Orange va lansa vineri o retea WiFi in Centrul vechi din Bucuresti. In primele trei luni, acces gratuit la internet pentru utilizatorii din toate retelele, anunta directorul de marketing al Orange Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2011, 18:04 Economie | Telecom


Dorin Odiatiu, director marketing Orange
Foto: AGERPRES
Orange Romania va lansa vineri in zona Lipscani o retea de acces la internet wireless (WiFi), care va acoperi o parte din zona Centrului Vechi din Bucuresti, delimitata de strazile Franceza, Lipscani si Smardan, a anuntat luni Dorin Odiatiu, directorul de marketing al operatorului. In primele trei luni de la implementarea ei, toti utilizatorii indiferent de retea vor avea acces la ea si ulterior vom restrictiona accesul, limitandu-ne la clientii Orange, a mai spus Odiatiu. Proiectul Orange vine dupa ce, operatorul de comunicatii prin cablu RCS&RDS a demarat in aceasta vara implementarea unei retele de puncte de acces la internet wireless (Wi-FI) in mai multe orase din tara.

Declaratia a fost facuta de oficialul Orange in cadrul dezbaterii pe tema implementarii Agendei Digitale 2020 in Romania, eveniment organizat de Asociatia pentru Dezvoltarea Societătii Informationale si Finmedia.

La mijlocul lunii iunie din acest an
, RCS&RDS a anuntat ca toti abonatii proprii la serviciile de internet prin fibra optica (al caror tarif lunar este de 29 lei si 39 lei) pot accesa gratuit internetul in zonele unde sunt hotspoturi Wi-FI instalate. In prezent, hotspoturile Digi Wi-Fi sunt instalate in cateva zone din Bucuresti, Bihor, Brasov, Mures, Arges, Sibiu si pe litoral, iar compania a promis ca acestea vor fi extinse in curand in inca 40 orase mari din tara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1950 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Respectare contracte (Luni, 11 iulie 2011, 19:27)

    Mihai [anonim]

    Poate ar fi mai util ca orange sa respecte contractele si sa inceteze sa le modifice unilateral, cand ii convine.
    Ar valora mai mult decat 3 luni gratis de internet, pentru ca respectul nu are pret!
  • 0 (2 voturi)    
    da' pt ce? (Luni, 11 iulie 2011, 20:45)

    bedexe [utilizator]

    cat de retardat sa fii sa te duci in centrul vechi sa te dai pe net ?

    in loc sa stai de vorba cu prietenii ?

    cum internetu de la orange nu merge asa bine in centru vechi de e nevoie sa faca wi-fi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Poate esti strain (Luni, 8 august 2011, 11:55)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      Si fiindca tot esti in vizita prin Bucuresti, mai dai si un telefon prin Skype sau VoIP la rudele sau prietenii din tara.
      Sau poate intri pe internet sa vezi ce mai ai de vizitat dupa ce le-ai bifat pe toate.
  • -1 (1 vot)    
    No comment! (Luni, 11 iulie 2011, 20:46)

    neli [anonim]

    Asta da investitie de prima pagina, de la cel mai mare operator mobil din Romania! :-))) Dar cu LTE-ul cum mai stati?
  • +1 (1 vot)    
    customer care (Luni, 11 iulie 2011, 21:41)

    George [anonim]

    Orange, draga, lasa prostiile de wireless si ai grija de serviciile de customer care pe care tocmai le-ai externalizat dar nu ai idee cui. Calitatea a scazut enorm, la telefon raspund androizi care repeta in dezacorduri ca nu te pot ajuta fara nicio alta explicatie.
  • 0 (0 voturi)    
    3 luni gratuit? pe urma ? (Luni, 11 iulie 2011, 23:54)

    mariusxmarius [utilizator]

    dupa 3 luni lumea se obisnuieste si vine sa plateasaca ?
    cati ani are sefu ? are tot timpul ideeile cele mai bune ?
    are ultimul cuvant ? se pricepe la orice, de la design pana la contabilitate ?
    stiu, majoritatea sefilor sunt asa !
  • 0 (0 voturi)    
    Moaaa... Super strategie de mrk (Marţi, 12 iulie 2011, 2:27)

    Ticu [anonim]

    Dupa faza asta o sa imi fac abonament la orange sa am wi-fi in centru vechi :))
    In Chisinau(R.M.), intr-un parc din centrul orasul exista wi-fi gratuit intretinut de PRIMARIE (aia la care platesti taxe) si la noi, in UE, vine Orange sa ne salveze cu netul, 3 luni :))))
    In Finlanda se discuta la un moment dat sa se bage netul ca un drept fundamental al omului si la noi nu mai stiu "rechinii" cum sa faca propaganda, poate poate ridica profitul ceva mai sus... Lumea a 3-a... astia suntem noi.
    O sa "fac dragoste" cu wi-fi-ul orange de fiecare data cand am sa ma opresc la un suc in centru.(decat sa intru pe o retea wi-fi supraplina, prefer abonamentul 3G pt tel sau stickul pt laptop)
  • -1 (1 vot)    
    Jenant (Marţi, 12 iulie 2011, 8:11)

    oneone [anonim]

    Vaaaaai ce frumooos!
    Asta se poate numi stire in anul 2011???
    Orange, sunteti jenanti, nu suntem Congo!
  • 0 (0 voturi)    
    utilizatori orange (Marţi, 12 iulie 2011, 12:48)

    gicu [anonim]

    Ma...mie imi place de voi, toti va plangeti de serviciile proaste oferite de orange, toti criticati Orange ca face si ca desface de capul lor, dar Orange e primul la numarul de utilizatori si lumea inca isi face abonamente noi la ei...cum naiba frate, suntem un popor de masochisti???
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 12 iulie 2011, 15:53)

    Pandi [anonim]

    si la cine le da internet gratis? la boschetarii care isi gasesc adapost in ruinele centrului vechi? e de belea si Orinj asta...
  • -1 (1 vot)    
    Era si timpul (Marţi, 12 iulie 2011, 18:14)

    Bravo! [anonim]

    Felicitari celor de la Orange!
    Comentariile anterioare vin de la oameni care stau si freaca menta pe net toata ziua si care sunt convins ca sunt disperati sa gaseasca un hot spot wifi pentru smartphone-ul din buzunar. Chiar asa, sunt convins ca 99% din ei au cel putin un iPhone sau alt tip de smartphone pentru care n-au bani de abonament de date. Da' sa dea din gura aiurea se pricep, ca doar e moca...
    Timpul va spune daca este o idee buna sau nu. Pana una-alta bravo lor ca s-au gandit la asta.