Operatorul si-a extins serviciile de publicitate pe telefonul mobil

Circa trei milioane de utilizatori Vodafone Romania, de acord sa primeasca publicitate pe mobil

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:51 Economie | Telecom


Lidia Solomon, Vodafone Romania
Foto: AGERPRES
Circa 1,8 milioane de utilizatori prepay si aproximativ un milion de abonati ai Vodafone si-au dat acordul pana acum pentru primirea de mesaje publicitare pe telefonul mobil, sustin oficialii Vodafone Romania. Operatorul, singurul cu astfel de servicii pe piata din Romania, dar si primul care a luat o amenda pentru "spam" pe telefonul mobil, si-a extins, in aceasta toamna, cu cinci noi canale de promovare portofoliul de servicii de publicitate pe mobil.

"Pentru clientii care nu si-au dat acordul la semnarea contractului nu trimitem deloc mesaje publicitare, iar in cazul celor care au fost de acord se trimit maximum 2 mesaje pe luna. Referitor la incidentul de anul trecut, reamintim faptul ca a fost un accident, o eroare de sistem si de atunci situatia nu s-a mai repetat", a declarat vineri Lidia Solomon, Director Corporate Communications in cadrul Vodafone Romania.

Anul trecut, operatorul a fost amendat cu 6.000 lei de catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) pentru transmiterea de mesaje electronice comerciale nesolicitate pe telefonul mobil.

33% dintre utilizatorii Vodafone sunt de acord sa primeasca reclame pe telefon

Horatiu Dimulescu, manager al diviziei de Mobile Advertising sustine ca acordul clientilor este valabil doar in cazul mesajelor pe mobil, nu si pentru bannerele afisate pe internet ori pentru mesajele publicitare care vin prin intermediul notificarilor. Oricum, Vodafone si-a propus ca majoritatea mesajelor sa fie insotite de sigla portofoliului acestor servicii, respectiv AdPlus, pentru ca utilizatorii sa identifice reclamele altor companii. Potrivit acestuia, circa 33% dintre clienti si-au exprimat pana acum acordul pentru primirea unor astfel de mesaje.

"Circa 1,8 milioane de utilizatori de cartele preplatite si aproximativ un milion de abonati ai Vodafone, respectiv 33% din baza de clienti ai operatorului (9,5 utilizatori n.r. numar de SIM-uri active), si-au dat acordul pentru primirea de mesaje publicitare pe telefonul mobil, a declarat vineri Horatiu Dimulescu.

Noi canale de promovare a reclamelor pe mobil lansate in aceasta toamna

In aceasta toamna, Vodafone si-a imbogatit portofoliul serviciului de mobile advertising AdPlus cu cinci noi canale de promovare, alaturi de canalul Push SMS (trimiterea de mesaje text SMS-uri), disponibil de la inceputul acestui an. Este vorba de Push MMS (mesaje MMS), bannere in Vodafone Live!, notificari pentru utilizatorii cartelei Vodafone si serviciile sponsorizate "Suna-ma!" si "Transfera credit". Portofoliul AdPlus include, de asemenea, canale de promovare in categoriile Internet - www.vodafone.ro si www.youthsms.ro si Direct Mailing (inserturi in factura).

Horatiu Dimulescu a mai precizat ca de la inceputul acestui an au fost lansate 10 campanii de publicitate pe internet si 6-7 campanii de SMS-uri pe luna. Pentru adresarea acestor servicii Vodafone ia in calcul adresa de facturare in cazul abonatilor si judetul in care a fost activata cartela in cazul clientilor prepay.

Pentru achizitionarea spatiului de promovare de catre clientii de publicitate, Vodafone a incheiat parteneriate exclusive cu agentiile Splendid Interactive si Arbo Interactive.

Nota:

“Clientii postpaid care si-au dat acordul de a primi mesaje promotionale au bifat optiunea “da” la semnarea contractului pentru abonament. Pentru a-si schimba optiunea, clientii pot apela gratuit numarul *567.

