Se inmultesc sanctiunile pentru spam: noua amenzi in valoare de 10.000 lei de la ANRCTI

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2008, 15:01 Economie | Telecom


Autoritatea de Reglementare in Comunicatii (ANRCTI) a anuntat miercuri aplicarea a inca opt amenzi pentru comunicari comerciale nesolicitate prin intermediul postei electronice in valoare de 9000 lei si o amenda pentru nefurnizare de informatii in valoare de 1000 lei. In primul caz au fost amendate patru firme din Bucuresti, respectiv Curtea Veche Publishing, E-Student Consult, Chris&Chris Solutions Co si Ghizbi, o firma din Tragu-Jiu, Managementproiect, una din Oltenita, Elitech Mit, si doua persoane fizice. Pentru nefurnizarea informatiilor a fost amendata Westfloor Profesional din Bucuresti.
Update: Director vanzari Elitech Mit: legea nu este buna si se face discriminare comerciala.

Informatia pe scurt:
1. ANRCTI a aplicat noua amenzi pentru comunicari comerciale nesolicitate prin intermediul postei electronice in valoare de 10.000 lei.
2. Directorul de vanzari al uneia dintre firmele sanctionate, Elitech Mit, sustine ca legea nu este buna si ca face discriminare comerciala.
3. Amenzile pentru spam se vor mari, dar propaganda politica si religioasa prin mijloace electronice nu este pedepsita de legislatia din Romania.

Pentru comunicari comerciale nesolicitate prin e-mail, autoritatea de reglementare a aplicat sapte amenzi in cuantum de 1.000 lei fiecare si una in valoare de 2.000 lei.

In ordinea cronologica a aplicarii amenzilor, au fost sanctionate: Managementproiect din Targu-Jiu, Curtea Veche Publishing din Bucuresti, Elitech Mit din Oltenita, E-Student Consult din Bucuresti, Chris&Chris Solutions Co din Bucuresti, Ghizbi din Bucuresti si doua persoane fizice din Bucuresti.

De asemenea, deoarece nu a furnizat informatiile solicitate de ANRCTI, firma Westfloor Profesional din Bucuresti a fost sanctionata cu amenda in cuantum de 1.000 lei.

Dublu avertisment pentru Elitech Mit din Oltenita si Urban si Asociatii

Reprezentantii ANRCTI au explicat pentru HotNews.ro ca toate cele noua amenzi au fost acordate pe baza unor investigatii care au inceput in luna februarie 2008, ca urmare a plangerilor sosite la inceputul acestui an.

"In 2007 am primit o singura plangere de comunicare comerciala nesolicitata prin intermediul postei electronice care viza doua cazuri, dintre care unul se referea la Urban si Asociatii, iar celalalt la editura Rentrop & Straton. Primii au fost amendati, iar in cel de-al doilea caz ancheta este inca in desfasurare", au precizat pentru HotNews.ro, reprezentantii ANRCTI.

De notat ca, una dintre companiile amendate de catre arbitrul telecom, Elitech Mit, a primit o amenda de 5.000 lei in 2007 si din partea Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP - in baza unei legi diferite, dar tot pentru comunicarea comerciala nesolicitata prin posta electronica).

De asemenea, pentru prelucrarea ilegala de date si nerespectarea dreptului la informare, in luna aprilie a acestui an ANSPDCP a amendat Urban si Asociatii cu 2.500 lei. In martie 2008, firma fusese amendata pentru spam pe posta electronica de catre ANRCTI.

Director vanzari Elitech Mit: Cred ca este o discriminare comerciala, iar legea nu tine cont de partea tehnica

Contactat de HotNews.ro, Augustin Vardianu, director de vanzari Elitech Mit, a recunoscut ca firma a fost amendata in doua randuri pentru spam pe e-mail. Vardianu crede insa ca legea nu este buna si impiedica un act de comert.

