Surpriza de proportii: Directorul general al Vodafone, Arun Sarin, demisioneaza dupa ce a adus profituri record companiei

de C.G.     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 8:43 Economie | Telecom


Arun Sarin, seful celui mai mare operator de comunicatii mobile din lume, Vodafone, a anuntat ca nu mai ramane in aceasta functie.

Retragerea neasteptata a lui Sarin, in varsta de 53 de ani, va avea loc in luna iulie, scrie Financial Times in editia electronica.

Decizia sa este un soc pentru industria telecomunicatiilor avand in vedere ca, anul trecut, dezmintise speculatiile ca ar putea pleca de la Vodafone in 2008.

Potrivit Daily Telegraph, Sarin a adus profituri record pentru Vodafone in cei cinci ani cat a condus compania. El va fi inlocuit de Vittorio Colao, in varsta de 46 de ani, acum director general al diviziei europene.


Sarin a adus profituri record pentru Vodafone

Potrivit informatiilor, Sarin paraseste compania intr-un moment in care profitul Vodafone, calculat inainte de taxe, a atins valoarea de 13.2 miliarde de lire sterline, comparativ cu pierderile de 4.8 miliarde de lire inregistrate anul trecut. Profitul operational pe intregul an se ridica la 6.6 miliarde de lire sterline. Datoria neta a companiei a crescut de la 15 la 25 de miliarde de lire, in timp ce fluxul de bani lichizi a scazut de la 6.1 la 5.5 miliarde de lire sterline.

Vanzarile nete ale Vodafone au crescut cu 14%, pana la 35.5 miliarde de lire sterline.

Actiunile Vodafone au crescut cu 39% de cand Sarin a devenit directorul general al companiei, in iulie 2003. Compania britanica a avut, la finalul anului 2007, peste 252 de milioane de clienti, din care 106 milioane in pietele noi din estul Europei, Orientul Mijlociu, Africa si Asia.

Analistii sunt de parere ca majorarea profiturilor si cresterea datoriei Vodafone au fost determinate de extinderea grupului pe noile piete, in special India si Turcia, ilustrata spre exemplu de achizitionarea anul trecut a operatorului indian Hutchinson Essar.

Profitul record al Vodafone sub conducerea lui Sarin este, cred expertii, o victorie a acestuia in fata criticilor, dupa ce, in urma cu doi ani, el a fost confruntat cu neincrederea investitorilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8096 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ura! (Marţi, 27 mai 2008, 10:03)

    Cristij [anonim]

    Sper ca schimbarea conducerii va aduce si o schimbare a atitudinii Vodafonei. Clientii le platesc lefurile si le fac profit, macar putin respect merita si ei.
    • 0 (2 voturi)    
      da da da (Miercuri, 28 mai 2008, 1:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cristij

      cristinel, respectul trebuie sa fie reciproc (intre client si companie), mai ales atunci cand il pretinzi...

      Clientii le platesc lefurile, dar si ei ofera servicii pentru lefurile pe care le primesc; nu oferi pomana catre Vodafone, ci primesti un serviciu.

      De fapt, nu ai inteles NIMIC din acest articol. Arun Sarin a demisionat din conducerea Vodafoen Group, si nu din conducerea Vodafone Romania (cum probabil inteleg neuronii tai), asa ca demisia acestui manager NU are legatura cu atitudinea Vodafone Romania care iti ofera tie posibilitatea sa vb cu mamica si cu taticu'.

      Sarun se poate sa fi demisionat deoarece nu mai avea posibilitatea de a creste performantele Corporatiei Vodafone Group, asa incat nu mai avea ce sa ofere actionarilor Vodafone Group.

      Dupa o achizitie gigant a operatorului din India (o piata de peste 800 milioane potentiali utilizatori GSM), Arun nu avea ce sa mai ofere.

      Cum bine a remarcat un cititor mai jos, tehnologia GSM este matura, nu mai ai ce descoperi in domeniu iar marii jucatori mondiali au pozitii de piata stabile.