Clientii prepaid isi pot exprima optiunea de a primi sau nu mesaje promotionale apeland gratuit acelasi numar,*567 sau apeland serviciul Relatii cu clientii la *222. O parte dintre acestia au sunat in acest sens, iar altii au fost intrebati si si-au exprimat acordul cand au apelat serviciul de relatii cu clientii”, a explicat pentru HotNews.ro Horatiu Dimulescu, manager al diviziei de Mobile Advertising.



















3135 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Muriti ba! (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:34)

    Vlad [anonim]

    Eu nu mi-am dat niciun acord, si totusi primesc spam in continuu.
    • +1 (1 vot)    
      spam (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:45)

      da [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      si eu primesc spam de la Renault si sunt la Orange
    • 0 (0 voturi)    
      Eu nu mi-am dat acordul (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:13)

      same.dan [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Nu mi-am dat acordul, nu am fost nici macar intrebat. In schimb, primesc in continuare reclame (2 pe zi) la concursul lor tampit cu masinile.
  • +1 (1 vot)    
    Vrajeala... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:49)

    Nica [anonim]

    Cine este tampit sa fie de acord cu primirea de spam si reclama fara sa poata schimba canalul.Este o magarie care care se practica decat in romanica.
    • +1 (1 vot)    
      Eu mi-am dat acordul (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:01)

      George [anonim] i-a raspuns lui Nica

      Sunt TAMPIT ca am facut asta?
      M-au intrebat cand am sunat la steluta si am zis da. Deocamdata nu ma deranjeaza.
      In schimb nu particip la toate concursurile de gen da-ne toate datele si te vom nenoroci impartind acele info cu toti spamerii.
      Tu cum ai facut de a ajuns sa te deranjeze asa de tare?
  • +1 (1 vot)    
    sint disperati.... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 15:57)

    monica L [anonim]

    Eu sint impotriva publicitatii de orice fel. Asa ca dna. care zimbeste in fotografie se poate trezi cu telefonul meu in git daca indrazneste sa ma faca sa inghit eu spamul lor. Si nu glumesc...
  • +3 (3 voturi)    
    Si unde e shpilul? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:13)

    Horia [anonim]

    Si abonatii cu ce aleg? Cei care si-au dat acordul au reduceri ale abonamentului si optiunilor? Primiesc SMSuri gratis? Au reducere la servicille companiilor care trimit reclama la ei pe mobil? Ce ma incanta pe mine ca Vodcafonu' mai ia niste galeti de bani?
  • -1 (1 vot)    
    parca... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:22)

    nu conteaza [anonim]

    sefa de la vodafone se numea liliana solomon si nu lidia solomon ! si nici poza parca nu este a doamnei cu pricina:

    http://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A0geu7WFiR1JnY0A.f5XNyoA?ei=UTF-8&p=liliana%20solomon&fr2=tab-web&fr=yff3c
    • 0 (0 voturi)    
      Parca... nu te-ai informat (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:36)

      whatever... [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Ca sa nu ramai la fel de neinformat, Lidia Solomon este Director of Public Relations la Vodafone Romania si nu are nicio legatura cu Liliana Solomon, CEO Vodafone Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    da... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:24)

    nu conteaza [anonim]

    doamna de mai sus este pr lidia solomon...

    http://rds.yahoo.com/_ylt=A0geu4oLih1JiC0BVydXNyoA;_ylu=X3oDMTByamlqaW9mBHNlYwNzcgRwb3MDMwRjb2xvA2FjMgR2dGlkAw--/SIG=13j826kv3/EXP=1226759051/**http%3a//www.youtube.com/watch%3fv=I-RQDZCVlnY%26feature=PlayList%26p=AB0FDB5147A1B672%26index=26
  • 0 (0 voturi)    
    3 milioane de gogosi (Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:54)

    citizen [anonim]

    Cu ce dume vine asta, cred ca nici 1% n-ar fi de-acord sa primeasca / pe telefon.
    Poate ca la contractele noi este scris undeva cu text mic pe ultima pagina ca esti de acord sa primesti spam. Dar si asa, majoritatea au deja contracte.
    Poate doar daca ar primi niste discounturi la tarife...
  • 0 (0 voturi)    
    Multumiri (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:48)

    gigi [anonim]

