Cum răspunde China la acuzațiile SUA și UE că ar fi inițiat atacuri cibernetice: Noi suntem de fapt o victimă majoră și principalale atacuri vin din state membre NATO

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2021, 12:04 Economie | Telecom


Misiunea Chinei la UE
Foto: Arhiva personala
​China a respins marți acuzațiile NATO și ale UE că ar fi în spatele atacurilor cibernetice care au afectat zeci de mii de companii și serverele Microsoft Exchange, purtătorul de cuvânt al Misiunii Chinei în UE catalogând aceste afirmații drept "speculații și acuzații nefondate". Mai mult, China susține că ea ar fi, de fapt, o victimă majoră a atacurilor cibernetice, cu peste 5,3 milioane de conexiuni afectate anul trecut, principalele atacuri provenind de la servere găzduite de trei țări membre NATO.

  • "De fapt, China este o victimă majoră a atacurilor cibenetice. (..) În 2020, aproximativ 5,31 milioane de conexiuni de pe continentul chinez au fost controlate de aproximativ 52.000 de servere C&C ( n.a servere de comandă și control folosite de atacatori) din alte țări. Acest lucru a afectat grav securitatea națională a Chinei, dezvoltarea economică și socială și viața oamenilor.
  • Primele trei țări de origine ale serverelor C&C în ceea ce privește numărul de conexiuni chineze compromise sunt toate state membre NATO, care controlau 4,46 milioane, 2,15 milioane și respectiv 1,94 milioane de conexiuni.
  • Solicităm țărilor în cauză să respecte normele internaționale privind spațiul cibernetic și să ia măsuri imediate și concrete pentru a investiga și a opri activitățile cibernetice dăunătoare.", a declarat marți un purtător de cuvânt al Misiunii Chineze la UE.

Acesta a respins acuzațiile oficialilor UE și ale NATO privind implicarea Chinei în atacurile cibernetice, catalogând afirmațiile acestora drept speculații și acuzații nefondate.

Administrația Biden a acuzat guvernul chinez că în colaborare cu echipe de hackeri, stau în spatele mai multor atacuri cibernetice care au afectat zeci de mii de companii, scrie luni Financial Times. SUA au emis luni o alertă către mai multe organizații guvernamentale și companii private în care acuză Beijingul de atacuri de tip ransomware, urmate de solicitări de răscumpărare în valoare de milioane de dolari. De asemenea, oficiali ai Consiliului European au declarat luni că statele membre ale UE au fost în acord cu evaluarea Washingtonului conform căreia China a fost responsabilă de atacul asupra serverelor Microsoft Exchange.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1146 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 20 iulie 2021, 12:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Gluma zilei :)))))
    Comunistii sunt, de fapt, victime! :)))))
    Dar stim asta inca de acum un secol, de cand comunismul, ca o victima, a inceput sa infecteze europa.
    Vai, bietele victime comuniste, nu le-ar mai muri multi inainte!
    • +3 (3 voturi)    
      Este nevoie de o reglementare (Marţi, 20 iulie 2021, 13:01)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      aprobată și aplicată la nivel internațional pentru furt cibernetic.
  • +6 (6 voturi)    
    tactica "poate tu" (Marţi, 20 iulie 2021, 13:36)

    Crup [utilizator]

    Cand eram copii, aveam o vorba. Se numea "poate tu". Daca un copil acuza alt copil ca e prost, ca a dat autogol, ca l-a impins pe un altul in apa, ca a furat pixul unui coleg, etc etc, in general daca il acuza de orice lucru rau (la standarele copilariei), cel acuzat, daca chiar nu avea nicio replica concreta, la repezeala baga un "poate tu".
    Dar in general, chiar la standardele de copii de atunci, acest "poate tu" era considerat cam lipsa de inteligenta si nu era prea agreat de comunitatae de copii de pe strada. Era cam penibil acest "poate tu".
    Vad ca chinezii au adoptat acest "poate tu" ca politica de stat!
    Sunt din ce in ce mai dezamagiti de acesti chinezi, care, odata ce au reusit si ei sa iasa din saracie se comporta exact ca niste vagabonzi planetari. Niste oamenii fara caracter, agresivi si fara simtul ridicolului.
    • -3 (5 voturi)    
      "oameni fara caracter, agresivi si fara simtul.." (Marţi, 20 iulie 2021, 16:46)

      Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      serios? chiar asa sunt? cea mai veche civilizatie din lume? timp de 1500 de ani au fost cea mai avansata cultura de pe planeta si tu doar atat vezi? nu cumva confunzi China cu China comunista .
      • +3 (3 voturi)    
        saracii (Marţi, 20 iulie 2021, 18:09)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Tokimido

        Imi cer scuze, dar stiam ca cea mai veche civilizatie este cea sumeriana, nicidecum cea din Asia, dar poate ca tu ai alte date. Ne poti da un link te rog, pentru astia care stiu altceva sa ne luminam si noi ?
        Iar pentru partea de cultura...nu au fost NICIODATA cea mai avansata cultura de pe planeta, dar niciodata, nici macar in visele lor umede. Sigur istoria lor nu este copiata dupa o alta carte de istorie ?
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:51)

          Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

          cea mai veche civilizatie dintre cele existente - laturi de ce indiana. chiar era nevoie sa explic?
          vrei link???? asta e nivelul tau??? ai citit ceva la viata ta????

          pa!
    • +4 (4 voturi)    
      aici se mai poate adauga (Marţi, 20 iulie 2021, 18:11)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Si foarte cruzi, lipsiti de empatie si foarte dusmanosi. In rest descrierea ta este mai mult decat reala in ceea ce-i priveste. A se vedea terorismul economic pe care il practica astazi in lume.