      In asemenea conditii (si multe altele de care nu merita sa pierd timpul sa le explic) Arun Sarin poate ca a decis sa se retraga in culmea gloriei, dupa ce a adus Groupul pe un profit brut inainte de impozitare si amortizare (EBITDA) de cateva miliarde de lire sterline, in conditiile in care anul anterior Grupul avea pierderi de miliarde de lire.

      Asa ca, Vodafone va continua sa ofere cel putin serviciile cu care ne-am obisnuit, si isi va respecta clientii asa cum poate mai bine...
      Nu cred ca exista vreo corporatie multinationala care sa fie pe placul tuturor cristineilor...

      Si daca tot vorbesti de atitudinea Vodafone, poate ar fi util sa ne luminezi si pe noi ce te-a nemultumit in relatia ta cu Vodafone...

      Multumesc
  • +1 (3 voturi)    
    poate se schimba ceva si in Vodafone Ro (Marţi, 27 mai 2008, 10:30)

    sempere [anonim]

    Vodafone e o companie care nu stie sa-si trateze angajatii. Cel putin in Romania. Cei care lucrau inainte pt Connex si au trecut cu catel si purcel la Vodafone in 2005 va pot depune marturie despre ce schimbare negativa a insemnat pentru locul lor de munca si cate demisii s-au starnit de atunci.
    • +2 (2 voturi)    
      Angajati (Marţi, 27 mai 2008, 11:37)

      Upsarin [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Mare adevar grait-ai Sempere. As fi fost tentat sa zic ca inca nu isi revine Vodafone-ul dupa valul de demisii din 2005 - 2006.
      Cel putin in IT, unde spectrul externalizarii a avut un apogeu prin 2006 iar acum ameninta din nou, migratia catre alte companii a avut un efect destul de neplacut.

      E firma mare totusi, si merge suficient de bine chiar si din inertie - o dovada in plus ca angajatii nu sunt chiaaar asa de importanti :( Nu-i asa?
      • -1 (1 vot)    
        Re: (Marţi, 27 mai 2008, 16:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Upsarin

        Pai normal ca aproape toata lumea regreta Connex-ul pentru ca pe vremea aia se manca si se bea pe gratis la serviciu. acum, romanii in loc sa se bucure ca au asigurari medicale si beneficii un pic peste media din tara isi plang de mila.
        ce nu vedeti voi, e ca vodafone a adus si o oarecare schimbare de mentalitate in randul angajatilor (dar comunismul e inca bine infipt in mintile multora).
        si ca idee, vodafone e o rampa de lansare pentru majoritatea celor care vor sa stea cat mai putin timp intr-o companie si sa creda ca daca ajunge la oracle a apucat pe D-zeu de picioare.
    • +1 (1 vot)    
      incearca la concurentii vodafone (Miercuri, 28 mai 2008, 1:30)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sempere

      sempere, piata muncii este o piata in care oferta de joburi (purtata de Vodafone si miile de angajatori) se ntalneste cu cererea de joburi (purtata de cateva sute de mii de potentiali angajati).

      Cum sta treaba?
      Daca iti convine cum esti respectat de catre un angajator, stai... lucrezi... primesti salariu... capeti experienta... etc. Daca si angajatorul este multumit de tine, toata lumea este fericita...

      Daca nu iti convine cum esti tratat ca angajat, cererea ta de job se va intalni cu oferta de job al altui angajator de pe piata muncii... daca acel nou angajator te va accepta, si tu vei fi multumit... totul va fi ok.

