Transformarea digitală a Poștei Române: Compania vrea să cumpere 3.500 de PC-uri cu Windows 10 Pro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 12:58 Economie | Telecom


Posta Romana
Foto: Posta Romana
​Poșta Română a demarat o licitație deschisă pentru achiziția a 3.500 de stații de lucru (care să conțină unitate centrala, monitor, mouse și tastatura, sistem de operare), valoarea estimată a contractului fiind de peste 10,9 milioane de lei (fără TVA), finanțat din fonduri proprii, arată datele din Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Poșta a anunțat investiții de peste 200 de milioane de lei în următoarea perioadă pentru transformarea digitală a serviciilor și modernizarea a două centre de tranzit pentru a face față competiției cu firmele private de curierat.

"Monitorul și sistemul de calcul trebuie să aparțină aceluiași producător. Sistemul trebuie să fie validat oficial pentru MS Windows 10 (listare WHQL) și certificat Energy Star prin listare pe site-ul oficial", se arată în caietul de sarcini al licitației operatorului poștal.


Click pentru a deschide



Criteriul de atribuire este cel mai bun raport calitate-preț, unde componenta financiară are o pondere de 50%, capacitatea de stocare are o pondere de 20%, iar capacitatea RAM are o pondere de 30% în punctajul final.

Posibilii ofertanți interesați să participe la licitație trebuie să prezinte o listă a principalelor livrari de produse similare efectuate în ultimii 3 ani, conținând valori, perioade de prestare, beneficiari, indiferent dacă aceștia din urmă sunt autorități contractante sau clienți privați.

Din lista prezentată trebuie să rezulte că au furnizat produse, la nivelul a maxim 3 contracte a căror valoare/valoare cumulată a fost de minim 5.000.000 lei.

Termenul limită pentru primirea ofertelor este 31 mai 2021. În aceeași zi va avea loc și ședința de deschidere a ofertelor.

Poșta va investi peste 200 de milioane de lei în următoarea perioadă pentru transformarea digitală a serviciilor, dar și în modernizarea a două centre de tranzit pentru a face față competiției cu firmele private de curierat, a anunțat în data de 25 februarie 2021, Horia Grigorescu, directorul general al companiei și vicepreședinte al PNL București. 300 de angajați din funcții administrative ar urma să fie concediați în lunile următoare, nu mai devreme de luna iulie. Acesta a spus și ce oameni a angajat de când a venit la conducerea companiei: peste 1500 de persoane în zona operațională și circa 100 pe posturi administrative vacante.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5423 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nicolae badea (Joi, 29 aprilie 2021, 13:00)

    Captain Obvious [utilizator]

    deja s-a apucat de instalat windowsu
  • +5 (5 voturi)    
    wow (Joi, 29 aprilie 2021, 13:34)

    asx [utilizator]

    "Monitorul și sistemul de calcul trebuie să aparțină aceluiași producător"
    Ce aiureala... Deci fara monitoare Philips, Sony, Samsung, LG, AOC etc... pentru ca nu sunt de la acelasi producator ca PC-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 29 aprilie 2021, 13:44)

    rei [utilizator]

    eu zic ca e prea mare saltul......renuntati voi la windows xp?

    mizeria aia de program intern nu o schimbati?la registrele alea jerpelite nu renuntati?.......pt un colet te cauta 1/2 ora in registrul ala si inca 1/2 ora in cutia cu surprize intre celelalte 200 de colete(mereu m-am intrebat ce fac cu scanerele alea de coduri de bare.....ca din ce am vazut aduna doar praf pe ele)


    mai multi bani faceti daca inchiriati 3/4 din spatiul fiecarui oficiu postal....care produce numai paguba prin costul intretinerii
  • +3 (3 voturi)    
    dosare si sfoara (Joi, 29 aprilie 2021, 13:56)

    Remarque [utilizator]

    Posta Romana este ca BOR, nu se poate reforma. Atata putregai a strans de-a lungul anilor, incat nu poate fi indepartat cu cateva mii de calculatoare. Cine stie de smen ascunde licitatia asta.
    La posta dosarul cusut cu sfoara si stampila sunt sfinte, indiferent de cate calculatoare vor fi inconjurate.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum ai vrea sa se reformeze BOR? (Joi, 29 aprilie 2021, 23:29)

      O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      1. Sa renunte la simbolul crucii?
      2. Sa accepte preoti femei in rindurile ei?
      3. Sa accepte casatorii intre homosexuali?
      4. Sa permita inmormintari pe muzica rock?
      5. Sa nu mai faca parastasuri la 40 de zile ci la 50 de zile?
      6. Sa inlocuiasca galeria de sfinti cu fotbalisti celebri?

      De fapt intrebarea de fond ar fi alta: cine sa fie AUTORITATEA care sa-i spuna BOR pe ce criterii trebuie sa se reformeze si din ce expertiza si-ar extrage ea legitimitatea de a da sfaturi BOR? Cine?
      1. UEFA?
      2. Asociatia ACCEPT?
      3. Organizatia Mondiala a Sanatatii?
      4. Amnesty International?
      Cine?
  • 0 (0 voturi)    
    Stampila (Joi, 29 aprilie 2021, 14:59)

    Nissan [utilizator]

    Degeaba digitalizare daca ramane stampila care se inmoaie cu tus de fiecare data inainte sa fie aruncata pe masa de lemn cu putere de-ti zdruncina creierii.
    • 0 (0 voturi)    
      Se știe! (Vineri, 30 aprilie 2021, 12:54)

      cosmos0ne [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Și la tine e la fel? :)
  • +1 (1 vot)    
    Dedicatie Dell (Joi, 29 aprilie 2021, 15:06)

    m1n1m1 [utilizator]

    Hai, poate și Lenovo, dar mă îndoiesc. Sau poate rebranduieste Altex niste monitoare Myria?
  • 0 (0 voturi)    
    Suuuuuppeeerrr (Vineri, 30 aprilie 2021, 12:49)

    cosmos0ne [utilizator]

    ... și ce face cu ele după, că doamnele alea, săracele sunt depășite, habar n-au de lucru cu publicul
  • 0 (0 voturi)