"Din punctul meu de vedere se impiedica un act de comert. Poti sa schimbi canalul TV sau sa stergi mail-ul, pentru mine este aceeasi chestie. Ce daca este platit sau nu, de unde stiu ca la mijloc nu este un barter, sau altceva pentru reclama? In al doilea rand, partea tehnica nu corespunde cu legea. De ce? Pentru ca exista un cont colector de mail, sa zicem office@elitechmit.ro, care da mai departe la alte zece adrese.

Daca din cei zece unul nu este interesat de produsul sau marca si vrea sa se dezaboneze, va incerca sa faca asta de pe adresa lui de e-mail, dar niciodata adresa lui nu se va regasi in baza noastra de date, care este de fapt office@elitechmit.ro si se vor lua 150 de amenzi de aici incolo pentru chestia asta non-stop cu tot cu acordul de pe office de primire de comunicari comerciale", a spus Augustin Vardianu.

Arbitrul telecom ameninta cu marirea valorii amenzilor pentru spam

Oficialii autoritatii de reglementare in comunicatii spun ca pe viitor valoarea amenzilor se va mari.

“Intentionam ca in viitor sa aplicam amenzi din ce in ce mai mari pentru trimiterea de comunicari comerciale nesolicitate, pentru ca aceste prime sanctiuni, minime, constituie un avertisment pentru toate persoanele care incalca prevederile legale, fie ca au fost deja sanctionate, fie ca au citit despre asta in presa sau pe internet,” a declarat Dan Georgescu, presedintele ANRCTI.

Autoritatea spune ca de la inceputul acestui an a primit aproximativ 600 de plangeri, care semnaleaza atat primirea de comunicari comerciale nesolicitate, cu incalcarea dispozitiilor Legii comertului electronic, cat si alte incalcari ale prevederilor legale. Unele dintre acestea, precum cele referitoare la tentative de tip “phishing” (incercari de obtinere a datelor personale in scopul fraudarii conturilor bancare), exced sfera de competenta a ANRCTI si au fost redirectionate catre autoritatile competente.

Legea nu amendeaza propaganda politica si religioasa prin mijloace electronice

Presedintele ANRCTI atrage atentia ca "in unele dintre aceste cazuri s-a constatat in timpul investigatiei ca reclamantul isi daduse consimtamantul pentru primirea de comunicari comerciale, fie prin inscrierea pe un site, fie prin completarea unui formular, fie la semnarea unui contract".

Foarte important, arbitrul telecom avertizeaza ca legislatia din Romania nu ofera in prezent instrumente de sanctionare pentru comunicarile nesolicitate - efectuate prin mijloace electronice - care nu au caracter comercial (de exemplu propaganda politica si religioasa). De asemenea, instrumentele de control si sanctionare prevazute de legislatia in vigoare nu pot fi utilizate in situatiile in care comunicarile comerciale nesolicitate sunt transmise de furnizori de servicii din strainatate.

In martie 2008, firma de recuperare credite Urban si Asociatii a primit prima amenda din Romania pentru spam prin posta electronica din partea ANRCTI, in timp ce in 2007, Vodafone a fost primul operator local amendat pentru spam pe telefonul mobil de catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP).

Detalii despre cum pot fi formulate plangeri pentru comunicari comerciale nesolicitate pe e-mail catre ANRCTI






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2985 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Rentrop & Straton (Miercuri, 28 mai 2008, 15:49)

    Adrian B [anonim]

    Cred ca sunt cea mai mare sursa de spam din Romania. Asteptam cu nerabdare o amenda record pentru amici.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate!!! (Joi, 29 mai 2008, 9:28)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Adrian B

      Ai dreptate cu Rentrop & Straton! Au un gunoi numit E-Altfel, de la care m-am dezabonat de nenumarate ori, pentru a-l primi din nou dupa cateva zile.