      Ideea este ca daca nu esti multumit de cum te trateaza un angajator, ai dreptul si posibilitatea de a schimba locul de munca...
      Toti din Vodafone regreta vremea Connex-ului.
      OK, treziti-va... este alta companie acum... cu alta politica de management orientata (poate) pe taierea costurilor (asa cum se mai spune "cutting costs"). Dar, daca nu iti place cum esti tratat, poti merge la concurentii Vodafone...
  • +4 (4 voturi)    
    Bravooooooooooooooooooooo (Marţi, 27 mai 2008, 11:12)

    ,,Tepuitu'' Vodafone [anonim]

    in sfirsit pleaca unu care a facut profituri record la Vodafone pe spinarea noastra cu reclame si oferte bine mestesugite in spatele carora realitatea e trista si dureroasa ..........din punctul meu de vedere si visavis de ce am patit noi cu ei - hotie cu acte in regula
    • 0 (2 voturi)    
      . (Marţi, 27 mai 2008, 12:21)

      A [anonim] i-a raspuns lui ,,Tepuitu'' Vodafone

      Amice, esti stupid. Nu e one-man company. Daca esti asa "lovit" renunta la serviciile lor si gata. Pe spinarea cui ar trebui sa faca o companie profit? Nu pe a clientilor?
    • 0 (2 voturi)    
      petarde rasuflate... (Miercuri, 28 mai 2008, 1:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ,,Tepuitu'' Vodafone

      as vrea sa stiu si eu ce realitate trista si dureroasa sta in spatele reclamelor Vodafone...
      Vreau si eu sa stiu ce hotie am patit noi "cu totii"...

      Tepuitule, aceea nu se numeste hotie, ci se numeste factura de plata, si reprezinta contravaloarea serviciilor pe care furnizorul de servicii de telecomunicatii ti le-a oferit in timpul lunii... Factura trebuie platita, si nu se numeste hotie, pentru ca nimeni nu ti-a furat banii din portofel...
  • +1 (3 voturi)    
    :| (Marţi, 27 mai 2008, 11:32)

    m [anonim]

    Schimbarea stapanilor bucuria prostilor :D Vezi revolutia daca nu ma crezi :)
  • -5 (9 voturi)    
    sper sa urmeze liliana solomon (Marţi, 27 mai 2008, 11:42)

    cristinel [anonim]

    voi fi cel mai fericit cand va demisiona si liliana solomon
    blonda de la vodafone
    • -5 (9 voturi)    
      curand (Marţi, 27 mai 2008, 12:29)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui cristinel

      Lili (Solomon) este insarcinata in 4 luni. Deci vom avea un concediu de maternitate destul de curand.

      Sau poate va alapta in Board Meetings :).
    • 0 (0 voturi)    
      cati ani ai? (Miercuri, 28 mai 2008, 1:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cristinel

      cristinel, Liliana Solomon este una dintre cele mai de succes femei din Romania, si are mai multi ani de scoala decat varsta ta impreuna cu varsta surorii tale cea mica.

      Experienta Lilianei Solomon ca Director Financiar intr-o firma de telecomunicatii din Anglia, impreuna cu atestatele profesionale impresionante o certifica pentru pozitia de CEO la Vodafone Romania.
      Un om cu buna crestere nu poate vorbi astfel de cineva cu pregatirea acestei femei, iar demisia acesteia de la Vodafone nu te va ajuta sa intelegi cum sa rezolvi ecuatia de gradul 2.

      ...
  • 0 (4 voturi)    
    Sa avem pardon! (Marţi, 27 mai 2008, 11:51)

    Dragos [anonim]

    Arun Sarin este unul dintre ceie mai vizionari lideri business din lume, iar rezultatele pe care le-a obtinut el la vodafone sunt visate de orice companie din lume. Cat despre cum isi trateaza vodafone angajatii, e pacat ca se vehiculeaza atatea neadevaruri, de la tot felul de persoane frustrate. Sora mea lucreaza la vodafone si nu e in nici un caz prost tratata. Mai subtire, baieti!
    • +1 (1 vot)    
      Exact la timp (Marţi, 27 mai 2008, 12:20)

      Multinational, multicultural si multilateral [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Ma indoiesc ca vine vreo schimbare pentru angajatii Vodafone, am lucrat si eu pentru Vodafone in Irlanda: se poate spune ca oamenii nu conteaza, ca de altfel in nici o multinationala. Astea sunt in esenta firme de rechini, in care de baza este maximizarea profitului, nu oamenii (fie ei angajati sau clienti).

