe Facebook. Aici n-au decat ceilalti (ex. bancile) sa-si faca datoria cum trebuie, sa te identifice corect si nu vor fi probleme.
          • 0 (0 voturi)    
            what? (Marţi, 6 aprilie 2021, 20:10)

            YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            De unde pana unde calitatea de pensionar este data strict de varsta ?
            Sunt persoane iesite la pensie si la 45 de ani dar si la 65.
            • 0 (0 voturi)    
              Era doar un exemplu (Marţi, 6 aprilie 2021, 22:00)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

              Recunosc, poate nu cel mai fericit ales. Dar pentru cei in varsta e cel mai usor de dovedit asa, mai ales ca actul de identitate trebuie sa fie tot timpul la tine. Poftim, prin "in varsta" am vrut sa zic de varsta apropiata de cea de pensionare, doar cu putin mai mare, cand nu se vede asta fizic... Era chiar asa de greu de inteles?
            • 0 (0 voturi)    
              pensionarii de 45 (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:29)

              Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

              nu merg cu ratb
  • +3 (3 voturi)    
    Sper (Luni, 5 aprilie 2021, 23:03)

    Casargoz [utilizator]

    Sper ca nu au mai dat al treilea OUG.
  • +2 (2 voturi)    
    2 August (Luni, 5 aprilie 2021, 23:06)

    Casargoz [utilizator]

    2 August e promisiune.
  • +13 (13 voturi)    
    birocratie tip romanica (Luni, 5 aprilie 2021, 23:09)

    kostel [utilizator]

    sunt in irlanda. baiatul meu a implinit 14 ani acum 1 an si 6 luni. nici pana in ziua de azi inca nu am cartea de identitate desi dosarul e complet, acceptat si trimit de ambasada in romania de 6 luni. banca din romania mi-a inchis contul juniorului pentru ca nu am prezentat actul de identitate in termen de maxim 2 luni de cand a implinit copilul 14 ani. degeaba am incercat sa le explic ca nu am cum. banii sunt blocati in cont separat pentru ca nu ma pot duce in romania din cauza covid sa ii ridic. nici nu pot sa ii transfer in contul meu, deoarece trebuie o hartie apostilata de abmasada de aici. dar amabasada e inchisa din cauza de covid. am peste 5 mii eur blocati si inca 3 juniori pe drum cu acelasi traseu: unul are deja 13 ani. doamne ajuta sa intri pe mana institutiilor din romanica noastra draga.
  • 0 (0 voturi)    
    Măcar să țină loc si de card de sănătate (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:54)

    nick24 [utilizator]

    și de la bancă să poti cere ca CI să fie și DUPLICAT pt cardul bancar.
    Trebuie simplificată procedura de a avea carduri de cupărături, bancare, de sănătate, de 100 de farmacii, etc.
    Trebuie să poti să le înscrii pe toate pe un singur CIP/card.
  • -1 (1 vot)    
    Super (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:06)

    rapano0on [utilizator]

    O parola o mai schimbi dar o amprenta ?:)
    Sa-i vad pe cei ce isi vor da amprentele cum vor reactiona daca vor fi vizitati de politie in cazul in care le vor gasi amprentele la vreun bancomat spart sau in vreun loc dupa vreo petrecere unde a avut loc o crima, etc, etc, etc
    Aaaaa dar stai, gastele nu s-au gandit la asa ceva, normal, doar sunt gaste!
    Pana vor gasi adevaratii vinovati o sa le sara penele!
    • +1 (1 vot)    
      Dar daca mergi pe strada si iti cade un (Marţi, 6 aprilie 2021, 22:05)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui rapano0on

      meteorit in cap nu e mai grav? In cazul cu bancomatul e simplu, sunt atatea amprente, si n-au decat sa ma intrebe, poate l-am folosit si eu, care e problema? Cu petrecerea insa iti dau dreptate. Dar oare a cui e vina ca ti-ai ales astfel de prieteni ca sa mergi la petreceri cu ei?
    • 0 (0 voturi)    
      Stai cuminte (Miercuri, 7 aprilie 2021, 1:39)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui rapano0on

      Pasapoartele noi au deja amprentele in cip.
      • 0 (0 voturi)    
        oau (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:12)

        rapano0on [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        Stiam informatia asta cu mult inaintea ta 100%, motiv pentru care de la bun inceput imi fac anual pasaport temporar, prefer sa platesc an de an decat sa am unul valabil zece ani cu profil biometric.