Lovitura pentru HBO. Primele patru episoade din sezonul 5 al serialului "Urzeala Tronurilor", piratate inainte de lansare

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2015, 14:06 Economie | Media & Publicitate


Expozitia "Urzeala Tronurilor" de la Amsterdam
Foto: Hotnews
Urzeala Tronurilor, deja cel mai piratat serial de televiziune, s-a confruntat duminica aceasta cu o problema si mai mare. Primele patru episoade ale mult-asteptatului sezon cinci au ajuns online chiar inainte de transmiterea oficiala a episodului de debut, scrie Sky News.

"Din pacate, se pare ca transmiterea celor patru episoade ale noului sezon Urzeala Tronurilor a venit din randul unui grup ce avea aprobarea sa le primeasca", se scrie intr-o declaratie de presa a HBO, televiziunea care produce serialul.

"Incercam acum sa aflam cum s-a produs aceasta scapare", mai arata sursa citata.

Desi aseara urma difuzarea simultana in 170 de tari, fanii nerabdatori deja descarcau episoadele piratate de duminica dimineata.

Lovitura este cu atat mai mare pentru HBO cu cat televiziunea decisese o difuzare globala fara precedent tocmai pentru a contracara o raspandire ilegala dupa difuzarea in doar cateva tari.

Ultimul episod al sezonului patru a fost descarcat ilegal de peste 8 milioane de ori, ceea ce inseamna ca a fost cel mai piratat serial pentru al patrulea an consecutiv, potrivit siteului TorrentFreak.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21605 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    ce sa zic..imi pare rau pt ei (Luni, 13 aprilie 2015, 14:31)

    cristi_an [utilizator]

    oricum le-as fi vazut pe net dupa fiecare difuzare, dar ce au patit ei mi se pare chiar lipsa de fair-play
    • -13 (15 voturi)    
      sa nu te trezesti cu FBI-ul... (Luni, 13 aprilie 2015, 16:13)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      ...la usa sa-ti ureze Paste Fericit!
      • +1 (1 vot)    
        Depinde ce a vrut sa spuna (Marţi, 14 aprilie 2015, 6:30)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        Si eu le vad pe net deoarece am... HBO GO
    • +2 (14 voturi)    
      Intrebare (Luni, 13 aprilie 2015, 17:07)

      Lyrion Tannister [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Inteleg ce zici. Totusi, intrebarea care se pune acum este urmatoarea:
      Oare ce o sa faci stiind ca primele episoade din serial sunt pe net. O sa iei si tu parte la lipsa de fair play sau o sa dai dovada de tarie de caracter si o sa te abtii de la a viziona serialul tau favorit? Cred ca numai Dumnezeu Bunutu, Zeul Rosu si si cei 7 Zei din Westeros stiu raspunsul.
    • +7 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 aprilie 2015, 20:10)

      [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      • -1 (3 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 13 aprilie 2015, 22:24)

        dorel21 [utilizator] i-a raspuns lui

        S-ar putea sa ai dreptate, oricum eu nu as plati bani pentru el sau pentru majoritatea de pe internet nu ma refer doar la filme, multi ar face la fel si se stie lucrul asta.
      • +1 (5 voturi)    
        mah, tu oare ce-ai baut ? (Marţi, 14 aprilie 2015, 1:42)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui

        "reactie abuziva la net" ...auzi la ea ... pariez ca tie iti e frica si de propria umbra.

        De la Matrix la Lords of the Rings, o gramada de filme au fost piratate (iar filmele sunt printre lucrurile care se pirateaza si care conteaza cel mai putin)... si, de fiecare data, o gramada de prostani panicati se trezesc sa se planga de fel si fel de conspiratii. Povestea cu abuzarea utilizatorilor standard este, in mare parte, o gogorita.
  • +3 (13 voturi)    
    piratare (Luni, 13 aprilie 2015, 15:37)

    alexhaiducu [anonim]

    nu e nici un bai! e firesc! oricum filmul va aduce venituri cu mult peste cele preconizate de producatori! filmul e un fenomen . mai amplu ca prison break! am vazut primele episoade din sezonul 5! mai precis primele 3 ,cu traducere! al patrulea l-am vazut dar fara traducere. nu m-am putut abtine! chestia asta cu pirateria e un lucru bun! i se face o reclama mult mai mare si cine vrea sa il vada cu imagine si sunet corect vede la cinema sau plateste dvd sau bluray! cine se multumeste cu pc ,aia e! daia avem net! sa vedem ieftin ce bogatii vad si mai ieftin! traiasca torentele!
    • +3 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 aprilie 2015, 20:24)

      [anonim] i-a raspuns lui alexhaiducu

      • -3 (3 voturi)    
        Iz rosu (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:22)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ceea ce spui tu imi roase al naibii de tare a comunism statut si imputit! Ce vrei acum, sa existe o lege in care toti avem acelasi salariu ? Au mai incercat niste grobieni treaba asta si nu a functionat.
      • 0 (0 voturi)    
        Tine si de tine (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:55)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui

        "Traim intr-o societata perversa"

        Sunt de acord, dar salariile se mentin asa pentru ca exista o multime de oameni care se uita la ei. Nu te mai uita la fotbal, la filme, la fufe etc. daca vrei sa le scada salariile. Asta e calea corecta.
  • +3 (7 voturi)    
    Nasol... (Luni, 13 aprilie 2015, 16:08)

    transalpinarum [utilizator]

    si asa se pirateaza in draci, nu cred ca era necesar sa foe 4 (PATRU) episoade difuzare inainte! sincer nu mai are nici un farmec. Cred ca si greseala HBO, sper ca au ceva watermarking sa vada pe unde a fost scurgerea.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Luni, 13 aprilie 2015, 17:47)

    rerenenegate [utilizator]

    Bine ca m-ati anuntat... nu stiam, credeam c-a aparut doar unul. Chiar acum ma uit la ele... E bine sa vezi mai multe la rand... 4 la pret de 1... bun.
  • +1 (15 voturi)    
    lovitura (Luni, 13 aprilie 2015, 23:42)

    amanda13 [utilizator]

    Adevarata lovitura mi se pare cat de plictisitoare sunt episoadele in sine.
    • +2 (4 voturi)    
      Mda (Marţi, 14 aprilie 2015, 2:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      4 episoade in care nu s-a intamplat nimic.
      Urmeaza inca 6 episoade in care nu se va intampla nimic si astfel vom astepta nerabdatori sezonul urmator.
    • +1 (3 voturi)    
      Aha, nici nu se compara cu Neveste disperate (Marţi, 14 aprilie 2015, 8:24)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      sau cu Sex and the city
  • +2 (4 voturi)    
    Nu e mare branza (Marţi, 14 aprilie 2015, 1:21)

    Parzivall [utilizator]

    In North America si Europa oamenii seriosi nu stau sa pirateze pe net....calicii doar si aia fara constiinta, nu e nici o pierdere, cine are HBO in grila cotizeaza oricum.