      Mai mult, o data chiar mi-au raspuns: "Daca tu nu citesti si altii nu vor sa citeasca, eu pentru ce il mai scriu?" HALUCINANT...
  • +2 (2 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 28 mai 2008, 16:25)

    horatius [anonim]

    Nu numai R&S sunt spammeri "grei" dar si Curtea Veche. Nu m-am abonat la newsletter-ul lor dar m-am dezabonat de nenumarate ori. Si tot il primesc. I-am contactat dar degeaba isi cer scuze si promit ca se va rezolva. Dupa viecare discutie newsletter-ul venea multiplicat. Noroc ca clientul meu de email a invatat ca mesajele de la ei sunt spam si reactioneaza ca atare.
  • +1 (1 vot)    
    Spam (Miercuri, 28 mai 2008, 16:59)

    Spam [anonim]

    dar MarketOnline cand ia amenda?
  • +1 (1 vot)    
    Ce bine (Miercuri, 28 mai 2008, 22:11)

    Bogdan [anonim]

    In sfarsit, cineva face ceva si in acest sens.
    Cei de la westfloor m-au disperat cu mailurile lor. Poate poate, se vor gandi si altii sa termine cu prostia asta de spam
  • +1 (1 vot)    
    Despre spamul vodafone ? (Miercuri, 28 mai 2008, 22:32)

    csaba [anonim]

    Dar despre faptul ca mai nou vodafone si alti giganti asemanatori isi fac reclame flash pe care nici in ruptul capului nu le poti inchide, nu se zice nimic. Ca sunt unele situri care pur si simplu nu se pot vizita pana nu dai click sa votezi, sau ca sunt situri de informatie, pe care nu le poti accesa datorita reclamei abuzive si prea persistente a bancilor, in speta abn amro !
    despre abuzurile bancare, si reclama mincinoasa, de "iti dam gratis", dar pana la urma tre sa platesti, cine se ocupa ?
    c-as fi curios sa "raportez" si eu cateva asemenea cazuri ?
    • 0 (0 voturi)    
      exista solutii pt. asta (Joi, 29 mai 2008, 11:03)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui csaba

      daca doresti sa scapi de reclamele flash ENERVANTE si alte bannere de prost gust iti recomand sa folosesti Firefox la care sa instalezi aplicatia ACCESSIBAR ce iti permite sa vezi pagina web doar textul fara nici o reclama. E o aplicatie geniala ce are mai multe functii printre care si modificarea culorii pt. background sau text pentru pagina web vizitata. Cu adevarat util !
  • 0 (0 voturi)    
    SPAM (Joi, 29 mai 2008, 9:38)

    maradona [anonim]

    Mai nou Gazeta Sporturilor imi trimite zilnic un mail de promovare. Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa postez comentarii pe blogurile lor (unde se cere adresa de e-mail, ca si aici). Se poate considera SPAM? Unde se pot face reclamatii in acest sens? Multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      scapa de spam (Joi, 19 februarie 2009, 10:47)

      dominic [anonim] i-a raspuns lui maradona

      un serviciu filtrare email ( antispam ) este cel oferit de cei de la MessageLabs.
      http://www.messagelabs.com.ro/produse/email/anti-spam
      Serviciul a fost implementat la un prieten la birou in urma cu 2 saptamani iar din 100 spam-uri cate primea zilnic acum nu mai primeste nici macar unul
      Intrebarea mea a fost daca nu cumva sunt oprite si email-urile importante cele ce nu fac parte din categoria SPAM si se pare ca astia folosesc o tehnologie speciala Skeptic
      si nu au probleme de genul asta.
      Pe site-ul lor apar foarte multe servicii foarte interesante din punct de vedere al securitatii pe internet.
      Foarte intresat este serviciul de criptare date: e cam asa cica ai un certificat instalat pe o statie si un alt certificat pe alta statie poti comunica in
      siguranta intre cele 2 statii dar totodata cele 2 statii isi pot trimite si virusi intre ele si atunci cei de la MessageLabs au conceput o criptare canal-date intre statii si totodata si scanarea datelor trimise de la o statie la alta, super tare.
      Acum nu stiu exact daca e disponibil si pentru persoane fizice dar as fi curios ce pret are.
      Mai foloseste cineva acest serviciu?
      Ce parere aveti despre aceste servicii denumite SAAS.
      Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire (Joi, 29 mai 2008, 9:45)

    dan [anonim]