      Cred ca acest personaj a realizat ca dupa stagnarea tehnologica din ultimii ani (nu a aparut nimic nou si nici nu mai exista piete in crestere in afara de Africa) urmeaza un "bubble" pe telecom si s-a retras la timp, "in culmea gloriei". Va exploata fara indoiala un alt filon, nu degeaba are nume de gaz toxic de lupta.
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Marţi, 27 mai 2008, 12:37)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Sempere si Upsarin au grait adevarat in ceea ce priveste angajatii din Net & Sys (IT si Network Engineering).

      Este unul dintre exemplele de comunicare gresita care a generat costuri enorme. Pe scurt, venirea Vodafone a anulat o mare parte din beneficiile si libertatile pe care le aveau angajatii Connex. In plus a avut loc relocarea angjatilor IT & Engineering in sediul Pipera care a generat foarte multa nemultumire (acum ei incep lucrul la ora 7 dimineata).

      O alta comunicare gresita a fost anuntarea in IT a unui mare proiect de outsourcing care ulterior a fost infirmat pentru Vodafone Romania. Guess what? Multi oameni capabili au decis ca decat sa astepte sa fie externalizati catre o alta firma mai bine aleg ei sa plece.

      And they lived happily ever after :)
      • 0 (0 voturi)    
        Despre angajati (Marţi, 27 mai 2008, 13:47)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

        "And they lived happily ever after"... mai ales cei care au plecat la Romtelecom :))

        Asta cu plecatul nu e chiar asa cum spui tu... Tu probabil ai plecat la Oracle, la suport. Si acum ai o casca pe urechi si un soft care te contorizeaza la minut.

        Fiecare a ales. Iar cei care au plecat din cauza sediului din Pipera... m-a apucat rasul cand m-am intalnit cu ei la metrou... pentru ca, nu-i asa, companiile la care au plecat si-au deschis sedii tot in Pipera.

        Cat despre inceput programul la 7 dimineata... pot spune ca initial mi se parea odios. Dupa o saptamana eram fericit cu noua schimbare. Mai ales ca la 4 sunt acasa sau la sala.

        Foarte multi din cei plecati au fost refuzati la interviuri cand au vrut sa-si schimbe pozitia. Evident ca vor vopsi in negru experienta lor. Iar celor nostalgici Connex tzin sa le reamintesc doar de HeadCount Freeze si de inghetzarea salariului in USD.

        Hai sa terminam cu vaicareala, suntem profesionisti si lucram acolo unde suntem platiti si ne simtim bine.
        • 0 (0 voturi)    
          partial corect (Marţi, 27 mai 2008, 14:41)

          Iulian [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          Intr-adevar multe firme s-au mutat in Pipera. Nu, nu m-am la Oracle, am schimbat industria complet.

          Ted (Lattimore, nota redactiei) a avut si el partea lui de erori, printre care partea de headcount freeze si apoi initiativa benchmark-ului salarial personalizat pentru fiecare pozitie in urma caruia fiecare angajat a primit acel penal 4% pe care unii chiar au refuzat sa semneze :).

          Cred ca atunci oamenii apreciau charisma lui Ted care se obosea sa vanda o idee. Poate le placea sa fie mintiti frumos. Exista o viziune comunicata bine.

          Din pacate Lili a renuntat complet la ideea de Employer of Choice. In mod oficial Vodafone Romania isi propune sa fie pur si simplu media pietei ca si tratament al angajatilor. Vestitele intalniri anuale ale angajatilor care erau veritabile demonstratii de showmanship au fost sterse de pe agenda corporatista dupa penibilitatile din hala Pipera.