    Bine ca am aflat de *567, ca nu stiam. Acum au nspe milioane - 1 :D
    • 0 (0 voturi)    
      si steluta? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:24)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui gigi

      http://www.vodafone.ro/personal/servicii/adplus/
      Adevarul e ca se si chinuiau sa ascunda acest lucru...
      Ma surprinde ca nu ai sunat la *222 daca te deranjau mesajele. Sau esti pe Orange si ai alta steluta?
  • 0 (0 voturi)    
    In fotografie nu e Lidia Solomon (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 8:45)

    Adrian Lazar [anonim]

    Lidia Solomon, CEO Vodafone, arata cu totul altfel, par cret, mai blond. Inclusiv forma fetei e alta ...

    Jurnalisti facuti pe genunchi ...
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni de firma! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 18:58)

    Robert Plant [anonim]

    Au dreptate colegii....Nici eu nu mi-am dat acordul si totusi se raporteaza cifre astronomice.Astia sunt in telefonia mobila ce a fost odata Romtelecomul.....Isi fac de cap pe banii nostrii!!!
    Nimeni nu doreste reclame pe telefonul PERSONAL:platesc ei bateria?sau dau vreo reducere?Ce penibili au devenit....
    Tota lumea minte:sunt disperati ca nu mai prind clienti noi si se agita cu VW-urile!Eu am de 10 ani telefon la ei si nu se vede deloc la abonament.Se bazeaza pe faptul ca nu poti pleca de laei.Am avut un coleg la care a durat 3 LUNI pana sa scape de ei!
    • 0 (0 voturi)    
      2.999.999 (Duminică, 16 noiembrie 2008, 14:09)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Robert Plant

      Nici eu nu mi-am dat acordul sa primesc publicitate si totusi primeam o multime: de la banci, de la firme de imobiliare si chiar de la Vodafone pentru abonamente noi etc.
      La un moment dat am sunat la Vodafone si mi-au zis ca cele referitoare la abonamente noi sunt de la ei, restul sunt de la alte firme. Chiar m-au sunat dupa cateva zile sa-mi spuna care sunt firmele care imi trimit si ce pot sa fac dupa care m-au intrebat daca vreau sa primesc maxim 2 mesaje/luna cu informatii relevante... De parca ei ar sti ce inseamna relevant pentru mine. Aveam nervi si le-am zis in continuare ca NU!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine e bruneta (Duminică, 16 noiembrie 2008, 14:11)

    Ionut [anonim]

    Pana la urma cine e doamna din poza?
  • 0 (0 voturi)    
    Teapa vomafone (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:22)

    kosmin [anonim]

    Teapa

    Acum 6 luni, avand cartela prepaid, am format *567 degeaba, inca primes mesaje zi da "ca esti prost si iti triplam prostia de credit" si tot asa, astfel de mesaje continua. Desi am mai sunat la *222 tot primesc, sa inteleg ca la mine este eroare de sistem ?

    Singura solutie este sa mergeti la ei la firma depuneti o reclamatie in scris ca nu doriti sa mai primiti nici un fel de mesaj publicitar in legatura cu orice oferta, chiar si de ei. Doar asa isi pot lua amenzi legal.

    Ca sa faci reclamatie la OPC, trebuie sa ai dovada in sim a mesajului ( care se salveaza automat ), daca nu in 2 secunde s-a sters toate informatiile din centrala privind mesajele primite Si credeti-ma vomafonul e in stare de asa ceva. Nu mai poate el de tine, esti un "no name"

    Eu nu vreau sa-mi bage subliminal oferta x, si oferta z, vorbesc serios chiar functioneaza la nivel subconstient !

    STOP RECLAMA !

    RECLAMA = MANIPULARE = CONTROL
  • 0 (0 voturi)    
    netul (Luni, 8 decembrie 2008, 20:40)

    anonim [anonim]

    nu merge netul...nu pot trage filme,muzik,etc....viteza este foarte proasta si vreau sa reziliez netul...m-am saturat de el...imi face o mie de nervi in fiecare seara