    Da, numai ca una e sa te dai pe un site sau sa te uiti pe un canal de tv, la ambele costurile legate de functionare sunt sustinute din reclama respectiva, si alta e sa primesti pe mail mesaje nesolicitate. Max ar trebui sa primesti mesaje nesolicitate din partea providerului de mail, daca de ex. respectivul serviciu este gratuit si se sustine din mesaje publicitare.
    Dar, in momentul in care pe un email de firma vin la 2 ore aprox 2000 de spamuri de la elitech si alti nesimtiti, la care degeaba te dezabonezi, scuze daca amenda mi se pare mica
  • 0 (0 voturi)    
    spam/reclama (Joi, 29 mai 2008, 9:55)

    sl [anonim]

    reclama tot este un mesaj nesolicitat, nu vreau reclame la TV, radio, ziare, reviste, pe strazi si pe site-uri
    aveti curaj? astia sunt mici, sunt unii foarte mari care trimit spam de ei nu am auzit sa pateasca ceva
    exemplu: ma uit cu copii la televizor, si imi arata ce bine e sa cumperi tampoane pentru femei ... este bine?
  • 0 (0 voturi)    
    spam? care spam? (Joi, 29 mai 2008, 10:24)

    Gigel [anonim]

    Nu vreau sa fiu carcotas, dar la noi legea nu defineste termenul de "spam". ca atare nu inteleg de ce-i dati in sus si in jos cu "spam-urile". Si ANRCTI am inteles ca nu i-a amendat pe cei de mai sus pentru "spam" ci pentru "mesaje comerciale nelsolicitate", care cica nu-i chiar acelasi lucru!
  • 0 (0 voturi)    
    lista poate continua..... (Joi, 29 mai 2008, 10:49)

    nekocika [utilizator]

    marketing@ military-shop.ro
    Gazeta Sporturilor
    Editura Herald
    "Scutere SUPER-CAT" <scutere@super-cat.eu>
    "DESENE ANIMATE" <DESENE1@yahoo.com> asta vinde dvd'uri cu desene animate... da copyright... din mandra ...
    "Campanie Ne-Electorala" <campanie@worldwidewebs.ro> - asta 'cica' ma invata sa castig bani pe net...
    astea ar fi o foarte mica parte din siteurile romanesti...
    ca sa nu mai zic de cele straine... cu 'Bigger...' "Long..' si alte medicamente si castiguri ... toata ziua... SPAM SPAM SPAM... aaa si daca mai are si link de dezabonare... posibil sa nu mearga... de cele mai multe ori... sau dezabonarea nu ii luata in considerare si se continua mailurile....
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti-le probleme (Joi, 29 mai 2008, 10:56)

    Razvan [anonim]

    Daca incercati sa va dezbonati la diverse e-mail-uri spam. Puteti sa le faceti si voi viata grea nesimtitilor fara a apela la ANRCTI.
    Pur si simplu raportatii la blacklist-urile de pe net.
    Un exemplu este http://www.spamcop.net/anonsignup.shtml
    (pentru altele dati o cautare pe net dupa "blacklist spam")
    Majoritatea providerilor de Internet lucreaza cu unul sau mai multe liste de genul asta. Daca ii raportezi la cateva motoare din astea, in scurt timp li se blocheaza site-ul si pentru ei e o procedura atat de complicata sa ii scoata de pe lista, incat a doua oara nu mai fac, poti sa fi sigur.
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Joi, 29 mai 2008, 11:01)

    festinalente [utilizator]

    Bine le face la carnati. Legea nu e buna atata timp cat nu-i avantajeaza. Si la mai mareeeee :D
  • 0 (0 voturi)    
    De cutia postala de la bloc (Joi, 29 mai 2008, 14:02)

    Cristi [anonim]

    Am o intrebare, intra in aceeasi categorie si tampeniile care le tot primesc in cutia postala de la bloc? Adicatelea, pot ca sa-i dau in judecata pe ilustrii nostri politicieni care gasesc ca pe mine ma intereseaza foarte tare de planurile lor cand vor ajunge primari?