          Da, poate sunt un nostalgic nejustificat...
  • +2 (2 voturi)    
    cui ii pasa (Marţi, 27 mai 2008, 12:27)

    tyty [anonim]

    ce conteaza daca vine altul care ne tampeste cu oferte halucinante, care nu fac decat sa talhareasca clientul? cred ca poti sa tragi cu tunul si nu gasesti oferte mai tampite ca ale vodafone. astept cu interes sa apara portabilitatea numerelor, sa plec dracului de la ei
    • 0 (0 voturi)    
      buhuhu (Miercuri, 28 mai 2008, 0:46)

      vick [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Te imploram nu pleca.
      Vodafone
  • +1 (1 vot)    
    Echipamente (Marţi, 27 mai 2008, 12:30)

    Alex [anonim]

    Ei au facut profituri uriase, dar de ce reteaua a inceput sa dea rateuri din ce in ce mai dese?
  • +2 (2 voturi)    
    Arun=Gorbaciov al vodafone (Marţi, 27 mai 2008, 12:48)

    poanta [anonim]

    Arun a incercat o perestroka fara glastnosti.
    Precum Gorvaciov care a vrut sa salveze brandul numit URSS, Arun a efectuat reforme aparente si de suprafata cu scopul de a salva un sistem birocratic transformat si numai pentur moment a reusit rentabilizare.Sub Arun Vodafone s-a retras din piete importante ale unor tari avansate unde a fost infrint precum in Japonia si se rpegateste sa plece din Australia.Vodafone a ajuns o companie orientata spre tarile din lumea a treia pe care isi bazeaza veniturile si fuge ca de tamie de concurenta.
  • +1 (1 vot)    
    LOL @ prostia unor limitati (Marţi, 27 mai 2008, 13:03)

    cthulhu [anonim]

    pleaca seful vodafone (sef la nivel global) si limitatii deja se gindesc ca o sa apara oferte/preturi mai bune in romania sau o sa mearga mai bine reteaua.

    ce sa priceapa ei saracii ca vodafone romania e o parte infima a companiei vodafone si ca schimbarea asta o sa afecteze minim sau deloc vodafone romania si ofertele lor.

    stimati /////, daca nu va convin preturile/serviciile nu va impiedica nimeni sa renuntati la ele. utilizati serviciile altui operator, sau, daca si ceilalti sunt la fel, renuntati la mobil. (haha, de parca ar renunta bizonul mioritic la mobil - fara mobil isi pierde "prestanta" in turma)
    • 0 (0 voturi)    
      Birocratie si nemultumire.... (Marţi, 27 mai 2008, 13:38)

      Tom Johnes [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

      Vad ca nu numai la Romtelecom se practica birocratia si se pleca din scarba pentru managementul prost!
      E bine sa stim ca in orice firma ai fi,in ROMANIA, toti incearca sa-si umfle buzunarele pe pielea angajatilor!
      Oricum barosanul pleaca primind compensatii de milioane de euro!Noi ii uram sa nu aiba parte de ele!
  • 0 (0 voturi)    
    cosmote (Marţi, 27 mai 2008, 14:32)

    slotin [anonim]

    astept sa si dea demisia si seful cosmote .poate vor schimba politica de relatii cu clienti si vor deveni mai profesionisti balcanicii astia
  • 0 (0 voturi)    
    Surpriză de proporţii? Nici vorba! (Marţi, 27 mai 2008, 21:20)

    Nicolae Oaca [anonim]

    Nici vorba de surpriză de proporţii. Să ne amintim că, acum circa un an se vorbea de plecarea lui Arun Sarin, Vittorio Colao fiind desemnat unul dintre posibili inlocuitori (cu sansele cel mai mari). Unii dintre acţionari (fonduri investiţii) au cerut plecarea, iar marirea dividendului a mai calmat spiritele.
  • 0 (0 voturi)    
    Alcatel (Marţi, 27 mai 2008, 21:31)

    fugiti acolo [anonim]

    plateste cel mai bine in Romania
    • 0 (0 voturi)