France Telecom si Vodafone se bat pe distributia iPhone in Europa. Despre Romania - nimic oficial

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2008, 17:05 Economie | Telecom


iPhone este asteptat si oficial in Romania
Foto: Rompres
iPhone intra oficial destul de lent in tot mai multe tari europene. Anul trecut terminalul Apple a patruns in trei mari puteri de pe continent: Germania, Franta si Marea Britanie. Vodafone a anuntat ieri cinci noi tari in care va vinde telefonul, in timp ce France Telecom si-ar putea adauga doua. In Romania telefonul se vinde "la negru" de peste sase luni, dar tot nu stim cand si prin cine va intra oficial.

Vodafone anunta marti ca a semnat un acord cu Apple pentru distribuirea iPhone in zece tari pana la sfarsitul anului. Cinci dintre ele sunt europene: Grecia, Italia, Portugalia, Republica Ceha si Turcia.

Orange, din grupul France Telecom, nu sta degeaba si a anuntat ca poarta discutii pentru ca terminalul Apple sa fie disponibil clientilor din Spania si Polonia, dar si din alte tari unde Orange este prezenta.

"Suntem in discutii si pentru alte tari in afara de cele doua (...) Contractul semnat de noi cu Apple anul trecut prevedea aceasta faza de expansiune la un anumit numar de tari in care Orange este prezenta", declara Gervais Pellissier, director financiar la France Telecom. Si Romania ar putea fi pe lista, insa nimic nu este stabilit.

Richard Moat, CEO al Orange Romania, declara marti ca operatorul nu si-a luat niciodata angajamentul de a aduce iPhone in Romania. El a spus ca probabil sunt cateva mii de romani care utilizeaza deja iPhone in reteaua Orange, insa despre venirea oficiala nu se stie nimic oficial.

iPhone e comercializat in Romania de prin toamna anului trecut, iar in prezent costa in medie circa 1.800 de lei decodat, insa preturile variaza in functie de sursa intre 1.500 si 2.100 lei. iPhone a fost lansat in iunie 2007 in SUA. In toamna anului trecut a intrat oficial in Marea Britanie (prin operatorul O2), in Germania (T Mobile) si Franta (France Telecom). Presa a scris ca in Italia, terminalul va fi vandut si prin intermediul operatorului Telecom Italia, nu doar prin Vodafone. In Austria, telefonul este comercializat din martie, prin T Mobile. In Irlanda, operatorul desemat este O2.

Pana in acest moment Apple a vandut pe plan mondial 5,5 milioane de telefoane si spera ca vanzarile sa ajunga - de la lansare pana la sfarsitul acestui an - la 10 milioane de unitati.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1460 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Orange sau France Telecom? (Joi, 8 mai 2008, 18:24)

    Vali [anonim]

    Din cate stiu Orange e divizia de mobile de la France Telecom.

    Ca sa se inteleaga.
  • 0 (0 voturi)    
    iphone (Joi, 8 mai 2008, 19:30)

    nero [anonim]

    si eu vreau iphone, dar am vodafone, si nu vreau orange!
  • 0 (0 voturi)    
    Orange (Joi, 8 mai 2008, 19:45)

    Vali [anonim]

    In Romania o sa ajunga prima data prin Orange.

    Daca puteau Vodafone semna deja cu Apple, cum a facut cu restul din celelate 10 tari.

    Orange are momentan Franta, Spania si Polonia, dar probabil ca o sa auzim un anunt final curand.
  • 0 (0 voturi)    
    iphone mania (Joi, 8 mai 2008, 20:14)

    Gabbone [anonim]

    baietzii shtiu deja ca romania e plina de iphone-uri asha ca d-aia nu se grabesc sa il aduca oficial. acu vreun an de zile se trimiteau telefoane la greu din state in tzara. io zic ca mai bine va calmati ca pana vine iphone-ul in RO o sa iasa google phone care o sa rupa in 7 toata strategia de kakat de la apple.
    • 0 (0 voturi)    
      Spui prostii (Joi, 8 mai 2008, 21:37)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

      1: sunt nenumarat mai multe iPhone-uri in alte tari fara suport oficial decat in romania. Un articol de pe TUAW.com numara alte tari pe locul intai la iPhone-uri negre. Gandestete numai la Canada, Mexic etc, tari fara prezenta iPhone.

      2. Google cu Apple sunt un fel de frati, CEO-ul Google, Eric Schmit, face parte din consiliul de adm. Apple. La fel ca si Al Gore, alt "angajat" Google. Pe langa asta, aproape toti angajatii Google folosesc Mac-uri. Am prieteni acolo care confirma acest lucru.

      3. iPhone si Android nu sunt produse concurente, Android fiind numai un sistem de operare baza pe tehnolgii open-source, care pe deasupra foloseste web engine-ul de la Apple, WebKit (partea de cod care se ocupa cu randarea paginilor web, folosit de Safari) ca browser. iPhone este un produs complet, de la Hardware, Software pana la achizitia de muzica si filme online.

      4. Problema cu iPhone in Ro este in principal cauzata de faptul ca nu avem iTunes Store, mai exact prezenta oficiala Apple. In ro isi face de cap o multinationala, pe nume IRIS SA, care are contract de exclusivitate din '90. Uitete te rog la preturile pe apple.ro ca sunt cu 30% mai mari decat in EU, si asta numai din cauza lui IRIS.

      Mai citeste ceva inainte de a posta idiotenii, poate te mai crede cineva....
  • 0 (0 voturi)    
    iPhone (Joi, 8 mai 2008, 21:36)

    ALex [anonim]

    In Praga un iPhone se vinde cam cu 11000 CZK (vreo 1500 RON), decodat, la mana a doua si cu vreo 15000 CZK la mana intai. Am fost curios si eu si m-am jucat cu unul. Si mi-am dat seama nu ca nu isi merita pretul, ci ca la acel pret poti cumpara ceva mult mai capabil, 3G, cu GPS samd, chiar daca nu are acea interfata tactila. Si in final m-am lecuit de febra iPhone.
  • 0 (0 voturi)    
    iphone (Vineri, 9 mai 2008, 8:56)

    raducu [anonim]

    ader la ce a spus alex.iar pe partea de net este slab daca accesezi netul prin sim-ul telefonului.nu are decat tehnologie edge.
    • 0 (0 voturi)    
      Va avea si 3G curand (Vineri, 9 mai 2008, 9:57)

      Val [anonim] i-a raspuns lui raducu

      Tocmai apare versiune cu 3G. Lansata simultat in cam 30 de tari, dupa ce se aude de contractele cu Vodafone, AmericaMovil si At&t.
      • 0 (0 voturi)    
        E un gadget nu un telefon! (Vineri, 9 mai 2008, 19:36)

        Alex oarecare [anonim] i-a raspuns lui Val

        Iphone-ul nu este un Telefon, nu este un mp3 player, nu este decat un device fancy pentru operarea caruia iti trebuie un arsenal de miscari gay! atingeri mangaieri etc!

        pe scurt e un device foarte "frumos" daca nu ai nici o nevoie reala si cum 99% din useri nu au nevoie nici macar de o receptie mai buna sau orice alta technologie gen tip GPRSTROPMTPA blabla, obiectul satisface in mare parte nevoia de snobism a proprietarului! si de ce sa nu recunoastem ca este destul de tare la a te face sa te simti ca esti mai special decat altii!